
Dnes bych vám rád představil hodinky, které jsme pořídili tchánovi k jeho 60. narozeninám a které nabízejí vše, co člověk nosící hodinky může potřebovat.
Přiznejme si to. Milovníci hodinek a obzvláště těch mechanických, jsou zvláštní druh. Za násobky ceny přesných hodinek si pořizujeme nepřesné mechanické stroje, které se navíc po pár dnech nenošení nebo nenatáhnutí samy zastaví… Člověk je nucen vše znovu seřizovat a do mechanického srdce strojku vnést energii. O náchylnosti k magnetickému poli nebo vibracím ani nemluvě.
Existuje však velká hromada „normálních“ lidí, kteří hodinky nosí, ale vyžadují od nich, aby sloužily jim nikoliv naopak. A právě o takovýchto hodinkách bych dnes chtěl něco málo napsat. Citizen AT8234-85L totiž představují skvělou volbu pro ty, kteří vyžadují reprezentativní vzhled, odolnost, vždy přesný čas a moderní a pokrokové materiály.


Obsah recenze
Není titan jako titan…
Pouzdro hodinek, stejně jako integrovaný náramek, jsou vyrobeny z titanu. Tento kov má mnoho výhod – nízkou hmotnost a naprostou kompatibilitu s lidským tělem, pokud trpíte alergií na některé kovy (hlavně nikl), můžete titanové hodinky směle nosit. Právě biokompatibilita je jedním z důvodů, proč se hojně používá v lékařství jako materiál pro různé náhrady.
Nevýhodou titanu je jeho nižší odolnost proti poškrábání. Zde však Citizen využil svých bohatých zkušeností (Citizen byl první, kdo vyrobil titanové hodinky, a to již v roce 1970) a vybavil pouzdro i náramek speciální povrchovou úpravou Super Titanium, která tuto nevýhodu smazává. Hodinky i náramek tak budou vaše zápěstí zdobit mnoho let bez nevzhledných škrábanců.
▶️ Více o úpravě Super Titanium se dozvíte v tomto článku.



Jak se nosí?
Pouzdro má průměr 45 mm, ale vzdálenost nožek od sebe je pouhých 43,7. Hodinky tak bez problémů sednou na většinu mužských zápěstí. K výbornému pocitu na zápěstí pak přispívá jednak celková hmotnost pod 100 g, tak i velice nízký profil 10,3 mm.
Pouzdro je z velké části matné – jednotnou šeď narušuje jen leštěná linka, kde se opět ukazuje mnohaletá zkušenost japonské značky se zpracováním titanu. Z pouzdra vystupuje korunka a dva ovladače chronografu a jiných funkcí zajímavého tvaru a leštěné úpravy.
Naklapávací dýnko uzavírá pouzdro a stará se o 100m voděodolnost, která je víc než dost pro každodenní nošení.


Vyrábí se i nějaké hodinky bez integrovaného tahu?
Určitě ano, ale tyto to nejsou. Integrovaný titanový náramek je složen z dílků ve tvaru písmene H, takže se krásně přizpůsobí zápěstí. Spona je na první pohled klasická, jednoduchá s překlápěním. Detailní pohled ukáže integrovanou mikroregulaci (výborně 🙌🏻), pro jejíž použití není potřeba žádných nástrojů. Spolu s půldílky náramku tak najde každý majitel pohodlné nastavení takřka na míru.
Luneta je vyrobená v černém matu spolu s hromadou bílých zkratek světových měst a slouží tak k pokročilé GMT funkci.


Popis ciferníku bude delší
Ciferník je kryt plochým safírovým sklem, které zajišťuje odolnost během každodenního nošení. Osobně jsem si nevšiml použití antireflexní vrstvy a ani výrobce ji u těchto hodinek neuvádí.
Pod sklem najdeme ciferník modré barvy se žlutými prvky, který sice obsahuje mnoho nápisů, ciferníčků a funkcí, ale zároveň je snadno čitelný a ručičky pro zobrazení času jsou dostatečně rozlišitelné. Na pozici 3 najdeme okénko data s bílým tiskem na černém pozadí.

Díky mnoha subciferníkům se logo posunulo na pozici pod datovým okénkem. Jednotlivé indexy jsou leštěné, výrazné a u každého z nich najdeme i vrstvu luminiscenčního nátěru. Stejnou výplň pak najdeme na leštěných ručičkách. Co se luminiscence týče, tak před sebou nemáme žádné potápky, ale pro základní časovou orientaci luminiscence stačí.
Ručičky subciferníků jsou nabarveny bíle a tenká ručička stopek je pak nalakovaná modře. Zajímavým prvkem je protizávaží ručičky stopek, které má tvar meče či dýky.


High-Tech strojek
Uvnitř hodinek najdeme strojek, chcete-li modul Citizen, který představuje naprosto špičku mezi elektronickými hodinkami. V prvé řadě jej nepohání klasická baterie, ale akumulátor, který pro svou práci vyžaduje světlo. Energii získává nejen ze slunečního svitu, ale i z umělého osvětlení. Pokud hodinky na dlouhou dobu nezavřete do tmavého šuplíku, tak při plném nabití vydrží jeho kapacita 6 měsíců. Při aktivaci funkce úspory baterie pak dokonce celých 10 měsíců.
Aby hodinky šly vždy přesně, nalezneme zde funkci seřizování pomoci rádiového signálu. Čas bude vždy na sekundu přesně a díky automatickému kalendáři vám odpadne i nastavování data.


Chronograf dokáže měřit čas s rozlišením 1/20 sekundy a pokročilé časové funkce doplňuje ukazatel místního času pro 26 časových pásem vyjádřených pomocí zkratek měst na lunetě.
Nejen pro tchána to byla dokonalá volba
Co z výše napsaného vyplývá? Za 19 200 Kč dostanete nadupané hodinky plné pokročilých technologií. Příjemně se nosí, jsou velice odolné, jdou vždy přesně a na zápěstí udělají parádu.
Pokud hodinky máte rádi, ale kouzlo ozubených koleček vám mnoho neříká, můžete směle po těchto Citizenech sáhnout. Tchán je s nimi i po více než roce velice spokojen. A to hlavně proto, že design těchto Citizenů je povýšený detailním zpracováním a pohání je strojek, o který se v podstatě nemusíte vůbec starat.
▶️ Pokud vás tyto rádiem řízené titanové hodinky hodinky zaujaly, můžete si je pořídit zde.
Super recenze, díky!
Dobrý den, i my děkujeme za super komentář 🙂