Recenze: Certina DS Super PH1000M v barvě moře

Hodinky na dno i na vrchol

Pokud hledáte potápěčské hodinky v kategorii okolo 30 000 korun, máte výběr téměř neomezený a snad nejvíce konkurenční. Za tyto peníze dostanete skvělé hodinky, u kterých většinou nenajdete žádné výraznější vady, chyby a bez kompromisů na celkovém zpracování.

Jak ale vybrat nejlepší z nejlepších v dané kategorii? A je to vůbec možné? Jedním aspirantem by mohla být Certina DS Super PH1000M. Zda se jí to v mých očích a v praxi povedlo, zjistíte na konci článku. Nepřeskakujte ani pokud vás nebaví tzv. recenze od stolu, protože já se tento kousek rozhodl pořádně otestovat!

Obsah článku:

Léto bylo ve své polovině a chtěl jsem si udělat radost nějakými potápkami do sbírky. Hledal jsem takové, se kterými bych si ještě ten zbytek slunečních dní pořádně užil. Nejednalo se o ledajaké potápky, ale pro mě dost dobře známý model. Tisícovky jsem měl v hledáčku od doby, co vyšla černá a oranžová reedice. Znal jsem příběh a historii a hledal jsem náhradu za své želvy královské a willardy, které již dělají radost jinde, protože jsem zjistil, že v mé sbírce je prázdno po vajíčkových pouzdrech.

No ale jaké?

Problém nastal při výběru reference. Černý ciferník dokonale doplněný o oranžové detaily je klasika a už jsem byl skoro nalomen. V druhé řadě stojí oranžový ciferník a dokonce v limitované edici s asociací německých potápěčů. Jaké lákadlo pro mě. Ale, všechno má svá ale: černých mám dost, oranžové hodinky postrádám, ale oranžová je holt Doxa. Tu mám na seznamu také a je prostě kultovní (stejně u mě vyhraje žlutá 😁). Odstín, se kterým přišla Certina pro mě jednoduše není tak lákavý jako na druhém jmenovci.

A zde opět přicházíme k mému oblíbenému „je potřeba nechat to uležet“. To ostatně radím i zákazníkům (ano, všimněte si, že v Helveti prostě na prodeje netlačíme!). A tak jsem čekal a čekání se opět vyplatilo.

Není barva jako barva

Když jsem spatřil, že DS Super PH1000M bude vycházet v krásné petrolejové (mé oblíbené) barvě, byl jsem lapen a jen čekal na dostupnost. V tu chvíli jsem věděl, že volba je jasná. STC pak značí spolupráci s neziskovou asociací na ochranu mořských želv a mé srdce už plesalo do všech stran. O letní (celoroční) hodinky bylo postaráno. Želví místo tedy nahradily skutečné želví hodinky.

Oficiální stránky Certina mají v popisku barvu označenou jako Blue, tedy modrá. Trochu to škodí produktu, protože se rozhodně nejedná o nudnou modrou barvu. Je to kombinace zeleno-modré, neboli petrolejová (někdo by označil jako tyrkysovou). A protože na barvy jsou odbornice ženy, oslovil jsem jednu zákaznici, ať mi sdělí, jakou vidí barvu. Odpověď zněla, „je mi to jedno“ 🙂 , to jen pro toho, kdo by se chtěl v barvách více vrtat.

I když je barva jednoduchá, na přímém slunci dělá divy – podívejte se na fotky. Od světlého odstínu, po tmavý, a to samé divadlo lze spatřit i na hliníkové vložce lunety. Já miluji hliníkové vložky a jejich kovový nádech, který si hraje s barvami. Na žádných jiných hodinkách nemám tak krásný odstín, který se na slunci mění, jako na tomto kousku.

A věřte, že hliník se neodstěhoval do Humpolce, ale do mé hodinkovnice, takže vím o čem mluvím. Spoustu lidí to odradí, ale z vlastní zkušenosti vím, že tento materiál je velice odolný a bohužel nebledne tak rychle, jak bych si přál, takže novodobí milovníci hodinek se nemají čeho obávat.

Oranžové ohraničení indexů a minutové ručky dodávají charakter letních hodinek a spolu s modrozelenou tvoří stejně dobré kombo jako Blbý a blbější. Už se těším až se za dvacet let podívám na vybledlou minutovou ručku, ghosted lunetu a vybaví se mi všechny chvilky, které s hodinkami zažiju.

Návykový Powermatic, aneb doteď věčné téma

Nikdy jsem neřešil odchylky co se týká mechanických hodinek, pokud jsem viděl správný čas. Nějaké vteřiny mi byly opravdu šumák. A pokud jsem se zaměřil na měření hodnot jen ze zvědavosti, mé hodinky vždycky ukazovaly lepší hodnoty, než byly udávané výrobcem.

Pokud tedy řešíte každou sekundu navíc a žmouláte v kapse 30 tisíc, kupte si hodinky s Powermaticem. Výběr je opravdu velký, od Tissotu, Certiny, Hamiltonu až po Mida. Powermatic využívá i značka Rado a zde jsme již v jiných číslech. Vždy utíkám pryč z diskuzních fór, kde si majitel stěžuje, že Seiko pětky vykazují o 2 sekundy větší odchylku než udává výrobce 🙄.

Lepší odchylky nečekejte ani u strojku 6R v cenové hladině 30 tisíc, kde se opět nacházíme v kategorii, která není pro hnidopichy. A musím říct, že do doby, než jsem navlékl želvy, byl jsem naprosto spokojen s výkonem, který předvádí mé milované SPB213J1 (± 5 sekund).

DS Super nabízí kalibr Powermatic 80.611. Jedná se o nejpoužívanější verzi tohoto strojku. Více se rozepsal kolega Samuel, který dělal podrobný výzkum o Powermaticu zde. Po několika dnech jsem již pochopil, že přesnost chodu je opravdu návyková a mé Certinky dělaly soustavně odchylku do dvou sekund! Jedná se tak o nejpřesnější hodinky v mé sbírce, podle kterých si nyní nastavuji i ostatní kousky, které zrovna chci mít ten den na ruce.

Moderní tool reedice

Miluji toneau pouzdra a díru ve sbírce jsem náležitě doplnil. DS Super PH1000M je historický model, kdy se jednalo o vskutku robustní hodinky. Certina ponechala původní toolovské charisma legendárních tisícovek, ale přepracovala je do moderního pojetí a odpovídající dnešní době.

Broušené prvky jsou střídány s leštěnými, které dodávají decentní tón, a to jak na celém pouzdru, tak na lunetě. Ta si ponechává původní funkčnost a zde se opravdu nestane, že dojde k nechtěnému posunu. Lunetu je potřeba stlačit a až poté lze navolit daný bod. Pod vodou se mi s ní pracuje velice dobře a budí ve mě jistotu, že zůstane na svém místě.

Na dýnku se vesele vyhřívá želví logo STC a čtyři výrazné otvory. Nikde jsem se nedočetl, co mají za funkci, krom toho, že se v nich bude držet špína. Za prvé je to blbost, protože špína a vodotěsné hodinky si protiřečí, za druhé kromě snížení váhy pouzdra je zde hlavní funkcí to, aby přebytečná nečistota a písek, který by se snad usídlil pod lunetou, jednoduše propadl skrze tyto otvory 👍🏻.

Korunka tomu trochu nasadila korunu…

Myslel jsem, že nízko posazená korunka (která je v symetrii s heliovým ventilem na druhé straně) mi bude vadit, ale opak je pravdou. Po zašroubování není skoro vidět a pokud zápěstí náhle ohnete, nebude vás tlačit do ruky. Problém však nastal při manipulaci. Jsem zvyklý a preferuji masivní závity korunky, které nabízí např. Seiko. To znamená lehce si najedu korunkou do protisměru, nahledám závit a došroubuji.

To se zde nekoná a já měl docela trable. Jelikož DS koncept nabízí trochu jiný systém a garantuje vodotěsnost i při vyšroubované korunce, žádný viditelný závit zde nebyl, nalézt závit v protisměru se mi nepovedlo a při klasickém došroubování se korunka nedotáhla zcela k pouzdru. Hodinky jsem pro jistotu vzal druhý den do servisu, kde došlo k promazání korunky a nyní již bezpečně funguje. I to se může stát při nově zakoupených hodinkách a pro mě to byla první takováto zkušenost (a že jsem hodinek vystřídal už hodně).

Je to však trochu jiný pocit, než který mám z ostatních hodinek a ani se nedivím tak často urvaných korunek na Certinách, protože ne každý má takovou trpělivost jako já 🤫. Zde mé výtky končí a zdůrazňuji všem, připravte se na to, že to občas může být boj, což přikládám jako nutné zlo DS konceptu. Stejný „problém“ mám i u Mida, které nabízí obdobný systém šroubování.

Sklo je samozřejmě safírové s antireflexní vrstvou a ploché. Přestože preferuji vypouklá skla, praktická stránka u tohoto modelu zvítězila. Antireflex zde odvádí skvělou práci a z podání barev ciferníku mám blažený pocit pokaždé, když dám zápěstí před obličej. Celková hmotnost hodinek je 120 g a jedná se o naprosto nositelnou, každodenní záležitost.

Řemínek s tajuplnou formulí FKM

Reference C024.907.17.041.10 je dodávána na FKM gumovém řemínku. To znamená, že se na gumě nebudou usazovat malé nečistoty, nebude degradovat teplotami a nebude pohlcovat pachy. Opatřen je rychlostěžejkami, první očko má záchytné drážky, aby zůstalo na svém místě a druhé očko lze zasadit do přebytečné dírky druhé části řemínku.

Přestože to zabere pár vteřin navíc při navlékání, jedná se o perfektní řešení, kdy očka zůstanou po celý den na svém místě a nemusíte se o nic starat. Zprvu jsem nasadil žlutý tropic strap, který nějakým nepochopitelným důvodem zapadl barevně do celého konceptu a přidal na pohodlnosti nošení, avšak po pár outdoorových aktivitách jsem nasadil originál, abych věděl, co vydrží, a jaké jsou jeho vlastnosti.

Dodávaná guma se osvědčila na jedničku jak designem, tak robustností a pohodlností a nyní nemám důvod ji měnit. Někde jsem četl, že tento řemínek degraduje celý design hodinek, za mě je to originální a skvěle padnoucí volba. A pořád jsou tu ty rychlostěžejky, takže kdykoliv si můžete design vylepšit náramkem, který pro vás bude fungovat lépe.

Na jedné fotce jsem zahlédl tyto hodinky na shark mesh tahu a určitě uvažuji o tomto upgradu. Zároveň ale nechci navyšovat váhu hodinek, tak se ještě uvidí, jak to celé dopadne. Každopádně shark, či nějaký milánský tah sluší tisícovkám náramně.

Ve svém živlu 🫧

Tím, že hodinky jsou mou prací a zároveň koníčkem 24/7, i na dovolených přemýšlím, jak hodinky využít a které zrovna vzít s sebou za zážitky. Po minulé dovolené se mi osvědčilo, že tři kousky jsou už moc, a po poslední dovolené jsem zjistil, že dvoje hodinky jsou ideální volbou. No a jelikož jsem měl v hlavě tento článek, Certina byla jasná volba, kterou jsem doplnil o novější akvizici Wolbrook Skindiver Decompression MN90.

Šťastná souhra náhod tomu chtěla, že místo plánovaného ponoru v ponorce jsme nakonec dali přednost ponoru potápěčskému. Po odzkoušení výbavy jsme se přesunuli na jednu z hezkých pláží, kterou Costa Adeje nabízí. Soukání se do neoprenu ve 30stupňových vedrech není nic příjemného, ale pod vodou studeného Atlantiku jej oceníte.

A já jsem ocenil, že pro tuto výpravu jsem zvolil právě Certinu na gumě a ne Wolbrook na tahu – sice s mikroregulací, ale kancelářskou sponku jsem po ruce opravdu neměl. Po prvotním ponoru, kde jsme si odzkoušeli teorii v praxi a já jsem zjistil, jak se asi cítí brouk, překlopený na záda 😁, jsme se po malé pauze pustili objevovat mořské krásy naplno.

10 metrů pod hladinou

Tím, že jdete pozvolna po mořském dně do větších hloubek, tlak na uši není tak dramatický jako v jámě a dá se snadněji kontrolovat, stejně jako regulace žaketu, abyste se poté ocitli ve stavu „beztíže“ a vychutnávali si podvodní svět, ve kterém jste na návštěvě.

Jeden by i zapomněl, že má na ruce hodinky, ale musím říct, že já i Certiny jsme byli ve svém živlu. Rejnoci, rybky všech druhů, barev a velikostí a barevný ciferník hodinek do toho skvěle zapadal a byl dokonale přehledný. Když jsem zkontroloval čas a zjistil, že ponor se blíží 50 minutám, ani jsem nevěřil, jak jinak pod vodou čas plyne. Neuvěřitelné ticho, které rozráží zvuk bublin a váš dech.

Co bych to byl za chronomagora, když bych si nevyzkoušel v hloubce cca 10 m, jak funguje tak skvělá luneta. Čas ponoru jsem měl nastaven již z kraje, takže se jednalo jen o zkušební manipulaci, jaký je chod lunety pod vodou bez použití rukavic. Vroubky lunety lze snadno chytit a díky systému zamáčknutí lunety zde není žádný zpětný chod. Opět se zde potvrdilo, že Certina ví co dělá a manipulace s lunetou i pod vodou je snad úplně nejlepší a nejjistější ze všech hodinek, co mám.

Přišly pod vodou k úhoně?

Při ponoru jsem škrtl sponou a řemínkem o tamní skaliska a po vynoření jsem čekal první „vzpomínkovou“ rýhu na sponě. K mému překvapení se hodinky udržely na ruce a posílila se má důvěru v rychlostěžejky. Na sponě je nyní malá mikrovlásečnice, opět tleskám provedení a žádný kancldiver se od teď nemusí bát výrazných rýh na sponě 😉.

Po necelé hodině pod vodou a následném vynoření máte vítězný pocit do doby, než vylezete na pláž a tíha gravitace se vás spolu se závažím, výstrojí a lahví snaží zadupat do písku. Najednou máte pocit, že vážíte 200 kg a nemůžete se dočkat, až ze sebe všechno sundáte. Samozřejmě kromě hodinek.

Ještě jednou děkuji za mimořádný zážitek a skvělou péči Davide! Všem kdo by destinaci navštívil pak mohu Ocean Dreams Tenerife Dive center, s nimiž jsme se potápěli, vřele doporučit! Jedná se skutečně o profíky na slovo vzaté.

Až na vrchol 🌋

Že by DS Super PH1000M obstály i na outoorových aktivitách, jsem si musel potvrdit poslední den před odletem. Rozhodli jsme se navštívit Teide, což je se svými 3 715 m nad mořem nejvyšší vrchol Kanárských ostrovů a Španělska 🇪🇸 a zároveň se jedná o spící sopku. Její poslední erupce byla v roce 1909 a jelikož je interval mezi erupcemi zhruba století, dá se v nejbližší době očekávat další aktivita a erupce.

Okolí Teide vás pak vezme do jiného světa. Poté co se mi v myšlenkách při výhledu vybavily nejrůznější sci-fi snímky, nám bylo oznámeno, že na této rozlehlé planině skutečně vznikaly filmy jako Planeta Opic, Rambo – poslední krev a Americká NASA tu dokonce testuje svá vesmírná vozítka.

Národní park Teide o rozloze 18 900 hektarů tak nabízí pořádné vybití jak pro filmové producenty, tak hikery ze všech koutů světa. Právem se řadí mezi nejnavštěvovanější parky v Evropě a je světovým dědictvím UNESCO.

Jak obstály na suchu?

Pod vodou hodinky nezklamaly, ale jak hodnotit něco tak běžného jako hodinky na „procházce“ ? Jelikož se jedná o čistokrevné potápky, zaměřil jsem se na jejich pohodlnost a čitelnost. Po celodenních výšlapech křížem krážem po Tenerife jsem neměl potřebu hodinky sundávat z ruky.

Nikde mi nepřekážely, neměl jsem důvod povolovat řemínek a ani přes jejich velikost se mi nepovedlo škrtat krizová místa. Mám na mysli třeba zárubně dvěří v informačním centru, davy turistů a všude přítomná skaliska a lávové kameny. Jediné o co jsem škrtal byl popruh batohu, při každém sundání ze zad. S tím jsem ale při výšce pouzdra hodinek 14,15 mm počítal a děje se mi to skoro u všech mých hodinek, takže zde může hrát větší roli má nešikovnost 😅.

Z fotek si lze všimnout, že s čitelností hodinek nebyl nejmenší problém a já si mohl vychutnávat hru slunce s barvami a metalické odlesky lunety. Certina i naše plíce obstály v řídkém vzduchu na jedničku 👍.

Mají konkurenci?

Tisícovky se mnou během krátké doby zažily více dobrodružství, než většina mých hodinek, a tak nějak potichoučku vlezly na piedestal definitivních hodinek. DS Super PH1000M celkově v tichosti udržují svou pozici. Spousta lidí o nich ví, avšak neprávem jsou přehlížené na úkor mladších soukmenovců z řady DS.

Pokud už je někdo milovník kulatých polštářkových pouzder, zvolí levnější variantu v řadách Seiko Turtle a neustále na nich hledá chyby. Pro mě jsou želvy od Seika skvělé hodinky, pokud však hledáte hodinky bez chyby, zkuste Certina DS Super PH1000M a nebudete litovat. Za dvojnásobnou cenu dostanete několikanásobně lepší parametry.

No a jak se to má s konkurencí? Certina může být paradoxně konkurentem sama sobě. Pokud se budeme držet parametrů, ty samé ve stejném cenovém rozpětí skutečně nenajdete v jiných vodách. Vlastně se divím, proč je tento model tak levný, ale u této švýcarské manufaktury jsme již zvyklí, že dostaneme osvědčenou kvalitu, výborné specifikace a líbivý design za více než rozumné peníze. Já osobně mám radost, že tak dokonalé hodinky nevidím na každém druhém zápěstí, jako to je u ostatních značek i v rámci produkce Swatch Group, kam Certina patří.

Komu bych hodinky doporučil?

Tento model není a nebude masově prodávaný, což oceňuji. Pokud jste tedy jako já a nemáte rádi vyhajpované modely, které budete potkávat na každém kroku u různých typů lidí, jste na dobré cestě. Jak jste si jistě všimli z fotografií 😅, nemusíte být profesionální potápeč a je úplně jedno, zda lezete do moře rovnou z pláže v neoprenu, v plavkách nebo na Adama, Certina vás ve štychu nenechá a vždy budete díky nim včas na snacku či večeři.

Čitelnost je ukázková a díky použité barvě budete mít pocit, že za každých světelných podmínek máte na ruce jiné hodinky. Pokud budete popíjet při setmění svůj oblíbený koktejl, pohled na tisícovky vás odmění namodralou luminiscencí, která i přes svůj odstín je výrázná a vydrží svítit až do ranních hodin.

Poprvé se mi stalo, že krom naší prodejny mi hodinky pochválil i člověk z „ulice„, respektive číšník, který mi v jedné taverně nesl oběd. Bylo to milé, pochlubil se fotkami se svou sbírkou a hodinky tak samy od sebe navázaly konverzaci. Takže známá pravda o tom, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem nyní platí i pro hodinky. Hodinky jsou univerzální jazyk 🤗.

V mé potápkové sbírce zaplňují DS Super PH1000M naprosto originální místo, mají charisma, vintage look aniž by působily příliš vintage a nesou nesmazatelné dobrodružství, které už jim (a mě) nikdo nevezme. Rád se k nim vracím a pokud je nasadím na ruku, mám problém je sundat. Přestože mám v hledáčku hodinky s daleko větší cenovkou a řekněme „exluzivitou“ , Certina mi potvrdila, že nic z toho není potřeba, aby si hodinky našly vás, ne vy hodinky!

Pokud tedy hledáte i vy svůj příběh, dejte šanci tisícovkám a o zbytek už se postarají za vás 🙌.

Parametry Certina DS Super PH1000M

  • velikost: 43,5 mm x 47,3 mm x 14,15 mm
  • pohon: automatický Powermatic 80.611
  • rezerva chodu: 80 hodin
  • vodotěsnost: 1000 m, heliový ventil
  • sklo: safírové s antireflexní úpravou
  • cena: 26 590 Kč
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

2 komentáře u “Recenze: Certina DS Super PH1000M v barvě moře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *