Fandíte PRIMu, máte jejich hodinky rádi a cena za ně vám přijde adekvátní? Nebo jste druhý tým a současná produkce české značky PRIM vám přijde předražená? Ať už jste členem kteréhokoliv z táborů, velmi vám doporučuji navštívit samotnou výrobu hodinek v Novém Městě nad Metují. Už jste tam kdysi dávno byli? Zopakujte si návštěvu a třeba vás změny příjemně překvapí.
My jsme měli tu čest, že nás značka pozvala a provedla nás celou výrobou. A právě i to významnou částí přispělo k prohloubení naší vášně k této české značce. Na místě jsme se domluvili na spolupráci a nyní jsme hrdým prodejcem hodinek PRIM v Praze.
Můj vztah k značce PRIM
Nejsem vyučený hodinář a s PRIMem jsem se doposovad setkával na rukou našich zákazníků, kamarádů a na výstavách. Můj táta nosil klasiku PRIM Sport a v dámském provedení jeden kousek také máme, protože jsem kdysi ženě daroval Prim s kalibrem 50 (rok výroby 1969).
Novodobou produkcí jsem nebyl nijak silně zasažen, ale několik modelů u značky vyhlídnutých mám (Orlík, Pavouk, Zikmund a Hanzelka). Asi nemusím zmiňovat, že po návštěvě manufaktury se můj okruh oblíbených Primek znásobil 👏🏻. A právě o tomhle budu opakovaně mluvit, protože ta návštěva prostě stála a stojí za to!
Můj vztah ke značce se silněji začal formovat taky ve chvíli, kdy se množily dotazy na hodinky PRIM na naší prodejně. O tom ale dále v článku, protože si to zaslouží samostatnou část.
Návštěva po 5 letech
Na návštěvě manufaktury PRIM jsem nebyl sám, ale měl jsem k sobě dva vystudované kolegy, kteří se sice kvůli skromnosti sobě vlastní za hodináře neoznačují, ale znalostí z oboru mají na rozdávání. A právě kolegové Darča s Martinem mi mohli referovat o posunu v modernizaci PRIM výrobních prostorů. Na návštěvě zde byli už před 5 lety a podle jejich slov je pokrok PRIMu obrovský. Došlo k modernizaci strojů, prostředí a postupů.
Abych vám tedy přiblížil konkrétní postupy a technologie, vybral jsem si několik z nich, které níže podrobněji popíši.
Přesnost při výrobě
PRIM například zainvestoval do technologie VICIVision MTL X10 pro naprosto přesné nakonfigurování strojů a odladění minimálních odchylek při výrobě těch nejmenších součástek strojek. Laicky nám bylo vysvětleno, že při výrobním procesu se ve stroji otestuje několik součástek při odlaďování výroby (série). Tyto součástky se ve stroji rozrotují v magnetickém poli a snímají se i ty nejmenší odchylky (mikroskopickým snímačem). Následně se přenastaví CNC stroje, aby se odchylky eliminovaly a postup se opakuje.
Podle slov pana Vernara se tímto neskutečně zpřesnily manufakturní strojky PRIM a noví majitelé hodinek se mohou těšit na přesnější chod. Malým tajemstvím je, že tuto technologii používají i věhlasné firmy z nejvyšších pater hodinářského oboru.
Technický popis od dodavatele
Přístroj VICIVision s označením MTL X10 je vyroben v Itálii a určený je výhradně pro hodinářský průmysl. Patří pro svou rychlost měření (cca 30 sekund) a přesnost měření (opakovatelnost měření je 0,0004 mm) mezi světovou špičku měřících zařízení v hodinářském průmyslu.
Přístroj je specifický svým systémem upínaní rotačních součástí, který umožňuje při otáčení dílu nejen základní měření, jako je např. průměr či délka, ale hlavně kruhovitost, válcovitost, souosost, házivost, dynamická rovnoběžnost a další. Toto jsou velmi důležitá měření pro kvalitu hřídelí a pastorků sloužících pro chod hodinového strojku.
Zásadní je speciální magnetický upínač, který slouží pro upnutí všech mikro součástek, na které nepůsobí žádná stlačená síla na upínaný díl, díky čemuž jsou jeho výsledky měření nejpřesnější.
Mistrovská dýnka
Dalším z nových strojů byl laser na tvorbu úžasně reliéfních dýnek. Příkladem jsou dýnka z modelů PRIM Potápky nebo Nebeští jezdci. Co mě šokovalo, je délka výroby jednoho takového dýnka. Stroj jej laseruje celý den a nesmí vypadnout proud 😳.
I to je jeden z příkladů, kdy pochopíte, proč hodinky PRIM stojí, kolik stojí. Jedno dýnko vyrábí stroj celý den, většinu dalších dílů vezme do ruky několik lidí v řadě, aby je zbrousilo, přeleštilo, ručně nabarvilo a dalších příkladů z výroby by mohla být spousta. Na výrobu každých hodinek je tak potřeba spousta a spousta hodin lidské práce. Což je například ve Švýcarsku nebo Německu velmi ceněný artikl.
Technologie HyCeram
V průběhu návštěvy jsme měli možnost vidět vykrývání číselníku technologií HyCeram a musím říct, že to chce opravdu zručné ruce. Jde o technologii na aplikování keramiky na číselníky, lunety, korunky nebo dýnka hodinek. I zde je vidět vysoký podíl ruční práce, kdy se každý číselník musí ručně vyplnit a následně zapéct ve speciální peci.
Postup tvorby číselníků technologií HyCeram
- Pomocí laseru se vytvoří v objímce kapsa, která se následně vykrývá pomocí HyCeramu.
- Objímka se musí vyčistit a okartáčovat.
- Potom se tryská,
- následně se vykrývá HyCeramem.
- Ten se předhřívá na teplotu 60 stupňů Celsia,
- pak se nechá vychladit,
- následně jde do pece na 70 minut a teplota kapaliny v peci je 120 stupňů.
- Po vytvrzení se čelní plocha soustruží, brousí, leští (nakládá se s ní jako s kovem)
- a nakonec se myje.
Níže si můžete prohlédnout ukázku technologie u hodinek Traktor a Zikmund a Hanzelka.
Výroba vnitřní lunety pro PRIM Traktor 34
Výroba korunky pro hodinky PRIM Zikmund a Hanzelka
Slitina titan-zirkon od studia Futuron Forge
Zkoušení nových cest ve výrobě a používání unikátních materiálů také definuje značku. A zde má PRIM rozhodně velké plus, protože ve spolupráci se studiem Futuron Forge přinesli hodinky s pouzdrem z titanovo-zirkonového damaškového kompozitu.
PRIM díky vlastní výrobě a zkušeným zaměstnancům umí zpracovat i tak náročný a „vrtošivý“ materiál, jako zirkon-titan (použit u modelu PRIM MACH DAMAŠEL LE). Tento materiál umí hořet i pod vodou.
„Po tomto zjištění jsme upravili technologický postup pro opracování, kde při obrábění docházelo pouze k jiskření materiálu, a výsledek byl dokonalý.“
Postup výroby speciální slitiny se vzorem Piktogram:
- nastříhání materiálu,
- průmyslové mytí,
- naskládá se do paketu a zavaří se,
- v obalu se kovářsky svařuje v ochranné atmosféře,
- následně se materiál válcuje na požadovanou tloušťku,
- následně se embosuje vzorem Piktogram (Novoměstské oblouky),
- frézování na rozměr a rovnání, případně dobroušení,
- odeslání do Eltonu k dalšímu zpracování a výrobě pouzder.
Novoměstský brus
Unikátní novoměstský brus je dalším znakem manufaktury PRIM. Je to typický prvek a dá se říct takový podpis manufakturního strojku. Budete-li pozorní, můžete si všimnout, že brus vytváří dojem šneka. Brousí se speciálně a příprava nastavení stroje trvá až 240 minut a jeden kus se brousí až 30 min. „Kresba“ na jednotlivých dílcích na sebe musí navazovat (včetně můstku). Video spirálového brusu je vidět například zde.
Novoměstské oblouky jako nový symbol
I kvůli právním sporům o značku PRIM v Novém Městě přistupují k dalším symbolům, kterými se firma Elton chce jednoznačně odlišit od své stejnojmenné konkurence. A jedním z nich jsou právě novoměstské oblouky.
Zatím jimi PRIM označuje mechanické hodinky s in-house strojkem Prim Manufacture 1949. Novoměstské oblouky jsou symbolem, který provází značku PRIM již dlouhá desetiletí a odkazuje právě na místo výroby, které si v průběhu let vysloužilo přídomek „město hodinek“.
Muzeum hodinek PRIM
Součástí manufaktury je také muzeum hodinek PRIM a v něm zaplesá srdce nejen pamětníků, ale i nováčkům v oboru hodinařiny. Muzeum mapuje historii hodinek, budíků a hodin značky PRIM vyráběných v Novém městě (i pod značkou Chronotechna či Elton).
Na počátku šedesátých let 20. století bylo totiž Československo jednou z osmi zemí světa, které byly schopny vyrábět náramkové hodinky.
Nejatraktivnějšími exponáty muzea jsou:
- první československé náramkové hodinky Spartak,
- vojenské speciální hodinky Prim Orlík,
- ladičkové hodinky Elton
- a největší funkční náramkové hodinky značky PRIM.
Zajeďte si tam, bude vás to bavit.
Pocity a dojmy
Z celé návštěvy jsem měl skvělý pocit, a to i díky zanícenému vyprávění pana Vernara a pana Brezíka o historii, aktuální produkci a nových výzvách. Silný vliv na mě měla možnost nahlédnout hodinářským mistrům pod ruce a sledovat jejich práci. A protože mám vystudovanou strojařskou průmyslovku (ač obor informatiky), tak i samotné vybavení továrny mě nenechalo chladným.
Jsem hrdý na to, že v Česku máme firmu, jako je PRIM, který dokáže vyrábět hodinky od A do Z. Návštěva ve mně vzbudila dojem, že to lidé z PRIMu dělají s vášní, precizností a chtějí výrobu dál posouvat výš a výš. Je důležité, že přicházejí s novými technologiemi, postupy a hlavně zajímavými nápady na limitované edice (nemůžeme prozrazovat).
Ano, stále je se kam posouvat a věřím, že sám PRIM to cítí a s inovacemi nepřestane. Mě si prezentací výroby získali a doufám, že při další návštěvě opět uvidíme nekončící posun manufaktury kupředu.
Pozn.: A bylo s čím porovnávat, protože jsem měl tu možnost navštívit v dubnu minulého roku manufakturu značky Frederique Constant v Ženevě.
A ještě k té plánované další návštěvě. Bylo nám totiž přislíbeno, že se můžeme kdykoliv do manufaktury opět podívat, a to i s našimi zákazníky. Pokud byste měli o podobnou návštěvu i v naší přítomnosti zájem, napište nám do komentářů a pokusíme se s PRIMem vše zajistit.
Máte PRIM? A mohl bych ho vidět?
Mrzuté je, že na naší prodejně se velmi často setkáváme a setkávali jsme se s dotazem, zda prodáváme PRIM. To by nebylo tak smutné, až na fakt, že doteď jsme museli zákazníka zklamat (nově už ho hrdě zavedeme k vitríně s hodinkami PRIM).
Ale tou smutnou částí bylo, když jsme se zeptali, jaký Prim mají vlastně lidé na mysli. Velmi často vůbec netušili o schizofrenní situaci, kterou značka prochází, tudíž o existenci dvou „Primů“. Nejhorší na tom bylo, že po naší přednášce si uvědomili, že si chtěli zakoupit v Česku ručně vyráběné hodinky, ale s vidinou ceny 3 – 5 tisíc Kč.
Došli tak k dvojímu rozčarování: málem by naletěli na česko-asijskou produkci v domění, že jde o čistě českou výrobu, a také zjistí, že český PRIM už nestojí 5 000 Kč, ale spíše desetinásobek. Naším cílem je, abychom je z nepříjemného překvapení vyvedli a vysvětlili, že tuto hodnotu hodinky opravdu mají. Lásku k hodinkách z České republiky jim totiž rozhodně chceme uchovat a raději rovnou znásobit.
A jaký je váš názor?
Navštívili jste (nebo byste) manufakturu Prim v Novém Městě nad Metují? Budu moc rád, když mi do komentářů napíšete svoje dojmy nebo názor na značku samotnou.
Děkuji za váš čas a zájem. Ať vám nejen hodinky PRIM tikají a dělají radost!
Podobné PRIMa články:
- Kultovní značka Prim, symbol českého hodinářství
- Moderní Prim Orlík: Jak se povedlo znovuzrození legendy?
- PRIM KUPKA 40 – České hodinky na počest českého malíře
Další fotky z návštěvy
Za detailní fotky technologií moc děkuji společnosti ELTON hodinářská, a.s. a ještě jednou moc děkujeme za pozvání a příjemnou prohlídku. Už nyní mohu potvrdit, že spolupráce je na více než dobré cestě!
Jasně že jsem manufakturu Eltonu v Novém Městě rád navštívil. A bylo to parádní! Tolik zaměstnanců, kteří to dělají srdcem často nikde moc nenajdete. Ta hrdost na historii značky je opravdu velká a silná. Sám jsem hrdým majitelem Orlíků. Moc mě mrzí jak negativně je v fcb hodinových skupinách a jiných fórech na Prim nahlíženo. Tolik hejtů a často absolutně neoprávněných… Pramenících z neznalosti. Ty časté argumenty já bych měl za tu cenu tyhle a tyhle hodinky, které se však vyrábí v obrovských sériích bez jakékoliv přidané hodnoty, jen jako spotřební kus… A právě ta věta… dostal jsem po tátovi Prim sporty a mám je dodnes je to DNA co má Prim jako přidanou hodnotu. Pomineme-li jaká senzace byly Orlíky vyrobené pro armádu v našich podmínkách a časech. Jsou to prostě české hodinky vyrobené v Novém Městě s odkazem na historii hodinářského průmyslu u nás. Každý kus se líbit nemusí, každá limitovaná edice nemá cenu pro každého, ale i přes to já rád vždy k vitríně s Primkami zamířím.
Moc děkuji za váš komentář a jsem rád, že má Prim své zastánce a fanoušky 🙂
Zdraví, Jiří Štencek
Hodináři výraz dýnko neznají. Pouze víko nebo víčko. Byla doba , kdy se do originál Primek montovali čínské automaty Sea-Gul. Jsem hodinář , vím o čem píšu.
Dobrý den, pane Landsmane,
nechci vaše znalosti jakkoliv zpochybňovat a věřím, že hodináři používají také výraz víko nebo víčko.
Přesto pojem dýnko je u náramkových hodinek poměrně ustálený a v naší branži se používá ve většině případů, když se mluví o zadním krytu hodinek.
Hezky to mají sepsáno například zde: https://www.hodinarstvibechyne.cz/cs/poradna/dynko/
Ohledně čínských strojů Sea Gull jsem našel pouze zmínku o „druhém“ Primu od MPM, který čínské strojky používá/používal. Viz například zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/PRIM
Máte nějaké zdroje k použití u Primu z Nového Města nad Metují?
S úctou, Jiří Štencek
Dostal jsem od manželky hodinky PRIM sport,které mám osm let a jsem s nima velmi spokojen,jdou naprosto přesně.
Dobrý den, pane Beneši, moc vám k hodinkám gratuluji a přeji, ať vám dobře slouží i nadále.
Jiří Štencek
U dobrého článku bych firmu MPM z Frýdku raději nezmiňoval. Je to ostuda CZ a CS hodinářství. Vím, že spousta lidí to neřeší a stačí jim levné Primky z MPM, ale člověk, který se o hodinky zajímá víc než jen, že bude mít nějaké hodinky v záloze, kdyby ztratil nebo se mu rozbil mobil, ten by si raději spořil třeba celý rok, aby si koupil PRIM originál a ty jsou, byly a určitě budou vždy od Elton z Nového Města n.M. .
V hodinkach PRIM z Nového Města nad Metují byly testovány a prodávány čínské strojky značky ZJS, například ve sportech.
hodinky prim sbírám osobně nosím klasické mechaniky svým synům jsem koupil ke kvádru do tanečních kapesní primky – tyto hodinky a vlastně všechny mechanické jsou obdivuhodné tím jak jsou zpracovány – jen malá poznámka té sérii zikmund – hanzelka ano tito pánové procestovali celý svět pod hlavičkou komunistické strany československa a jejíž socialistickými podniky propagovali a byli jimi financováni vydávali své publikace a filmy v socialistických vydavatelstvích kinech a televizích a jako perličku na závěr tito soudruzi vstoupili do stany světe div se v japonsku na velvyslanectví v tokiu ano tito probuzení demokraté kdykoli mohli zůstat ve svobodném světě ale bylo jim asi lépe jakožto kovaným komunistům v ČSSR
Primky jsem měl rád a jejich potápěčské hodinky v roce 1975 jsem si je koupil za 500Kč, byly super. Bohužel dnes postrádám něco podobného od Prim. Velké, aspoň 50-55mm průměr, zřetelný ciferník, vodotěsnost na potápění. Kupuji od jiných značek bohužel