Hodinky, které jsme dosud mohli zahlédnout jen na zápěstí Jamese Bonda (resp. Daniela Craiga), si odteď budeme moct užít všichni. Řeč je samozřejmě o nových Omega Seamaster 300M bez data.
Dále vám dnes představíme jednu nezvyklou spolupráci: propojení haute horlogerie (neboli vysoké hodinařiny), které v tomto případě zastupuje člen hodinářské „svaté trojky“ Audemars Piguet, a street artu, který reprezentuje umělec KAWS a jeho kultovní postavička známá jako Companion.
Obsah dílu
Omega Seamaster 300M „Daniel Craig“ (aka „Bondovky“ bez data)
S datem nebo bez?
Hodinková komunita se dělí na dvě přibližně stejně rozsáhlé půlky:
- na ty, kteří bez datumovek nedokáží žít,
- a na ty, kteří považují datumová okénka za naprostou zkázu hodinkových číselníků.
Dnešní dlouho očekávaná novinka od Omegy zcela zřejmě potěší především ty z druhé skupiny. Jedná se totiž o potápěčské hodinky Seamaster Diver 300M bez data. V minulosti už jich tu samozřejmě pár bylo: posledně například modré Seamaster Diver 300M „60 Years Of James Bond“ nebo titanové Seamaster 300M „007 Edition“… Ve většině případů šlo ale o speciální edice spojené například právě s britským špiónem či s nějakou sportovní akcí.
A ačkoliv nové Seamastery už převzaly přezdívku Daniel Craig (právě na jeho zápěstí se totiž hodinky poprvé ukázaly, a to na letošních Olympijských hrách v Paříži), nejedná se o speciální edici. Jsou to zcela obyčejné Seamastery bez data.
Zdroj fotek Getty Images
75letá historie kolekce Seamaster
Kolekce Seamaster je tu s námi už přes 75 let. Můžeme ji proto označit za absolutní stálici nabídky švýcarského hodinářského giganta Omega. Design hodinek prošel za těch pár let několika výraznými proměnami, ale v posledních 30 letech se relativně ustálil a i méně znalí hodinkoví nadšenci tak už na první pohled poznají, že tohle jsou vskutku Seamastery (neboli „Bondovky“).
Poznávacím znamením jsou například typicky zahnuté nožičky, hladké okraje otočné lunety, elegantní chrániče šroubovací korunky nebo ne zrovna populární HEV ventilek po levé straně pouzdra. Tímto vším se pyšní jak starší modely, tak právě i tyto nové kousky bez data.
Zdroj fotek MONOCHROME Watches
Jediné, co tu fakticky schází, je pětičlánkový tah. Nahradil ho na ruce přece jen příjemnější (a možná i lépe vypadající?) mesh.
Zvláštní kapitolou jsou číselníky:
- zatímco černá verze sází na hliníkový číselník s povědomým vlnkovým vzorem,
- ocelový číselník stříbrného modelu je vertikálně broušený a vlnky byste na něm hledali marně.
Dalším rozdílem mezi dvěma novými modely jsou jejich lunety. Luneta černých Seamasterů je celkem tradiční – plochá a z hliníku. Naopak luneta stříbrné verze má vložku z titanu s vystouplými číslicemi a připomínat vám proto může například lunetu ze současných Yacht-Masterů.
(Pozn.: s určitým zpožděním představila Omega navíc i třetí verzi, a to se zeleným matným číselníkem, se zelenou hliníkovou vložkou lunety a s pouzdrem z titanu a z materiálu kombinujícího zlato a bronz, viz obrázek níže.)
Povědomé pouzdro, povědomý strojek
Co dalšího byste o hodinkách měli vědět? Pokud už jste někdy měli na ruce současnou generaci Seamaster Diver 300M s datem, budou vám hodinky velice, ale velice povědomé. Jejich pouzdro je 42 mm velké, přes 13 mm vysoké a vodotěsné do 300 metrů.
Safírové sklíčko chránící číselník je klenuté (stejně jako u předchozích speciálních edic bez data) a působí tak hezky retro.
Hodinky pohání už dobře známý kalibr 8806 – i v tomto případě je to ten stejný, který najdete například v 007 Edition. Je to automatický strojek tikající frekvencí 25 200 polokmitů za hodinu s až 55hodinovou rezervou chodu. A samozřejmě mu nechybí METAS certifikace a systém kroku Co-Axial.
▶️ Ve zkratce: jsou to prostě a jednoduše Seamastery bez data. Perfektní potápky (nejen) do nepohody.
Co si o nich myslíte vy? Preferujete starší verzi s datem, nebo tuto novou bez data?
Zdroj: omegawatches.com
Tip na další čtení: monochrome-watches.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 42 mm
- Výška: 13,8 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové
- Vodotěsnost: 300 m
- Strojek: 8806
- Typ: automatický (Master Chronometer, Co-Axial)
- Rezerva chodu: 55 hodin
- Frekvence: 25 200 polokmitů za hodinu
- Cena: 7 200 EUR („mesh“) / 6 600 EUR (gumový řemínek)
KAWS a Audemars Piguet: Nezvyklá spolupráce
Vysoká hodinařina + street art = ?
Spojení street artu a hodinařiny? Nezvyklé, ale sem tam se nějaká (méně či více povedená) spolupráce objeví. Spojení street artu a haute horlogerie, tedy té nejvyšší hodinařiny? Ještě nezvyklejší.
Ale Audemars Piguet se takovýchto kolaborací vůbec nebojí. Naopak se zdá, že je aktivně vyhledává a snaží se díky nim proniknout i k lidem jinak hodinařinou nepolíbeným. Z minulosti můžeme jmenovat například hodinky Royal Oak Concept Tourbillon „Spider-Man“ nebo Royal Oak Perpetual Calendar „Cactus Jack“ (ve spolupráci s rapperem Travisem Scottem).
A nyní se do této exkluzivní grupy připojuje také model Royal Oak Concept Tourbillon “Companion”, který vzniknul ve spolupráci s brooklynským umělcem Brianem Donnellym známým pod pseudonymem KAWS. Ten se na přelomu tisíciletí proslavil svým pouličním uměním a hned několika kreslenými postavičkami, mezi něž patří například právě Companion, který se uhnízdil na číselníku těchto hodinek.
Společná řeč
Kde bychom mohli mezi těmito dvěmi zdánlivě nesouvisejícími věcmi – hodinkami a kreslenou postavičkou – najít průsečík? Je to upřímně snazší, než by se mohlo zdát. Cílem Royal Oak Concept i Companiona je totiž bořit zajeté pořádky, nahlížet na svět z nezvyklého úhlu, vyvolat ve fanouškovi (umění či hodinek) nějaký pocit či reakci, a to jak pozitivní tak negativní…
A to si myslíme, že se těmto hodinkám daří. Jejich číselník totiž neokupují klasické ručičky ukazující čas. Kdepak. Číselník ROC Tourbillon “Companion” obsadil svým na safírové sklíčko zdánlivě přitisknutým obličejem a dlaněmi titanový Companion a v jeho hrudníku se skrývající tourbillon.
Na čas pak už zbyly jen okraje ciferníku a hodiny a minuty značí dvě nenápadné šipečky zkrášlené špetkou luminiscenčního materiálu.
Hodinky pohání in-house strojek 2979 s manuálním nátahem. A ačkoliv na něj můžete pohlédnout částejně jak na straně číselníku, tak i na straně transparentního dýnka, vidět jsou převážně jen titanové můstky s matně černou PVD úpravou, které svým zaobleným designem nápadně připomínají KAWSovy postavičky (a samozřejmě i již zmíněný tourbillon!).
Zdroj fotek MONOCHROME Watches
Jednou z takových postaviček by mohlo pomalu být i samotné 43mm titanové pouzdro hodinek. Tvoří jej totiž nespočet menších částí a extrémní množství úhlů a typů povrchové úpravy. Z mnoha detailů stojí za zmínku například luneta s odhalenými šroubky s KAWSovým poznávacím znamením – s jeho komiksovým X a nebo vyčnívající černá keramická korunka.
Vzhledem k tomu, že se tu bavíme o hodinkách Audemars Piguet, v kterých se navíc otáčí tourbillon a jde o silně limitovanou edici (250 kusů), asi se i bez naší pomoci dovtípíte toho, že cena této časomíry bude opravdu astronomická.
A ano, je: hodinky vás vyjdou na 200 000 CHF (bez daně). Přepočet na české koruny si tak raději necháme pro sebe…
Zdroj: audemarspiguet.com
Tipy na další čtení: fratellowatches.com, monochrome-watches.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 43 mm
- Výška: 17,4 mm
- Materiál pouzdra: titan
- Sklíčko: safírové
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: Audemars Piguet 2979
- Typ: manuální nátah
- Rezerva chodu: 72 hodin
- Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
- Počet součástek strojku: 332
- Cena: 200 000 CHF (bez daně)