Kvalitní. Bytelné. Originální. Právě takové jsou testované Wenger Sea Force a já bych je poté, co jsem se měl možnost se nimi seznámit, s klidným svědomím doporučil jako první hodinky komukoliv, kdo zvládne na zápěstí unosit 43 mm. Díky tomu, že jde o quartzy za super cenu se o ně navíc nemusíte přehnaně bát a tím spíš si je užijete při každém dobrodružství.
Řekněme si to na rovinu: Wengery mě bavily asi víc, než by měly. A kdybych je potkal třeba v pubertě, možná by moje hodinková cesta byla mnohem rychlejší. Takhle jsem se k nim dostal mnohem později, ale i tak bych se za ně v hodinkovnici vůbec nestyděl. Co všechno se mi líbilo? Jdeme na to!
Obsah recenze
Design do náročných podmínek
Design prodává a tohle se Wengeru prostě povedlo. Tentokrát výjimečně nezačnu u pouzdra. Zcela záměrně jsem si totiž vybral variantu s červeným pryžovým řemínkem, která vypadá naprosto skvěle. Výrazná barva dává hodinkám potřebné drama. Působí, jako by ji na ruce měli nosit záchranáři nebo hasiči. Prostě někdo, kdo se nebojí drsných podmínek.
Tohle by samozřejmě nemohlo fungovat bez hodinek samotných. Jsem velmi rád, že tady Wenger neselhal a pouzdro je příjemně robustní, s výraznou lunetou a chráněnou korunkou. Čísla a indexy na lunetě si nehrají na žádné velké umění, ale to jen dotváří funkční a bytelnou auru Sea Force.
Mimochodem – už jsem zmínil, že jde o potápky? Podle názvu byste to asi poznali sami, ale na tomto místě to zmíním i oficiálně. Voděodolnost je 200 metrů, což znamená, že se o ně nemusíte bát ani při průtrži mračen nebo při koupání.
Dědictví švýcarského nože
Wenger je švýcarská značka, která ale nevyrábí jen hodinky. Pokud se zaměříte na její logo, určitě jste ho už někde viděli a nejspíš to bylo na slavných multifunkčních nožích (které už ale pod značkou bohužel nějakou dobu nenajdete), původně určených pouze pro švýcarskou armádu.
Koneckonců nejde o žádnou značkovou rychlokvašku. Historie Wengeru sahá do roku 1893 a i přídomek Swiss Made vám dost napoví, o jakou kvalitu se jedná. Takže ano, za pár korun nosíte na rukou 100% švýcarské hodinky s provázáním na armádu. A to není vůbec špatné!
Míry a váhy: bez nich to nejde
Dost bylo subjektivních dojmů, pojďme být věcní a exaktní! Pouzdro má už zmiňovaných 43 mm v průměru a působí bytelně a robustně. Prostě z něj máte pocit, že jím můžete zatloukat hřebíky. A i když by si rozměr říkal o větší zápěstí, tak právě pryžový řemínek v kombinaci s kratšími nožkami z nich dělá nositelný kousek pro každou průměrnou pánskou ruku.
Výška pouzdra je 12 mm, což je tak nějak standard a není moc o čem mluvit. Sklíčko je minerální se safírovou úpravou a volba materiálu sklíčka odpovídá určení hodinek, tzn. nic, co by vás mělo v téhle cenové kategorii pohoršovat. Hodinky váží méně než 100 gramů (konkrétně 97 gramů) a lví podíl na tom má právě řemínek, resp. chybějící tah. Na zápěstí tak máte příjemnou hmotnost a občas o nich úplně ztratíte pojem. Pro takhle robustní potápky je to velká pochvala.
A konečně se dostáváme ke strojku, kterým je Ronda 505. Jde o spolehlivý quartz s odchylkou +/- 15 sekund za měsíc. Není to sice nic, co by vás vystřelilo na měsíc, ale pořád se bavíme o levných hodinkách (aktuálně je pořídíte za 6 690,-), o které se nebudete muset bát a které s vámi přežijí prakticky všechno. Otřesy, potápění, horko, zimu…
Korunka je samozřejmě šroubovací a dokonce chráněná. Tohle k potápkám prostě patří a díky tomu je voděodolnost zmíněných 200 metrů. O svícení ve tmě se stará sympatický nátěr SuperLuminovy na indexech, ručičkách a výchozím bodě lunety.
Na ciferníku jsou číslem označené pozice 3, 6 a 9, místo číslice 12 najdete logo – helvétský kříž, pod kterým je nápis Wenger.
Ještě na skok k designu
To, že jsou hodinky „jednodušší“ znamená jediné. Můžeme se vrátit ještě jednou k designu a zaměřit se na detaily. A to konkrétně na pouzdro. To je ocelové s PVD úpravou. Už samotná luneta má pravidelné ukazatele každých 10 minut, což nejen dobře vypadá, ale je to hlavně funkční. Lunetou se snadno otáčí a z jejího chodu máte jistý pocit. Jen pro doplnění – pořád se bavíme o potápkách, takže je chod jednosměrný.
Mimochodem, někde jsem se dočetl, že PVD má vytvářet dojem, že jde o keramiku. Nevěřte tomu. Prostě to „jen“ dobře vypadá.
Ciferník samotný je výborně čitelný s vodorovným žebrováním ve vnitřní části. Díky tomu má opticky několik úrovní a působí plasticky. Na pozici číslo 3 je malá datumovka bez kyklopu, takže nepůsobí jakkoliv rušivě. Ručičky jsou 3 (hodiny, minuty, sekundy), kdy sekundová má červenou barvu. Skvěle se tak doplňuje nejen s logem Wenger, ale i s řemínkem.
Když se mrkneme na zadní stranu, tak nás tam čeká… Nic. Tohle pro mě bylo menší zklamání, když (nejen) potápěčské hodinky mají často něco charakteristického vyrytého na dýnku (žralok, potápěč, želva, ponorka, loď atd.). Zase – chápu, že je tady tlak na cenu, ale prostě to zamrzí.
Závěrečné myšlenky
Chtěl bych Wengery Sea Force? Na tuhle otázku je jednoduchá odpověď: ANO! Těch důvodů je dost a asi jste je pochopili z textu výše.
K samotnému nošení jen krátce – jsou pohodlné a silikonový řemínek tomu hodně pomáhá. Snižuje hmotnost, příjemně obepíná ruku a hodinky nikam nekloužou ani se neposouvají.
Pokud bych měl mermomocí hledat nějaké nedostatky, asi bych se zaměřil na prázdné dýnko, kde máte prostě pocit, že něco chybí. Pak by to byl asi 43mm rozměr pouzdra, ale žádné hodinky nejsou svými rozměry pro každého, takže jde o ryze subjektivní komentář. A pro někoho to může být i quartzový strojek, když konkurence od Seika, Orientu nebo Citizenu je schopná v podobné cenové kategorii nabídnout automat.
Proti nim ale Wenger boduje jedinečným vzhledem a robustní konstrukcí. Jak jsem psal už v úvodu, pokud chcete někoho přivést do hodinkového světa, není moc lepších kousků. Navíc za cenu pod 7 000 korun. A že si to nemyslím jen já, vám potvrdí i u Wengeru, kdy tahle generace modelu Sea Force je už čtvrtá v řadě.
Pokud by byla červená varianta pro vás moc odvážná, je na výběr i z dalších barevných variant:
Samozřejmostí je i černá klasika – a to dokonce i na tahu s tmavou PVD úpravou:
Když jsem před pár lety četl na vašich stránkách o limitce, kterou značka Wenger oslavila své 125 narozeniny, tuto značku jsem si oblíbil. Čekal jsem proto, čím Wenger oslaví své 130 výročí. Buď mi něco uniklo nebo jsem rok 2023 prospal. Na každý pád hezké počtení a inspirace. Děkuji.
Dobrý den, pane Nistlere,
máte pravdu, že 130 let Wenger nijak neslavil.
Mrzelo to i nás, ale třeba se dočkáme u 140 nebo 150 let :))
Můžeme případně připravit něco za ně.
Zdraví, Jiří Štencek