Seiko Presage Cocktail Time: Legendární koktejlky v barvách zlatavého moku

Tradiční japonská manufaktura Seiko nabízí ve svých řadách hodinky vskutku pro každého. Oblibu si tato značka získala nejen u sportovců, hodinkových nerdů, ale také u manažerů a generálních ředitelů. Málo která značka má tak bohaté a univerzální portfolio napříč uživateli, ale i historií, jako právě Seiko. Jejich cestička se začala ve skromných poměrech psát již roku 1881.

Dnes si představíme 2 modely – Seiko Presage SRPK48J1 Cocktail Time Half and Half a SRPK46J1 Cocktail Time Beer Julep. Ty totiž jak symbolicky, tak svým vzhledem opět propojí delší časovou linku i spektrum fanoušků, které oba modely zaujmou. Jde totiž o spolehlivé a dobře namíchané speciály!

Obsah recenze

Že jsou ty názvy trochu divné?

Díky lásce ke svým spolehlivým hodinkám Seiko si fanoušci označovali modelové řady svými jmény a vzniklo spoustu přezdívek, které jsou již natolik zažité, že je i samotné Seiko začalo u svých modelů uvádět. A tak se můžete potkat mezi hodinkami s monstry, tuny, babytuny, pětky nebo samuraji. A Presage se zase můžou chlubit jemnějším pojmenováním koktejlky.

Jak namíchali první koktejl

Vše odstartovala reference SARB065 a to již před 14 lety, respektive v roce 2010. Šlo o spojení sil předního a uznávaného barmana Ishigaki Shinobu a giganta Seiko. Shinobu představoval zástupce vyhlášeného baru v Tokiu.

Není divu, že reference byla určena pro tamní trh a díky zasloužené popularitě se stala ikonou značky. Příznivce si posléze našla po celém světě, což ale není zas tak neobvyklé, pokud se bavíme o Seiku a jeho ikonických modelech. To je samozřejmě podpořeno i nemalou zásobou limitovaných, kusově omezených edic, jako byly například ty inspirované čaji.

Proč jsou tak populární

Dříve, či později se člověk ocitne v situaci, kdy je zapotřebí vlastnit společenské hodinky. Ať už vám to diktuje zaměstnání, či nějaká významná společenská událost, tento typ hodinek by měl zaujímat místo v hodinkovnici každého entuziasty 🙂. V případě, že si bohatě vystačíte s jedněmi hodinkami, pak právě ty společenské jsou nejvhodnější volbou.

Sázka na jistotu pak může být právě Seiko Presage Cocktail Time! Díky jejich proporcím, designům a spolehlivosti strojků (podrobněji v dalších odstavcích) a tradici si stačí vybrat variantu, která bude vaší chuti lahodit, jako dobře namíchaný drink. My jsme si vybrali právě 2 pivní speciály, které vám dnes představíme.

Na pivo minimálně ve dvou

Modely SRPK48J1 a SRPK46J1 jsou inspirovány pivním mokem a vytvořil je pan Hisashi Kishi, hlavní barman Star Baru v Ginze, jehož věhlas je mimo jiné spojený i s ručně řezaným ledem, pojmenovaným Ninja Ice podle toho, že je tak průhledný, že ve sklenici zmizí. A jelikož na pivo člověk nechodí sám, i já si na pomoc přizval kolegu Samuela, abychom vám společně představili rovnou obě reference.

Začněme tím, co mají oba modely společné:

  • Hardlexové sklíčko dokresluje dojem nalité sklenice na jedničku. Jistě by u vypouklého sklíčka bylo lepší to safírové, ale to už bychom se nacházeli v jiné cenové kategorii, zvláště pak u Seika. Na druhou stranu s hardlexem mám osobně dobré zkušenosti. A jelikož se jedná spíše o společenské hodinky, ani nepředpokládám, že by mohly přijít k úhoně, jako hodinky sportovní.
  • Koktejlky jsou poháněny osvědčeným kalibrem 4R35. V této cenové kategorii nejběžnější typ strojku nabízí 21 600 polokmitů za hodinu, 41 hodinovou rezervu nátahu s přesností + 45 / – 35 sekund za den. Z vlastní zkušenosti vím, že odchylka je v případě pravidelného nošení o něco lepší než udává Seiko. Nic extra zajímavého, na druhou stranu levný pracant, který vás nezruinuje při případném servisu.
  • Co se týče náramku hodinek, zde bychom těžko hledali něco výjimečného. Oproti základním modelům z řady Seiko 5 mají tahy u obou recenzovaných variant na dotyk o něco solidnější kvalitu a díky motýlové sponě vypadají velmi elegantně. Na úrovni sesterské značky Grand Seiko se zde samozřejmě nepohybujeme, avšak kovový tah udělá svou práci dobře a i při delším nošení na ruce nijak nevadí.

Beer Julep

Receptů na Beer Julep je spousty, nebudu se zde rozepisovat (gurmáni si jistě vyhledají), jak si nápoj připravit. Přeskočme k tomu, jak by nápoj měl vypadat: odpověď dostaneme právě při pohledu na Seiko SRPK46J1.

Strukturovaný číselník doslova ožívá vlastním životem, až by jeden dostal chuť usrknout. Tuto technologii zdobení můžeme spatřit i na jiných modelech, např. ve velice povedené Save the Ocean edici.

Na Beer Julep přechází barvy ze světle stříbrné na dvanácté hodině do medově zlaté na šesté. Celá podívaná evokuje chladný čerstvě nasekaný led ponořený do zlatavé tekutiny nabírající svou hloubku ve spodní části ciferníku.

Od čtvrté hodiny už nám barevná koláž ciferníku neodbytně naznačuje, že práce již bylo dost, no a o šesté už je ten pravý čas na pořádný drink. Fotky jen stěží dokáží zachytit, to co nám Beer Julep vypráví, je třeba se pokochat na vlastní oči.

Vše je dokonale promícháno vteřinovkou, která záměrně připomíná barmanskou lžičku, vyčnívající nad masivními, zkosenými Dauphine ručkami. Zkosené jsou i aplikované indexy, které jako by připomínaly lístky máty, obohacující tento koktejl.

Half and Half

Kolega Patrik u svého modelu výše velmi trefně zmínil, že pokud chceme vidět, jak má vypadat nápoj Beer Julep, stačí jeden pohled na jím recenzovanou variantu Seika SRPK46J1, a hned je to jasné. Nápodobně tomu je u varianty Half and Half.

Když se na hodinky Seiko Presage SRPK48J1 Cocktail Time Half and Half podíváme blíže, je možné si všimnout velmi pěkně zpracovaného přechodu z tmavého odstínu na okraji, až po světle žlutou barvu na středu. To vše je (stejně jako v případě varianty Beer Julep) samozřejmě v provedení se strukturovaným ciferníkem, který připomíná kousky ledu.

Pomyslnou třešničkou na koktejlu jsou zde zkosené indexy a vteřinová ručička ve tvaru lžičky, podobně jako je tomu i u příbuzného modelu. Indexy jsou v tmavé části hodinkového koktejlu úžasně výrazné a čitelnost tohoto modelu je tak o něco lepší. Naopak ale tím pádem víc vystupuje datumovka, která svým bílým podkladem může na někoho působit rušivě.

Kromě barevného provedení bychom zde odlišností našli velmi málo, avšak minimálně se hodí zmínit rozdílnou cenu, která je v případě reference SRPK48J1 nastavena na 14 090 Kč a u varianty s označním SRPK46J1 činí 13 990 Kč.

Závěr

Ať už si člověk vybere podle toho, jaký drink z dvou výše uvedených mu chutná více, a nebo čistě podle designu ciferníku, ani s jednou z variant určitě neudělá chybu. Za sebe si dovolíme říci, že ve své cenové kategorii jsou tato dvě Seika Presage z řady Coctail Time skvělou volbou pro všechny, kteří hledají elegantnější hodinky vhodné i na denní nošení. Díky jejich ciferníkům se vám ale rozhodně na zápěstí nedostane žádná nuda. Tyto koktejlky totiž na první pohled zaujmou barvami i strukturou ciferníků.

Oba modely jsou exluzivně dostupné pouze na evropském a americkém trhu s omezeným počtem kusů. Proto pokud vás zaujaly, neváhejte s pořízením, stejně jako dobrý koktejl totiž rychle zmizí.

Autoři: Patrik Zdvíhal, Samuel Švinger

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *