Certina a Ole Einar Bjørndalen

Sport na vrcholové úrovni je pro tělo i psychiku obrovská zátěž. Není proto divu, že okolo 35. roku vrcholoví sportovci často ukončují svou kariéru. To ale není případ Ole Einar Bjørndalena.

Každý sport má svou legendu a v biatlonu je jí Ole Einar Bjørndalen, který získává obdiv nejen svými úspěchy ale i věkem. Ve svých 43 letech se totiž dokáže rovnat o polovinu mladším soupeřům. Ti ho sice mohou překonat v rychlosti jízdy nebo střelby, ale Bjørndalenova trpělivost a zkušenosti nakonec mnohdy zvítězí.

Pokud chcete uspět v biatlonu, nestačí být mistrem v jednom sportu, ale rovnou ve dvou disciplínách – přesné střelbě a běhu na lyžích.

Král biatlonu

Poprvé se Bjørndalen představil na juniorském mistrovství světa v Ruhpoldingu v roce 1993 a hned bral tři ze čtyř zlatých medailí. O 3 roky později získal první medaile v kategorii dospělých biatlonistů. Šlo o stříbrnou medaili ze štafety, bronz ze stíhacího závodu a sbírku si doplnil zlatem ze štafety o rok později v Pokljuce.

Od té doby s ním museli soupeři počítat v boji o nejvyšší příčky prakticky u každého individuálního či týmového závodu. Z mistrovství světa v Östersundu v roce 2008 si odvezl rekordních pět zlatých medailí a stal se mistrem světa ve stíhacím závodě. Celkem šestkrát mu patřila první příčka v hodnocení Světového poháru v biatlonu a na olympijských hrách dokázal získat celkem 13 medailí, z toho 8 bylo zlatých.

Největší úspěchy ve zkratce: 8x zlato na OH, 20x zlato na MS, 6x celkový triumf v SP, 20x triumf v disciplíně SP, 131x vítězství v SP (z toho 94 individuálních).

Norský biatlonista není jen majitelem medailí všech drahých kovů a mnohonásobným nositelem titulu mistra světa. Na kontě má i několik rekordů a úspěchy v další lyžařské disciplíně – běhu na lyžích.

25 let ve Světovém poháru a ukončení kariéry

Říká se, že v nejlepším se má přestat. Jenže léta plynula a síly neubývaly. I přes čím dál rychlejší tempo v běhu na lyžích i ve střelbě byl nezdolný Ole Einar Bjørndalen svým sokům stále v patách. Na jaře 2016 obletěla svět zpráva o plánovaném konci Bjørndalenovy kariéry. O to větší bylo překvapení všech, když norská biatlonová legenda na tiskové konferenci oznámila, že je ve skvělé kondici, očekává na podzim narození prvního potomka a těší se na olympijské hry v Pchjongčchangu v roce 2018.

Počtem medailí z olympiády v Soči dokázal Ole Einar Bjørndalen překonat úspěšného krajana a svůj vzor Björna Dählieho. Jeho kariéra ale ještě nekončí, a tak se možná brzy dočkáme útoků na další rekordy. A kdo ví, možná nás nezastavitelná biatlonová legenda opět překvapí a nebude chybět ani na olympijských hrách v roce 2022.

Poklona limitovanou edicí hodinek

Certina patří mezi dlouholeté sponzory mnoha sportovních klání. Jako ambasadory si vybírá sportovce houževnaté, s výjimečným talentem, odhodláním a smyslem pro přesnost a detail, kteří jsou zcela oddáni své vášni – svému sportu. V minulosti mezi ně patřili třeba boxer Muhammad Ali, automobilový závodník Colin McRae nebo motocyklová legenda Mick Doohan. Ambasadorem Certiny se stal i biatlonista Ole Einar Bjørndalen, jemuž značka v roce 2014 věnovala limitovanou edici.

Model Certina C026.407.16.087.10 byl ve vyveden v elegantní šedé barvě s červenými akcenty. Dýnko neslo podpis slavného biatlonisty a pod datumovkou jste si mohli všimnout pěti terčíků, s nimiž se biatlonisté setkávají na střelnici během svých závodů. Hodinky poháněl automatický strojek s rezervou chodu rekordních 80 hodinPowermatic 80. 2014 kusů limitované edice bylo rychle rozebráno, a tak fanoušky Certiny a „Krále Oleho“ potěšilo představení další limitované edice v roce 2016. Mělo jít o edici výjimečnou nejen tím, komu je věnovaná, ale i faktem, že vše nasvědčovalo ukončení kariéry biatlonové legendy. Limitovaná edice z roku 2016, Certina C024.410.16.081.10, nese podobné barvy, ale její design je o něco odlehčenější a vyzrálejší.

Antracitový ciferník tentokrát podtrhuje pouze červená vteřinová ručička a červený nápis „Limited edition O. E. B.“ s iniciály ambasadora. Pokud hodinky otočíte, naskytne se vám pohled na propracované dýnko se siluetou biatlonisty, nápisem „OLE EINAR BJøRNDALEN WORLD LEADING BIATHLETE SINCE 1996“ a jeho podpisem. Uvnitř hodinek tentokrát najdete nejpřesnější strojek od Certiny – quartzový Precidrive s maximální roční odchylkou 10 sekund. Safírové sklíčko s antireflexní vrstvou, vodotěsnost 100 m, kvalitní kožený řemínek, luminiscence SuperLuminova a technologie DS Concept dělají i z takto výjimečného modelu hodinky velice odolné, praktické, a přesto vysoce stylové a reprezentativní. Limitovaná edice 2016 byla vyrobena v celkovém počtu 2016 kusů a zatím ještě je v prodeji.

Zajímají vás další limitované a speciální edice Certiny a další značek? Všechny u nás najdete na jednom místě.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *