Umělecky laděný model Alexander Shorokhoff Shar AS.SH05-1Y zapůsobí svou nevšedností

Tato recenze je věnována novince od značky Alexander Shorokhoff, modelu Shar. Řekneme-li, že jsou tyto hodinky neobvyklé, pak hluboce podceníme myšlenku celého modelu. „Shar‘“ v ruštině znamená koule, a přesně takový tvar má samotné pouzdro hodinek. Nijak to neošidili a hodináři dokázali vykouzlit krásný doplněk, který okamžitě upoutá vaši pozornost. 

Autor: Viktor Mullin, převzato z blogu OnWhee.com

Obsah recenze:

Číselník

Řekl bych, že tato část mne přiměla se nad hodinkami více zamyslet, abych jim dokázal plně porozumět. Pojďme si to pozorněji prohlédnout. Především se nejedná o velkou plochu, takže uvnitř není moc detailů. Přesto je ale celý povrch opatřen rytinami květů a listů. Vypadá to velice působivě, zvláště pak když vezmeme v potaz velikost tohoto uměleckého díla. Zároveň je dobré, že zde nejsou žádné zbytečné nápisy. Jedinou věcí, jenž souvisí s výrobcem hodinek, je nenápadné logo na pozici 12.

Dále si můžeme všimnout dvou indexů vyvedených ve tmavě stříbrné barvě. Hádám, že tento odstín byl zvolen záměrně, aby neodvedl pozornost od číselníku a rytin na něm. Je zde dokonce i datumové okénko, což mi připadá tak trochu záludné. Jenže ono to prostě nějakým způsobem vážně funguje. Je pravda, že by možná mohlo být poněkud sofistikovanější, například se zkosenými hranami a zvětšovací lupou, ale i takhle vypadá velice dobře. Pokud vám ovšem nevadí bílá tečka ve spodní části.

Ručky jsou klasické a standardně jsou celkem tři. Hodinová a minutová ručka jsou poněkud velké, zatímco vteřinová ručka přichází ve formě tenkého proužku. Všechny tři jsou vyvedeny ve stříbrné barvě, což napomáhá jejich přehlednému sledování na číselníku. Celková čitelnost je však poněkud ošidná, ale o tom si více povíme v další části. Nejsou zde žádné svítící složky ani jiné praktické věci, protože je v tomto druhu hodinek vůbec nepotřebujete. 

Možná jste správně uhodli, že Shar má na horní straně kulaté safírové sklíčko. Je překvapivě jasné a nepřidává žádné zkreslení. Jen jedna poznámka – měli byste být připraveni na sem tam nějaké odlesky či zrcadlení. Jde o zcela jinou zkušenost, než na jakou jsme zvyklí s „jednoduchým“ a hladkým prvkem.

Pouzdro

Jsem zvyklý říkat, že číselník je hlavním aktérem designu hodinek. V tomto případě tomu ale tak není. Model Shar přichází s opravdu neobvyklým pouzdrem a řekl bych, že právě pouzdro je tou hlavní částí. Hodinky ve tvaru zlaté koule je velice těžké přehlédnout a vsadil bych se, že budou předmětem mnoha rozhovorů. Všechny díly jsou vyrobeny z oceli zlaté barvy se zrcadlovým leštěním, které zachytí všechny odlesky a zkroutí je díky svému tvaru. Vypadá to neobvykle a i po několika dnech nošení jde o něco, co není na zápěstí zrovna typické.

Zajímavým detailem je korunka, která má také tvar malé koule. Díky tomu vypadá celý design opravdu zajímavě, jelikož celé pouzdro je hladké, jen korunka ne. Najdeme na ní velké drážky, které vám pomůžou při manipulaci s ní. Pro pánskou ruku to může být trochu složitější, ale ony to vlastně nejsou pánské hodinky, že ne?

Dýnko hodinek není průhledné. Tohle bych nazval promarněnou příležitostí, protože čistá průhledná část by mohla poskytnout velice zajímavý pohled na strojek. Ale kdo ví. Možná tento typ vyžadoval, aby celý design zůstal pevný a odolný vůči ohnutí či jiné deformaci.

Nehledejte zde žádné „nožky“ – řemínek je připevněn pomocí dvou koulí, jednou na každé straně. Ano, v jedněch hodinkách jsou celkem čtyři kuličky a všechny mají své přesné místo. Jejich umístění je přesně dáno tak, aby vás hodinky nikde netlačily. A teď si něco povíme o strojku schovaném uvnitř hodinek.

Strojek

Upřímně řečeno u takhle malých hodinek jsem čekal bateriový strojek. Mnoho luxusních značek volí quartz, aby byl celý design kompaktní a odolný. Proto jsem byl opravdu překvapen, když jsem viděl skutečný automatický pohyb s rozumnou rezervou chodu. Vážně se nepletu, skutečně se jedná o automat, nikoliv o strojek s manuálním nátahem, 2671.AS. Co se týče rezervy chodu, můžete počítat s něčím kolem 40 hodin, což je na tak malinké hodinky skutečně velmi dobré.

Vzhledem ke všem výše zmíněným skutečnostem je ještě zajímavější, proč se Alexander Shorokhoff nerozhodl použít průhledné dýnko. Kdo ví, třeba se něčeho takového dočkáme u příštích modelů.

Řemínek

Alexander Shorokhoff Shar AS.SH05-1Y je doplněn řemínkem z krokodýlí kůže v hnědé barvě. Kovová přezka je v tomto případě vyvedena ve stejné barvě jako pouzdro hodinek, je tedy zlatá. Řemínek je poměrně pružný, takže se snadno nosí. Dle mého názoru je tato věc u takto neobvyklého tvaru pouzdra docela důležitá. Délka je pro dámské zápěstí tak akorát, o čemž se můžete přesvědčit ve video recenzi.

Systém uchycení je vyroben pomocí šroubů z obou stran, takže při výměně řemínku musíte být velmi opatrní. Bylo by fajn, kdyby součástí balení byl ještě i hladký řemínek. Podle mého názoru je to něco, co by za tu cenu vypadalo dobře.

Použití v praxi

Nejprve mi dovolte říci, že všechny záběry zápěstí a celkový zážitek byly sledovány s pomocí mé ženy. Zde si můžete prohlédnout fotografie a také živou akci ve videu.

Alexander Shorokhoff Shar Watch Review

Podle mého názoru je velikost těchto hodinek tím, co přispívá k jejich celkové myšlence. Kdyby byly o něco větší, celá kompozice by nefungovala a design by vypadal divně. Nejsem si jistý, kolik verzí existovalo ve fázi vývoje, ale to, co zde máme, je ta správná. Na fotkách můžete vidět, že hodinky nejsou nijak velké a dobře sedí i na úzkém zápěstí. Hodinky jsou ale silné a vysoké, takže je pod rukáv jen tak neschováte. Možná je to i účel, jelikož by se měli nosit hrdě a tak, aby každý viděl, jaký neobvyklý kousek zdobí vaše zápěstí.

Čím si stále nejsem jistý je celková čitelnost. I když celý číselník vypadá jako umělecké dílo a je opravdu krásný, rozhodně to není něco pro snadné sledování času. Nejsou zde žádné další indexy ani číslice, takže nemáte úplný přehled o přesném čase. Můžete si ho přibližně domyslet, ale to není hlavní účel hodinek.

Leštěný povrch pouzdra vyžaduje náležitou péči. Neberu to jako nevýhodu, protože taková vlastnost je u luxusních hodinek prakticky nutností. Nejsou to úplně hodinky pro každodenní nošení, takže je zde spíše jen malá připomínka vnější povrchové úpravy.

Teď se dostaneme k hlavnímu bodu celkového vnímání těchto hodinek. Zpočátku jsem Shar AS.SH05-1Y hodnotil jako klasické hodinky, ale tohle je spíše o vnímání určitého stylu. Nejde o nějaké nudné hodinky, a proto byste měli být připraveni sžít se i s nějakými těmi nedostatky. Jak jsem už zmínil, rozhodně to nejsou hodinky pro každodenní nošení, ale můžou být skvělou volbou jako doplněk na nějakou společenskou událost. Líbí se mi, že celý nápad má klasický koncept a doslova ho dává do zcela neobvyklé podoby.

Cena a dostupnost

Zde se dostává k další překvapivé věci o těchto hodinkách – na cenovce uvidíte cenu 43 390,- Kč. Mějte na paměti, že hodinky vyšly jako limitovaná edice s pouze 30 vyrobenými kusy. Podle mého názoru je to rozumná cena za neobvyklé hodinky. V tomto článku jsme se věnovali zlaté verzi, ale k dispozici jsou i jiné varianty, například rose gold (AS.SH05-1R), stříbrné (AS.SH01-5) a dokonce i verze s 510 diamanty (AS.SH01-4D), takže je určitě z čeho vybírat. 

Abych byl spravedlivý, tak si v této cenové relaci nedokážu představit možné soupeře. Ano, jsou zde kousky s neobvyklými číselníky a povrchovou úpravou pouzdra, ale ne celé hodinky. Právě to dělá model Shar zvláštním ve svém vlastním slova smyslu. Takové hodinky budou určitě zajímavým tématem během konverzace a jistě na ně budete dostávat i spoustu dotazů. Jediné, co je třeba si zapamatovat je to, že se jedná spíše o jemný šperk s bonusovými funkcemi navíc. Pak vás nákup tohoto modelu i dozajista potěší.

Převzato a volně přeloženo z blogu OneWheee souhlasem autora Viktora Mullina. Pro Helveti přeložila Michaela Hofmanová

Zdroj textu a fotek: www.onewheee.com/alexander-shorokhoff-shar-gold-watch-review/

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *