Jak sestavit kolekci hodinek #3: Čím dalším doplnit hodinkovnici?

Máme tu třetí díl naší minisérie Jak sestavit kolekci hodinek a tentokrát celé téma pojmeme trochu volněji. V předchozích dvou článcích jsme si představili tipy na první hodinky a následně i návrhy na podobu základní kolekce o třech kouscích. Dnešní příspěvek bude primárně pro ty z vás, které svět hodinařiny definitivně pohltil, a vedle obvyklejších modelů se poohlížíte i po doplnění své kolekce o nějakou specialitu. Jak tedy můžete rozšířit stávající funkční sbírku hodinek?

Obsah článku

Hodinky si dnes rozdělíme do dvou skupin a nebude nás omezovat žádný rozpočet. I tak bychom se ale s cenovkami neměli dostat přes nižší desítky tisíc korun. Obě kategorie budou co do designu poměrně nesourodé a najdeme v nich různé styly, takže je potřeba brát strukturu řazení trochu s rezervou.

Hlavním rozhodovacím faktorem v první skupině bude to, k jaké aktivitě jsou hodinky primárně určené. Oproti tomu v druhé polovině článku se zaměříme na výběr takových modelů, které u ostatních lidí nenajdete a jsou něčím originální – například tvarem nebo konstrukcí. Pojďme tedy na to.

1. Hodinky podle aktivit

V první kategorii se podíváme na tři různé styly hodinek a ke každému z nich si uvedeme jeden konkrétní model. Následující tipy se hodí především pro takové nadšence, kteří mají již „zaběhnutou“ kolekci s hodinkami na běžné situace, hledají další kousek pro radost, ale rádi by aby stále měli oproti ostatním nějakou funkčnost navíc.

Nejčastější volbou bývají hodinky pojící se se zálibami jejich nositele. Celý proces ale může do vašeho života vstoupit v úplně opačném pořadí. Podobně se to stalo kolegovi Patrikovi. Ten si totiž oblíbil diver hodinky a jejich historii natolik, že se sám začal potápět. Takže pokud se k vašim koníčkům zrovna vyhlédnutý model nehodí, nezoufejte – hodinky vám mohou otevřít úplně nové obzory.

Cestovatelské

Začneme relativně praktickou volbou, a to hodinkami pro cestovatele s funkcí GMT. Tato komplikace umožňuje díky čtvrté ručičce a lunetě ve 24hodinovém formátu sledovat kromě místního času i druhou časovou zónu. Nejpraktičtější to bude vcelku logicky pro lidi, kteří často vyráží na dovolené nebo pracovní cesty. Stejně tak se hodí i osobám, které mají rodinu či obchodní kontakty v zahraničí.

Hodinky, které jsme pro tento účel vybrali, jsou Seiko 5 GMT s referencí SSK003K1. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších modelů v celé řadě „pětek“ a není se čemu divit (dokonce můžeme předznamenat, že se umístily v první 10 nejprodávanějších hodinek za celý minulý rok ☝🏻). Na tomto kousku najdeme hardlexové sklíčko, 10 atmosfér voděodolnosti a navrch také automatický strojek 4R34. I cena je stále relativně příznivá, konkrétně 13 690 Kč.

Na trhu je dnes už nespočet mechanických hodinek s GMT funkcí, nicméně tenhle kousek jsme vybrali především díky tomu, že se jedná o jednu z nejdostupnějších možností. To je konec konců při cestování poměrně praktické, protože případná ztráta nebo odcizení pak majitele nebude tolik bolet.

▶️ Tip na další čtení: Seriál o možnostech zobrazení vícero časů na hodinkách najdete pod označením GMT hodinky přehledně.
▶️ Téma v podcastu: 🔊 2. Seiko – Proč mu tolik fandíme i přes drobné přešlapy?

Divery

Další kousek v první kategorii nás přesune k tematice potápění. Sice se jedná o aktivitu, které se valná většina lidí pravděpodobně nikdy věnovat nebude, ale i tak jsou tzv. diver’s hodinky neboli potápky v dnešní době velmi populární. Jejich specifický design s otočnou lunetou je rozhodně odliší od zbytku běžné kolekce. A vzhledem k tomu, že jejich konstrukce bývá dost robustní, není problém je používat i při dalších sportovních aktivitách.

Do našeho výběru jsme zařadili relativně nedávno představený Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 T120.807.11.051.00. Oproti sesterským modelům z řady Seastar 2000 jsou tyhle hodinky podstatně menší a tím pádem nositelnější. Máme tu pouzdro o průměru 40 milimetrů, výšku 12,5 mm, klasické safírové sklíčko a pěknou voděodolnost do 300 metrů, což stačí i na hlubší ponory.

Uvnitř opět tiká automatický strojek a tentokrát se jedná o Powermatic 80. Ať už se potápění aktivně věnujete anebo spíše provozujete takzvaný office diving (= nošení potápěčských hodinek do kanceláře, kde surfujete na jiných vlnách 😉), tyhle Tissotky vám určitě osvěží kolekci a nemají prakticky čím zklamat.

▶️ Tip na další čtení: Voděodolnost hodinek přehledně
▶️ Téma v podcastu: 🔊 4. Voděodolnost – Není to žádná věda, stačí vám základní info

Letecké

První trojici zakončíme leteckými hodinkami. Na rozdíl od předchozích dvou by se dalo říci, že tenhle styl je čistě designovou záležitostí, protože pro letecké účely už náramkové časomíry mnoho využití nemají. Přesto se díky své skvělé čitelnosti a šmrncovnímu designu řadí mezi ty častěji prodávané. Tyto modely se typicky vyznačují velkou korunkou a číselníkem v rozložení Baumuster A nebo Baumuster B.

Jako dobrý příklad takových hodinek nám poslouží Laco Flieger Karlsruhe Pro 40 Automatic. Už na první pohled tento model splňuje vše, co jsme si zmiňovali výše. Navíc ale také nabídne voděodolnost do 20 atmosfér a safírové sklíčko s vnitřní antireflexní vrstvou.

Laco je jedna z německých firem, která se věnovala výrobě původních pilotek už během 20. století a dnes se zaměřuje především na relativně dostupné kousky s cenovkami začínajícími pod 10 000 Kč. Konkrétně model Karlsruhe nás pak v základu vyjde na 23 750 Kč.

Laco nabízí také možnost několika zajímavých úprav. Vybrat si lze totiž třeba typ strojku a jeho zdobení, průhledné nebo plné dýnko, oboustranný antireflex, případně pozici korunky. Jen je potřeba počítat s tím, že dodávka takto na míru vyladěného modelu bude chvíli trvat.

▶️ Tip na další čtení: Letecké hodinky: jak je poznáte a proč jsou oblíbené?
▶️ Více o značce Laco: Historicky věrné pilotky Laco nově najdete v Helveti

2. Originalita a extravagance především

První skupinu hodinek máme za sebou a jak už zaznělo v úvodu, ve druhé části nás čeká několik designově nesourodých modelů, které ale mají jedno společné – pokud si je na sebe vezmete, máte téměř stoprocentní jistotu, že druhého člověka se stejným kouskem ve svém okolí neuvidíte. Je pravdou, že snaha se odlišit nemusí být pro každého, nicméně pokud mezi takové lidi patříte, mohou vás třeba některé z níže popsaných hodinek oslovit. Kromě toho se za hodinářskou extravagancí často ukrývá i zajímavé technické řešení.

Skeletony

Začneme od toho nejlevnějšího modelu, kterým je Festina Automatic Skeleton 20534/1. Pokud bychom se bavili o hodinkách se „skeletonizovanou“ konstrukcí, pohybujeme se velmi často v řádech desítek či stovek tisíc korun. V případě této původně švýcarské značky máme ale možnost vyzkoušet si toto neobvyklé designové zpracování za necelých 6 000 Kč.

Festina Automatic Skeleton 20534/1

Dalo by se říct, že takto dostupné hodinky bychom u konkurence asi hledali jen těžko a přestože je potřeba mít přiměřená očekávání co se týče specifikací, pro naše účely se hodí naprosto perfektně. Nositelnost tohoto kousku je poměrně dobrá, protože průměr pouzdra činí 41,5 milimetru, což v kombinaci s relativně nízkou výškou umožní pohodlné nošení i pod rukávem košile. Dále zde máme safírové sklíčko a voděodolnost do 5 atmosfér, což se dá vzhledem k ceně také považovat za solidní.

Viditelný strojek, který nám tiká uvnitř, je pak z dílny japonského výrobce Miyota. Jeho rezerva chodu je okolo 40 hodin a přesnost by se měla pohybovat v rozmezí ± 20 sekund za den. Shrnuto a podtrženo, v segmentu velmi dostupných hodinek s originálním vzhledem se díváme na žhavého kandidáta 🙌🏻.

▶️ Recenze skeletonizovaných modelů: Certina DS-1 Skeleton: Jak jsme k sobě nakonec našli cestu, Orient Star RE-AZ0005S Classic Skeleton – elegantní skeletony

Ventura Dune

U druhého kousku bychom už sice skeletonizaci hledali marně, ale ke klasickým kulatým tříručkám má také daleko. Máme zde totiž model Ventura XXL Bright Dune Limited Edition H24614330 od švýcarské firmy Hamilton. Tyto hodinky v zásadě mluví samy za sebe. Je jasné, že na pořízení takového kousku asi budete muset být fanouškem série Duna. Především pak relativně nedávno natočených filmů od režiséra Denise Villeneuva a jeho týmu, se kterým značka při navrhování těchto hodinek spolupracovala.

Hamilton Ventura XXL Bright Dune LE H24614330

Jak je na první pohled vidět, celková silueta je samozřejmě odvozena od legendárních modelů Hamilton Ventura, které jsou samy o sobě také extravagantní. Dnes už ikonické pouzdro si hned od představení v 50. letech oblíbil zpěvák Elvis Presley, který si na extravagnci potrpěl. I použitý strojek byl sám o sobě jediný svého druhu, protože se jednalo o první elektrické hodinky na světě.

Pojďme ale zpět k modelu Bright Dune LE. Najdeme zde ocelové pouzdro s kaučukovým náramkem, safírové sklíčko, voděodolnost do 5 atmosfér a v neposlední řadě také bateriový strojek ETA F03.105. Cenovka je zde stejně jako u sesterského modelu s referencí H24624330 poměrně ambiciózní, konkrétně 44 700 Kč. Pokud však máte rádi filmy a knihy s touto tematikou, lepší volbu bychom už asi nenašli.

▶️ Možná ještě extravagantnější model quartzových hodinek najdete pod názvem Bulova Computron.

Kapesní

Celý náš dnešní příspěvek zakončíme tím nejméně obvyklým kouskem. Je jasné, že do téhle skupiny vybíráme primárně ty modely, které se od ostatních nějak výrazněji odliší. Není tedy úplně mimo mísu si zmínit i jedny kapesní hodinky. Ty jsou sice už spoustu dekád na ústupu, nicméně stále se mezi výrobci najdou tací, kteří jejich produkci udržují. Jedním z takových je i švýcarský Tissot se svým modelem Savonnette Mechanical T83.6.401.13.

Hned zkraje je třeba uznat, že utratit 23 410 Kč za kapesní hodinky, které si na sebe většina lidí vezme maximálně několikrát ročně, je poměrně dost. Konkurence tento nešvar řeší přidáním malých nožek, díky kterým z kapesních hodinek vytvoříte ozdobu pracovního stolu nebo nočního stolku. U Tissotu však můžeme najít i několik dalších kapesních kousků s podstatně nižší cenovkou.

Tissot Savonnette Mechanical T83.6.401.13

Tento konkrétní model se ale do našeho výběru dostal především díky tomu, že disponuje mechanickým strojkem ETA 6498-1 Unitas, což je oproti levnějším alternativám s quartzem příjemné ozvláštnění, a tak nějak to ke kapesním hodinkám patří.

Co se týče specifikací, tak zde nebude většina lidí nijak ohromena, protože mosazné pouzdro, 3 atmosféry voděodolnost a minerální sklíčko by v porovnání s náramkovými hodinkami stejné cenové kategorie značně zaostávaly. Na druhou stranu tady jde přeci jen o trochu jiný princip a pokud hledáme nějaké časomíry, se kterými bychom chtěli být opravdu originální, pak jsou kapesní hodinky i přes jejich menší praktičnost rozhodně legitimní volba.

▶️ Tip na další čtení: Kapesní hodinky: Co z člověka rozumného udělalo člověka dochvilného?

Závěr 

Ať už vás některé z hodinek zaujaly nebo ne, vždy je potřeba mít na paměti tu nejpodstatnější věc – cokoliv si koupíte, vám musí především dělat radost. No a zrovna v dnešním článku to platí dvojnásob.

Najít si do již vytvořené kolekce nějaký model, který výrazněji vybočí z řady je ostatně výrazně subjektivnější záležitost, než třeba výběr hodinek na sport. Pokud vás tedy žádný z výše zmíněných kousků nezaujal, není třeba se obávat, protože nakonec určitě najdete něco jiného, co vám sedne mnohem lépe.

Všechny díly miniseriálu Jak sestavit kolekci hodinek pohromadě:
#1: Vybíráme 1. model
#2: Jak zkombinovat 3 modely?
#3: Čím dalším doplnit hodinkovnici?


Kam dál?

Následující články vás možná navedou k dalším specialitám z hodinářského světa:


🎙️ A k poslechu doporučujeme některé z témat podcastu Tik Talk Helveti.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *