Tissot PRX Chronograph Automatic – Šestiruká panda na tahu

Značka Tissot se rozhodla navázat na velmi úspěšné oživení řady PRX také chronografickou verzí. Řada PRX odkazuje na ikonický model z roku 1978, jehož charakteristickým znakem je náramek integrovaný do pouzdra. Design této modelové řady odkazuje se na tvorbu geniálního hodinářského designera Géralda Genty (více informací ZDE). A protože nás zajímalo, jak dalece se znovuvzkříšení řady povedlo, pro dnešní recenzi jsem si pro vás vybral elegantní hodinky se soudkovým tvarem Tissot PRX Chronograph Automatic.

Retro design díky zpracování působí moderně.

O špičkové zpracování jde především

Zpracování pouzdra je špičkové, tak jak jsme u tradičního švýcarského výrobce hodinek zvyklí. Historie firmy Tissot je velmi bohatá, letos firma slaví 170 let své existence. Pokud vás její historie zajímá, můžete podrobné informace získat ZDE.

Zjednodušeně se pouzdro dá popsat jako průnik zaobleného šestiúhelníku a válce. Navzdory tomu, že se jedná o retro design, nepůsobí tento technicistní tvar nijak zastarale, ale spíše moderně. Ostré linie jsou oživeny střídáním leštěných a výrazně broušených ploch. Broušené plochy jsou pečlivě orientovány v daných směrech.

Dobře vyladěný pandí číselník

Hodinky mají tzv. panda číselník, který je líbivý a mezi milovníky hodinek velmi populární. Přezdívka odkazuje na podobnost s obličejem roztomilého čínského medvídka. Zatímco horní dva sčítače na pozici 3 a 9 hodin symbolizují oči, spodní, na pozici 6 hodin odkazuje na čenich.

Rozložení jednotlivých funkcí je standardní. Na pozici 9 hodin je klasická sekundovka, která odměřuje čas. Centrální sekundovka slouží pro funkci stopek. Sčítač na pozici 3 hodiny odměřuje stopované minuty a subciferník na pozici 6 hodin zaznamenává stopované hodiny. Všech 6 ruček má zlatou barvu, což usnadňuje čitelnost, zejména v kontrastu s černými subciferníky. Centrální hodinová a minutová ručka jsou tvarované a střídá se na nich broušený i leštěný povrch.

Na datumové okénko zbylo místo na pozici 4:30. Indexy jsou plastické, stejně jako hlavní ručky opatřeny luminiscenčním nátěrem. Při bližším prozkoumáním je patrné, že číselník není bílý, ale stříbrný, se strukturou, která navazuje na broušené části pouzdra. Výhodou je to, že datumovka není kontrastní, tudíž nepůsobí nijak rušivě a nenarušuje symetrii panda číselníku. Nastavování data je netradiční, jeho rychloposuv se neprovádí pomocí korunky, ale skrze tlačítko na pozici mezi hodinami 9 až 10 hodin. K jeho ovládaní stačí sirka nebo párátko. Na druhé straně pouzdra se nachází natahovací korunka, která je signována plastickým T. Pod a nad korunkou jsou ovládací tlačítka chronografu. Díky své velikosti poskytují snadnou ovladatelnost.

Integrovaný náramek se sympatickou robustností

Velmi důležitou částí hodinek je jejich integrovaný náramek. Tento náramek plynule navazuje na pouzdro a je přiměřeně masivní.

Uchycení náramku (tahu) je realizováno pomocí speciálních osiček (stěžejek) integrovaných v tahu. Je to pro majitele hodinek velmi pohodlné a jednoduché. Jen je kvůli atypickému rozměru potřeba počítat s tím, že se bude majitel hodinek muset spolehnout pouze na originální příslušenství. Články náramku jsou plné a zapínání je realizováno skrze poctivě zpracovanou motýlovou sponu. Po zapnutí je spona krásně integrovaná a po zapnutí je rozeznatelná pouze podle odjišťovacích tlačítek a loga výrobce a letopočtem jeho založení.

Nahlédněte do kouzla viditelného dýnka

Jak velí současná móda, je zadní víčko (dýnko) prosklené. Po obvodě, na ocelovém prstenci šroubovacího dýnka, jsou uvedeny informace o použitých materiálech, vodotěsnosti, sériovém čísle atd.

Strojek je přiměřeně zdobený a poskytuje majiteli hezký pohled na srdce mechanických hodinek. Jde o osvědčený automatický strojek ETA Valjoux A05.H31, který vychází ze strojku Valjoux 7753. Rezerva chodu strojku činí až 60 hodin, pracuje s frekvencí 4 Hz (28 800 kyvů za hodinu) a má 27 kamenných uložení. Luminiscence je jak na ručkách, tak na hodinových indexech. Má modrou barvu a svítí velmi hezky.

Hezké balení je třešničkou na dortu

Balení je decentní, krabička je hezká a vejde se do ní vše potřebné. Nejen hodinky, ale také manuál a záruční doklad. Hodinky se opravdu velmi povedly, mají historický odkaz, designově špičkově integrovaný tah a panda číselník, který zaujme na první pohled. Samotné označení PRX znamená: „P“ jako Precise (přesný), „R“ jako Robust (bytelný) a „X“ značí římské číslo deset a voděodolnost 10 bar.

Základní technické parametry:

Průměr pouzdra42×41.5mmmm
Výška pouzdra14,5 mm
Vodotěsnost100 m
StrojekETA A05.H31
Materiál pouzdranerezová ocel
Materiál náramkunerezová ocel
Šířka náramkuzužující se směrem k pouzdru
Materiál sklíčkasafírové s antireflexní vrstvou
Hmotnost    184 g (včetně náramku)

Podrobné technické informace naleznete ZDE.

Pro ty, kteří mají rádi raději reverzní kontrast (tmavý číselník a světlé subciferníky), a navíc upřednostňují modrou, připravil Tissot toto provedení, více ZDE.

Text a fotografie: Vít Černý

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *