Výroční turistické Primky – Expedice LE 73-146-539-39-1

K recenzi se mi dostala limitované edice hodinek Prim s názvem Expedice LE a číselným označením 73-146-539-39-1. Hodinky odkazují na 135leté výročí klasické barevné české turistické značky a vznikly v počtu pouhých 100 kusů. Pojďme se podívat na hodinky, k nimž si mimo jiné na každou cestu můžete vzít náramek, který bude ladit s vaší trasou.

Obsah recenze

Začnu netradičně balením

Než se pustím do popisu Primek samotných, musím se zastavit u jejich balení. Když jsem přebíral kartónovou krabici, ve které by se hravě schoval menší elektrický spotřebič, myslel jsem si, že došlo k nějakému omylu. Uvnitř však byl šedý kufřík s držadlem s vyobrazenými klasickými turistickými značkami.

Po jeho otevření mě přivítaly jak hodinky samotné na bílém kaučukovém řemínku. Ale i další 4 řemínky barevně korespondující právě se známými turistickými značkami – červený, modrý, zelený a žlutý. Již tak skvělý prvotní dojem ještě umocnila moc příjemná vůně vanilky linoucí se ze zmíněných řemínků (podobný dojem ohromil i kolegu při recenzování Laco Mojave 42 🙂). Výplň kufříku doplňuje logo výrobce, a tak je nový majitel ujištěn, že si pořídil něco vskutku neobyčejného.

Outdoorová velikost i styl

Hodinky samotné působí opravdu mohutným dojmem. Jejich průměr se zastavil na hodnotě 43 mm a nožky jsou svými konci od sebe vzdáleny významných 55,6 mm. K celkovému mohutnému dojmu přispívá i výška pouzdra 15,6 mm, kterou má na svědomí i klenuté safírové sklo. Nakonec i hmotnost na řemenu činí 123 g. Tyto hodinky budou na většině zápěstích působit robustně a majitelé útlejších zápěstí se budou muset nejspíše poohlédnout jinde.

Celé pouzdro je vyrobeno z oceli řady 316L a vybaveno PVD černou povrchovou úpravou. Stejná technologie je použita i na lunetě, korunce a dýnku. Jelikož se jedná o hodinky do nepohody, je celý povrch broušený a měl by tak snadněji skrývat různé šrámy a poškození. Hezkým malým detailem mezi nožkami na spodní části pouzdra je logo Novoměstských oblouků, které odkazuje na původ hodinek z Nového Města nad Metují.

Obousměrná luneta a další detaily

Obousměrně otočná luneta nabídne cejchování po jedné minutě a 60 kliknutí při otočení o 360°. Na hodnotě nula najdeme trojúhelník vyplněný luminiscenční vrstvou. Chod lunety je přesný, kliky jsou jasně definovány a luneta lícuje tak, jak má.

Šroubovací korunka se podílí i na voděodolnosti, která se zde ustálila na hodnotě 100 m. Nejedná se tedy o potápěčské hodinky, ale hravě zvládnou všechna úskalí, na která můžete narazit při turistických toulkách přírodou.

Dýnko je k pouzdru uchyceno pomocí 7 šroubků a bylo vtipně využito k zobrazení tabulky celé Morseovy abecedy včetně čísel a volání SOS. Také zde najdete pořadové číslo vaší limitky.

Ciferník je kryt již zmíněným dvojitě vypouklým safírovým sklem s lehce modrou antireflexní vrstvou. Přítomnost skla je vskutku impozantní a napomáhá hodinkám působit velice mohutně.

K pouzdru hodinek je standardně uchycen kaučukový řemen s roztečí 22 milimetrů. K jeho výměně však nepotřebujete stěžejky a nástroje k nim určené, ale stačí vám přiložený šroubovák. Osobně bych byl rád, kdyby více výrobců odolnějších a dobrodružněji zaměřených hodinek tuto vlastnost používalo častěji. Spona na řemenu je také vyvedena v černé PVD povrchové úpravě a najdete na ní opět piktogram Novoměstských oblouků.

Čitelnost nade vše

Netradičně naposled při pohledu z vnějšku jsem se dostal k ciferníku. U těchto Primek hraje prim čitelnost. Černý ciferník má matnou povrchovou úpravu s vnější bílou stupnicí. Monochromatickou paletu barev doplňuje tištěné logo. Indexy samotné jsou pak netradičně zapuštěné, jedná se tedy o tzv. sendvičový ciferník.

Datové okénko se usadilo na pozici 6 a zajišťuje tak zachování symetrie. Pod ním najdete písmena NM a NM jakoby zrcadlově z každé strany. Opět se jedná na vtipný odkaz na místo vzniku hodinek. Ručky jsou jednoduchého tvaru a plně broušené povrchové úpravy.

Čitelnost za denního světla je tak zajištěna. Bohužel čitelnost ve tmě je bodem, na kterém by v Primu měli zapracovat. Indexy svítí zeleně a celkem slušně, ale luminiscenční vrstva na ručičkách je velice slabá a po chvíli ve tmě nemáte šanci čas pohodlně odečíst.

Kalibr Prim 73

Aby hodinky šly přesně, najdete uvnitř automatický mechanický kalibr Prim 73. Jedná se o interní označení léty prověřeného strojku ETA 2824-2, který nabídne 38 hodin rezervy nátahu, spolehlivý chod a dostupný servis. Vteřinová ručička bude po ciferníku ubíhat plynule rychlostí 28 800 polokmitů za hodinu.

Komu udělají radost?

Nuže, komu jsou tyto hodinky určeny? Ocení je všichni, kteří mají rádi věci vyrobené u nás. Nějaké Primky měl doma asi každý. Zde se celkový vzhled inspiroval v minulosti u ikonických Prim Sport 2. Pokud navíc máte rádi turistiku a barevné značky na stromech řídí vaše kroky často, může se jednat o dobrého parťáka pro vaše dobrodružství. A jako bonus jich nejen v přírodě moc nepotkáte.

Jen bych byl opatrný, pokud je vaše zápěstí útlejších rozměrů, protože velikost i pocit na ruce, jsou u těchto limitek vskutku sebejisté.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

3 komentáře u “Výroční turistické Primky – Expedice LE 73-146-539-39-1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *