Má Orient konečně navrch? Nejnovější Sports Automatic RA-AC0Q03S

Ke značce Orient mě váže zvláštní osobní pouto. Byly to totiž Orientky, které se staly mými prvními automatickými hodinkami, které jsem si kdysi pořídil. Konkrétně šlo o potápěčský model Ray II s černou lunetou a černým číselníkem. Pro zajímavost jsem tento model kdysi dokonce upřednostnil před Seiko SKX 007.

Byť tyto hodinky již nenosím, jde o stroj, který je stále v provozu – byť na jiném zápěstí. A fungují stále dokonale. Zkrátka na ně nedám dopustit. Takže když přišla možnost vyzkoušet nové divery Sports Automatic RA-AC0Q03S od této japonské manufaktury, neváhal jsem ani minutu. Zajímá mě jediné. Kam Orient posunul své potápky za posledních 7 let od mého nákupu?

Obsah článku

Orient je japonská hodinářská značka s historií sahající až do roku 1950. Byť mám pocit, že je často brána až do toho druhého japonského sledu za Seiky, Citizeny nebo Casiem. Ale opak je podle mého pravdou. Během několika desetiletí se Orient etabloval jako výrobce kvalitních mechanických hodinek.

Ale zároveň dostupných strojů, které jsou zmíněným japonským velikánům více než konkurenceschopné. A to hlavně v segmentu takzvaných potápěčských hodinek. Modely s názvem jako Mako, Kamasu či Ray se těší díky své kvalitě velké oblibě, které jsem byl i já v minulosti důkazem. Zařadí se k nim nově i model Orient Sports Automatic RA-AC0Q03S? Na to se nyní z blízka podíváme.

▶️ Další zajímavosti o značce najdete v článku: Orient Star – Japonská východní hvězda na nebi hodinářských značek

Rovnováha mezi sportovním duchem a elegancí

Znalejšího světa hodinek napadne při prvním nenápadném pohledu na tento model s označením RA-AC0Q03S jediné, a to zjevná podobnost s věhlasným model Rolex Explorer 2. Stejné črty můžeme najít například v ocelové, nerezové lunetě s černými indexy či oranžovým prvkem na jedné z ručiček.

Když se však přeci jen na hodinky podíváme důkladněji, tak zatímco Explorery 2 mají funkci GMT, u Orientu jde o klasické potápky. Vizuálně jde ale o velmi podobné modely, což umocňuje i fakt, že oproti většině diverů od Orientu mají tyto klasickou datumovku na třetí hodině nikoliv kombinované zobrazení data a dne v týdnu, což jedině kvituji.

Jistou podobnost bychom pak poté našli i ve stylu řemínku, který se v rámci možností s přivřením oka alespoň částečně vizuálně podobá Oyster tahu. Tah je pro mě obecně u těchto japonských budgetových hodinek vždy předmětem zájmu, jelikož jejich kvalita není vždy úplně nejlepší. To se však zde nedá říci. Již tah na mých bývalých Ray II byl dobře nositelný a teď mám pocit, že jej v Orientu ještě vylepšili. O pohodlnost se tak bát rozhodně nemusíte.

Potápky s dokonalými parametry

Co u těchto hodinek dále kvituji, jsou rozměry. Pouzdro o průměru 39,9 milimetru v kombinaci se zmíněným tahem krásně sedne na každé, a to i drobnější zápěstí. Troufnu si tvrdit, že i dámské, pokud se některá z našich čtenářek vyžívá ve sportovnějších modelech.

Zaujme ale i výška pouzdra 13 milimetrů, což je opravdu úžasný údaj, když vezmu v potaz, že jde o automaty. Jak je pak obecně u japonských potápek, respektive těch od Orientu, zvykem, indexy tvoří absolutně bezkonkurenční luminiscence. Taková jaká má být základem každých diverů. Zde tak v Japonsku nic nepodcenili. 

A jak je na tom vodotěsnost? Orient se nehoní ve své kategorii za rekordy, ani nezůstává pozadu a jde svoji osvědčenou cestou klasického parametru 200 metrů. Což je ale na druhou stranu více, než třeba nabízí divery Seiko 5. Právě tento fakt může být příjemným plusem při rozhodování, které hodinky nakonec z japonské produkce zvolit. Hodinky proto disponují také šroubovací korunkou, ale pevným dýnkem, tudíž průhled na strojek není možný, což u Seika ano. 

Největší upgrade

Byť by tato informace klidně mohla být ještě v předchozím odstavci o dokonalosti provedení a parametrech, je to pro mě osobně tak výrazný upgrade, že si zaslouží samostatnou část. Řeč je o tom, že Orient nabízí tyto hodinky konečně se safírovým sklíčkem!

Pro větší znalce a nositele Orientů nejde možná o takovou novinku, nicméně já před lety kupoval ty své Ray II ještě s klasickým minerálem. Dnes Orient na své bestsellery Mako III nebo Kamasu dává v základu safír, což je velký pokrok oproti Seiko 5, které se v podobné cenové hladině drží stále svého hardlexu. 

F6722 > 4R36

Pokud se v této recenzi i nadále neubráníme srovnání s potápkami řady Seiko 5, to hlavní srovnání si pak zaslouží i strojky hodinek. Byť strojky nabízí velice podobné parametry, z mé zkušenosti je F6722 od Orientu přeci jen o něco přesnější z pohledu odchylky. Zatímco u 4R36 od Seika očekávejme -35/+45 vteřin za den, Orienty vás překvapí rozmezím -15/+25 sekund, čímž se dostávají přibližně na polovinu oproti svému úhlavnímu konkurentovi, a to už stojí za zvážení. 

▶️ Pro ty, co nemají Seiko 5 tolik nakoukané, doporučujeme článek Vyberte mi hodinky: 10 TOP verzí Seiko 5 Sports (5KX), nebo Mají Seiko 5 Sports SRPG39K1 vůbec konkurenci?

Orient stále umí překvapit

Orient Sports Automatic RA-AC0Q03S mě překvapil hned v několika ohledech. Nejenže se jedná o technicky velmi povedené hodinky s vyváženými rozměry, safírovým sklíčkem a solidním tahem. Především jde o model, který v sobě nese ducha značky, kterou mám osobně spojenou se svým vlastním vstupem do světa mechanických hodinek. A to je něco, co žádné specifikace úplně nezachytí.

Po sedmi letech od mého prvního setkání s Orientem musím říct, že značka udělala velký krok kupředu – a to nejen co do materiálového zpracování, ale i ve vnímání detailů, které jsou pro náročnější uživatele stále důležitější. Přidání safírového skla, decentnější design, lepší přesnost strojku a stále velmi příznivá cena – to všechno dělá z tohoto modelu silného kandidáta pro každého, kdo hledá dostupné, spolehlivé a zároveň stylové potápky.

Závěrečný verdikt

Vzhledem k tomu, co hodinky nabízejí, je jejich cenovka více než férová. V poměru cena/výkon je RA-AC0Q03S jedním z nejzajímavějších modelů na trhu. Za částku pohybující se kolem 9 500,- dostáváte safír, vodotěsnost 200 m, kvalitní strojek s udávanou lepší přesností než konkurenční Seiko 5, a navíc velmi univerzální vzhled. V takových parametrech se hledají konkurenti jen těžko.

Pokud bych měl dnes znovu vybírat mezi potápkami ve střední třídě, rozhodnutí by nebylo vůbec snadné. Seiko 5 má sice své kouzlo a jméno, ale Orient se s tímto modelem dostává nebezpečně blízko nejen kvalitativně, ale i designově. A pro mě osobně – jako člověka, který na této značce začínal – je možná o to větší radostí vidět, že i po letech se s ní dá počítat. Možná víc než kdy dřív.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *