
Pokud hledáte hodinky, které nejsou jen obyčejným nástrojem pro měření času, ale opravdovým uměleckým dílem, měli byste se seznámit se značkou Alexander Shorokhoff. Tato německá hodinářská značka, která nese ruské kořeny, se proslavila jedinečným designem, jenž se vyznačuje avantgardním šarmem a trochu šílenou kreativitou.
Každý model hodinek spojuje precizní techniku a inženýrství a nekompromisní estetiku – hodinky se nestanou jenom funkční záležitostí, ale výrazem vaší osobnosti. S mottem Art on the Wrist se značka vydává cestou, kde je umění a hodinářství spojené v jedno. Ať už jde o modely s nápadnými detaily, nebo subtilnější verze, nikdy nebudete mít pocit, že jde o obyčejné hodinky. Pokud se ale neradi stáváte středem pozornosti, musíte počítat s tím, že design Shorokhoff hodinek na sebe jistě přitáhne zrak okolí. Možná i víc, než byste čekali.
Obsah článku
Alexander Shorokhov zakladatel značky


Otec stejnojmenné značky A. Shorokhov se narodil v roce 1960 v Moskvě. Studoval architekturu a stavební inženýrství. Díky svým dosavadním úspěchům byl v roce 1991 spolu s dalšími 20 manažery poslán do Německa studovat volnotržní ekonomiku. Hned rok poté založil společnost, která sloužila k distribuci hodinek Poljot, známé ruské značky.
V roce 1994 přivedl na svět značku Poljot-International, která navázala na mateřskou značku. Snažil se ale o produkci komplikovanějších hodinek. Často k tomu využíval složitější hodinářské komplikace. Shorokhov měl však vyšší ambice, a tak založil v roce 2003 ve městě Alzenau značku Alexander Shorokhoff Uhrenmanufaktur. Důvod proč se transkripce jeho jména a jména značky drobně liší je, dle jeho slov, aby zdůraznil ruské kořeny.
Design a zpracování
Hodinky Alexander Shorokhoff jsou skutečně uměleckým dílem. Vyrábí se jak z klasické ušlechtilé oceli, tak i z drahých kovů. Vynikají především svou barevností, různě velkými indexy či číslicemi nebo obrazci a rytinami na ciferníku. Na hodinkách, které nemají indexy, ale číslice, také najdeme jeden společný znak. Tím je číslo 60 namísto 12, jak je u klasických hodinek zvykem. Jak jste si určitě domysleli, značí číslio 60 počet minut namísto klasických 12 hodin.


Pokud o hodinkách A. Shorokhoff něco nemůžeme říct, pak to, že jsou nudné. Pravděpodobně se vám některé modely nebudou líbit, ale věřím, že se vždy najde několik modelů, na které budete hledět s úžasem. Ať už to budou hodinky s ručně malovaným ciferníkem nebo ty s ručně vyrývaným. Zároveň se nemusíte obávat o udržení si puncu originality – značka dané modely často produkuje v limitovaných edicích. A to opravdu limitovaných – obvykle jen na desítky kusů, což by se v dnešním hodinkovém světě dalo považovat za další výjimku.
A. Shorokhoff nabízí i více tradiční hodinky, kde se žádné malby ani rytiny nenachází, ale ani ty nepostrádají DNA značky, a tak zůstává celá kolekce hezky ucelená. Kvalita zpracování je opravdu na vysoké úrovni a nechybí zde ani častá ruční práce. Značka si sice nevyrábí vlastní strojky, ale používá osvědčené švýcarské, které následně upravuje, aby seděly celé vizáži hodinek.
Ocenění designu


▶️ Na hodinkové poměry, působí na trhu značka Alexander Shorokhoff poměrně krátkou dobu. I přesto však dostala za své hodinky již mnoho ocenění. Například model Shar se v kategorii náramkových hodinek na New York product design Awards umístil na 1. místě a vyhrál tak nad dalšími 850 (!) nominovanými modely.
Více o tomto konkrétním modelu se můžete dočíst ve článku Umělecky laděný model Alexander Shorokhoff Shar AS.SH05-1Y zapůsobí svou nevšedností. Pokud by vás zajímalo, které další ocenění značka získala, můžete si přečíst náš článek Vítězové New York Design Awards skladem v Helveti.
Další zajímavé modely hodinek
Wintergenta


Hodinky jsou limitovanou edicí padesáti kusů. Pouzdro je celé vyrobeno ze stříbra a ručně ryté. Kromě poutavých rytin jsou hodinky také ozvláštněné diamantovým prachem, který pokrývá celý ciferník. Jsou automatické s rezervou chodu 68 hodin a mají safírové sklíčko. Pouzdro má průměr 39 mm a tloušťku 10,6 mm. Kromě samotného pouzdra je pak zajímavý i řemínek, který je vyroben z rejnočí kůže. Hodinky mají voděodolnost 30 metrů, což jistě nikoho nepřekvapí.
▶️ Pokud se vám tento model líbí, zato cena přesahující 120 000 není to pravé, můžeme vám nabídnout od A. Shorokhoff hned tři dostupnější alternativy. Dva modely jsou stejné řady Winter, první, Winter AS.LA-WIN-3 se velmi podobá výše zmíněným hodinkám Wintergenta. Druhý, Winter AS.LA-WIN-10 je pak vzhledově totožný, ale se zlatým PVD provedením. Třetí alternativou jsou hodinky Autumn AS.LA-AMN-10, které vystřídaly zimní tematiku za podzimní a nabízejí tak trochu odlišný design.
Swan lake



Toto jsou hodinky inspirované baletní hrou Labutí jezero od P. I. Čajkovského. Je to limitka třiceti kusů a mají velmi zajímavou komplikaci. Obsahují totiž mechanický budík. Hodinky jsou na ruční nátah a mají rezervu chodu 38 hodin. Korunky jsou u těchto hodinek netradičně nahoře místo klasické pravé strany. Disponují safírovým sklíčkem a mají ještě jedno eso v rukávu – výklopné pouzdro. Pomocí tlačítka na 2. hodině se dá vnitřní část pouzdra vyklopit dopředu, aby byl efekt budíku dokonalý. Více o tomto modelu se můžete dočíst v podrobnější recenzi.
▶️ Mechanické budíky jsou v rámci hodinkových komplikací poměrně raritou. Není tedy lehké na ně jen tak narazit. Nejznámějšími mechanickými hodinkami s budíkem jsou jistě modely Vulcain Cricket, které se objevily na zápěstí mnoha amerických prezidentů a které najdete i v e-shopu Helveti.
Čas který jste vybrali pro to, aby budík zvonil, nastavíte u hodinek Swan Lake otočiným diskem a u hodinek Cricket je to řešeno čtvrtou ručičkou. Pokud jsou hodinky natažené, pak budou ve vámi určený čas zvonit. Tento zvuk vytváří miniaturní kladívko, které tluče do kovadlinky – má-li model průhledné dýnko, lze kovadlinku pozorovat.
Sixtythree



V kolekci Vintage najdete asi nejkonvenčněji vypadající modely této značky. Modely Sixtythree navazují na oblíbený model z 60. let minulého století. Ciferník je až na různě velká čísla, která ukazují minuty, velmi jednoduchý. Hodinky mají 40 mm průměr pouzdra, safírové sklíčko a hezky symetricky situovanou datumovku. Pouzdro je vyrobené z ušlechtilé oceli. Rezerva chodu strojku je v tomto případě 42 hodin. Voděodolnost je zde 50 metrů a vybrat si můžete i z dalších barevných variant.
Full Calendar Cadamomo Black


Hodinky Alexander Shorokhoff Full Calendar Cadamomo Black AS.VK-CDMM4 (dostupné i v petrolejové verzi) od Alexandra Shorokhoffa jsou limitovanou edicí pouhých 50 kusů, které spojují avantgardní design a precizní hodinářské umění. S průměrem pouzdra 43,5 mm a velmi kvalitním ocelovým pouzdrem představují luxusní kousek, který nejen zaujme, ale také poskytne užitečné funkce.
Tyto automatické hodinky mají 42hodinovou rezervu chodu a nabízejí plný kalendář, který zobrazuje den v týdnu, datum, měsíc a navíc fázi měsíce. Se safírovým sklíčkem a voděodolností do 50 metrů si můžete být jisti, že nejen vypadají skvěle, ale jsou i praktické pro každodenní použití.
Alexander Shorokhoff dokázal posunout tradiční kalendářní funkce na novou úroveň. Nejen že hodinky ukazují fáze měsíce pomocí unikátního pohybujícího se disku, ale také překvapí originálními barevnými kombinacemi a designem subciferníků, které v sobě nesou avantgardního ducha značky. Automatický strojek DD9000 od Dubois Depraz a detailní úpravy, včetně modrých šroubků a 25 kamenů, dávají hodinkám nejen výjimečný vzhled, ale i skvělou přesnost. Název „CADAMOMO“ je hravým akronymem zobrazených kalendářních údajů.
▶️ Fáze měsíce není v dnešní době příliš užitečná, přesto však je jednou z nejpopulárnějších komplikací. Její vzhled dodává hodinkám originalitu a jde mimo jiné třeba o skvělý icebreaker. Na disku se vždy nachází dva obrázky Měsíce a většinou i hvězdy, které celý vzhled doplňují. Funguje na principu točícího se disku, který se celý otočí za 29 a půl dne.
Další informace o kalendářních hodinářských komplikacích se můžete dozvědět v článku Hodinkové kalendáře – 1. Vše mezi datumovkou a věčným kalendářem a navazujících dílech miniseriálu.
Kandy


Velmi oblíbené jsou i modely Kandy, které charakterizuje hranaté pouzdro se zaoblenými rohy v pánských i dámských verzích. Původní pánský model s číselníkem zdobeným vypouklou šachovnicí brzy doplnily i odvážnější verze. Sportovnější modely pak symbolizují poselství, kdy se nemožné stává skutečným.
Dámské kusy charakterizují ručně malované číselníky plné květin na podkladu z černé perleti. K těmto reliéfním miniaturním malbám jsou zapotřebí kromě času také speciální techniky a nástroje. Malba o tloušťce 5 setin milimetru je nanášena štětcem z kuní srsti a několikrát si před dokončení pobyde v peci.
Rozměrově jde o modely s 41mm pouzdrem a rezervou chodu příjemných 47 hodin. Kromě sportovněji laděných verzí mají řemínek z aligátoří kůže a všechny samozřejmě safírové sklo. Hodinky pohání strojek ETA 2892, nebo pokročilejší verze 2892.AS.
Nejlépe vypadají naživo


Značka Alexander Shorokhoff určitě nebude pro každého, jejich design je výstřední, hemží se barvami, různými tvary a obecně je dost šílený. Ale zároveň si myslím, že každý dokáže ocenit práci, která do těchto hodinek šla. Všechny modely jsou úžasně zpracované, přičemž část zpracování je provedena dokonce ručně.
Všechno je dotažené do nejmenšího detailu – jde o skutečná umělecká díla, jež citlivě spojují precizní hodinářskou techniku s odvážným designem. Každý model je unikátem, který vyjadřuje nejen osobní vkus, ale i nekompromisní uměleckou vizi. Mnoho modelů je takových, že až vyvolává dojem, že by se měly spíše vystavit než nosit na ruce, protože působí více jako umělecké dílo než jako hodinky. Pokud tedy toužíte po něčem speciálním, něčem co jen tak nikde nenajdete, tak jsou hodinky Alexander Shorokhoff jasná volba.
Ať už jde o komplikované modely s plným kalendářem, elegantní dámské kousky nebo sportovněji laděné varianty. Jejich neotřelý vzhled a vynikající strojky si získaly nejen pozornost hodinářských nadšenců, ale i mnohá prestižní ocenění. Přičemž připomínáme, že jde o německou značku – tedy značku, která nepochází z hodinářských velmocí. Ať už hledáte hodinky pro každodenní nošení, nebo kousek, který se stane středem pozornosti na každé akci, Shorokhoff je značka, která vás nezklame.
Jaký máte názor na kombinaci umění a techniky v hodinářství? Je podle vás poměr, v jakém se obě tyto strany hodinářské mince potkávají u značky Alexander Shorokhoff správný? Napište nám do komentářů.
Pokud vás malá umělecké dílka zaujala, přijďte se s nimi seznámit osobně do prodejny Helveti, protože stejně, jako tomu je u ostatní běžné hodinářské produkce, hodinky vždy vypadají lépe naživo, než na fotografiích.
Zdroje: alexander-shorokhoff.com, Helveti.cz/alexander-shorokhoff