Zdroj obrázku Hodinkee
Vsadíme se, že byste nikdy nečekali, že se v jednom článku dočtete jak o Lange 1 – absolutním vrcholu současné Haute Horlogerie, a zároveň o Casio Casiotron, digitálkách s jedinečným retro kouzlem. A přece to je právě to, co vám tu dnes naservírujeme. Oba modely totiž spojují jejich letošní významné milníky. A s tím samozřejmě související nové nástupnické modely. Jako třešničku na závěr jsme si pro vás přichystali jedny pohledné lososové oblekovky od Frederique Constant, které jsou exkluzivně dostupné jen v Evropě.
Obsah novinek
Lange 1 slaví 30 let
Zdroj obrázků Hodinkee
Dne 24. října 1994 představilo A. Lange & Söhne svůj nyní již ikonický model Lange 1 s asymetrickým číselníkem. Tento rok tak Lange 1 slaví své kulaté 30. narozeniny.
A jak už to tak v hodinařině tradičně chodí – německá manufaktura sídlící v Glashütte se rozhodla tento milník oslavit čtveřicí nových limitovaných edic: dvěma modely s černým ciferníkem z onyxu zasazeným do platinového pouzdra (ref. 191.062 a 181.062) a dvěma modely s modrým ciferníkem v pouzdře z růžového zlata (ref. 191.063 a 181.063).
První verze obou zmíněných barevných variant sází na klasické 38,5mm Lange 1 pouzdro, zatímco ta druhá nabízí menší 36,8mm Little Lange 1 pouzdro.
Kam se design Lange 1 za těch 30 let posunul?
Čím se liší nové limitky od originálu z roku 1994? Pohybujete-li se ve světě hodinek již nějakou tu dobu, je vám jasné, že 30 let není pro většinově konzervativní hodinářské manufaktury nijak dlouhá doba.
▶️ Dnešní Lange 1 byste proto bez bližšího zkoumání nejspíš od ostatních modelů z této kolekce nerozpoznali. Resp. rozpoznali, ale to jen podle barev ciferníků a materiálů pouzder. Rozložení ciferníku a estetika pouzdra zůstávají víceméně nedotčeny. A my se ani nedivíme, protože ikoničtější design byste v posledních 30 letech hodinařiny těžko našli.
Zvlášť na ten asymetrický ciferník beze zbytku využívající kánon zlatého řezu je radost pohledět. Jeho levou stranu obývá větší subciferník s hodinovou a minutovou ručičkou. V pravé dolní části najdete menší subciferník s vteřinovou ručičkou a nad ním stojí nenápadný ukazatel rezervy chodu. Hvězdou celé show je bez pochyby velká datumovka v horní části. Zní to možná chaoticky, ale stačí se podívat na okolní fotky a je zřejmé, že to jednoduše funguje…
Všechny čtyři modely pohání nádherně dekorovaný in-house kalibr s manuálním nátahem L121.1. Převážně je tvořen slitinou alpaka (tzv. German silver, nebo také nové stříbro) a vedle ručně rytého můstku setrvačky si vás získá například svou tradiční tříčtvrteční destičkou (specialita Glashütte). Strojek tiká frekvencí 21 600 polokmitů za hodinu a nabízí 72hodinovou rezervu chodu.
Větší Lange 1 modely jsou limitované edice o 300 kusech, zatímco menší Little Lange 1 jsou limitované na pouhých 150 kusů.
Zdroj: alange-soehne.com
Tip na další čtení: fratellowatches.com
Ultimátní průvodce historií Lange 1: monochrome-watches.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 38,5 mm (Lange 1) / 36,8 mm (Little Lange 1)
- Výška: 10 mm / 9,98 mm
- Materiál pouzdra: platina / 18K růžové zlato
- Sklíčko: safírové
- Voděodolnost: výrobce neuvádí
- Strojek: A. Lange & Söhne L121.1
- Typ: s manuálním nátahem
- Rezerva chodu: 72 hodin
- Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
- Počet součástek: 368
- Cena: 49 800 EUR (Lange 1 v růžovém zlatě) / ostatní modely mají cenu na žádost
50. výročí Casio Casiotron
▶️ První Casiotrony (ref. QW02) se objevily na scéně v roce 1974. Nebyly to jen první digitální Casia vůbec, ale byly to také první digitální hodinky s automatickým kalendářem na světě!
Co to znamená? Že jste je nemuseli měsíc co měsíc přenastavovat podle toho, jestli měl 30 nebo 31 dní. S únorem si sice ještě neporadily, ale po zbytek roku fungovaly fakticky bez pomoci uživatele.
V souhrnu: šlo o solidní milník nejen pro japonské Casio, ale pro svět hodinek jako takový.
Snad vám tato trocha kontextu ukázala, proč si právě Casiotrony zaslouží pořádnou oslavu. Oslavu v podobě této páradní limitované edice Casiotron TRN-50ZE-1AER.
Z výročního modelu číší retro, protože se výrazně inspirovala původním modelem ze 70. let. Casio ale rozhodně jen neprojelo originál kopírkou. Novinka se navíc pyšní elegantním ocelovým černým pouzdrem a černým tahem a její pevná luneta a několik dalších prvků vyčnívají ve zlatě. Kromě loga a lunety si můžete všimnout třeba jednoho zlatého článku tahu.
Hodinky tak na jednu stranu působí luxusně, ale na druhou stranu luxus doplňuje všudypřítomný pocit nostalgie.
Vylepšení doznaly Casiotrony také uvnitř. Skrývá se v nich totiž solárně napájený a rádiově řízený strojek, který lze navíc spárovat s telefonem prostřednictvím Bluetooth. Disponují dokonce funkcí Phone Finder: pokud někam zašantročíte svůj mobilní telefon, hodinky vám ho pomohou najít!
▶️ Casiotron v naší nabídce: Helveti.cz
Zdroj: casio.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 39,1 mm
- Výška: 12,3 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: minerální
- Voděodolnost: 50 m
- Strojek: 3542
- Typ: solární a rádiově řízený
- Rezerva chodu: 11 měsíců bez vystavění světlu (22 měsíců v úsporném režimu)
- Přesnost: +/- 15 vteřin za měsíc (bez signálu a bez připojení k telefonu)
- Cena: 15 590 Kč
Lososová elegance od Frederique Constant
Setkali jste se s tím jistě už mnohokrát: hodinky, které působí takovým dojmem, že by klidně mohly stát několikanásobek své opravdové ceny. Hodinky, které překračují svůj stín.
A nemusí přitom vůbec jít o levné hodinky. Koneckonců tyto Frederique Constant Classics Premiere levné rozhodně nejsou – vyjdou vás na více než 50 tisíc korun. Náš první dojem z těchto „FC“ byl ale takový, že by klidně mohly vyjít i na pětinásobek. Jsou sice jednoduché, ale vynikají v detailech.
Zdroj obrázků MONOCHROME Watches
Pojďme se na ně podívat hezky zblízka. Tvoří je elegantní 38,5mm ocelové pouzdro s příjemnou výškou nepatrně nad 10 mm a neskutečný vícestupňový lososový číselník s číselnými Breguet indexy a Breguet ručičkami. Právě ten pozvedá tyto hodinky do dosud nepoznaných výšin obývaných časomírami zcela jiných cenových kategorií.
Uvnitř hodinek – pod průhledným dýnkem připevněným čtyřmi šroubky – tiká automatický kalibr FC-301 (založený na La Joux-Perret G100). Jedná se o populární a spolehlivý strojek s více než dostačující 68hodinovou rezervou chodu. Ceníme si navíc i rotoru v barvě, která hezky doplňuje lososový ciferník na opačné straně.
Zdroj obrázků MONOCHROME Watches
Stejně jako rotor strojku doplňuje ciferník i matně hnědý kožený řemínek s krokodýlím vzorem a s kontrastně bílým prošíváním.
▶️ A to nejlepší jsme si nechali na konec: hodinky jsou limitované, ale nikoliv množstvím či časem, ale místem prodeje. Dostupné jsou totiž pouze v Evropě, a tudíž i u nás v Helveti!
▶️ Frederique Constant Classics Premiere Automatic (FC-301SAL3B6) v naší nabídce: Helveti.cz
Tip na další čtení: monochrome-watches.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 38,5 mm
- Výška: 10,7 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové
- Voděodolnost: 50 m
- Strojek: FC-301 (zákl. La Joux-Perret G100)
- Typ: automatický
- Rezerva chodu: 68 hodin
- Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
- Cena: 52 990 Kč