
Ke každým náramkovým hodinkám neodmyslitelně patří i základní příslušenství. Dnes se však nebudeme věnovat boxům nebo třeba cestovním pouzdrům, ale zaměříme se na to úplně nejdůležitější, bez čeho by se žádné náramkové časomíry neobešly. Řeč bude o řemíncích a kovových náramcích a tazích.
Nepůjde přitom jen o klasické kožené nebo pryžové varianty, nýbrž se podíváme i na všechny ostatní druhy, které si můžete na své hodinky pořídit. No a jak už to u našich článků v rámci Hodinářské akademie bývá, probereme také několik praktických tipů, které se vám mohou při výběru hodit.
Obsah článku
Rozdělení řemínků a náramků
Jako první je důležité si jednotlivé druhy pásků rozdělit. Každému je asi jasné, jaký je rozdíl mezi kůží a gumou (pryží). Hlavní kámen úrazu spočívá spíše až v detailech. Drtivá většina lidí používá pro všechno, co drží hodinky „připnuté“ na ruce, označení řemínek. To je samozřejmě zcela pochopitelné, ale pro úplnost je dobré uvést, že v případě kovových materiálů jsou správné názvy náramek, potažmo tah. Pojďme se tedy krátce podívat i na ně.
▶️ Co se vám bude hodit k hodinkám? Praktické doplňky prodlouží hodinkám životnost.
Kovový náramek
Jako první se zastavíme u klasického kovového provedení s překlápěcí, případně motýlkovou sponou, které vidíte na obrázku níže. Navíc se dělí na jednotlivé články, které jsou spolu nejčastěji spojené malými osičkami (kterým se v hodinářské branži říká stěžejky) a po zapnutí nemá žádnou vůli. Pro úpravu délky je nutné vyndat jednotlivé články za pomoci nástrojů jako je vystěžejkovač a zkracovač.


Samotný proces zkrácení kovového náramku není příliš složitý, ale vyžaduje určitou míru praxe. Pokud by vás zajímalo jak na to, na našem blogu už před nějakou dobou vznikl návod ilustrující všechny kroky výměny u nejčastějších typů svépomocí: Jak zkrátit kovový náramek (tah) u hodinek. Pokud ale zavítáte k nám do prodejny, nebo ke svému hodináři, náramek vám bez škrábanců vzniklých neodbornou manipulací zkrátí na počkání.
Obtížnější výměna
K tématu kovových náramků je určitě vhodné zmínit ještě to, že na rozdíl od řemínků z kůže nebo silikonu je nastavení jejich přesné délky někdy trochu oříšek. Jednotlivé dílky totiž mohou být relativně široké, takže trefit se přesně na danou délku zápěstí je mnohdy i o štěstí.
Jako řešení nabízí dnes už většina manufaktur náramky s tzv. mikroregulací na sponě. Přesný mechanismus se liší značku od značky, ale obecně jde o možnost posunout délku náramku o pár milimetrů přímo na sponě, aby bylo možné dosáhnout toho nejlepšího rozměru. Vyřešíte tím bez nástrojů drobné změny obvodu zápěstí – zejména v létě nebo při sportu, kdy změní objem. Více v článku Mikroregulace jako esence pohodlnosti hodinek s kovovým náramkem.
▶️ Pokud máte hodinky třeba na koženém řemínku a zvažujete, že byste ho vyměnili za kovový náramek, tak určitě zpozorněte. Aby vám totiž nový ocelový doplněk na hodinky pasoval, musí být přímo vyroben pro daný model. Kvůli koncovým článkům (= poslední článek hodinek který je nejblíž samotnému hodinkovému pouzdru mezi nožkami) totiž není možné ocelové náramky volně přehazovat mezi různými hodinkami jako je tomu třeba u gumových a kožených alternativ.

Kovový a milánský tah
Tah je oproti náramku méně používaná volba. Liší se od něj tím, že se jeho jednotlivé články mohou od sebe roztáhnout. To vytváří určitou vůli a lépe se tak přizpůsobí velikosti zápěstí. Díky této „pružnosti“ se pak hodinky nezřídka nasazují jako klasický gumový náramek, tedy pouhým přetažením přes hřbet ruky.
▶️ Podobně znějící název nese také milánský tah (neboli mesh). Tento druh kovového náramku působí díky své struktuře o něco elegantněji a má odlišný druh zapínání. Zajímavou výhodou pak je také to, že na úpravu jeho délky není zapotřebí žádných speciálních nástrojů, protože spona se dá jednoduše vycvaknout a neomezeně posouvat.
Kožený řemínek
Co se skrývá pod pojmem náramek a tah jsme si vysvětlili a teď pojďme k dalším materiálům. Kožené řemínky jsme naťukli už v předchozích odstavcích. Jde o klasiku, která se nosí především k elegantnějším hodinkám, protože nepůsobí tak robustně jako ocelové alternativy. Zejména čistokrevné oblekové hodinky se bez řemínku z pravé kůže neobejdou.




Druhy řemínků z kůže
Na druhou stranu si ale řemeny na kůži volí i spousta lidí, kteří mají raději lehčí hodinky, protože kovové náramky a tahy jsou logicky těžší. V zásadě můžeme rozlišovat několik druhů podle původu materiálu, případně zpracování. Ty levnější řemínky jsou většinou lepené, což je sice levnější způsob zhotovení, ale zase může vyvolávat otázky co se týče životnosti. U dražších řemínků bývá běžné (ruční) sešití, které by mělo zajistit lepší odolnost proti opotřebení.
Nejčastěji používaným materiálem je pak hovězí useň. Tu bychom mohli považovat za jakýsi standard nabízející slušnou životnost za přiměřené peníze. V nabídce většině obchodů ale najdeme více typů přírodních usní, třeba pštrosí, koňskou nebo třeba aligátoří. Každá se od sebe liší texturou, tuhostí ale samozřejmě i cenou. Například useň z krokodýla je násobně dražší než již zmíněná hovězí, což se pochopitelně ukáže i na finální částce, za kterou se následně prodává hotový řemínek v obchodě.


Alternativy usní
Běžně už dnes seženete i alternativy – řemínky z eko kůže, případně z rostlinných materiálů. Životnost savého materiálu, jako je (jakákoliv) kůže snižuje kromě ohýbání přes sponu i pot. Na oba nešvary také existuje řešení. Pokud se vám ruce více potí, nebo máte pot agresivnější, v nabídce jsou i kožené řemínky s pryžovou vnitřní vrstvou. Ohýbání a následné praskání řemínku pak elegantně řeší motýlová spona bez přezky.
▶️ Pokud se poohlížíte po novém koženém řemínku, ale nemůžete trefit správnou velikost, není třeba zoufat. Pro majitele s opravdu velkým zápěstím totiž někteří výrobci nabízejí i prodloužené XXL verze, které mají zpravidla o pár centimetrů navíc. Pokud byste měli naopak velmi úzké zápěstí, tak není nic jednoduššího, než si do řemínku nechat provrtat jednu či dvě dírky navíc. Tenhle úkon netrvá déle než pár minut a s trochou důslednosti bude výsledek vypadat stejně jako by byl přímo z továrny.
Gumový/silikonový řemínek
Gumové a silikonové řemínky jsou převažující volbou u sportovních hodinek. Díky nízké hmotnosti a rezistenci vůči vodě se hodí do nepohody a nebudou vás na ruce příliš tížit. Přestože označení pro tuto kategorii je hned několik a většina lidí je volně zaměňuje, existuje několik rozdílů. Pojďme si je krátce vysvětlit.
Kaučuk je přírodní materiál získávaný z kůry některých stromů. Jeho vulkanizací se změní struktura a vznikne pryž, ze které se následně vyrobí samotný gumový řemínek. Od 20. století se začal používat také kaučuk vyrobený synteticky, který má však odlišnou chemickou strukturu.
Oproti tomu „silikon“ je označení pro zcela odlišný materiál, konkrétně syntetický polymer z řetězce křemíku a kyslíku. Vyznačuje se velmi dobrou tepelnou odolností a dalo by se říct, že oproti přírodnímu kaučuku má i delší životnost.
▶️ U některých nových hodinek je možné se setkat s tím, že se prodávají v setu i s náhradními řemínky. V e-shopu Helveti.cz jsou modely s náhradním řemínkem v setu přehledně označené. Většina kousků se však dodává jen na jednom konkrétním a daném.
Ale v případě potřeby není problém individuálně objednat originální řemínek přímo u výrobce. Ať už z důvodu opotřebení původního řemenu, anebo chuti vyměnit ho za verzi v jiné barvě. Doby dodání bývají často delší, ale jde o fajn věc, kterou vám mohou autorizovaní prodejci nabídnout.
NATO strap
Poslední kategorií, na kterou se dnes podíváme, jsou takzvané NATO strapy. Jde o podkategorii textilních řemínků, které se rozmohly především v armádě v druhé polovině 20. století. Díky unikátnímu způsobu provlečení nehrozí, že by vám hodinky sklouzly ze zápěstí, a to dokonce i v případě, že by dosloužila jedna ze stěžejek.



Navíc se materiálově jedná o nylon, což je velmi lehký a zároveň dost odolný materiál vhodný na jakékoliv pohybové aktivity. Jeho drobnou nevýhodou může být vzhled, který je třeba oproti klasickému koženému řemenu hodně sportovní se stejnou strukturou, a to nemusí vyhovovat každému. Zato barevným provedením se meze nekladou.
Některým uživatelům také nemusí vyhovovat to, že tento typ řemínku ještě o něco pouzdro hodinek na zápěstí zdvihne. A každý milimetr navíc na sportovních hodinkách, které už beztak bývají vyšší, se počítá. V takovém případě pak máte možnost výběru ještě z klasických dvoudílných textilních řemínků.
Závěr
Závěrem se pojďme podívat ještě na několik praktických tipů. Každý z výše uvedených typů řemínků a náramků vydrží fungovat odlišnou dobu. Zatímco ty kožené bývají při každodenním nošení spíše „spotřební zboží“ a v horizontu měsíců až let je nutná jejich výměna, u gumových a látkových je situace přeci jenom o něco lepší.
Nejlépe ale v tomhle porovnání vcelku logicky vychází kovové náramky a tahy. Ty se vám zkrátka neošoupají a navíc jim na rozdíl od kožených řemínků nevadí styk s vodou. Tudíž jim nehrozí funkční újma po velmi dlouhou dobu.
Ať už ale vybíráte jakoukoliv variantu, vždy je nutné myslet na to nejzásadnější, a sice aby byla šířka daného řemínku, popřípadě náramku, stejná jako je prostor mezi nožkami na pouzdře hodinek. V případě, že bude rozteč menší, by totiž nebylo možné jej nasadit a byl by vám k ničemu. Zároveň odrazujeme i od nošení řemínků s menší šířkou než je uváděný lug width (= šířka mezi nožkami) protože může dojít k přetížení a uvolnění stěžejek. Zde se zkrátka vyplatí zohlednit každý milimetr.
Pokud se ale budete výše uvedenými pravidly řídit, určitě neuděláte chybu a vybrané nové řemínky vám budou dělat o to větší radost, když změní i vzhled hodinek.
▶️ Kam dál?
– Integrované tahy na hodinkách: Vše, co potřebujete vědět
– Tropic Strap® a Isofrane® – přivítejte originál!
– Vylepšení a vychytávky hodinek #1: Quartz, solár, značka, sklíčko, náramek…