Československá limitovaná edice hodinek – 30. výročí nového začátku

V televizi ohlašuje následující pořad Alexander Hemala nebo Saskia Burešová, slavíka vyhrává nejčastěji Gott, mléko je v sáčku, pod stan se bere maso v konzervě, otevírají se nové hypermarkety, Internet je v plenkách, dítě si hraje s mončičákem a vám stojí před panelovým domem Škoda 105. Taková je atmosféra doby, kterou mnozí z nás pamatují a kterou vám chceme připomenout.

Je 31. 12. 1992 a právě oficiálně zaniká Československo po 74 letech své existence. Druhý den 1. 1. 1993 už se probouzíme do nově vznikajících nástupnických států Česká republika a Slovenská republika.

Tomu však předchází postupné rozdělování institucí (například televize, Ministerstva zahraničí a podobně), jednání politických stran, odstoupení Václava Havla z funkce prezidenta ČSFR a další střípky z dění v ještě společném státě. Vše dohromady vyústí v osudové jednání ve vile Tugendhat, kde 26. srpna 1992 podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a slovenský premiér Vladimír Mečiar smlouvu o rozdělení Československa.

Předbíháme: S limitkou Biatec CS30 na ruce budete moct nasát atmosféru prostředí, kde došlo k zásadnímu vyjednávání o podobě republik, protože součástí balení bude také vstupenka do vily Tugendhat.

Díky hodinkám se podíváte i do vily Tugendhat

Nechceme hodnotit, zda rozdělení Československa bylo dobře nebo špatně. Chceme připomenout 30 let od vzniku samostatného Česka a Slovenska. 30 let od rozdělení Československa. Ale hlavně 30 let následného soužití dvou národů, které se v podstatě nikdy úplně nerozdělily, a to limitovanou edicí pánských společenských hodinek. Jak celý nápad vzniknul a jak limitka vypadá, se dozvíte v článku.

Se slovenským Biatecem jsme se symbolicky spojili, abychom oslavili 30 let od osamostatnění se obou republik, které proběhlo v míru a právem je označováno jako tzv. sametový rozvod (Velvet divorce). Chceme ale slavit ještě něco jiného, než jen pokojné rozdělení samostatného státu. Chceme oslavit 30 let, kdy jsou si tyto dva národy stále velmi blízko a nejen že si jazykově rozumíme, ale když je nejhůř, dokážeme si pomoct jako bratři. Cílem limitované edice je tedy připomenout dobu, kdy jsme tvořili jeden stát a také fakt, že ač jsme již 30 let rozdělení, pořád jsme bratři, kteří si rozumí, pomáhají si a pomyslná hranice je jenom na mapě.

„Bratři, Navždy, Bratia“

Limitovaná edice je tedy odkazem na velkou změnu v našich životech, jejíž připomínka – zvlášť v dnešní době, vyvolává hrdost nad soužitím dvou sousedů, pro které není nově vytvořená hranice překážkou, ale naopak zdrojem vzájemné inspirace a pomoci.

2 republiky – 2 modely hodinek

S prvním nápadem na limitku k této události přišel kolega Jiří Bareš. Myšlenka se nám zalíbila a začali jsme na ní společně v týmu pracovat. S Biatecem jsme si poměrně rychle plácli a rozvíjeli jsme nápady do reálnějších podob jednotlivých návrhů. Následně limitovanou edici pomáhali tvořit také vážení členové hodinkového fóra Chronomag, kterým tímto patří velký dík. Obrovské nadšení a skvělé návrhy designérů z Biatecu nakonec původní koncept přetavily ve dva samostatné modely, které celé symbolice prospívají. Proto si můžete vybrat verzi s modrým (Biatec CS30M) nebo bílým (Biatec CS30B) číselníkem. Obě varianty budou nabízeny ve 30 ks a mají dva řemínky vyrobeny v hnědé a černé kůži v prémiové kvalitě (shell cordovan).

Chcete-li, můžete tuto limitovanou edici vnímat také jako připomenutí vzniku dvou samostatných států a každému budiž určena právě jedna verze této limitované edice. Výběr už necháme na vás.

Zde si můžete bílý a modrý model prohlédnout v eshopu.

Symbolika na hodinkách

Hodinky Biatec CS30 nesou na ciferníku 2 upozornění, že jde o edici věnovanou této události. Nápis „Československo“ je poměrně jasný odkaz na náš již minulý společný stát a číslo 30 na pozici 6 oslavuje počet let, které nás od události dělí.

Dalším připomenutím jsou 2 kožené řemínky, které jsou vyhotoveny v hnědé a černé barvě. Oba nesou vyšité obě trikolóry na levé (SR) a pravé (ČR) straně řemínku.

Poslední zmínkou o významu hodinek je jejich dýnko (respektive co vidíme průhledem pod ním). Každé hodinky mají vsazenou stříbrnou minci do dýnka hodinek. Tato mince je vyráběna v mincovně na Slovensku v Kremnici. Na minci je vyobrazena mapa obou států se státními znaky. Stát je zde již pomyslně rozdělen přerušovanou hranicí. Roky 1993 – 2023 dávají znát, že jde právě o výročí 30 let. Slogan Bratři – navždy – Bratia jenom doplňuje již zmiňované pouto, které přetrvalo.

Pozn.: pracujeme i s variantou oboustranné mince (viz druhá fotka). Budoucí majitelé by si tak mohli určit, kterou stranu chtějí mít skrze dýnko viditelnou. Ovšem tuto možnost ještě ladíme s mincovnou (zda bude realizovatelná). Jakékoliv změny u hodinek budou komunikovány se zájemci. Aktualizace 12.1.2023: Druhá strana mince (barevná) bohužel nebude realizovaná ze strany mincovny a nebude tak možné si zvolit zobrazenou stranu. Dýnkem bude tedy průhled na zlatou minci (vlevo) z prvotního návrhu.

Pro technické stránce

Hodinky Biatec CS30M jsou poháněny švýcarským mechanickým strojkem s automatickým nátahem Sellita SW200-1. Tento strojek s 26 kameny pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu (4Hz) a disponuje rezervou nátahu klasických 38 hodin. Pouzdro hodinek je vyrobeno z ušlechtilé oceli v kombinaci leštěných a broušených ploch. Zajímavostí je pak provedení zadního víčka, kde přes průhled ze safírového sklíčka s antireflexní vrstvou můžeme pozorovat stříbrnou minci. Průměr pouzdra je příjemných 40 mm, délka (lug-to-lug) činí 48 mm, hodinky tak dobře sednou na většinu pánských zápěstí.

Modrý (respektive bílý) gilošovaný číselník s cirkulárním 3D vzorem, na kterém najdeme leštěné indexy a ručičky, je chráněn safírovým sklíčkem, které je maximálně odolné vůči poškrábání. Čitelnost za ostrého světla pak zajišťuje oboustranní antireflexní vrstva. Voděodolnost těchto hodinek je 100 m (10 ATM), zvládnou tedy i kontakt s vodou, jako je sprcha, déšť i plavání. Na ruce hodinky drží řemínek z prémiové kůže (shell cordovan).

Součástí balení jsou:

 • hodinky Biatec CS30,
 • vstupenka do vily Tugendhat,
 • kožené cestovní pouzdro na hodinky a příslušenství,
 • náhradní kožený řemínek v hnědé barvě, 
 • vystěžejkovávač
 • a český návod k hodinkám.

Práce na koženém pouzdře ještě pokračuje a finální vzhled bude malým překvapením.

Kde objednat?

Aktuálně přijímáme předobjednávky a očekávaný termín realizace je léto 2023. O aktuálním průběhu budeme všechny zájemce informovat.

Cena hodinek je 36 990 Kč.

Tip: Vyberte si přesně takové číslo limitované edice, které se vám líbí.

Vyberte si číslo limitky
Zde si můžete bílý a modrý model prohlédnout v eshopu.

Jak to s Biatecem začalo

S Biatecem spolupracujeme už rok (od prosince 2021) a napsali jsme o hodinkách této značky několik článků. Jejich start produkce i postupný vývoj jsem podrobně sledoval a netajím se, že jim velmi fandím. Se zájmem prodávat jejich hodinky jsem Biatec oslovil už 2. 11. 2016, ale tehdy jsme se ještě nedomluvili. Když mě pak Peter Kožár kontaktoval v roce 2021 a zájem přišel z jejich strany, domluvě už nic nebránilo.

Věřím, že limitovaná edice vás zaujme minimálně ve stejné míře, jako nás baví na ní pracovat. Děkuji za vaši podporu a ať se vám v roce 2023 daří!

Za Helveti.cz – Jiří Štencek

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

3 komentáře u “Československá limitovaná edice hodinek – 30. výročí nového začátku

 1. Fakticka poznamka: Od brezna 1939 do konce valky (kveten 1945) Ceskoslovensko neexistovalo. Slovensko se odtrhlo a melo samostatny stat. Od roku 1969 si pak Slovensko prosadilo namisto unitarniho statu federativni usporadani a existovaly ČSR a SSR. Rovnez po roce 1989 to bylo Slovensko, ktere chtelo zanik federace a uplnou samostanost. Takze bych si tu spolecnou minulost prilis neidealizoval. Vznik ČSR dokonce neni na Slovensku ani statnim svatkem. Nicmene hodinky samy o sobe jsou pekne 🙂

  • Děkujeme za doplnění historických faktů. Ono těch 74 let existence Československa uvádí více pramenů a máte pravdu, že půjde o zjednodušení. Fakticky by bylo asi správně zohlednit válečné období a rozlišovat federaci.
   Jestli si tu společnou minulost příliš idealizujeme? Možná 🙂 Ale tak nějak to v Helveti cítíme a snad nám to odpustíte 🙂

   • Vzhledem k tomu, ze podpisy pod Mnichovskou dohodou byly odvolány a dohoda byla prohlášena za nulitni tak to , co po ni následovalo , se z hlediska Francie ( té bojující ) a Spojeného království nestalo. Republika pokračovala , dokonce i SNP se k ni hlásilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *