
Čím jsem starší, tím víc tíhnu k minimalismu – a to i v potápění. Veškerou výbavu jsem rozprodal a rozdal. Nemám ani potápěčský počítač. Hlavní účel potápěčského počítače je určit počet a délku dekompresních přestávek. Ponory rekreačních potápěčů se ovšem plánují tak, aby se dekompresním přestávkám vyhnuly, takže ho na ruce nepotřebuji.
Pro klid duše mi stačí mít přehled jak jsem hluboko a jak dlouho trvá ponor. Navíc ve většině zajímavých lokalit se stejně smí potápět jen s místním průvodcem, který počítač na zápěstí má. Takže na dovolenou netahám kila těžké výbavy, stačí mi pořádné hodinky. A upřímně řečeno – i bez těch hodinek bych se obešel, ale co bych to byl za potápěče bez potápek? Starého potápěče novým kouskům nenaučíš, proto jsem otestoval Seiko Prospex SNJ035P1 Arnie PADI Special Edition.

Obsah recenze
▶️ Co to je dekompresní přestávka?
Zjednodušeně: když je potápěč pod vodou moc dlouho a moc hluboko, dostane se mu do těla moc dusíku. Nemůže se proto vynořit “jen tak”, ale musí si naplánovat tzv. dekompresní přestávky, aby dusík zase vydýchal.
Například pokud jsem více než 20 minut v hloubce 35 metrů, musím pak počkat v hloubce 6 metrů 3 minuty, a pak v hloubce 3 metry 8 minut. Na výpočet přestávek se používají buď tabulky nebo potápěčské počítače. Většina hobby ponorů se ale plánuje tak, abychom se dekompresním přestávkám úplně vyhnuli.
Kdysi jsem se potápěl se Seiko “želvami”, což jsou podle mě ideální hodinky na cestování. Spolehlivé, vodotěsné, nikdo vás kvůli nim neokrade a když na dovolené zůstanou nebude to zase taková ztráta.

Seiko Arnie
Ovšem jakmile Seiko v roce 2022 představilo novou verzi Seiko Arnie s potápěčskými funkcemi, věděl jsem, že tyhle hodinky musím mít. Vybral jsem modrou verzi SNJ035P1 s nápisem PADI na ciferníku. Když už potápky, tak ať je to pořádně vidět.

Vzhled
Na první pohled jsou hodinky neuvěřitelně masivní. Na druhý a třetí taky – 47mm je velký rozdíl oproti hodinkám, které nosím běžně. Výška pouzdra už tak hrozná není, i když bych přísahal, že vypadají vyšší, než udávaných 14mm. Jakmile je ale dáte na ruku, zjistíte, že jsou pohodlné a rozhodně nejsou tak těžké jak vypadají.
Já bych ovšem potřeboval jinou rozteč dírek na měkkém silikonovém řemenu. Na mojí ruce jsou hodinky buď moc volně nebo trochu škrtí. Řemínek je opravdu hodně dlouhý. Není to kvůli tomu, že by měl Arnie tak masivní předloktí, ale aby se daly hodinky zapnout i přes rukáv neoprenu. Palec nahoru.

Staré vs. nové
Původní verze hodinek byla představena už v roce 1982. Na novou verzi jsme si tedy počkali neuvěřitelných 40 let. A změny mezi verzemi jsou vlastně minimální. Digitální displej se trochu zvětšil a přesunul dolů. Přibylo třetí tlačítko – speciálně pro potápění. Kromě toho zůstaly funkce v podstatě stejné. Hodiny, druhé časové pásmo, stopky a budík.
I po roce se mi pořád líbí jak se nastavuje čas – vyšroubujete korunku, nastavíte nový čas na digitálním displeji a teprve s stisknutím korunky zpátky se ručičky přesunou do nových pozic. Stejně tak když hodinky pár dní leží ve tmě v šuplíku, tak se display zhasne a ručičky se uklidí na 12:00, aby se šetřila energie. Teprve na světle se display rozsvítí a ručičky se přesunou na aktuální čas. Nádhera!
Uvnitř tiká quartzový kalibr H855 s udávanou přesností ±15s měsíčně. Tohle tedy Seiko mohlo trochu vylepšit mezi generacemi.

Poprvé pod vodu
První pokus jsem se s hodinkami provedl předloni v Egyptě. Nedočkavě jsem si oblékl výstroj, zašrouboval tlačítka, zanořil pod vodu – a nic. Hodinky si vůbec nevšimly, že se potápíme. Když jsem vylezl z vody, tak jsem hned otevřel návod, abych zjistil co jsem to pořídil za krám. Ukázalo se, že bych měl víc číst návody a méně recenze na webu.
Zatímco v recenzích hodinek bylo napsáno něco ve smyslu: hodinky automaticky zjistí, že jste pod vodou a zapnou měření hloubky, tak návod mluví úplně jinak. Musíte podržet pravé spodní tlačítko a počkat, dokud se na displayi neukáže nápis dIVE. Potom máte 60 minut na to se začít potápět a hodinky “automaticky” spustí potápěčský režim.
Podruhé pod vodou
Když postupujete podle návodu, jde všechno jak po másle. Asi od půl metru pod hladinou hodinky začnou ukazovat hloubku a vytrvají v tom po celou dobu ponoru. Tlačítka jsou zašroubovaná, takže zobrazení displeje nemůžete změnit. Párkrát jsem hloubku porovnal s půjčeným hloubkoměrem a všechno sedělo. Délku ponoru se ale dozvíte až po ponoru. Pokud chcete informaci o uběhlém čase v průběhu ponoru, musíte pěkně postaru použít jednosměrnou lunetu. Ale koneckonců – proto ji u potápek máme.
Po vynoření uloží hodinky záznam o ponoru. Je v něm datum a čas začátku ponoru, celková délka ponoru, maximální hloubka a minimální teplota vody. To se hodí pro pozdější zápis do potápěčského deníku. Já si v záznamech občas listuju i jen tak – abych si připomněl dovolenou. Bohužel v roce 2023 jsem měl jen dvě možnosti vzít hodinky pod vodu, takže na pořádné potápění si musely počkat.

Dlouhodobé zkušenosti
Loni v prosinci jsem vyrazil s kamarády na potápěčskou dovolenou do Dahabu v Egyptě a během týdne jsem se Seiko Arnie absolvoval 15 ponorů do nejrůznějších hloubek. Tomu už se dá říkat hlubší zkušenost.
V Egyptě je časový posun jen o hodinu, ale stejně jsem si přeřídil hodinky na místní čas. Mohl jsem tak “na ručičkách” mít místní čas a pod tím na displayi čas doma. Tato kombinace je hodně přehledná a rychle jsem si na ní zvykl. Stejně tak se hodil budík – nepoužíval jsem budík na mobilu, ale nastavoval jsem si ho na hodinkách. Je to asi trochu retro, ale stejně mě to digitální pípání ráno bavilo víc než melodie, která mě budí do práce.
Diskotéka
Naopak pod vodou mě pípání hodinek dost nebavilo. Hodinky totiž hlídají rychlost výstupu a pípáním upozorňují na její překročení.
▶️ Co to je rychlost výstupu?
Potápěč nemůže jen tak “vyletět” nahoru na hladinu, hrozila by mu takzvaná dekompresní (kesonová) nemoc. Doporučuje se vynořovat se maximálně rychlostí 10 metrů za minutu. Praktická pomůcka je snažit se být pomalejší než vydechované bubliny vzduchu.
Ke konci prvního ponoru se mi asi v pěti metrech rozpípala ruka, což mě trochu zmátlo. Podíval jsem se na zápěstí a přečetl si příkaz SLOW. Dobře, řekl jsem si, musíš si dávat trochu pozor. V nižších hloubkách je totiž trochu těžší udržovat se na stejné úrovni. Člověk se víc nadechne, trochu se zamyslí a najednou je o dva metry výš.
Tak jsem si začal dávat trochu pozor, ale stejně jsem pískal jeden každý ponor!. Někdy i dvakrát. Podle mě mají Seiko Arnie pro tuto funkci nastavenou moc velkou citlivost. Stalo se mi i to, že jsem rychle zvednul ruku k obličeji, abych si vylil vodu z masky a diskotéka začala. Stačilo i těch 20 – 30 cm změny hloubky.
A ač se to zdá jako blbost, není to nic příjemného. Jednak se zvuk pod vodou nese daleko, takže se i cizí potápěči začnou rozhlížet, co se děje. A hlavně pokud vám pískají hodinky často, ostatní si vás zaškatulkují jako začátečníka nebo troubu, co se neumí potápět. Jestli bych mohl změnit jednu věc, tak je to snížení citlivosti téhle funkce.
Mimochodem hodinky umí pípáním upozornit i na dosažení cílové doby ponoru – např. po 45 minutách pod vodou. Ale to jsem nezkoušel.

Čitelnost pod hladinou
Jak už jsem zmínil výše, hodinky ukazují aktuální hloubku v metrech (dá se přepnout i do stop pro Američany). Pokud byste si ale chtěli hodinky koupit jen kvůli hloubkoměru, tak na to spíš zapomeňte. Vidím dobře, brýle nepotřebuju, ale stejně – pod vodou, přes masku a s očima plnýma soli (do masky mi trochu teklo) je to malé číslo čitelné jen s vypětím všech sil.
A nenechte se mýlit tím, že na suchu displej přečtete dobře. To já taky. Výrobci potápěčských počítačů dobře vědí, proč hloubku ukazují aspoň centimetr velkým číslem.
Naopak odpočet doby ponoru funguje perfektně. Minutová ručička, indexy i luneta jsou i pod vodou velmi přehledné. Tady si stěžovat nemůžu. S čitelností souvisí jedna moje velká nejasnost – v manuálu jsem se dočetl, že je možné zapnout režim nočního ponoru, při kterém by měl display méně svítit. Podle mě ale nesvítí vůbec ani v módu denního ponoru. Takže nechápu co a jak by mělo svítit méně. Ale je pravda, že na nočním ponoru jsem nebyl, takže tahle funkce ještě čeká na otestování.

Co šnorchlování nebo freediving?
Samozřejmě lze používat hodinky i při šnorchlování, což jsem vyzkoušel také. Měření hloubky funguje podle očekávání. A pokud vydržíte pod vodou aspoň minutu, uloží se i záznam o “ponoru”. Ale přestože pro šnorchlování upozornění na rychlý výstup nedává vůbec smysl, stejně bohužel nejde vypnout. Takže opět při každém návratu na hladinu pípá.

Konkurence
Pokud vím, tak hodinek s funkcí hloubkoměru je minimum. Pokud vynecháme chytré hodinky jako Apple Watch Ultra, některé modely Suunto a řadu Garmin Descent, tak zbývá už jen Citizen s řadou Promaster Aqualand. Jako například Promaster Aqualand BN2031-85E nebo Promaster Aqualand JP2000-67L. Neměl jsem šanci je vyzkoušet, takže netuším jak fungují pod vodou, ale Seiko Arnie se mi jednoznačně líbí víc. Pro fajnšmekry je tu potom Oris Aquis Depth Gauge s analogovým hloubkoměrem, kde hloubku ukazuje voda, která zateče dovnitř pod sklíčko.
▶️ Hodinky s hloubkoměrem:
– Seiko Prospex
– Citizen Promaster Aqualand
– Oris Aquis Depth Gauge 01 733 7755 4154-Set MB
Závěr
Pokud jste rekreační nebo i profi potápěč, který chce hezké, odolné a bezúdržbové hodinky, tak Seiko Arnie jsou to pravé. Rozhodně se je nemusíte bát vzít pod vodu, hodinky to zvládnou. Těch pár chybiček, které mi při potápění vadí berte s velkou rezervou. Hodinky mi dělají radost už dva roky a jsou to moje hlavní “víkendovky”. Na druhou stranu, pokud nutně nepotřebujete na zápěstí potápěčský deník, úplně stačí i starší generace Seiko Arnie. Nebo jiné potápky od Seika.

▶️ Kam dál?
– Potápěčské hodinky: rekreační a profi
– Svěží nestárnoucí potápková legenda Oris Divers 🤿
– Jak probíhá testování voděodolnosti hodinek?
– 5+1 nehod, které by měly přežít hodinky na denní nošení
Pěkná recenze. Já se tedy nepotápím, ale pečlivě trénuji, abych se potápět mohl.
Celkem pravidelně plavu v bazénu a to mne baví. Mám Seiko Arnie Prospex Solar. Hodinky nesundám z ruky, je to pro mne top stroj. Nosím je stále, kancelář, hory, Rudé moře v Egyptě, bazén, běh. Hodinky mne nikdy nezklamali. Jedinou výtku mám k absenci podsvětlení v režimu stopek. Přeci jen stopky používám docela často, lunetu také na odměřování času, ale podsvětlení u stopek mi chybí. Možná ještě režim power save a sleep, z Casií jsem zvyklý na uživatelskou možnost zapnutí/vypnutí, tady je to defaultně bez možnosti volby, ale to je z mého pohledu drobnost a můj, čistě subjektivní pocit. Jinak hodinky mám od července 2022. Dokonale mi sedí k tomu v čem chodím (bunda M65, rifle a kanady 🙂 )
Dobrý den,
děkujeme za pochvalu. Kolega určitě dobře popsal jak výhody, tak nevýhody. A absence podsvětlení je škoda, ale to už by člověk nepotřeboval žádné jiné hodinky 🙂 Casia jsou v tomto ohledu větší univerzály. A myslím, že k Vašemu stylu Arnie padnou jak ulité! Ať Vám i nadále dělají radost.
Hezký den.
děkuji 🙂 Já teda nosím v podstatě jen Arnie, vyjma práce na chalupě, to mám Casio w59. Mám ještě Casio protrek, ty jsou nadupané vším možným, měl jsem je před pořízením Arnie asi tři roky, ale měli trochu problém s Rudým mořem, slaná voda jim zalepila téměř všechna tlačítka, tak je mám doma a přemýšlím o kompletním vyčištění, přetěsnění a prodeji. Mj, stále uvažuji, že bych pořídil Garmin Instict 2x solar, ale stáĺe vyhrávají Arnie díky jejich robustnosti, jednoduchosti a čitelnosti 🙂
Arnie by jistě zvládly i zahradu, ale chápu, že každý rád střídá hodinky a má ty své oblíbené na různé činnosti. Mrzí mě, co provedlo rudé moře s Protreky. Z toho důvodu je vždy dobré hodinky protáhnout koupelí ve sladké vodě. Ne vždy je to hned samozřejmě možné. Garmin je skvělý nástroj pod vodu, tam bych doporučil řadu Descent, ale ani Instinct se toho nezaleknou a rozhodně mají přívětivější cenu. Arnie je Arnie 🙂 a to s přidaným bonusem, že máte hodinky jako král Arnold.
Přeji hezký den a užívejte si hodinky i nadále!
Díky za chválu! A díky za doplnění – podsvětlení by si opravdu zasloužilo trochu dodělat.
Super recenze borci!
Děkuji
Ps. Tady mne akorát ještě napadlo, že z konkurence má Depth Meter třeba G-Shock Frogman GWF-D1000B
⚓️
Děkujeme za pochvalu!
Ano, Frogmani jsou naprostá klasika v potápěčském světě, děkujeme za tip.
Mějte hezký den.