Ohlednutí za Seiko Presage SSA409J1 Honeycomb

Dnešní recenze bude krátkým ohlédnutím za velmi podařenou limitovanou edicí hodinek Seiko Presage z kolekce Seiko Star Bar Limited Edition zahrnující dva modely, v dámském a pánském provedení, inspirované uměním mistra barmana Hisashi Kishiho a koktejlu „Honeycomb„, jehož jednou z ingrediencí je med od včel chovaných v tokijské čtvrti Ginza. Obě verze byly provedeny v novém designu s jemným vzorem a kresbou plástve na číselníku. Obě provedení byla dostupná v omezeném počtu – 6000 kusů u pánských hodinek a 3000 kusů u dámské verze. Recenzi pro Vás napsal VIT157.

Načínáme další týden karantény (článek byl napsán v dubnu 2020 – pozn. redakce), pojďme se tedy podívat na další zajímavé hodinky. Dnešní článek bude věnován modelu Seiko Presage SSA409J1, který je limitovanou edicí této věhlasné značky. Pochybuji, že pokud model a kolekci neznáte, budete schopni uhádnout její hlavní téma. Inspirací kolekci byl totiž, věřte nebo ne…. koktejl. Ano, čtete správně, japonští hodinářští mistři se rozhodli oslavit tvorbu mistra jiného řemesla, Hisashi Kishiho. Jaro nám vedle mnohého přineslo tuto zajímavou novinku, proto jsem využil příležitost a rozhodl se ji pro vás otestovat.

Cocktail Time

Seiko Presage SSA409J1 je krásnou kombinací hodinek klasického stylu s neobvyklým číselníkem. Na úvod bych rád zmínil pár slov o mistru Kishim a jeho koktejlu. Jméno koktejlu, který byl inspirací designu těchto hodinek, je „Honeycomb“, doufám, že název koktejlu je dostatečnou nápovědou a nebude pro vás problém uhádnout, co je jeho hlavní ingrediencí. Je jí med a slavný barman se rozhodl sáhnout po medu od včel chovaných v tokijské čtvrti Ginza. Doporučuji přečíst si pár rozhovorů s tímto mistrem barmanem, abyste lépe porozuměli jeho světu.

Vraťme se do roku 2019, kdy Seiko představilo speciální hodinky odkazující na neméně speciální nápoj. Hodinky navíc na trh přichází jako limitovaná edice, což jistě mnoho fanoušků ocenilo. Hlavní změna modelu z široké rodiny hodinek Cocktail Time se odehrála na číselníku. Začněme tedy jím.

Medová plástev

Designéři se při tvorbě medových hodinek rozhodli pro speciální číselník se vzorem voštin. Jistě souhlasíte, že natisknout na plochu číselníku vzor skládající se ze šestiúhelníků by bylo příliš jednoduché a možná nezajímavé. Právě proto jsou polygony opatřeny neobvyklou a nepravidelně rozloženou strukturou připomínající namrzlý povrch. Jako v podobných případech často, ciferník svou hloubku a krásu odhalí především na živo, zdržel bych se tedy hodnocení založených pouze na základě fotek a videí.

Překvapuje mě, že i přes podobu vzoru a jeho nepravidelnost se nese barevnost číselníku v jednom tónu a celkový vzhled tak působí elegantně. Rozhodně se není třeba bát lesklých ploch a přehnaných přechodů. Nový vzor nijak nenarušuje ani skvělou čitelnost, protože hodinové pozice opět obsadily výrazné plastické indexy stříbrné barvy.

Kdo ví, možná by ještě lepšímu vzhledu prospěla volba indexů ve zlatém provedení. Netvrdím, že stříbrné prvky nevypadají dobře, ale mám takový pocit, že k slonovinové barvě číselníku a žlutému ohraničení polygonů by se zlaté prvky hodily více a sjednotily by celkový vzhled. Nezapomeňte si totiž povšimnout, že vteřinová ručka zlatou barvu dostala. :/

Všimněte si také zvláštního výřezu na pozici deváté hodiny. Umožňuje vám nahlédnout na samotné srdce strojku – pulsující setrvačku. Číselník je chráněn hardlexovým sklíčkem (tvrzený minerál – pozn. redakce). Ano, na hodinky nebyl použit safír, což je pro limitovanou edici trochu zvláštní volba. Velmi pochybuji, že by si některý z fanoušků a zájemců o tyto hodinky odmítl něco málo připlatit za odolnější safírové sklo. Mimochodem rozměr pouzdra hodinek je 40,5 mm, což je ideální velikost padnoucí průměrně velkému pánskému zápěstí.

Stroj

HodinkySeiko SSA409J1 jsou vybaveny starým dobrým strojkem 4R38, jehož rezerva chodu se pohybuje kolem 41 hodin. Hodinky nejsou vybaveny žádnými speciálními funkcemi, upustilo se dokonce od použití zobrazení data. Strojek je možné sledovat díky průhlednému dýnku. Rotor hodinek je vyveden ve zlatém odstínu.

Řemínky

V podnadpise není chyba – hodinky jsou dodávány ve speciálním balení se dvěma řemínky. Oba řemínky jsou kožené, oba v hnědých odstínech. Na hodinkách je nasazen hladký tmavě hnědý řemínek, v krabičce pak naleznete světlejší variantu s krokodýlím vzorem. Seiko SSA409J1 jsou oblekovky, takže volba barev a provedení řemínků není vzhledem ke stylu hodinek žádným překvapením. Naopak je velmi příjemné mít již v základu možnost změnit vzhled hodinek výměnou řemínků.

Když už jsme zmínili speciální balení, krabička, v níž jsou hodinky dodávány, je krásná a odpovídá tomu, že kupujete hodinky z limitované edice. Dovedu si představit, že ji lze používat také jako cestovní pouzdro. 

Seiko Presage SSA409J1 – cena

Novinka z limitované edice se prodává za cenu atakující 18000 Kč, což mi přijde vzhledem k omezenému počtu přiměřené. Celkem bude k dispozici pouze 6000 kusů, ale šance získat hodinky je poměrně velká. Hodinky by mohly být dobrou volbou pro všechny, kdo by chtěli získat něco nevšedního, aniž by pro to museli vynaložit horentní sumy. Je však třeba zmínit, že v dané cenové kategorii lze samozřejmě vybírat i mezi podobně zaměřenými modely jiných značek.

Pokud o tom nevíte a své nadšení pro hodinky sdílíte i se svou polovičkou, hodinky je možné pořídit i jako párové. Seiko totiž představilo také menší dámskou verzi Seiko Presage SSA781J1 Honeycomb, v limitované edici 3000 kusů. Hodinky pro vás a vaši drahou polovičku vás vyjdou na zhruba 34600 Kč. Hledáte-li mechanické hodinky v klasickém stylu a nepotřebujete žádné speciální funkce, stojí Seiko SSA409J1 rozhodně za úvahu.

Originální článek byl připraven pro blog Onewheee.com.
Do češtiny přeložila a upravila Darina Vokrojová.

Pozn. redakce

Zaujala Vás tato, v současné chvíli již nedostupná, limitovaná edice Honeycomb z řady Seiko Presage? Pánskou ani dámskou variantu vám již u nás na Helveti bohužel nemůžeme nabídnout, protože obě provedení byla pro velký zájem rychle vyprodána, co vám však můžeme nabídnout, jsou další chystané limitované edice ze světa koktejlů, Seiko Presage SRPE49J1 Cocktail Time Frozen Margarita Limited Edition a Seiko Presage SRPE47J1 Cocktail Time Tequila Sunset Limited Edition. Díky průměru pouzdra 38,5 mm jsou hodinky vhodnou volbou jak pro dámy, tak pány a díky barvám číselníků lze také vytvořit zajímavou dvojici – s modrým číselníkem pro pána a s růžovým pro dámu. Hodinky budou dodávány opět ve speciálním balení, které kombinuje kovový mesh náramek a kožený řemínek. Oba modely budou dostupné v počtu 5000 kusů pro celý svět. Předobjednávky přijímáme již nyní.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *