Invicta: Švýcarská klasika nebo americká móda?

Společnost Invicta vznikla v roce 1837. Založil ji Raphael Picard v La Chaux-de-Fonds ve Švýcarsku, které je rodištěm několika nejznámějších hodinářských společností. Již tehdy měl Raphael Picard vizi výroby velmi kvalitních hodinek za dostupnou cenu. Navíc hrdý název značky Invicta vychází ze slova invincible – neporazitelný. Dotud to vše vypadá na švýcarskou klasiku, jenže skvělá vize se nemusí vždy potkat s úspěchem… Může nás – teď už americký koncern Invicta Watch Group, ještě něčím překvapit?


Autor článku: David Kořínek
Zdroj: Invicta Watch Group, www.invictawatch.com, glycine-watch.ch, www.scoifmanwatch.com a www.technomarine.com


Původní zvolená strategie značce postupně přinesla velmi dobrou pověst a Invicta až do 70. let minulého století úspěšně produkovala kvalitní náramkové hodinky s mechanickými kalibry. Stejně jako mnoha jiným, ani tomuto výrobci se ale nevyhnula tzv. quartzová krize. Několik desetiletí poté se firma potácela na samém okraji neúprosné ekonomické propasti a současně měnila své majitele.

Znovuzrození značky přišlo v roce 1991 kdy se Eyal Lalo, dnešní prezident společnosti Invicta Watch Group. Ten se už jako devatenáctiletý mladík svěřil svému otci s vizí rozšíření rodinné investiční a marketingové společnosti o vlastní značku hodinek. Chtěl tak vhodně rozšířit portfolio dosavadních společností. Lalo senior moc dlouho neváhal a synův smělý záměr realizoval zakoupením skomírající švýcarské značky Invicta.

Americký sen pod křídly Watch Group splněn

Sídlo společnosti Invicta Watch Group se nyní nachází v Hollywoodu na Floridě, kam ho přesunul Eyal Lalo. Ten se sídlem firmy přesídlil i výrobu. Zaměřil se na agresivnější marketing a přeorientoval strategii výroby na limitované edice hodinek.

Všemi těmito kroky se mu po několika letech podařilo upevnit pozici značky na Americkém trhu. Zde je v současnosti jedním z největších prodejců hodinek. Po tomto úspěchu v USA se kolem roku 2008 vedení rozhodlo k návratu na starý kontinent a část výroby hodinek opět přesunuly do Švýcarské Bielle.

Navrací se Invicta jako marnotratný syn?

Pokud uvažujete o nákupu hodinek Invicta, doporučuji rozlišit švýcarskou a americkou produkci. Hodinky vyrobené v Americe jsou většinou sestaveny z jednotlivě nakoupených součástek za použití japonských strojků Miyota.

Nic proti tomu, každopádně hodinky ze Švýcarské produkce smí používat označení Swiss Made, což mluví za vše. Označení je zpravidla vyobrazeno na ciferníku, kde objímá index šesté hodiny. Strojky pro tuto řadu jsou quartzové a z větší části dodané firmou Ronda. Jako takové by Invicty mohly mnohem lépe odpovídat představě o tradičních hodinářských kouscích, co myslíte?

Invicta – neporazitelná v detailu. Představení kolekce Invicta DC Comics.

Nepřeberný design a ambasadoři

Je jen málo výrobců hodinek s (alespoň původně) švýcarskou historií, kteří by měli tolik různých řad a variant jednotlivých hodinek. Aktuálně má Invicta neuvěřitelných 52 kolekcí a edicí. V nabídce najdete modelové řady hodinek spojených s americkou armádou, nebo námořnictvem, ale i řady inspirované například Star Wars, Marvel & DC Comics nebo NFL, na nichž jsou na ciferníku vyobrazena loga týmů z Národní fotbalové ligy. Design Invicty jde na ruku uživatelům ale ještě mnohem více, takže zde najdete i Invicty s Beavisem a Butt-Headem, nebo South Parkem. Oh yeah! Zabili Kennyho…

Inspirace ambasadory je ale o něco zajímavější. Invictu a NFL pojí třeba slavné jméno Jasona Taylora. Dalším sportovním ambasadorem je jeden z nejznámějších hráčů NBA Shaquill O’Neal a hodinky jeho edice nesou označené SHAQ. U obou ambasadorů se jedná o hodinky z americké produkce s japonskými quartzovým strojky. Všechny nabízené řady a typy hodinek si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách Invicta Watch Group. Ve stejné kategorii najdete zde i designově velmi povedené potápěčské nebo pilotní hodinky.

Bez klasických kousků bychom si Invicty ani nevšimli

V nepřeberném množství řad hodinek jsou i některé velmi zajímavé kusy nebo střízlivější designy. Například kolekce Russian Diver oživuje hodinky vyrobené v roce 1959 v limitované edici 100 kusů pro důstojníky ruské námořní flotily. Reedice od Invicty je nepřehlédnutelná díky řetízku na korunce, který byl typický právě pro původní limitku.

Co je ale jasným pojítkem všech hodinek Invicta, je velmi výrazný vzhled. Pokud si potrpíte na extravagantnější kousky, jistě vás Invicta zaujme. Díky například masivním pouzdrům – průměr ciferníku často přesahuje 50 mm, nebo ocelovému lanku ovinutému kolem lunety, lze většinu modelů Invicta rozeznat na první pohled. Designéři také značku spojili s typickými barevnými kombinacemi, takže se nejčastěji potkáte hodinky Invicta ve zlaté a černé.


Máte-li v oblibě masivní hodinky, různé barevné kombinace a potrpíte-li si na velkou odolnost, pak vaší pozornosti určitě neujdou ani hodinky Casio G-Shock Carbon Core Guard GA-2200M-4AER. Tento model vás nenechá nikde na holičkách, navíc je díky tomuto barevnému provedení rozhodně nikdo nepřehlédne.


Jak je to s označením Swiss Made

Na webových stránkách Invicty najdeme již zmíněnou kategorii hodinek Swiss Made. Aktuálně se v ní objevuje pouze jedna řada hodinek – výše uvedená Pro Diver. Jak název napovídá, jedná se o potápěčské hodinky. Pro někoho bude možná zklamáním, že téměř všechny nabízené modely jsou pouze s quartzovým strojkem a jen jeden jediný model má automatický strojek. Naopak budou možná potěšeny dámy, protože se tu najdou i krásné dámské modely.

Pěkným příkladem z pánské řady by mohly být hodinky Pro Diver Men s modelovým označením 33453. Ty mají pouzdro i tah vyrobeny z nerezové oceli, průměr jejich pouzdra je 44 mm. Uvnitř je uložen kalibr 515 Ronda. Jednoduchý černý ciferník je doplněn logem, datem na třetí hodině a označením Swiss Made u šesté hodiny s aplikací vlajky Švýcarska. Vodotěsnost je Invictou udávána na 100 M.

Celá rodina Invicta Watch Group

Do hodinkářské skupiny Watch Group patří ještě další 3 značky, a to TechnoMarine, S. Coifman a Glycine.

TechnoMarine

TechnoMarine je značka hodinek, kterou v roce 1997 založil Franck Dubarry Saint-Tropez. Její sídlo je nyní v Ženevě. Od založení prodala společnost TechnoMarine více než 2 miliony hodinek a v roce 2011 téměř 140 000 kusů. Výroba je převážně zadávána subdodavatelům v Asii, pro některé součásti i ve Švýcarsku.

S. Coifman

V roce 2004 získala skupina Invicta Watch Group společnost S. Coifman a znovu ji přivedla k životu. Podobně jako u Invicty se i tentokrát snaží o zachování historického odkazu značky a vychází z jejích kořenů, které leží ve švýcarském Chiassu. Zde téměř před sto lety Simon Coifman vytvořil své první hodinky. Momentálně se výroba značky S. Coifman zaměřuje hlavně na společenské hodinky s použitím quartzových strojků převážně japonské výroby (Seiko).

Glycine

Posledním členem skupiny je společnost Glycine, která mě osobně velice zaujala. Historie sahá přibližně k roku 1914. Tehdy se objevují první zápisy ochranné známky pod názvem La Glycine. Firmu založil mechanik a hodinář Eugène Meylan. Glycine má, jako jediný člen skupiny, v nabídce pouze dvě řady hodinek – Airman a Combat, a jde o pilotní a potápěčské hodinky. Další odlišností od ostatních členů Invicta Watch Group je používání automatických kalibrů GL. Jedná se o kalibry upravené Glycine. Jejich základ patří strojkům ETA nebo Sellita.  

Invicta Watch Group se i nadále chce držet cíle svého zakladatele, a to vyrábět kvalitní a cenově dostupné hodinky. Prodeji hodinek Invicta se daří hlavně v USA, starý kontinent by dle mého mohla oslovit hlavně dceřiná společnost Glycine.


Podobně jednoduchým, ale velmi elegantním designem, oplývají také hodinky Davosa Vintage Diver 163.500.50 které mají navíc GTM ručku v červené barvě k určení druhé časové zóny. Vodotěsnost je shodná s hodinkami Invicta, tedy 100 M.

Pokud byste hledali potápěčské hodinky podobné modelům Invicta, tedy v pestrém barevném provedení ciferníku, mohl by vás zaujmout některý z modelů Seiko 5 Sports 2019, které se řadí do podobné cenové kategorie, ale navíc jsou vybaveny automatickým strojkem 4R36!

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *