Casio G-Shock G-Lide GBX-100, hodinky nejen pro surfaře

V dnešní recenzi se budeme věnovat hodinkám, jak výrobce uvádí, určeným pro extrémní sporty, modelu ze série Casio G- Shock G-Lide GBX-100. Model přichází jako speciální série určená pro milovníky vodních sportů, s důrazem kladeným na surfaře. Právě tím jsou hodinky zajímavé a zaslouží si svou pozornost. Řada používá stejný transflektivní displej jako „bratrské“ modely GBD-100, jejichž recenzi, díky níž bude možné porovnat rozdíly, vám brzy také nabídneme.             

Pozn. redakce: hodinky se stejnou výbavou a funkcemi jsou aktuálně dostupné v nových barevných provedeních pod označením Casio G-Shock G-Lide GBX-100NS.

Pouzdro

První série modelů GBX-100 byla dostupná ve třech barevných provedeních – bílém, černém a zeleném. U bílé varianty si všimněte, že pouzdro hodinek je stále černé, doplněné o bílý řemínek, což vytváří možná trochu zvláštní, ale zajímavou kombinaci. Pro účely naší recenze byla k testování vybrána modrozelená verze, která je ve spojení s G-Shocky neobvyklá.        

Není divu, že je tato barevná verze napříč trhy tak oblíbená a v mnoha obchodech již vyprodaná. G-Lide díky svému modrozelenému kabátku vypadají opravdu jinak a já doufám, že se v budoucnu můžeme těšit na další zajímavá barvená provedení.        

Na rozdíl od GBD-100 nabízí vybraný model hranaté provedení, což se může a nemusí líbit, ale vybere si tak určitě každý. Hodinky mohou na pohled působit velké, ale ve skutečnosti mají v průměru 46 mm. Se svou váhou 66 gramů jsou docela lehké, takže pokud si vás získají, určitě nebudete mít problém je nosit každý den.         

Nejzajímavějším detailem hodinek je výrazný broušený kovový rámeček lemující displej. Ten je u všech třech provedení stejný. Opravdu si myslím, že se jedná o zásadní designový prvek, který se mi osobně líbí.

Displej

Jak už jsem poznamenal v úvodu, testované hodinky používají stejný MIP (Memory-In-Pixel) displej jako modely GBD-100, který nabízí vyšší rozlišení a lepší kvalitu zobrazení. Měl by výrazně podpořit čitelnost a uspořádání zobrazovaných informací. Nutno dodat, že na hranatý displej se najednou vejde poměrně hodně informací. 

Displej je chráněn minerálním sklíčkem. Vím, každý v dnešní době žádá hodinky se safírem, ale právě i použité sklíčko má výrazný vliv na konečnou cenu hodinek, a aby mohla být zachována cenová dostupnost, volil výrobce právě minerál. Což u G-Shocků není zas taková tragédie, protože sklíčko bývá chráněné pouzdrem vystupujícím nad jeho úroveň, jak je tomu také u těchto hodinek.

Pokud jde o čitelnost během noci, Casio vybavilo hodinky osvětlením Super illuminator. Při natočení ruky či stisku tlačítka se rozsvítí celý displej, takže čitelnost za tmy je na jedničku. Navíc řešení působí mnohem lépe než tradiční LED dioda snažící se z rohu osvětlit velkou plochu číselníku.               

Řemínek

Hodinky jsou dodávané v kombinaci s klasickým pryžovým řemínkem. Použitý materiál není příliš tvrdý a díky tomu dobře obepíná zápěstí. Spona je vybavena jazýčkem s dvěma trny, což napomáhá snadné obsluze i při zapínání pomocí jedné ruky.       

Při volbě hodinek vezměte na vědomí, že za řemínek budete jen těžko hledat vhodnou náhradu, takže nebudete mít mnoho možností pro oblíbené výměny a budete se muset nejspíš spokojit s originálním řešením.               

Funkce

Ač zaměřené na surfaře, jedná se stále o klasické G-Shocky, takže můžete očekávat všechny obvyklé sportovní funkce a navíc bonus v podobě funkce informující vás o aktuálním přílivu, odlivu a východu a západu slunce v závislosti na poloze. Myslím, že tyto funkce se nejen surfařům mohou hodit.           

Samostatnou zmínku si zaslouží možnost propojení hodinek s mobilním telefonem. Stačí si stáhnout speciální aplikaci (pozn. redakce – G-SHOCK MOVE App) a přes svůj telefon můžete snadno nastavit správný čas, budík a mnohé další věci, vše přehledně přes displej telefonu.         

Dojmy

Jak jsem již zmínil, hodinky Casio GBX-100 jsou velmi lehké, takže si jejich přítomnost na zápěstí po pár minutách ani neuvědomujete. Pryžový řemínek je docela přizpůsobivý a měl by tak sedět i drobnějším zápěstím. Velká tlačítka jsou snadno rozeznatelná pouhým pohmatem, ale jejich ovládání vyžaduje silnější stisk, toto nastavení má předcházet náhodnému nechtěnému zmáčknutí.

Na hodinkách se mi velmi líbí použitý displej. Je čitelný za všech podmínek, bez ohledu na denní dobu a čitelnost je skvělá dokonce i z úhlů. Jediná věc, která by mohla někomu vadit, je použité minerální sklíčko, které lze relativně snadno poškrábat.         

Mohu říci, že modrozelená barva hodinek vypadá skvěle a rozhodně bych si ji ze všech dostupných variant vybral znovu. Černá bude vhodná pro ty, kdo mají rádi klasiku a bílá… nejsem si vlastně jistý, kdo by mohl volit bílou. Otázkou také je, jak dlouho zůstane řemínek této varianty při extrémním použití opravdu bílý.          

Možnost propojení hodinek s telefonem je skvělá a zcela mění pohled na hodinky. Místo klasických G-Shocků získáváte chytrého společníka, který je za pomoci speciální aplikace schopen zobrazovat oznámení a nastavovat čas. Komunikace mezi hodinkami a telefonem probíhá přes Bluetooth, nastavení je jednoduché a následné použití aplikace také. Nevím jak pro vás, ale je to zvláštní pocit pouhým stiskem tlačítka na telefonu hodinky přenastavit, o to víc u nějaké z ručkových verzí, kdy se vám najednou ručky na číselníku rozeběhnou.               

Na hodinkách nenajdete žádný slot pro nabíječku, běží na klasickou baterii. Očekávám, že její životnost se bude pohybovat kolem roku až dvou, v závislosti na aktivním používání funkcí. Toto řešení vítám, pořídit novou baterii je maličkost a před cestou člověk aspoň nemusí myslet na další nabíječku.

Určitě jste zaznamenali, že ve video recenzi i na fotkách v článku jsou vidět hodinky také na dámském zápěstí, chtěli jsme tím demonstrovat, že přes průměr pouzdra 46 mm se jedná o unisexový model.               

Cena

Doporučená cena hodinek Casio GBX-100 je 4490 Kč, bez ohledu na barevné provedení. Nastavená cena je více než dobrá a myslím, že se hodinky mohou velmi rychle zařadit mezi oblíbenou klasiku. Jsem rád, že Casio přichází s novými designy a doufám, že model brzy nabídne také v dalších barevných provedeních.         

Budu se opakovat, ale velmi kladně hodnotím použitý displej, na který je radost se dívat. Vypadá moderně a je schopen zobrazit velké množství informací. Když vezmete v potaz možnost propojení s telefonem, získáte v těchto Casiích zajímavou alternativu ke všem chytrým hodinkám na trhu. Ne každý potřebuje sofistikované technologie a právě proto jsou tu modely Casio GBX-100.

Specifikace

 • Odolnost proti otřesům a nárazům
 • Funkce aplikace: automatické nastavení času, jednoduché nastavení hodinek (světový čas pro více než 3300 míst, přepínání domácího a světového času, nastavení budíku, nastavení kalendáře), upozornění na sms, emaily a hovory, vyhledání telefonu
 • Graf přílivu a odlivu
 • Fáze měsíce
 • Krokoměr
 • Měření vzdálenosti
 • Duální čas
 • Stopky a odpočet
 • Intervalový časovač
 • Měření spálených kalorií
 • Denní upozornění
 • Automatické LED podsvícení Super Illuminator
 • Vibrační upozornění
 • Voděodolnost 200 m

Pozn. redakce – Pokud vás modely GBX-100 zaujaly, můžeme Vám doporučit letošní novinky GBX-100NS, které neztrácí nic z výše popsaných funkcí a vlastností.

Originální článek byl připraven pro blog Onewheee.com.
Do češtiny přeložila a upravila Darina Vojkrojová.

Casio G-Shock G-Lide GBX-100-2ER
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *