Pod pojmem náramkové hodinky si asi málokdo představí jeden konkrétní model. Pokud bychom však chtěli typické hodinky popsat, velmi pravděpodobně nám jako první v hlavě naskočí kulatý tvar pouzdra. V téhle podobě se jich dnes ostatně vyrábí naprostá většina.
Pokud byste se však chtěli trochu odlišit od davu anebo se vám zkrátka klasicky vypadající časomíry již okoukaly, nemusíte zoufat. Máte totiž na výběr překvapivě široké množství dalších tvarů. Mnohé z nich se pojí s legendárními modely, jiné cílí na lepší ergonomii, případně na co nejprostornější číselník, který pak bývá sám o sobě uměleckým dílem. Pojďme se tedy podívat, na jaké možnosti můžeme v současné době narazit.
Obsah článku
Než se přesuneme k jednotlivým tvarovým kategoriím, nesmíme zapomenout na tip ke snadnému vyhledávání na našem e-shopu. Pokud hledáte konkrétní typ pouzdra, můžete si jej snadno vyfiltrovat v levém sloupci pod filtrací Tvar pouzdra.
Kulatá pouzdra
Samozřejmě v článku o hodinkových pouzdrech nemůžeme vynechat nejrozšířenější typ a sice ten kulatý. Narovinu je ale třeba říci, že v tomto případě asi už není čím překvapit, protože klasicky zaoblené hodinky tady s námi byly už od nepaměti a najdeme je ve všech cenových segmentech.
Kulatá silueta odráží jak častý tvar součástek strojku, tak původní číselník slunečních hodin. Pouzdro tohoto typu hodinek nikde netlačí a také se o něco lépe vyhýbá nárazům díky své kompaktnosti a nevybočujícím hranám.
Pro zákazníky s omezeným rozpočtem je tu z této kategorie třeba kolekce MTP-1302PD od Casia, solárně napájené kousky od Citizenu začínající 4 tisíc Kč, anebo také velmi široká nabídka hodinek Festina. Pro náročnější zájemce, kteří si plánují připlatit, se meze také nekladou, protože konvenčně tvarované hodinky lze najít opravdu ve všech kategoriích. Pár dalších příkladů si můžete prohlédnout níže.
Pokud hledáte klasické hodinky, se kterými nechcete vybočovat z řady, kulatý typ pouzdra je zkrátka nesmrtelná volba. Je samozřejmě třeba počítat s tím, že společenské modely budou mít pouzdra tenčí a celkově subtilnější. Naproti tomu na sportovněji laděných a odolnějších kouscích najdete materiálu o něco více, a proto očekávejte pouzdro výraznější a mohutnější, často doplněné lunetou kolem číselníku.
Oválná pouzdra
Tuto drobnou podkategorii najdete spíše u dámských hodinek. Rozdělit by se daly na dvě části. Máme zde pouzdra oválná na šířku (řemínek či náramek navazuje na delší straně), která tímto tvarováním velmi elegantně řeší nedostatek místa na droboučkých cifernících. Naproti tomu oválná pouzdra postavená na výšku jsou zaoblenou alternativou obdélníkových typů hodinek, u nichž náramek či řemínek ve stejné šířce plynule navazuje na šířku pouzdra. Pánské oválné modely jsou spíše raritou, ale kdo hledá, najde třeba u Junghansu či Eposu.
Hranatá pouzdra
Přesuneme se k trochu neotřelejší volbě – jako další typ na našem seznamu totiž máme hranatá pouzdra, což je pro mnohé velmi neobvyklá, ale zároveň si troufnu říci, že zajímavá volba. Nejde ale o žádný moderní výstřelek. Historicky se náramkové časomíry ve čtvercovém nebo obdélníkovém tvaru vyráběly snad ještě dříve, než ty kulaté. Svědčí o tom například model Cartier Santos z roku 1904, který je považován za jeden z prvních exemplářů náramkových hodinek na světě.
Z éry elegantního Art Deco stylu může pak mnohé napadnout pro změnu ikonický model JLC Reverso a během 70. let si na popularitě získala pro změnu kolekce Monaco od firmy Heuer. Jak je vidět, hranatých hodinek s velkým historickým zásahem je i přes menší zastoupení na trhu také hodně. Pokud bychom si ale chtěli pořídit takový kousek dnes, není nutné se ohlížet pouze po luxusních značkách, protože i v dostupnějších segmentech najdeme pěkné kousky.
U hranatých pouzder vám s volbou pomůže několik charakteristik:
- Hranaté (obdélníkové) pouzdro s číselníkem kopírujícím tvar často plynule šířkou navazuje na řemínek či tah.
- Hranaté (obdélníkové) pouzdro s kulatým číselníkem má často i kulaté sklíčko, pouzdro působí robustněji a celý design tak může vzdáleně připomínat model Panerai Radiomir.
- Některé modely jsou spíše čtvercové a využívají plochu číselníku k větší přehlednosti, nebo k umístění zdobení.
- Hranaté modely na pomezí mají zaoblené rohy – typickým zástupcem je Mido Multifort TV
- Samostatnou kapitolou je samozřejmě digitální hranatá klasika od Casia, ale i velmi extravagantní kousky, jako například Bulova Computron.
Příklady hodinek s hranatým pouzdrem
S příklady nelze samozřejmě začít jinde než u firmy Casio a u jejich legendárních digitálek. Ať už zvolíte ty nejjednodušší modely z kolekce Vintage, které pořídíte i za 1500 Kč, a nebo například robustní G-shocky, tento japonský výrobce vás určitě nezklame. Opomenout bychom neměli ale ani některé quartzové modely od Festiny (začínající na příjemné cenovce 2590 Kč) a v nedávné době se do této skupiny přidal i švýcarský Wenger se svojí řadou Vintage Classic startující lehce nad 5000,-.
U hodinek s vyšší cenovkou pak do hry přichází například původně latinskoamerická společnost Cuervo y Sobrinos a jejich hodinky Prominente, Alexander Shorokhoff s řadou Square&Round nebo také Alpina se svým modelem Alpiner Heritage Carrée. Stejně jako u předchozí kategorie kulatých hodinek je to ale také pouhá špička ledovce a příkladů s hranatými pouzdry bychom našli mnohem více.
Soudková pouzdra
Soudkové pouzdro stojí někde mezi oválným a hranatým. Jde o tvar, který nejspíš budete mít spojený se společenskými a luxusními hodinkami. V jejich názvu někdy tento tvar najdete ukrytý pod označením tonneau. Přesto je aktuálně asi nejznámější a velmi oblíbený model se soudkovým pouzdrem více sportovní. Jde o modelovou řadu Tissot PRX, jejíž sedmdesátkový design odkazuje na díla designéra Geralda Genty. V této kategorii tedy seženete jak hodinky společenské, tak i na každodenní nošení.
Soudkové pouzdro má sice své naprosto typické zástupce, ale někdy je obtížné přesně říci, kde končí pouzdro hranaté, kde začíná to soudkové a kde pokračuje kulaté. Je to podobné jako s tyrkysovou barvou – kdy už jde o modrou a kdy o zelenou si každý musí rozhodnout sám, nejde totiž o nic menšího, než o váš vkus 😉.
Atypy vás překvapí
Mohlo by se zdát, že poté, co jsme prošli kulatá, hranatá s smíšená pouzdra už vlastně není více možností, jak by značky své hodinky mohly koncipovat. Opak je ale pravdou, protože čas od času jsou některé firmy schopné přijít s velmi neobvyklým řešením. A přesně pár takových příkladů si na závěr článku ukážeme.
Trojúhelník
Prvním takovým je model Ventura od švýcarského výrobce Hamilton. Tyto časomíry byly původně představeny v roce 1957 a jednalo se v podstatě o první elektrické hodinky na světě. Dalo by se říci, že jejich nástup byl vzhledem k naprosto nesymetrickému pouzdru lehce bouřivý, nicméně v průběhu let se z celé této řady stala naprostá ikona. A to mimo jiné i díky tomu, že tyto hodinky nosil populární americký zpěvák Elvis Presley.
Většina produkce Hamiltonu se opírá o oblíbené a lety prověřené tvary a designy. Přesto v nabídce značky najdete atypů více, například dámské Hamilton American Classic Lady Necklace, které lze nosit jako náhrdelník.
Koule
U dalšího příkladu naprosto neobvyklé konstrukce pouzdra se vrátíme zpět k německému výrobci s ruskými kořeny, kterým je již zmíněný Alexander Shorokhoff. Celá tato značka se v podstatě zaměřuje pouze na extravagantní a neobvyklé kousky, avšak v případě dámského modelu Shar se tento pojem dostává ještě na novou úroveň.
Oproti všem ostatním hodinkám zde totiž máme kulovité, rozumějte sférické pouzdro, o průměru 25 milimetrů se zaobleným zadním dýnkem, vypouklým safírovým sklíčkem a datumovkou. S cenovkou lehce přesahující 40 tisíc Kč se sice nejedná o ty nejdostupnější hodinky, které zde dnes byly zmíněny, ale v každém případě je to kousek, který dokáže vystoupit z řady více než jakýkoliv jiný.
Zakřivené pouzdro
Další speciální podkategorii tvoří modely se zakřiveným pouzdrem. V tomto případě nejde zas až tolik o design, jako o pohodlí. Ergonomicky zakřivené hodinky se přizpůsobí tvaru zápěstí a výhoda spočívá i v tom, že se snáze uklidí pod rukáv nebo košili. Velmi dobrým příkladem je třeba modelová řada Bulova Curv, kde najdete hybridy soudkové i kulaté, a jejíž cena se pohybuje kolem 25 tisíc korun. Počin je to velmi zajímavý, protože celý tvar je dotažený až po sklíčko, které je také klenuté – nejde tedy pouze o zakřivené nožky, přestože i ty mohou nošení hodinek také velmi zpříjemnit.
Kapesní hodinky
Samostatná kapitola s obsáhlejší problematikou konstrukce pouzdra se odráží u kapesních hodinek. Tyto kousky se tradičně dělí do 2 širších kategorií, které se liší pouzdrem a uspořádáním strojku. Máme zde typ Savonnette (neboli Hunter) a Lépine (také Open Face). Snadné vodítko k rozpoznání daného typu je následující: Savonnette má svrchní víčko a korunku na 3. hodině, kdežto u Lépine najdete korunku na 12. hodině a číselník není zakrytý vůbec. Pokud vás kapesní hodinky zajímají a chcete se o nich dozvědět více, můžete si přečíst tento článek.
Které si vybrat?
Navzdory tomu, že jsme si představili hned několik různých typů hodinek a jejich pouzder, se stále jedná o pouhou špičku ledovce. Při hlubším hledání bychom jistě našli ještě další typy, nicméně i tento základ pro správné rozhodnutí při výběru určitě postačí.
Ať už hledáte něco speciálního nebo se chcete jen zorientovat v nabídce, můžete si být jisti, že alterace základních tvarů, které jsme uvedli, v nabídce všech značek neustále rotují. Pokud vám tedy nedá konkrétní tvar spát, můžete si bez obav počkat na model, který vám padne do oka.
Ze všeho nejlepší je pak hodinky vidět naživo a vyzkoušet si, jak vám sedí na zápěstí. Proto neváhejte navštívit naši prodejnu, kde najdete přes 2500 modelů skladem a zkušené hodinkáře, kteří vám osobně poradí a doporučí padnoucí model.
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Těšíme se, že vám uděláme radost nejen novými hodinkami, ale i povídáním o nich. Najdete nás na Spotify, Apple, Youtube, Amazon a Castbox.fm. Máte-li tip na téma, které vás zajímá, nechte nám vzkaz v komentářích, rádi ho zpracujeme. Prozatím se můžete těšit na přibližně 3 nové díly do měsíce.