Na začátku října 2020 spatřila světlo světa limitovaná edice hodinek MeisterSinger Antonín Dvořák vyrobena v pouchých 10ks. Na této edici jsme spolupracovali s MeisterSingerem už od dubna roku 2020 a jsme rádi, že jsme mohli být součástí procesu.
MeisterSinger každý rok představuje svou City Edition a většinou se týkají světových měst. Tento rok ale pro ČR udělal výjimku a věnoval ji světoznámému skladateli Antonínu Dvořákovi.
Proč Antonín Dvořák
Značka MeisterSinger je propojena se světem klasické hudby. Jméno značky sahá do historie, kdy MeisterSinger (anglicky Master Singer) byli civilní básníci a zpěváci v 15. a 16. století.
Příběh pěvecké soutěže vypráví opera Richarda Wagnera „Die Meistersinger von Nürnberg“. Osoba, která dokázala nejlépe dosáhnout nové noty / tónu, byla korunována Meistersingerem.
Vztah významného českého skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904) k osobnosti a tvorbě Richarda Wagnera (1813–1883) je velmi dobře znám. Zájem Antonína Dvořáka o Wagnera a jeho hudbu měl hluboký a trvalý charakter a byl významný po celý jeho život a tvorbu.
Antonín Dvořák složil svou čtvrtou symfonii v období od ledna do března 1874. Vykazuje vliv Wagnera na vývoj jeho témat, a dokonce i v jeho tematickém materiálu, tj. Triová část třetí věty obsahuje živou připomínku úryvku z předehry „Die Meistersinger„.
Jak vznikala edice Antonín Dvořák
Abychom měli jistotu, že neuděláme právní přešlap, kontaktovali jsme před započetím výroby hodinek MeisterSinger City Edition 2020 Antonín Dvořák příslušné subjekty.
Kontaktovali jsme muzeum Antonína Dvořáka (České muzeum hudby pod Národním muzeem) a dostali několik nabídek na Dvořákovy signatury, podobizny a cokoliv dalšího, co by se nám hodilo pro vizuály použité k hodinkám.
Oslovili jsme potomka z rodu Dvořáků, kterým je Petr Dvořák z Příbrami – pravnuk Antonína Dvořáka (Antonín Dvořák byl jeho pradědeček). Za kontakt velmi děkujeme muzeu.
Ten nás ujistil, že autorská práva na hudební díla trvají po 70 let a protože Antonín Dvořák zemřel v roce 1904, tak jsou díla již volná. Přesto jsme dědice požádali o svolení je použít a on nám je skrze email poskytl.
Citace Petra Dvořáka: „Použití jména skladatele k propagaci hodinek považuji rozhodně za mnohem vhodnější, ostatně kvalitní chod hodinek má v mém podvědomí i něco společného s dokonalostí a krásou pradědečkovy hudby.
Přeji Vám mnoho úspěchů a dobrých rozhodnutí.„
Panu Dvořákovi jsme nadále posílali aktuální podobu připravovaného projektu a dávali jsme mu tak možnost do něj aktivně vstoupit.
Při představení hodinek jsme se pana Dvořáka snažili opět oslovit a jako poděkování mu věnovat nástěnné hodiny MeisterSinger. Bohužel se nám doteď neozval. Rádi svého slibu dostojíme.
Na hodinkách je pak použita signatura Antonína Dvořáka a jeho podobizna (vše na průhledném dýnku). Jméno tohoto světoznámého skladatele je pak vyhotoveno i v pouzdře (po otevření).
Specifikace hodinek
Kompletní název hodinek: MeisterSinger No. 03 City Edition 2020: Antonín Dvořák Ref.: ED-C20-CZECH
Parametry:
- automatický strojek Sellita SW 200-1
- přesnost chodu: +- 15 sec / den
- rezerva nátahu: 38 hodin
- funkce: datum, „jednoručky“
- materiál sklíčka: safír
- materiál pouzdra: ocel
- velikost pouzdra: ø 43 mm, výška 11,5 mm
- vodotěsnost: 50 m
- kožený řemínek
- průhled na strojek (dýnkem)
- limitovaná edice 10 kusů
Cena: 49 500 Kč
Na úvodce časopisu
Magazín Hodinky&Šperky 5/2020 otiskl limitovanou edici na úvodní stránce a věnoval jim 6 stránek textu. Doporučujeme k přečtení.
Video hodinek
Fotogalerie
Předchozí MeisterSinger City Edition
První sérii City Edition uvedl MeisterSinger v roce 2017 a čítala 45 lokalizovaných variant pro 43 světových měst (města Paříž a Rotterdam měla každé dvě varianty). Jednoručkové hodinky měli na číselníku nad pozicí 6 označení No. 01 City Edition. Jednotlivé varianty měly limitovaný počet 10 kusy. Na průhledném dýnku pak bylo vyobrazeno panorama daného města. Na ocelové části pak bylo vyryto jméno města a slogan. Např. New York – The city that never sleeps (Město, které nikdy nespí). Ocelové pouzdro o průměru 40 mm ukrývalo švýcarský strojek Sellita SW 210 s 42hodinovou rezervou chodu. Více zde.
O rok později (2018) následovala další série. Ta byla založena na sérii No. 3 s pouzdrem o průměru 43 mm. Na pozici šest přibylo datumové okno s tzv. „kyklopem“ (lupa nad datumovkou). Vyrobeno bylo 58 variant v limitovaných sériích opět s rytinou na ocelové části dýnka. Např. Stockholm – The Venice of the North (Benátky severu). Některé varianty reprezentovaly celé země. Více zde.
V roce 2019 pak pokračovali opět s modelem No. 3. Tentokrát už bez kyklopu nad datumovkou.