
Kdyby významný hodinářský designér Gerald Genta věděl, co způsobí svým převratným designem Royal Oak pro manufakturu ze svaté trojice Audemars Piquet, asi by se dnes sám divil. O mutaci modelů od G-Shock známých pod „oakovým“ pseudonymem již byla v hodinkových kuloárech řeč mnohokrát. To samé také o různých homage verzích dalších desítek nejmenovaných značek. Jak si ale v této hierarchii stojí bronzový model Aikon od Maurice Lacroix?
Obsah recenze

Společnost Maurice Lacroix je poměrně mladou švýcarskou hodinářskou společností. Její historie se datuje od roku 1974 a za tak krátkou dobu značka dosáhla zajímavých milníků a úspěchů. Kupříkladu je držitelem velmi prestižního ocenění Manufacture Horlogére Suisse. Toto označení smí používat pouze ti výrobci, kteří si sami vyrábí sami komponenty hodinek, a to od pouzder až po samotné strojky.
Konkrétně je Maurice Lacroix autorem již čtrnácti vlastních kalibrů. O tom, že jde opravdu o vyhlášenou manufakturu, která má své místo pod švýcarským hodinářským nebem nad Alpami, svědčí také fakt, že si Maurice Lacroix již dvakrát odnesli prestižní designérské oceněné RED DOT. V jednom ze dvou případů to dokonce bylo za první mechanický strojek s pamětí – Mémoire 1. Za Pontos Décentrique GMT.

AP? Ne, Maurice Lacroix
Každý hodinkový nadšenec nebo marketér si pamatuje ikonickou scénu z filmu o agentu 007 Casino Royale, kdy se Eva Green se zájmem zeptá Daniela Craiga na jeho hodinky. Rolex? Přičemž agent jejího veličenstva stroze a suše odpovídá: „Omega.“
Pokud by se vám to samé stalo u Audemars Piquet a byly to Aikony od Maurice Lacroix, věřte mi, nebyli byste první ani poslední. Zvláště na gumových, či kožených řemíncích může nejsnadněji dojít k omylu. Jejich uchycení k pouzdru je totiž takřka totožné. Mezi kovovými tahy AP a ML je pak přeci jen o něco větší rozdíl.
Z pohledu samotného pouzdra zde také najdeme velkou odlišnost, která je ale umně maskována. Audemars Piquet nabízí své Royal Oaky v oktagonálním, tedy osmibokém pouzdře s výrazně aplikovanými šrouby. Zatímco Aikon od Maurice Lacroix má pouzdro kulaté. Perspektiva hodinek na zápěstí a hlavně výrazně vygravírované indexy do pouzdra na sudých hodinách ale dodávají modelu na optické hranatosti.
Srovnání se slavnějším modelem poté nepřidává ani design a styl žebrovaného – gilošovaného číselníku, ale také ani fakt, že Royal Oaky jsou skutečnou ikonou a jméno podobného modelu od ML jakoby jim vzdávalo hold. Jelikož anglicky se slovo ikona píše icon a vyslovuje právě aikon.

Vlastní DNA
Při pohledu na hodinky opravdu velmi složitě hledám jejich vlastní esenci a DNA. Vlastně se tak nějak nemohu ubránit otázce, zdali právě dříve zmíněný design pouzdra je cestou k odlišení se nebo naopak k částečné podobnosti, která je ale tak trochu ukryta v této otázce. Myslím, že nejsem sám, kdo si tento dotaz klade a možná právě to bylo i záměrem designéra. Datumovka na třetí hodině pak sice není patentem AP, ale posuďte sami, co vidíte.
Co už pak podobnost či kopii rozhodně neskrývá je také již zmiňované uchycení řemínku k pouzdru. Ten je však oproti „ápéčkům“ vybaven pouze klasickou trnovou sponou nikoliv překlápěcí.
Kde ale rozhodně najdete nejen designérský obtisk, ale i ten svůj, je to, že na testovaném modelu byl použit bronz. Ten se pak chová v průběhu let organicky, čímž vytváří zajímavou a originální patinu, která bude u každého modelu z této limitované edice jedinečná. A to je možná to nejvíc. Protože nic se nevyrovná tomu, když mají vaše hodinky svůj vlastní příběh.

Forma versus obsah
U Aikonů vítězí forma jednoznačně nad obsahem. Troufnu si směle říct, že tyto hodinky jsou pro ty, kteří chtějí a hledají líbivý a luxusní design, díky kterému hodinky působí dráž, než skutečně jsou. Cenovku totiž mají na 65 tisíci korunách, za které sice dostanete automatický strojek s hackingem, ten ale vychází svým charakterem z běžné Sellity SW200. Rezerva 38 hodin je sice standardem, ale i tak bohužel nepokrývá ani víkendové nenošení.
Hodinek bylo vyrobeno v limitované edici pro celý svět pouze 888 kusů, čímž se hodinky přece jen stávají větší raritou. Osobně bych je ale osadil lepším strojkem i za cenu vyšší pořizovací částky, která by třeba znamenala nižší produkci. Pokud manufaktura nabízí již čtrnáct vlastních kalibrů, které dostávají světová ocenění, tak by si limitovaná edice zasloužila opravdu něco limitovaného.
Kdyby tomu tak opravdu bylo, značka by tím získala určitě větší kredibilitu, díky které bychom se možná ubránili u tohoto modelu věčnému srovnání s Audemars Piquet. Byznysová politika je ale téma na delší rozbor. Značka Maurice Lacroix je díky modelu Aikon totiž do jisté míry dnes naživu.
Pokud však ale toto srovnání má mít nějaké výsledné resumé, tak suma sumárum nelze říct než jen to, že model Aikon je v tuto chvíli tou nejlepší verzí podobnou Royal Oakům na trhu. Tato verze totiž jen nekopíruje, ale přináší i něco ze svého světa, což jde vidět více u ostatních modelů z řady Aikon.

Maurice Lacroix má i další esa v rukávu
- Zásadní momenty značky: Nově v Helveti: Maurice Lacroix
- Měsíce výpočtů pro konstrukci tvarovaného ozubeného kola: Kvadratura ozubeného kola: Maurice Lacroix Masterpiece Square Wheel Retrograde
- Jaké jsou novinky u značky Maurice Lacroix?
- Maurice Lacroix k 10. výročí uvádí reedici potápek Pontos S Diver
- Recenze: Na běžné nošení i rychlou jízdu: Maurice Lacroix Pontos S Chronograph