Novinka Casio G-Shock míří do světa klasických hodinek: GMC-B2100AD-2AER

Jestli si G-Shock před několika lety uvedením řady GA 2100 připravoval půdu pro vstup do světa klasických hodinek, tak se mu to povedlo. Kdo ví, zdali to bylo záměrem, nebo ne, každopádně tato modelová kolekce se od samotného začátku stala natolik populární a vyhledávanou, že se v Casiu zkrátka rozhodli na ní stavět svoji DNA tohoto desetiletí.

Může se to zdát jako silné prohlášení, byť je teprve rok 2024, ale je tomu opravdu tak. Uvedení nového modelu do této kolekce předchozí jen potvrzuje a vězte, že tohle 👉🏻 Casio G-Shock GMC-B2100AD-2AER bude bestseller. A teď vám řeknu proč.

Obsah recenze

Ve světě hodinek G-Shock se pohybuji už nějaký ten pátek. Sleduji, co vydávají již několik let, a to od svých patnácti. Přičemž v posledních letech jsem měl i informace o novinkách a releasech úplně z první ruky. Rukama mi prošly hodinky od této značky v řádech vyšších desítek, ne-li stovek kusů. S érou nástupu „GéÁček“ na scénu je tak nějak spjatá i tato má pracovní zkušenost. Troufnu si tedy říci, že této řadě rozumím a mám ji opravdu navnímanou.

Jak G-Shock s touto řadou pracuje, jsem popsal v jednom ze svých předešlých článků. A umí to opravdu skvěle! Byť jsem si myslel, že mozaika této řady je tak nějak kompletní a G-Shock ji bude už jen oživovat novými barevnými variantami či kolaboracemi, jak to oni dobře umí, tohle mě samotného překvapilo.

Ano, co jsem popsal, by „GéÁčkám“ v pohodě stačilo, vždyť z podobného odkazu žijí několik let i modely řad DW6900 nebo DW5600. To by ale nebylo Casio, aby nepřišlo s něčím novým, překvapivým a dost možná pro samotnou značku převratným. 

Už žádný digitál, ale GMC

Řeč je o modelech, které v řadě 2100 budou nově nést označení GMC. Ty jsou upgradem ocelových GéÁček, kde k té nejhlavnější změně dochází na ciferníku hodinek.

▶️ Tyto G-Shocky totiž poprvé v historii řady 2100 nemají digitální displej umístěný mezí třetí a šestou hodinou. Model GMC je plně analogový.

Podobně jako jeho předchůdce disponuje model čtyřmi tlačítky na bocích pouzdra, ale jako bonus má ještě šroubovací korunkou na třetí hodině. Proč? Protože tyto Casioaky po vzoru chronografů – a v tomto případě zejména těch pravých Royal Oak od Audermars Piguet, mají analogovou datumovku mezi čtvrtou a pátou hodinou.

Kromě toho, až budete chtít použít stopky nebo timer, tak i ukazatel těchto časových hodnot bude analogový, takže už žádný digitál. I když ne tak úplně. Hodinky si stále drží prvek, na kterém G-Shock v posledních letech u nových či prémiových modelů staví, a to je propojení s chytrým telefonem pomocí technologie Bluetooth.

„Oaky“ od Casia

Proporčně dostáváme v novém balíčku velmi podobné hodnoty jako u předešlých modelů. Přesto se připravte, že korunka na takových hodinkách udělá rozhodně svoje. Hlavně jde ale o věc zvyku, jelikož doposud jsme na to u 2100 nebyli zvyklí. Jak jsem již zmínil, hodinky se ještě více přibližují legendárnímu chronu od AP jen s tím rozdílem, že Casio subciferníky umístilo na šestou, devátou a dvanáctou hodinu, zatímco Royal Oaky je mají na třetí, šesté a deváté.

Čím se hodinky od klasických chronografů ale liší nejvíce, je to, že subciferník na stopky máte na hodinkách pouze jeden. Ten druhý slouží ukazateli dní v týdnu a třetí jako ukazatel funkce, kterou v danou chvíli používáte. Zajímavým prvkem je poté ještě mini subciferníček, jenž ukazuje dopolední či odpolední čas. 

Nezaměnitelné DNA

Vzhledem k velmi podobnému vizuálu jsou hodinky stavěny do pozice srovnávání se slavnějším kolegou, i tak ale mají tyto Géčka stále svoji ryzí G-Shock DNA. Ať už po stránce odolnosti a vodotěsnosti, nebo po stránce funkcí popsaných na pouzdře hodinek. Stále víte, s kým máte tu čest.

Hodinky dále disponují i podsvícením, na které jsme u této řady zvyklí. Zatímco u předchůdců byla luminiscence slabším článkem, a to samé se dalo říct i o podsvícení displeje pomocí diody, novinka dostala vytoužený upgrade. A že bylo na čase! Protože plně analogový model bez dostatečné luminiscence by asi nebyl dobrou vizitkou japonské odolnosti a funkčnosti.  

Jedno velké překvapení

Osobně musím ještě jednou zmínit, že jsem tento krok od Casia nečekal. Značit může ledacos, jako například zvyšující se zájem o klasické hodinky mezi mladšími ročníky oproti digitálním, pokud teda nevolí chytré hodinky. Dále to může být zvýšený zájem o řadu GA, ale také upadající zájem o klasické hodinky od Casia, a proto značka sází na klasiku v trošku drsnějším provedení od G-Shocku. 

Ať to znamená cokoliv, G-Shock se tímto modelem lehce odvrací od filozofie této řady. Tu stavěl na postupných upgradech, kdy první modely byly ryze plastové, pak přišel Bluetooth a Tough Solar, poté kovové provedení bez BT a TS na gumovém řemínku, až po celoocelové provedení se všemi vymoženostmi.

Zde je to naopak. Upřímně bych byl rád, kdybychom se těchto hodinek dočkali ve verzi s kovovým pouzdrem na gumovém řemínku. A to buď čistě jen s klasickým bateriovým pohonem nebo Tough Solarem s Bluetooth. Takové hodinky by mě totiž hodně zajímaly jako přírůstek do mé sbírky. 

Displej, nebo analog?

Volba mezi modely GM a GMC je věcí preference. Za sebe mohu říct, že pokud bych chtěl mít G-Shocky jako jediné hodinky, které mají kromě své bytelnosti splňovat i klasický look, sáhnu i přes vyšší pořizovací cenu po analogových GMC.

Pokud bych ale hodinky bral jako „víkendovky“, sáhnu rozhodně po GM s displejem, ve kterém tak nějak nostalgicky stále vidím duši G-Shocků. Doba se ale možná začíná měnit. Však jen posuďte sami… Jednou z nových vlajkových lodí značky je model MR-G B2100B-1A s cenovkou atakující 130 tisíc korun. Asi vás nepřekvapí, že jde o analogový model, který je vizuálně velmi podobný k GMC.   

Kam dál?

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *