Nedávno představený model Rolex Land-Dweller vzbudil rozruch – ozval se i samotný Tissot. Je možné, že právě ikonickýRolex převzal design od menší značky?
Nedávno představený model Rolex Land-Dweller vzbudil mezi hodinkovými nadšenci rozruch – jeho podoba s populárním modelem PRX od konkurenčního Tissotu spustila vlnu spekulací. Diskuze se rozhořela nejen mezi sběrateli – ozval se i samotný Tissot, který k celé situaci zaujal stanovisko na sociálních sítích. Je možné, že právě Rolex, nejikoničtější značka švýcarských hodinek, převzal design od menší značky?
Obsah článku

Představení Rolex Land-Dweller
Pokud vám na poslední dva měsíce nevypadl internet, určitě jste zaznamenali představení nového modelu od Rolexu s názvem Land-Dweller. Na první pohled každý chronomaniak vidí, proč je právě Land-Dweller nejdůležitější release od Rolexu za poslední roky. Novinku od Rolexu v pravém slova smyslu (poznámka: model Perpetual 1908 představený v roce 2023 osobně vnímám spíše jako pokračování řady Cellini) jsme viděli naposledy v roce 2012 při představení modelu Sky-Dweller.
Také jsme se zde dočkali integrovaného tahu, což jsme u novinky od Rolexu viděli naposledy před přesně padesáti lety. Co ale také na první pohled uvidí každý hodinkový nadšenec, je velká podoba s bestsellerem značky Tissot, modelem PRX. Ten ovšem vyšel už v roce 1978 a jeho návrat v roce 2021 strhl neuvěřitelnou lavinu zájmu. Co si o tom myslí fanoušci?

Názor veřejnosti a reakce Tissotu
„Předražený Tissot“, „Rolex PRX“ nebo „Teď si můžeš koupit PRXka a každý si bude myslet, že máš Rolexky.“ Tyto a mnoho dalších podobných komentářů můžeme najít pod instagramovým příspěvkem, ve kterém Rolex představuje Land-Dweller.
Kromě kritiky tu najdeme i chválu – o té ale tenhle článek nebude. K do očí bijící podobnosti těchto dvou modelů se dokonce na Instagramu vyjádřil i samotný Tissot. Na parodicky typickém zeleném pozadí Rolexu vyfotil své PRX a doplnil posměšné popisky: „Nejen pro výstavní účely“, „Páteční inspirace“ a „watching and wondering“.

Tato reakce na Instagramu obdržela tisíce lajků a stovky podpůrných komentářů. Bez ohledu na to, kdo koho zkopíroval, musím uznat, že tohle byl od Tissotu geniální marketingový tah – a doufám, že markeťák dostal přidáno. Po představení současné situace se ale vrátíme do minulosti, abychom zodpověděli otázku položenou už v názvu článku: Zkopíroval snad Rolex Tissot?
Tissot PRX
Přesný, bytelný a voděodolný (do 100 metrů) – to jsou klíčové vlastnosti, které symbolizuje název PRX. Při jeho obrození v roce 2021 se z něj postupem času stal hit a jeden z nejprodávanějších modelů nejen u Tissotu, ale v celém hodinkářském průmyslu.
Generální ředitel Tissotu Sylvain Dolla na jeho uvedení na trh vzpomíná následovně:
„S předpovědí jsme to totálně pokazili. Museli jsme znásobit původní objem výroby dvacetinásobně. Měsíce to pro mě byla noční můra – všichni chtěli víc!“
A není divu! Za necelých dvacet tisíc korun dostanete automatický strojek Powermatic 80.111 s osmdesátihodinovou rezervou chodu, zasazený do parádně zpracovaného pouzdra s integrovaným tahem.
▶️ Více o strojku Powermatic se dozvíte v článku Vše o Powermatic 80: rezerva, verze a technické perličky. Výhody a nevýhody zmiňovaného tahu jsme rozabrali v článku Integrované tahy na hodinkách: Vše, co potřebujete vědět.
Pokud nepreferujete automaty nebo nechcete za hodinky utratit tolik, můžete za zhruba polovinu získat vše výše zmíněné – jen s quartzovým strojkem ETA F06.115. Všechny tyto atributy dělají z modelové řady PRX, která zahrnuje přes 60 referencí, jednu z nejatraktivnějších v dané cenové kategorii, a to díky skvělému poměru ceny a kvality.
Pokud se ale podíváme do minulosti, zjistíme, že model PRX žádnou novinkou není. Původní PRX, tehdy pod jménem Tissot Seastar, vyšel už v roce 1978 – s velmi podobným designem jako dnešní PRX a na svou dobu technicky obdivuhodným quartzovým strojkem v 35mm pouzdru. (Pokud tedy chcete historicky nejpřesnější PRX, je pro vás 35mm quartz nejlepší volbou.)
Že by tedy Land-Dweller skutečně kopíroval design Tissotu? Pojďme se vrátit zpět k Rolexu.
Rolex v 70. letech
Konec napínání, rozuzlení je tu. Rolex před původním PRX nevydal jen jeden, ale hned několik modelů, které mají velmi podobný design jako Land-Dweller. Pojďme se na ně podívat.

Už v roce 1976, tedy 2 roky před uvedením původního PRX, byl na trh uveden Rolex Oysterquartz. Quartzová krize byla v plném rozpuku a i značky jako Rolex na ni musely reagovat. Řada obsahovala 12 referencí, z nichž nejlevnější byla reference 17000 z nerezové oceli.
Cenu z roku vydání se mi nepodařilo dohledat, ale v roce 2001 se tento model prodával (po přepočtu a započítání inflace) zhruba za 120 tisíc korun. Je tedy záhada u konce? Je Oysterquartz první model s tímto designem?
Rolex 1530 a 1630
První Rolexky s designem připomínajícím PRX spatřily světlo světa ještě rok před Oysterquartzem, tedy v roce 1975, a to konkrétně reference 1530 a 1630. Rolex 1530 by se dal označit za přechodný model. Jeho pouzdro bylo původně navrženo pro Oysterquartz, ale Rolex ho stihnul mnohem dřív než vývoj strojku. Než byl tedy quartzový strojek hotový, Rolex do pouzdra dal kalibr 1570.

Vzhledem k povaze jeho původu se dlouho nevyráběl a obchodníci na Chrono24, kteří tyto kousky nabízejí, tvrdí, že jich bylo všeho všudy vyrobeno jen 1500 kusů. Tato reference původně měla stříbrný číselník, ale vlivem času už ho má většina zachovalých kusů lehce nažloutlý až skoro champagne odstín. Pokud byste tento historicky velmi zajímavý model chtěli koupit v dobrém stavu, připravte si aspoň 400 tisíc korun.
Ve stejném roce a se stejným kalibrem i pouzdrem pak vyšla ještě „luxusnější“ varianta, reference 1630, kde kromě oceli najdeme i 14k zlato a takzvaný flat Jubilee tah, který je podobný tomu na Land-Dwelleru.
Vzhledem k výše uvedeným faktům se tedy z historického hlediska o kopírování nedá hovořit. Svezl se ale Rolex se značným zpožděním na vlně sportovních hodinek s integrovaným tahem, kterou nejspíš rozpoutal dnes už legendární model PRX? To už jsou opravdu jen spekulace a posouzení nechám na vás. Je tedy Rolex ten první, který s tímto dnes již znovu populárním designem přišel?

Omega Genéve
I přes rozluštění záhady z názvu článku tento výlet do historie 70. let nekončí. Nejstarší model silně připomínající PRX design, který se mi podařilo vypátrat, je Omega Genéve z roku 1972. Přímo v archivu oficiálních stránek omegy najdeme referenci ST 336.0801, u níž se dá podobnost se všemi dnes zmíněními hodinky jen těžko zapřít.
Gérald Genta
Při zpětném pohledu na vývoj designu hodinek s integrovaným tahem nelze opomenout jméno, které se stalo synonymem tohoto stylu: Gérald Genta. Švýcarský designér s italskými kořeny začal svou kariéru již v 50. letech u značky Universal Genève, kde ve věku pouhých 23 let navrhl slavný Polerouter. V následujících desetiletích se stal jednou z nejvlivnějších postav v historii hodinářství.
Ačkoli Genta navrhl řadu významných a dodnes slavných modelů, pro kontext tohoto článku má zásadní význam především Audemars Piguet Royal Oak z roku 1972 – hodinky, které jako první spojily luxusní švýcarskou výrobu s ocelovým sportovním vzhledem. Právě Royal Oak definoval klíčové prvky, které později převzaly desítky dalších značek – včetně těch, které cílily na dostupnější publikum.

Typickými znaky Genta designu byly ostře řezané linie, integrovaný tah, výrazná luneta a celková soudržnost tvarů, které působily jako jeden kompaktní celek. Tento přístup se stal základem nové designové školy, která nahradila tradiční oddělení pouzdra a náramku a nabídla nový způsob, jak hodinky nosit i vnímat.

Během své kariéry spolupracoval Genta s nejvýznamnějšími jmény švýcarského hodinářství – jmenujme například Omega (Constellation), Patek Philippe (Nautilus), IWC (Ingenieur SL), Cartier (Pasha) nebo Universal Genève. V roce 1969 založil také vlastní značku, zaměřenou na technicky i vizuálně výjimečné modely. I přesto však zůstává jeho nejzásadnějším dílem právě Royal Oak – hodinky, které změnily pravidla hry.
„Bez Géralda Genty by hodinářství, jak ho dnes známe, neexistovalo. Neexistovaly by žádné sportovně elegantní hodinky.“
— Laurent Picciotto
Shrnutí a závěr
Z pohledu historických souvislostí je zřejmé, že Rolex model PRX od Tissotu neokopíroval. Jak bylo zmíněno výše, značka podobné designové prvky využívala již v 70. letech. Zároveň je ale nutné dodat, že s tímto stylovým směrem nepřišel ani Rolex jako první. Estetika integrovaného tahu a sportovní elegance má své kořeny u návrhů Géralda Genty, který v roce 1972 představil Royal Oak – design, jenž ovlivnil celé generace hodinek napříč značkami i dekádami.
Rolex se tak v roce 2025 spíše připojil k aktuálně znovu populárnímu trendu, který v posledních letech výrazně oživil právě Tissot se svou reedicí modelu PRX. Podoba mezi Land-Dwellerem a PRX je patrná, ale nelze ji označit za kopii. Spíše jde o návrat k designovému jazyku, který má hlubší historické kořeny.
Co si o tom myslíte vy? Budeme rádi za váš názor. A pokud vás téma zaujalo, dejte vědět – rádi připravíme samostatný článek věnovaný detailně právě tvorbě Géralda Genty. Jeho vliv na podobu moderních hodinek je totiž mnohem větší, než se na první pohled může zdát.
Komentáře 4 komentáře
Článek je obsažný a srozumitelný ,děkuji
Děkujeme za pozitvní feedback 🙂
Jakožto úplný laik co se týče hodinářství, článek je skvěle napsaný. Dokážu si představit, že díky specifikacím je článek přínosný jak laikům, tak lidem, kdo se o hodinky zajímá.
Jsme rádi, že naše články mají takový dopad. Děkujeme za pochvalu 🙂