Recenze Casio Edifice EQB-1100DC-1AER

Hodinky, které bych Vám dnes rád představil, jsou prvotřídním modelem velmi známé japonské značky, kterou není nikdo menší než Casio. Casio Edifice EQB-1100DC-1AER jsou součástí kolekce velmi tenkých modelů, kterou Casio pojmenovalo „Slim Line“. Kolekce zaujme krom svých tenkých pouzder a chytlavého designu, také funkcemi, které mnohé modely nabízí a v neposlední řadě velmi zajímavými cenami.

Při procházení kolekce mne hodinky na fotografiích opravdu oslovily, proto jsem se rozhodl je pro vás otestovat. A co jiného vybrat než vrcholný model, jehož vzhled je okořeněn speciální povrchovou úpravou. Pojďme se pustit do podrobné prohlídky, při níž si povíme, čím se vybrané hodinky liší od ostatních modelů a proč by mohly být vhodné, hledáte-li univerzální hodinky pro každodenní použití.

Pouzdro

Dnešní recenzi bych rád začal povídáním o pouzdru hodinek. Pokud jste již shlédli nějaké fotografie, asi je vám jasné, proč a bylo by naopak divné, kdybych se o něm v rámci recenze zmínil někde jen tak na okraj. Osmiboká luneta vévodící pouzdru může vzbuzovat mnoho emocí a v posledním více než roce se s podobným pojetím setkáváme u stále více značek, což svědčí o tom, jak geniální design byl kdysi vytvořen. V první řadě opět poukážu na to, že hodinky jsou se svou výškou pouzdra 8,9 mm opravdu tenké. Průměr pouzdra dosahuje 44,5 mm. Možná namítnete, že znáte i tenčí hodinky, i já o jejich existenci vím, ale většina z nich nabízí mnohem méně funkcí, pokud vůbec nějaké, takže vydržte a počkejte se svou námitkou do doby, než se zmíním o výbavě těchto Casií. Tenké pouzdro by možná samo o sobě nebylo ničím, pokud by nebylo doplněno pouzdrem s nepřehlédnutelnou osmibokou lunetou. Tvarem, který se stal populární především díky mnohem dražším značkám. Asi víte, kam mířím – myslím, že by bylo bláhové tvrdit, že se tvůrci designu nenechali ovlivnit slavnými Royal Oak od Audemars Piguet. A jak se ukázalo u veleúspěšných CasiOak, tento design funguje i u mnohem levnějších značek, proč tedy nedat lidem, co chtějí.

Jak jsem v úvodu zmínil, celý povrch hodinek (pouzdra i náramku) je opatřen úpravou povrchu, díky níž hodinky získaly zajímavou šedou barvu. V tomto jednodušším stylu, s lunetou bez značení, můžete volit ještě mezi modelem s klasickým stříbrným pouzdrem a modrými prvky na číselníku, jehož označení nese pouze písmeno D – Casio Edifice EQB-1100D-1AER. Obě varianty vypadají dobře, takže výběr záleží už pouze na osobním vkusu. V nabídce v současnosti najdete také sportovněji laděné varianty s lunetou nesoucí tachymetrickou stupnici, anebo minutové značení. Designéři se při tvorbě pouzdra rozhodli pro zajímavé detaily tkvící ve zkosení jednotlivých prvků pouzdra – namátkou některé hrany lunety, ochrana korunky, nožky. Pokud jsem správně pochopil, má celek připomínat siluetu monopostů F1. K fungujícím tvarům si přimyslete tmavý broušený povrch hodinek s kontrastně působícími leštěnými hranami a nezbyde, než tvůrcům uznale pokývat.

Protože před sebou máme hodinky vybavené stopkami, najdeme korunku na klasické pozici třetí hodiny v objetí dalších dvou tlačítek, právě pro ovládání stopek. Zrovna tyto prvky jsou vyvedeny v lesku, proto bych byl opatrný na možný vznik škrábanců. Z pouzdra vystupující korunku spolehlivě chrání již zmíněná ochrana se zajímavým zkosením, tvořená pouzdrem.

Číselník

Ač je u Casia běžné použití kombinovaného číselníku u modelů s více funkcemi, číselník hodinek Casio Edifice EQB-1100DC-1AER je čistě analogový, vše tedy obstarávají klasické ručky, žádný digitální displej. Toto řešení je, právě vzhledem k výbavě hodinek, docela překvapivé. Číselník samozřejmě využívá subčíselníky, ale jinak je opravdu velmi jednoduchý a přehledný. Některé funkce mají na číselníku nenápadné značení, například symboly Bluetooth a „R“, které slouží při propojení hodinek s telefonem a symboly „On“ a „Off“, díky kterým lze de/aktivovat budík, ale to je opravdu vše. Hodinky tak na první pohled nekřičí do světa, že jsou chytré a jak jsou vybavené a působí celkově poměrně nenápadně, což se mi velmi líbí. Věřím, že tato jednoduchost může oslovit mnohé potenciální zájemce.

Hodinové pozice jsou osazeny výraznými indexy s vrstvou luminiscence, podobně výrazné a kontrastní jsou také hlavní ručky, což zajišťuje skvělou přehlednost za světla i tmy. Obvod číselníku lemuje kroužek tachymetrické stupnice. Hádám, že je to jedna z funkcí, která odkazuje na propojení se světem Formule 1. Číselník je chráněn safírovým sklem, což je skvělé, protože některé značky ve srovnatelné cenové hladině stále volí sklo minerální.

Všimněte si, že subciferníky na pozicích 6, 9 a 12 slouží jako světlo propustné plochy pro dobíjení hodinek. Zbytek povrchu číselníku tvoří kovová broušená deska. Jsem rád, že se Casio zdrželo použití všemožných nápisů na číselníku a rozhodlo se pouze pro potisk, prozrazující do jaké řady hodinky patří a že používají safírové sklíčko. Pro zvýraznění je číselník protkán červenými akcenty, kterých je tu na můj vkus až moc. Upřímně řečeno bych více uvítal, kdyby byl číselník celý pouze v černých tónech, bez těchto barevných zvýraznění. 😀

Strojek a funkce

Uvnitř pouzdra se skrývá klasický solárně napájený strojek, který můžeme najít i u dalších špičkových modelů Casio. V průběhu článku jsem se již několikrát zmínil o řadě funkcí hodinek, nyní je tedy čas si o nich povědět trochu více. Tak za prvé je možné hodinky propojit pomocí Bluetooth s vaším chytrým telefonem. Bohužel v návodu, ani na oficiálních stránkách není žádná zmínka o tom, s jakými verzemi operačních systému jsou hodinky kompatibilní (pozn. redakce – tato informace je dostupná na stránkách výrobce a lze zde vyhledat veškeré chytré modely; hodinky podporují operační systémy od verze Android 6.0 a iOS 13, odkaz uvádíme také přímo na stránce produktu). Pro spojení s telefonem a možnost snadného ovládání funkcí hodinek je zapotřebí si nainstalovat příslušnou aplikaci (pozn. redakce: aplikace EDIFICE Connected dostupná pro Android i iOS), následně máte plnou kontrolu nad budíky, nastavením času, světovými časy, duálním zobrazením času, kalendářem a funkcí „Phone finder“, která vám pomůže nalézt zašantročený telefon. Opravdu působivá výbava, kterou byste hodinkám na první pohled určitě nepřisoudili, že?

Co je nejlepší, ani přes výše popsané možnosti není třeba hodinky denně dobíjet, o dostatek energie se stará solárně napájený strojek, který je dobíjen přírodním i umělým světlem. Úroveň nabití pak snadno zjistíte pomocí aplikace, případně vás na nízkou míru energie upozorní samotné hodinky poskakováním vteřinové ručky v delších intervalech, proto si myslím, že vás v tomto směru nemohou potkat žádná nepříjemná překvapení. Je zřejmé, že díky propojení hodinek s telefonem můžete ovládat veškeré funkce prostřednictvím aplikace, což je velmi užitečné. O rychlé spojení se stará spodní tlačítko hodinek, které je také opatřeno symbolem funkce, jehož podržením po dobu dvou vteřin aktivujete Bluetooth a dochází k propojení s telefonem. Málem jsem zapomněl dodat, že rezerva chodu hodinek je 5 měsíců při běžném provozu bez přístupu světla, což asi při běžném používání vůbec nezaznamenáte. Pro pravidelné dobití stačí hodinky vystavit světlu, nejlépe slunečnímu, v zimě může posloužit také lampička.

Náramek

Hodinky Casio Edifice EQB-1100DC-1AER jsou dodávány na ocelovém náramku. Žádná jiná kombinace není výrobcem nabízena. Modely s tmavou povrchovou úpravou jsou dodávány se stejně zbarveným náramkem, stříbrné pak se… stříbrným – jaké překvapení! Pokud byste zatoužili po kombinaci s textilním, či koženým řemínkem, museli byste zapátrat v druhovýrobní nabídce. Upřímně si myslím, že kombinace daná výrobcem pasuje k hodinkám nejlépe a použitím řemínků by hodinky ztratily něco ze svého charakteru. Bude tedy opravdu těžké najít vhodnou alternativu a dosáhnout podobně fungujícího spojení.

Ač kombinaci chválím, přesto nemohu říct, že by byl náramek bez chyb. U hodinek jsem očekával mnohem propracovanější náramek, ten je však ku podivu poměrně lehký. Je pravda, že svou subtilností skvěle doplňuje nízké pouzdro hodinek. Osobně však nejsem fanouškem odlehčených tahů, někoho naopak tento detail určitě potěší.

Dojmy

Takže jaké je mít taková Casia na zápěstí? Popravdě jsem se trochu obával velikosti pouzdra (pozn. red. – 44,5 mm). Hodinky papírově mohou působit docela velké, ale ve skutečnosti jsou díky výšce a tvaru pouzdra velmi pohodlné. Svou roli v tom může hrát také právě již zmíněný integrovaný náramek, kdo ví.

Líbí se mi, že se hodinky na první pohled nechlubí svými funkcemi a možností propojení s mobilním telefonem. Vypadají úplně normálně a právě to je jejich velká přednost. Nejsou zde žádné displeje nebo velké nápisy „BLUETOOTH CONNECTION“, nebo cokoliv jiného, co by odhalovalo silnou výbavu. Naopak jsou opravdu nenápadné a na samotné sportovní zaměření odkazuje jen použití stopek a červené akcenty.

Co se týká samotného propojování hodinek s telefonem, během používání jsem nezaznamenal žádné problémy. Jediné, na co nesmíte zapomenout je stáhnout příslušnou aplikaci Edifice Connected, která je k dispozici jak pro Android tak pro iPhone. Jako majitel více chytrých hodinek Casio bych si přál, aby všechny hodinky uměly pracovat pod jednou aplikací, ať už se jedná o model G-Shock , nebo Edifice. V telefonu by tak bylo méně aplikací a osobně nevidím problém mezi přepínáním rozhraní, dle právě používaných hodinek. Samozřejmě se nejedná o kdoví jak závažný problém, ale mít vše pěkně pohromadě pod jednou střechou by bylo rozhodně příjemné, což potvrdí především majitelé chytrých modelů G-Shock.

Casio Edifice EQB-1100DC-1AER – cena

Jako obvykle přichází na závěr zásadní otázka – jaká je cena hodinek? Cena hodinek je stanovena na 9790 Kč. Ta hodinky řadí do vysoce konkurenčního prostředí, v němž lze vybírat mezi přehršlí modelů různých značek. Všichni jsme zvyklí vídat hodinky Casio (krom speciálních a prémiových modelů G-Shock) v nižší cenové hladině a vnímáme je jako dostupné spolehlivé pracanty. V případě modelu EQB-1100 je tomu trochu jinak. Ptáte se proč? Odpověď je již v předchozích řádcích. Hodinky jsou vybaveny mnoha funkcemi, v případě některých pak zcela novými, přichází s novým designem a staví se na vrchol řady Edifice, jíž jsou současnou vlajkovou lodí. Cena mi tedy přijde rozumná a přiměřená. A to i tehdy, podíváte-li se na nabídku podobně vybavených hodinek jiných značek.

Nová kolekce „Slim Line“ řady Casio Edifice, do níž dnešní testované hodinky patří, jsou slibným začátkem něčeho nového a já rozhodně doporučuji některý model řady vyzkoušet. Hodinky se mohou stát spolehlivým univerzálním kouskem vaší sbírky, s elegantním designem a užitečnými funkcemi. Vzhledem ke kvalitě a pověsti hodinek Casio může být dnešní model zajímavým tipem, hledáte-li nevšední a netradičně vybavené hodinky za rozumnou cenu, na něž se můžete stoprocentně spolehnout.

Originální článek byl připraven pro blog Onewheee.com.
Do češtiny přeložila a upravila Darina Vojkrojová.

Casio Edifice EQB-1100DC-1AER
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *