V jednom z minulých příspěvků naší hodinářské akademie jsme si do detailu rozebrali populární strojky Powermatic 80. Dnes se budeme tematice kalibrů věnovat dále, ale tentokrát se přesuneme k japonské konkurenci. Řeč bude o rodině strojků nesoucích označení 4R a 6R, které najdeme v hodinkách od Seika. Probereme si jejich rozdělení, historii, ale také technické parametry a změříme si jejich reálnou odchylku. Stejně jako v článku věnovaném Powermaticu, i tentokrát se budeme bavit spíše o technických věcech, které ocení především nadšenci do hodinek hledající nějaké detailnější srovnání.
Obsah článku
Rozdělení strojků
Obecně vzato jsou 4R i 6R strojky velmi populární. I z toho důvodu najdeme v sortimentu firmy celou řadu různých variací spadajících do jedné z těchto dvou skupin. Pro první zmíněnou jsou to například kalibry 4R15, 4R35, 4R57 a mnoho dalších. Ani ve vyšší řadě 6R není o různé verze nouze, namátkou lze zmínit třeba 6R15, 6R20 nebo třeba 6R35.
Pokud bychom se chtěli podívat blíže na specifikace všech těchto strojků, asi by nám na to nestačil ani celovečerní film. Z toho důvodu se dnes budeme detailněji věnovat především kalibru 4R35 a 6R35, které nám poslouží jako takové reprezentativní příklady. Oboje si porovnáme, řekneme si kde stojí v hierarchii značky a nakonec se podíváme i na jejich přesnost, abyste věděli co od nich očekávat.
Historie strojků 4R35 a 6R35 a kontext
Kalibr 4R35 byl na trh uveden okolo roku 2011 a v zásadě je považován za vylepšení modelu 7S26. Oproti tomu 6R35 je o něco mladší a v prvních hodinkách se objevil až v roce 2019.
Pokud bychom oba strojky porovnali vedle sebe, tak na papíře jasně vítězí 6R díky menší odchylce uváděné výrobcem a vyšší rezervě chodu. Tyto vylepšené specifikace jasně poukazují na logiku, jakou se Seiko snaží oba výrobky rozlišit.
Zatímco 4R kalibry najdeme především v nižší cenové hladině a tedy u „základnějších“ modelů, strojky 6R jsou téměř vždy posazeny o něco výše. Abychom zde však nemluvili jen obecně, pojďme se na konkrétní parametry obou kalibrů podívat trochu blíže.
Parametry 4R35
Začneme hezky od základu, a tedy modelem 4R35. Pro přehlednost si všechny informace shrneme v bodech a poté bude následovat krátký komentář:
- Počet rubínů: 23
- Frekvence: 21 600 polokmitů
- Možnost ručního nátahu: Ano
- Hacking: Ano
- Přesnost od výrobce: + 45 / – 35 sekund za den
- Rezerva chodu: cca 41 hodin
- Lift angle kotvy – 52 stupňů
Nižší cena neznačí nižší kvalitu
Obecně vzato je tento strojek považován za spolehlivý a cenově dostupný. Najdeme ho třeba v levnější části kolekce Seiko Prospex, konkrétně u některých hodinek Samurai nebo PADI, ale také u základních modelů z řady Presage. Určitě se hodí upozornit, že strojky 4R se nachází i v řadě Seiko 5, kde ale velmi často najdeme obdobnou verzi kalibru s označením 4R36. Tento strojek se od zmiňované varianty 4R35 v zásadě neliší ničím jiným než přidaným okénkem pro zobrazování dne v týdnu.
Častým tématem u těchto modelů je také jejich přesnost. + 45 / – 35 sekund za měsíc ostatně nevypadá nijak působivě, a tak by se na první pohled mohlo zdát, že konkurenční nabídka od švýcarských výrobců je jednoznačně lepší volbou. Důležité je ale uvést, že v případě Seika jsou tyto hodnoty naprosto běžně překonávány, protože měření u japonských výrobců udává nejvyšší možnou odchylku. Zatímco švýcarští hodináři udávají odchylku průměrnou (viz hodnoty níže v Měření přesnosti).
Ani samotný servis pak nebývá problematický, protože se jedná o rozšířené strojky, které svou konstrukcí nejsou nijak složité. No a v případě, že se hodinky skutečně odchylují v příliš velkých intervalech, není příliš velký problém je zregulovat. Na internetu dokonce naleznete spoustu návodů, jak to lze provést vlastními silami, nicméně pokud nejste vyučený hodinář, doporučili bychom se spíše zastavit v jednom z autorizovaných servisů.
Parametry 6R35
U druhého porovnávaného kalibru budeme postupovat stejně, a nejdříve se v bodech podíváme na bližší specifikace:
- Počet rubínů: 24
- Frekvence: 21 600 polokmitů
- Možnost ručního nátahu: Ano
- Hacking: Ano
- Přesnost od výrobce: + 25 / – 15 sekund za den
- Rezerva chodu: cca 70 hodin
- Lift angle kotvy – 53 stupňů
To, že na papíře jsou 6R strojky „výkonnější“ už bylo zmíněno v úvodu. Stejně tak už jsme se bavili o tom, že je najdeme ve vyšší cenové hladině, v tomto případě například u hodinek Presage Sharp Edged nebo také v kolekci Prospex u referencí SPB143J1, SPB317J1, SPB313J1 a mnoha dalších.
Udávaná odchylka by měla být o něco lepší než v případě strojků 4R. Z naší zkušenosti a na základě ohlasů v hodinkové komunitě se ale dá dovodit, že přesnost hodinek s tímto kalibrem se může velmi často lišit – a to i při porovnávání dvou stejných kusů.
Přestože zregulování v servisu není příliš komplikovaný ani finančně náročný proces (v rámci záruky navíc zdarma, avšak pouze pokud je odchylka mimo stanovené hodnoty), není to rozhodně pro případné zájemce dobrá zpráva. Na druhou stranu je dobré doplnit, že počet kusů, které se vrací na reklamace z důvodu velké odchylky, je vzhledem k celkovému objemu prodejů stále relativně málo.
Roční produkce Seika se pohybuje v milionech kusů. Dá se tedy předpokládat, že při takovém množství není tolik prostoru se zabývat důslednou regulací každého jednotlivého výrobku. Ani to však není dostatečným důvodem, aby hodinky bězely mimo odchylku stanovenou výrobcem.
Čím strojky Seiko vynikají obecně
Abychom měli technický popis strojků od Seika kompletní, určitě se hodí zmínit i některé originální technologie, které v nich najdeme. Ty se přitom nenachází pouze v kalibrech 4R35 a 6R35, ale naopak jsou běžné u drtivé většiny modelů.
První takovou „vymožeností“ je Diashock. Jedná se o ochranný díl, který umožňuje chránit čep setrvačky před náhlými nárazy a otřesy. Kromě toho by měl také snižovat tření a přispívat tak k efektivnímu chodu strojku.
Další inovací je takzvané „kouzelné kyvadlo“ neboli magic lever. Pod tímto názvem se skrývá součástka, která poměrně elegantně dokáže zvýšit efektivitu natahování hodinek tím, že umožňuje přenášet energii do hnacího pera při otáčení rotoru v obou směrech. Podobné konstrukce najdeme i u spousty jiných firem, nicméně v případě Seika určitě stojí za vyzdvižení její jednoduchost.
Poslední inovací doplňující balíček technologií, které Seiko souhrně nazývá Trimatic, se označuje jako Spron. Jde o slitinu materiálu zajišťující zvýšenou odolnost proti vnějším vlivům jako je teplota nebo magnetické pole a do hodinek se dává už od konce 50. let.
O Trimaticu jsme se rozepsali již v několika článcích, takže pokud byste měli zájem se dozvědět více, zde jsou odkazy:
– Postřehy ze školení Seiko hodinek 2016
– Seiko Presage – ohromující dokonalost
– 1. díl – zrození hodinářského giganta v zemi vycházejícího slunce
Měření přesnosti
V úvodu tohoto článku zaznělo, že si také v praxi ukážeme přesnost některých modelů s 4R a 6R kalibry. Pro účely tohoto testu jsme náhodně vybrali několik zcela nových hodinek, které jsme ve dvou polohách změřili na vibrografu. Na závěr jsme pro porovnání přidali i jeden model se strojkem 6R55 a také jeden již nošený a „zaběhnutý“ kousek s kalibrem 4R36. Výsledky si pro přehlednost opět uvedeme v bodech:
- Seiko SRPB41J1 (Kalibr 4R35)
– Číselníkem vzhůru: +6 s/d
– Korunkou vzhůru: -6,5 s/d - Seiko Presage SPB229J1 (Kalibr 6R35)
– Číselníkem vzhůru: -5,5 s/d
– Korunkou vzhůru: -16 s/d - Seiko Sumo SPB125J1 (Kalibr 6R35)
– Číselníkem vzhůru: +19 s/d
– Korunkou vzhůru: -6 s/d - Seiko Monster SRPH75K1 (Kalibr 4R36)
– Číselníkem vzhůru: +8 s/d
– Korunkou vzhůru: -3 s/d - Seiko Prospex SPB451J1 (Kalibr 6R55)
– Číselníkem vzhůru: +10 s/d
– Korunkou vzhůru: -2 s/d
Jak je vidět, míra nepřesnosti jednotlivých modelů se značně liší. Do určité míry se tedy naplnilo tvrzení z předchozích odstavců, ve kterých jsme se bavili o nedostatečné pozornosti věnované regulaci. Odchylku bychom tedy mohli považovat za jednu z oblastí, ve které Seiko určitým způsobem zaostává.
Na druhou stranu je ale potřeba zdůraznit, že u každého měření mají na přesnost vliv i vnější faktory jako teplota nebo magnetické pole v okolí. Navíc je velmi běžné, že strojky potřebují určitou dobu nošení, aby se mohly zaběhnout a následně fungovat o něco konzistentněji. Podobnou analogii bychom mohli najít například u nových aut se spalovacími motory.
Závěr
Co si tedy na závěr ze všech těchto informací odnést? Za nás je Seiko a jeho strojky i přes některé své nedostatky stále naprosto regulérní volba. Za ty roky to byl právě tento japonský výrobce, který spoustu lidí přivedl do světa hodinek a navíc má na kontě nespočet technických inovací, které posunuly celý průmysl o krok dopředu.
Pokud tedy nad koupí některého z modelů uvažujete, nemusíte se bát, že byste zvolili špatně. Je ale třeba zůstat nohama na zemi a neočekávat špičkové specifikace na úrovni hodinek z luxusního segmentu. Ostatně i příznivá cena hodinek Seiko je jedním ze zásadních argumentů, proč si je pořídit.
Tip na na další čtení nebo poslech
▶️ Více o značce Seiko se dozvíte v seriálu:
– Zrození hodinářského giganta v zemi vycházejícího slunce,
– 25. prosinec 1969 den zúčtování se švýcarským hodinářským průmyslem
– a Co nabízí aktuální modelové řady
▶️ Nebo ve 2. díle podcastu: Podcast Tik Talk Helveti 🔊 2. Seiko – Proč mu tolik fandíme i přes drobné přešlapy?