Návštěva manufaktury Frederique Constant a workshop s hodinářem

Jsou sny, které si jako fanoušek hodinek chcete splnit. Jedním z nich je návštěva švýcarské manufaktury, která vyrábí luxusní hodinky. Tento sen se mi splnil koncem dubna, kdy jsme společně s ostatními prodejci navštívili pod záštitou distributora značku Frederique Constant. Ta má sídlo ve švýcarské Ženevě v části Plan-les-Ouates a je zde mezi takovými velikány, jakými jsou Vacheron Constantin, Patek Philippe, Rolex, Piaget, Ralph Lauren, Harry Winston a další. Nejlepší na celé akci byl ale workshop s hodinářem značky, který před námi sestavoval unikátní kalibr FC-810 s technologií Monolithic.

Budova manufaktury Frederique Constant Geneve

Obsah článku


Krátce o značce

Frederique Constant je z pohledu hodinářského světa relativně mladou značkou. Její historie se začíná psát v roce 1988, kdy manželé Aletta a Peter Stasovi začínají navrhovat vlastní kolekci hodinek. Za tu dobu ale ušla dlouho cestu a to hlavně na poli vývoje vlastních kalibrů.

Frederique Constant patří pod Citizen Watch Group (od roku 2016) a pod Frederique Constant Group ještě spadá značka Alpina a Ateliers deMonaco. My jsme měli možnost všechny tyto 3 značky vidět pod jednou střechou, ale zaměřili jsme se primárně na výrobu hodinek Frederique Constant.

Zobrazení všech součástí hodinek – Muzeum Manufacture Experience

Ženevská značka FC se od svého začátku soustředí na produkci kvalitních luxusních hodinek za dostupné ceny. Že se jim tato strategie vyplácí svědčí rostoucí popularita a hlavně poptávka po jejich hodinkách. Logickou reakcí v roce 2019 je vybudování přístavby manufaktury, která nyní činí celkem 6 200 m2. Vzniklo také muzeum s názvem Manufacture Experience, které je pro veřejnost a sleduje historii skupiny Frederique Constant.

Více o značce sepsal garant značky Jiří Bareš do článku: Jde to. Frederique Constant jsou luxusní hodinky za normální ceny.

Vlastní in-house kalibry

Frederique je výjimečný počtem in-house kalibrů, které dokázal vyvinout za svou krátkou historii. Do dnešního dne Frederique Constant navrhl 30 kalibrů Manufacture, včetně velkých komplikací, jako je Tourbillon, Perpetual Calendar, Flyback Chronograph a také nový a bezprecedentní typ krokového kola – Monolithic. Jde o jedinou křemíkovou součástku, která nahrazuje 26 komponent klasického švýcarského krokového ústrojí, osciluje s frekvencí 40 Hz, což je 10x víc než u většiny mechanických strojků.

Workshop s hodinářem

Právě tato část prohlídky byla pro mě asi tou nejzajímavější. Je totiž fascinující koukat pod ruce špičkovému hodináři, který před vámi rozebírá a zase kompletuje strojky jejich vlastní produkce. Došlo také na zmiňovaný kalibr FC-810 s technologií Monolithic. Zajímavostí může být, že seřizování se provádí za pomocí mikroskopů a naprosto minimálního pohybu závaží, která jsou ve dvojici umístěna na každé ze stran tohoto křemíkového bloku. Po každém seřízení je nutné měření pod mikroskopem. Samotné sestavení a následní vyladění strojku trvá cca 2 týdny.

Unikátní kalibr Monolithic

Podle hodináře má tento strojek už asi 10. iteraci ve vývoji a rozhodně to nevypadá na poslední. Když s tímto prototypem strojku Pim Koeslag poprvé předstoupil před hodináře FC, odpovědí mu údajně bylo, jestli se nezbláznil. Samozřejmě v dobrém a obdivném smyslu. Pustili se do práce a dokázali vytvořit strojek pro sériovou výrobu.

Výhody Monolithic popsal Pim Koeslag (bývalý ředitel vývoje Frederique Constant) takto: „With this Monolithic oscillator, we’ve replaced 26 separate components including the escapement, the balance wheel, the hairspring and the anti-shock.”. Přeloženo do češtiny: „Díky oscilátoru Monolithic jsme nahradili 26 samostatných komponent klasického švýcarského krokového ústrojí, setrvačku a anti-shock.“

Pim Koeslag

Poznámka pro pozorné: Ano, na fotce výše je bokem také in-house strojek FC-945 a právě jemu patří ochranné pouzdro s nápisem MOFC945-1 a oscilátor Monolithic je nejtmavší součástka vlevo.

Bylo skvělé, že nás hodinář nechal vyzkoušet si jeho práci a poskládat z části strojek pod jeho dohledem a citlivým vedením. Někteří se ale této možnosti zřekli pro jejich třesoucí se ruce.

Z muzea do výroby

Po absolvování komentované prohlídky muzea a workshopu s hodinářem jsme měli možnost nahlédnout přímo do výroby hodinek Frederique Constant.

Začali jsme ve sklepní části, kde se nachází CNC stroje, které vyrábí součástky pro in-house strojky Frederique Constant. Mimo jiné na tomto podlaží mají také fitko, ale tam nás nevzali 😬.

V horních patrech budovy se nachází hodináři kompletující hodinky. Zajímavostí (alespoň pro mě) bylo, že nad jejich hlavami jsou obrazovky, které ukazují aktuální produktivitu výroby. Což by mělo být motivující.

Kompletace hodinek Frederique Constant

Co mě jakožto nehodináře zaujalo ještě víc, byla práce při kompletování strojků. Na místě hodináře byl cyklořetězem poháněný set cca 50 strojků v řadě. Hodinář tak mohl stejný úkon provést hromadně na celé sérii strojků. Po úpravě jednoho strojku nohou stiskl tlačítko nad podlahou a stroj mu posunul další strojek v řadě. Tomu říkám efektivita!

Celkový dojem

Ze všech průvodců značky Frederique Constant jsem cítil velké nadšení vlastní značkou a zanícení byť z pohledu švýcarských značek poměrně krátkou, ale turbulentní historií. Mít možnost nahlédnout pod pokličku výroby bylo fascinující. Musím říct, že na mě továrna Frederique Constant udělala skvělý dojem a zalíbení v této naší nové značce se ještě prohloubilo.

Měli byste také zájem o podobnou prohlídku?

O to víc mě těší fakt, že do budoucna je zde možnost vám podobný zážitek zprostředkovat také. Se zástupci distributora jsme se bavili o podobné exkurzi s vybranými zákazníky, abychom povědomí ještě rozšířili. Za tuto možnost moc děkuji společnosti Design Trade, která je distributorem značky Frederique Constant. 

Poděkování

Velmi si vážím exkurze, kterou jsem si mohl zažít na vlastní kůži. Vše bylo zorganizované na výbornou, a to od cesty, ubytování, zábavu kolem a hlavně samotnou prohlídku Frederique Constant. Tímto mockrát děkuji firmě Design Trade, za skvělý zážitek! Doufám, že jim to budeme splácet dobrými prodeji značky Frederique Constant.

Za Helveti.cz – Jiří Štencek

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *