Jak sestavit kolekci hodinek #1: Vybíráme 1. model

V tomto příspěvku začneme krátkou sérii článků, které se budou věnovat tomu, jak sestavit hodinkovou kolekci od úplného začátku. Jinými slovy – jak vybírat hodinky, abyste smysluplně zaplnili svoji hodinkovnici. Následující příspěvky tedy budou primárně pro začínající nadšence a takové zákazníky, kteří ještě nemají velký přehled a neví jistě, po čem koukat. Dnešní díl přinese celkem 8 tipů na výběr prvních časomír, které by v budoucnu mohly sloužit i jako základ nové kolekce.

Na druhou stranu i zkušenější sběratelé si jistě v tomto obsahu najdou své a minimálně jim může posloužit jako zajímavá inspirace. Konec konců každý hodinkový nadšenec dobře ví, že vlastnit jedny hodinky je podobně nepředstavitelný stav, jako třeba snaha nakreslit hranatý kruh…

Obsah článku

Koncept celé série je vcelku jednoduchý. Každý článek se bude věnovat tématu, jak sestavit kolekci pro daný počet kusů. A to ideálně v nějakém stanoveném rozpočtu anebo třeba pro určité povolání. Vždy si představíme několik možností, a to jak pro pány, tak pro dámy. A pokud nutně nehledáte inspiraci pro vlastní kolekci, mohou vám tyto články pomoci i při vybírání dárků pro vaše blízké.

V tomto pilotním díle začneme od naprostého začátku – a tedy tipy na úplně první hodinky. Nebude se tím pádem jednat o sestavování plnohodnotné kolekce o několika kusech, nicméně někde člověk zkrátka začít musí. Navíc je i řada lidí, kteří preferují být OWG (z angl. One Watch Guy, tedy člověk vlastnící pouze jedny hodinky) a tím pádem se dostane i na ně.

▶️ Tip na poslech: Podcast Tik Talk Helveti 🔊 12. Univerzální hodinky pro OWG – našli jsme hodinkový svatý grál?

Celkem jsem vytipoval čtyři modely, které lze považovat spíše za pánské a čtyři modely hodící se především pro dámy, případně pro pány s menším zápěstím (obvykle pod 17 – 18 cm v obvodu). Pro začátek nestanovuji maximální rozpočet, každopádně u obou kategorií jsou zastoupené jak dostupnější kousky, tak něco z „vyššího“ segmentu. V každém případě se ale s cenami nebudeme ohánět příliš. Stále je třeba mít na paměti, že se jedná o tipy na výběr prvních hodinek, a tak nechceme hned přepálit start.

Boccia Titanium Solar 3643-03

Začneme nejdostupnějším pánským modelem. Řekněme tedy, že chceme vybrat hodinky, které budou mít univerzální design, a kromě běžného nošení bude možné s nimi i trochu sportovat. Tyto podmínky hravě splní a dokonce i překoná třeba model s referenčním číslem 3643-03 od německého výrobce Boccia Titanium.

Za 5 290 Kč totiž nabízí těžko uvěřitelnou porci parametrů, za které by se nemusely stydět ani dvakrát dražší hodinky. Máme zde safírové sklíčko vyznačující se velmi dobrou odolností proti škrábancům, ale také voděodolnost do 10 atmosfér, která zajistí, že si s hodinkami budete moci bez problémů zaplavat. To vše navíc doplňuje pouzdro a náramek z titanu, který je podstatně lehčí než běžná ocel a navíc zcela hypoalergenní.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak bateriový strojek Seiko VS42A, který kromě solidní přesnosti, jakou dnes nabídnou prakticky všechny quartzy, disponuje také solárním pohonem. Není se tak třeba obávat, že byste museli každé dva roky chodit na výměnu baterie, protože díky tomuto způsobu dobíjení vydrží akumulátor pohánějící tento kalibr klidně deset let.

Citizen Tsuyosa Automatic Small Seconds NK5010-51L

Druhá volba padla na japonského výrobce Citizen. Cenově se přesuneme sice o trochu výše, ale stále se pohodlně vejdeme do 10 000 Kč. Oproti prvním zmíněným hodinkám nám model Tsuyosa Automatic Small Seconds NK5010-51L nabídne hned několik změn.

Jednou z méně pozitivních je horší voděodolnost do 5 atmosfér. Tu ale hravě vyváží automatický strojek Citizen 8322 disponující rezervou nátahu až 60 hodin, který lze navíc pozorovat skrz průhledné zadní dýnko. Mimo to mají hodinky také mimostřednou sekundovou ručičku, která se nachází na 6. hodině.

Jednou z hlavních výsad, které člověk rozpozná už na první pohled, je sytě modrá barva číselníku, který je navíc strukturovaný. To dodává celým hodinkám poměrně prémiový nádech.

Zbytek parametrů nás už ničím zásadním nepřekvapí, ale rozhodně ani nezklame. Safírové sklíčko u hodinek pod 10 tisíc Kč nebývá vždy standardem. To však rozhodně neplatí pro Citizen, který tento model dokonce osadil i antireflexní vrstvou. Samotné pouzdro je pak o průměru 40 milimetrů, takže hodinky krásně padnou na většinu zápěstí.

Tissot PRX Powermatic 80 T137.407.11.091.00

Třetí kousek nás cenově posune podstatně výše, než tomu bylo u předchozího modelu. Tissot PRX se v posledních letech staly naprostou klasikou, se kterou se v podstatě nemůžete splést. Do tohoto článku jsme zařadili variantu s tmavě zeleným číselníkem a automatickým strojkem ve velikosti 40 milimetrů.

Pokud však nejste fanoušky takové kombinace, není třeba zoufat. Tissot totiž už od uvedení této řady představuje každou chvíli něco nového, a tak je momentálně na výběr opravdu nepřeberné množství variant, ze kterých si vybere asi úplně každý. Namátkou můžeme zmínit třeba quartzové alternativy, menší velikost pouzdra, použití karbonu anebo samozřejmě nepřeberné množství barev a vzorů číselníků.

Samotné hodinky vyniknou především velmi pěkným řemeslným zpracováním, za které by se nemusely stydět ani podstatně dražší kousky. Vzhledem se vezou na populární vlně sportovních „retro“ hodinek s integrovaným náramkem.

Tissot PRX Powermatic 80 T137.407.11.091.00

Svými specifikacemi rozhodně drží krok s moderní dobou. Uvnitř většiny modelů najdeme základní verzi strojku Powermatic 80 s označením 80.111, který disponuje 23 kameny a rezervou nátahu okolo 80. hodin. Tento parametr je ve své kategorii velmi solidní, nicméně potěší i fakt, že ani na poli přesnosti hodinky rozhodně nezklamou.

▶️ Tip na další čtení: O tomto modelu si můžete přečíst rozsáhlejší recenzi na našem blogu, anebo mrknout i na podrobnější článek o samotných strojcích Powermatic 80

Kromě dobré rezervy a přesnosti ale hodinky drží standard i v ostatních aspektech. Konec konců stále se jedná o sportovně laděné kousky, a tak se není čemu divit, že zde najdeme i 10 atmosfér voděodolnosti a safírové sklíčko, které zaručí perfektní odolnost proti škrábancům.

Maurice Lacroix Aikon Automatic 39mm AI6007-SS002-430-1

Poslední typ na pánské hodinky zakončíme v trochu větším stylu. Tato volba bude primárně pro ty, kteří jsou odhodláni se do tohoto hobby ponořit hned od začátku a nebojí se připlatit. Hodinky Maurice Lacroix Aikon AI6007-SS002-430-1 nabídnou podobný design jako předchozí Tissoty a Citizeny, nicméně tentokrát ve velikosti pouzdra 39 milimetrů.

Je třeba uznat, že rozdíly oproti konkurentům z nižších cenových kategorií zde nebudou až tak výrazné a posun bude znát především v detailech. Tyto hodinky mají skvělou úroveň řemeslného zpracování, což je vidět jak na povrchové úpravě, tak třeba na rozích pouzdra a náramku. Zajímavou výsadou je také poměrně vysoká voděodolnost do 20 atmosfér, což znamená, že model by kromě běžného povrchového plavání měl zvládnout i neprofesionální potápění. Uvnitř pak najdeme automatický strojek ML-115, který je postaven na základu Sellity SW200 a disponuje rezervou chodu okolo 38 hodin.

Ostatní parametry už pravděpodobně nepřekvapí, máme zde klasické safírové sklíčko s antireflexní vrstvou, a navíc i solidní luminiscenci na ručičkách a indexech. Zkrátka a dobře to, co by měl člověk za 55 900 Kč očekávat. 

Festina Swiss Made 20026/2

Čtyři pánské hodinky máme za sebou a jak jsem již naznačil v úvodu, v tomto článku si také uvedeme několik modelů určených především pro dámy, případně pro pány s menším zápěstím. Nebudeme to nijak protahovat a podíváme se hned na první kousek, kterým je Festina Swiss Made s referenčním číslem 20026/2.

U těchto hodinek bychom marně hledali nějakou vlastnost, která by je výrazně odlišila od ostatních. Na tento list byly ale vybrány především z toho důvodu, že jim ve své podstatě nelze mnoho vytknout. Za cenovku 5 290 Kč totiž dostaneme esenci hodinek na každodenní nošení.

Tento model o univerzální velikosti 37,5 milimetrů, nabídne spolehlivý quartzový strojek Ronda, safírové sklíčko, a navíc i docela pěkně zpracovaný číselník s lehkým sunburst efektem. Jako menší nevýhodu lze vnímat voděodolnost do 5 atmosfér, která není úplně vhodná na plavání, nicméně i tak by si tyhle hodinky měly bez problémů poradit se všemi situacemi při každodenním nošení.

Citizen Eco-Drive Super Titanium EW2610-80L

V první čtveřici hodinek už jsme si jeden model od Citizenu představili a určitě by byla škoda neuvést i variantu pro dámy. V kategorii dostupných hodinek totiž tuto značku málokdo překoná. Vybraný kousek nese název Eco-Drive Super Titanium EW2610-80L a za cenovku 7 900 Kč nabídne v podstatě vše co bychom si mohli přát.

Solární napájení je u Citizenu dost běžná záležitost, nicméně je příjemné vidět také použití materiálu Super Titanium, které má skvělou odolnost proti poškrábání a nízkou hmotnost. Když k tomu všemu doplníme ještě safírové sklíčko a voděodolnost do 10 atmosfér, není už v podstatě co jiného řešit – pokud chcete mít na zápěstí dostupné hodinky do každé situace, tohle může být odpověď.

▶️ Tip na další čtení: Článek pro ty, co se chtějí dozvědět více o rozdílu mezi obyčejným titanem a materiálem Super Titanium najdete zde. Zde najdete článek o solárních strojcích Citizen Eco-Drive.

Certina DS Action Lady Powermatic 80 C032.207.11.056.00

U předposledních hodinek nás čeká dost citelný skok co se týče rozpočtu. První dva modely v této kategorii se ostatně bez problémů vešly do čtyřciferné cenovky, zatímco v tomto případě už jsme na 23 590 Kč. Jde o hodinky Certina DS Action Lady Powermatic 80 C032.207.11.056.00.

Certina DS Action Lady Powermatic 80 C032.207.11.056.00

Za své peníze v tomto případě dostanete kvalitní švýcarské automaty, které sice působí elegantně, ale hravě si poradí i s leckterou sportovní aktivitou. Podobně jako u Tissotu PRX i zde máme kalibr Powermatic 80, který disponuje nadstandardní přesností a rezervou chodu. Na číselníku můžeme najít celkem 8 diamantů a datumové okénko na třetí hodině.

Co se týče obecných parametrů, tak zde se Certina jako vždy drží své DS technologie. To v praxi znamená zvýšenou odolnost proti nárazům a vodě za pomoci dvojitého těsnění na korunce, zesíleného safírového sklíčka a dalších vymožeností. Díky tomu také není problém dosáhnout nadstandardní voděodolnosti do 20 atmosfér.

▶️ Tip na další čtení: Jak snadno poznat kvalitní hodinky? Příklady z praxe

Alpina Alpiner Extreme Comtesse Quartz AL-220PI2AE6B

Celý tento článek zakončíme relativně novým přírůstkem z kolekce švýcarského výrobce Alpina. Konkrétně se jedná o model Alpiner Extreme Comtesse Quartz AL-220PI2AE6B. Za tímto názvem se skrývají sportovně laděné hodinky, které zaujmou především výrazným růžovým číselníkem. Je třeba podotknout, že oproti již zmíněné Certině není tenhle kousek tak napakovaný nadstandardními specifikacemi.

Na druhou stranu se dá doporučit jako skvělá volba pro takové zákazníky, pro které je vzhled a design důležitější více než technické parametry. Přesto není model nijak ochuzený (DS koncept od Certiny nasazuje laťku hodně vysoko) – u těchto hodinek stále najdeme safírové sklíčko a voděodolnost do 10 atmosfér, takže pořád platí, že hravě poslouží i jako jediné hodinky v kolekci. Uvnitř navíc tiká spolehlivý bateriový strojek AL-220 (v základu Ronda 515), který kromě občasné výměny baterie a přenastavení při změně času nebude vyžadovat žádné další zásahy.

Všechny díly miniseriálu Jak sestavit kolekci hodinek pohromadě:
#1: Vybíráme 1. model
#2: Jak zkombinovat 3 modely?
#3: Čím dalším doplnit hodinkovnici?


Kam dál?

Následující články vás možná navedou k dalším specialitám z hodinářského světa:

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *