Casio GW-M5610-1BER – stvořeno pro apokalypsu

Když hovořím o mých prvních hodinkách, téměř vždy zmiňuji Prim Sport 2, které jsem dostal pod stromeček ve svých deseti letech. Ve skutečnosti se však jednalo o moje první pořádné hodinky, ale hodinky už jsem v té době měl. Byly to zelené digitálky z tržnice, po kterých se už bohužel slehla zem, na rozdíl od mých Primek, které nejen dodnes mám, ale i po více než dvaceti letech stále fungují. Při vzpomínce na moje skutečně první hodinky jsem však zatoužil okusit po takové době zase digitálky. Nechtěl jsem za ně příliš utrácet, ale chtěl jsem aby přinášely takříkajíc hodně muziky. Volba proto padla na nesmrtelnou klasiku z dílny japonského giganta Casio – model GW-M5610 a to konkrétně Casio GW-M5610-1BER s inverzním displejem. 

Zde jsou základní parametry těchto superodolných pracantů:

 • průměr pouzdra: 43,2 mm
 • výška pouzdra: 12,7 mm
 • materiál pouzdra a řemínku: plast/pryž
 • materiál sklíčka: minerál
 • voděodolnost: 200 m
 • pohon: solární, rezerva chodu při plném nabití 10 měsíců
 • řízené rádiem (příjem ze všech 6 vysílačů na světě)
 • strojek: Casio 3159
 • funkce: stopky, alarm, odpočet času, světové časy, LED osvětlení (i automatické), Režim 12/24, automatický kalendář, ukazatel stavu nabití
 • hmotnost: 50 g

Vše, co potřebujete

Model Casio GW-M5610-1BER toho nabízí za cenu 3490 Kč opravdu hodně a představuje dokonalou demonstraci ryze funkčních a praktických hodinek. Předně je dobré podotknout, že spadá do legendární řady G-Shock, která se vyznačuje především vysokou odolností, která mnohdy hraničí až s nezničitelností. To znamená, že je vyloučeno vzít si je například do divadla (pokud si k obleku nechcete vzít ještě třeba holinky – pak už je to asi jedno), ale v jakkoli drsných podmínkách lze těžko najít lepší volbu. Za skutečně velkou výhodu považuji solární napájení, protože odpadá výměna baterie. Na funkci svých hodinek se tedy můžete spolehnout po celou dobu životnosti nabíjecího článku, což bývá kolem deseti let. Rezerva chodu při plném nabití je pak dostačujících 10 měsíců

Hodinky pak přirozeně plní také svojí nejzákladnější funkci, tedy ukazují čas a to naprosto přesný, protože zde nastupuje další velká přednost – řízení rádiem. Příjem rádiového signálu je multifrekvenční, to znamená že přijmout lze signál ze všech šesti vysílačů na světě (Evropa, Severní Amerika, Čína, Velká Británie a 2x Japonsko). V okamžiku spojení je nastaveno také aktuální datum, přičemž kalendář je automatický bez ohledu na další příjem rádiového signálu. Takže žádné baterie, žádné nastavení, žádné starosti! Příjem signálu probíhá automaticky v nočních hodinách a z moje zkušenosti jsou takové, že na nočním stolku u okna orientovaného na východ je automatický příjem úspěšný cca 4x z 5 pokusů. To považuji za plně dostačující, protože jeden až několik dní se na odchylce při přesnosti quartzového strojku téměř nijak neprojeví. Pokud jsem však hodinky přes noc nechal v místnosti s oknem orientovaným na západ, příjem byl stoprocentně úspěšný. To koresponduje s informací v návodu, kde je uvedeno, že výhodnější je přijímat signál s výhledem na západ, protože signál v Evropě je přijímán z vysílače poblíž německého Frankfurtu. Podobných výsledků jsem dosáhl i když jsem příjem signálu vyvolal manuálně.

Casio G-Shock GW-M5610-1BER

Všude jako doma

Voděodolnost 200m zaručuje spolehlivé přežití hodinek při všech běžných vodních aktivitách, které přežije i člověk. Sám jsem ji vyzkoušel například při plavání v bazénu (zde velmi krátce hodinky okusily i saunu), nebo při koupání dětí. Při tom využívám i další funkci – odpočet času, který dobře slouží k oznámení konce radovánek ve vaně 🙂 Takto odolné hodinky si však zaslouží důkladnější testování, k tomu se však ještě dostaneme.

Konkrétně tento model mě zaujal i svým tvarem a rozměry. Mnohé modely řady G-Shock mají skutečně velká a robustní pouzdra, což prakticky vylučuje nošení pro menší a někdy i průměrná zápěstí. Model Casio GW-M5610-1BER však působí poměrně malým dojmem (na řadu G-Shock) a proto je nositelný pro většinu uživatelů. Samozřejmě včetně mě s obvodem zápěstí cca 18 cm. Hmotnost 50 gramů je pro mě zcela zanedbatelná, proto nošení těchto hodinek hodnotím jako velmi pohodlné. To je důvodem, proč po příchodu domů často sundám choulostivější kousek a nasadím právě tyto G-Shocky. Domácí prostředí sice nevyžaduje až takovou odolnost, nicméně v tu chvíli se nemusím o hodinky vůbec bát. Žádný strach z nárazů do futer, žádná opatrnost s vodou, žádné obavy při hraní s dětmi, žádné nastavování, žádný strach zda hodinky jdou. Prostě nasadím a nosím. V době nemoci jsem využil i funkci alarmů pro kontrolu dávkování antibiotik, prostě dokonalý společník nejen pro vojenské akce či zombie apokalypsu, ale i pro spoustu dalších, mnohem všednějších chvil. Osobně se těším, až v letních měsících využiji tyto hodinky na chatě, nenapadá mě žádná činnost, při které bych se o ně musel bát.

Praktičnost s drobnou rezervou

Jediná moje výtka směřuje k čitelnosti inverzního displeje modelu Casio GW-M5610-1BER. Tuto variantu jsem si vybral, protože se mi zkrátka nejvíce líbila, ale po několika měsících užívání musím konstatovat, že mnohem lépe čitelný je klasický displej u nejčastěji používané varianty Casio GW-M5610-1ER. Moje verze s inverzním displejem je velmi dobře čitelná za dobrého osvětlení, jakmile je ale šero, či zataženo, čitelnost jde poměrně razantně dolů. Při naklonění hodinek (a odečítání času z pohledu z úhlu)  je naopak čitelnost inverzního displeje lepší, než u klasického displeje, protože na klasickém displeji při naklonění hodinek splynou zobrazené body s nezobrazenými, což se u inverzního displeje neděje. K lepší čitelnosti dopomáhá osvětlení, kterému bych trochu vytkl poměrně krátkou dobu svícení (1,5 s). Tato doba bohužel nejde v nastavení prodloužit, k odečtení času však postačí. Výhodou je naopak možnost zapnutí automatického osvětlení při naklonění hodinek k obličeji, je však nutno počítat s větší spotřebou energie v akumulátoru.

Testování v karanténě

Jak už jsem naznačil výše, hodinky z řady G-Shock si zaslouží mnohem drsnější testování, než je pouhý bazén či klepnutí hodinkami o futro. Hodinky jsem použil i v sauně, ale jeden pobyt nemůže být pro G-Shocky žádnou výzvou. Osobně mám v oblibě saunový test, při kterém s hodinkami absolvuji 5-7 saunových rituálů zakončených ledovým bazénkem, u extra odolných modelů nechávám hodinky na lavici, aby nebyly chlazeny rukou. Tento klasický plán mi však prozatím zhatil zákaz vycházení, vydaný vládou ČR v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Při troše vynalézavosti však lze hodinky trochu zatížit i v domácích podmínkách.

Když není sauna, může být led

Teplotní výkyvy a extrémy přeci není nutno testovat pouze v sauně. Napadlo mě tedy hodinky naopak zamrazit. Zapnul jsem stopky, hodinky vložil do kelímku s vodou a zavřel v mrazáku. Po celou noc. Rozmrzání hodinek v kostce ledu pak bylo zábavou i pro děti, jejichž školka byla v té době taktéž uzavřena. Po rozmrznutí jsem stopky na plně funkčních hodinkách zastavil na čase 14 hodin 40 minut, 44 sekund a 22 setin – přesnost stopek u tohoto modelu je na setiny sekundy. Na hodinkách vznikly bílé fleky, s čímž jsem se už setkal při tesotvání dašlích hodinek Casio AEQ 110 při jejich odložení na noc do rybníka. To lze velmi snadno vyřešit vyčištěním pomocí octa

Další oblastí, ve které jsou hodinky řady G-Shock velmi silné, je vysoká odolnost vůči nárazům. Velmi často a rád střílím s dětmi florbalovým míčem na malou branku, kterou máme v bytě (florbal hraju skoro celý život). A jelikož společně navštěvujeme téměř všechny zápasy hokejového Kladna, děti si často chtějí zastřílet pukem jako jejich vzory (v čele s Jaromírem Jágrem), prohánějící se po ledové ploše kladenského zimního stadionu. To však není v domácích podmínkách úplně vhodné a tak jsem se rozhodl udělat puk z hodinek Casio GW-M5610-1BER. Jejich barva je stejná jako barva puku a po zapnutí řemínku je ostatně i tvar trochu podobný. Nikdo z nás improvizovaný puk nešetřil a po konci hry se z něj opět staly naprosto funkční hodinky. 

I při zákazu vycházení je možné vyjít občas ven například kvůli nákupu, další test tedy při této příležitosti směřoval před dům ke vjezdu do kočárkárny. Hodinky jsem nechal doma a nechal si je hodit mojí ženou z balkónu. Ze druhého patra přímo na beton. Zvedl jsem je zcela funkční. Svoje G-Shocky používám i při činnostech, jako je cvičení nebo běh, ale nevím zda takto nicotná zátěž vůbec stojí u tohoto modelu za zmínku. 

Na hranici rizika

Když už jsem si myslel, že je testování konec, nechal jsem se před vydáním recenze na hodinkovém fóru vyhecovat k dalšímu extrému. Přejetí autem už považuji za test hraniční, ale vše nasvědčovalo tomu, že to moje G-Shocky vydrží, takže jsem se rozhodl: jdu do toho! Trochu brutálnější verze testu vznikla už před natočením videa, dokumentující tento trochu riskantní počin. Díky komunikační chybě zůstalo auto neplánovaně stát dlouhé desítky sekund přímo na hodinkách! Přiznám se, že v tu chvíli jsem se s nimi už tak trochu loučil, ale po popojetí vozu jsem zjistil, že kromě zaprášení se jim ani při takové zátěži nic nestalo. Samotné video tak vzniklo už zcela bez obav a nic nebránilo cestě z nákupu, kterou jsem si tímto trochu okořenil.  

Na vlastní nebezpečí, ovšem bez úhony

Nutno podotknout, že veškeré extrémní testy provádím s vědomím, že přesahuji odolnost, garantovanou výrobcem. Snad v každém návodu je například zmínka o zákazu vystavování hodinek velkým teplotním změnám. U takto odolného kusu se však ničeho nebojím a veškeré riziko přijímám. Jakmile to situace dovolí, určitě dojde i na můj oblíbený poctivý saunový test, recenzi však s klidným svědomím uzavírám už teď. Nepochybuji totiž, že jej hodinky Casio GW-M5610-1BER bez problému zvládnou, stejně jako jiné, “papírově” méně odolné hodinky, které jsem tomuto testu v minulosti vystavil. Po mých testech jsem nezaznamenal žádné změny funkčnosti a dokonce ani žádné výrazné stopy po pádech či vrypy (drobné šrámy na hodinkách však samozřejmě najít lze i když se nejedná o nic drastického). Zcela bez úhony zůstalo i minerální sklíčko, které je zapuštěné poměrně hluboko pod úroveň okraje pouzdra. V tomto případě nehodnotím absenci safírového sklíčka jako nedostatek, protože se jedná o hodinky určené pro nejdrsnější užití. Ne nadarmo jsou modely řady G-Shock hojně užívány profesionálními vojáky či složkami Integrovaného záchranného systému. Při takovém způsobu použití se hodí vyšší odolnost minerálního sklíčka vůči nárazům a nižší šance jeho prasknutí. Nějaký šrám v podobě škrábance díky zapuštění skla nevznikne snadno, navíc nehraje u takových hodinek žádnou roli. Jak už jsem naznačoval, nejedná se o “leštěnky” do divadla, ale o superodolný nástroj do jakékoliv akce, pro který jsou případné šrámy ozdobou, podobně jako jizvy na těle válečníka! 

TESTOVÁNÍ: CASIO G-SHOCK GW-M5610-1BER, pád z balkonu, přejetí autem, florbal

Klady:

 • výtečný poměr cena/výkon
 • solární pohon – žádné výměny baterie po dobu cca 10 let
 • řízené rádiem
 • množství užitečných funkcí
 • skutečně brutálně vysoká odolnost
 • zcela bezúdržbový plně funkční nástroj
 • osvětlení
 • nízká hmotnost
 • pohodlné

Zápory:

 • horší čitelnost inverzního displeje (existují však i varianty s klasickým displejem – například Casio GW-M5610-1ER)
 • poměrně krátká doba svitu při použití osvětlení

Kde koupit

Hodinky Casio GW-M5610-1BER si můžete zakoupit na našem eshopu Helveti.cz.

Autor recenze

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Casio GW-M5610-1BER – stvořeno pro apokalypsu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *