Hodinky měsíce září 2020

Mysleli jsme si, jak bude podzim příjemnější, jak si oddechneme od horka a užijeme si padání listí… Ale léto nás stále neopouští! Pořád tu máme třicítky, sluníčko pálí a ve městě se sotva dá dýchat…

Nic z toho ale nedokáže ovlivnit každoměsíční rubriku Hodinky měsíce, která Vám, milý čtenáři, již klasicky přináší hodinky dvou kategorii: jako dražší tentokrát máme krásné Seika s retro nádechem, a jako dostupnější – multifunkční a vševydržící Traser.

Oba články pro vás dnes nachystal náš přední autor Jiří Bareš.

Seiko Alpinist SPB121J1

Hodinky Seiko Alpinist SPB121J1 mám pro naší pravidelnou rubriku “Hodinky měsíce” takříkajíc “v merku” už delší dobu. Nyní se konečně dostávají na řadu, protože ani po několika měsících, během kterých je sleduji u nás v Helveti ve vitríně, mě nepřestává bavit se u nich na chvilku zastavit a pokochat se.

Legendární model Seiko Alpinist byl dlouhou dobu našemu trhu zapovězen. To se ale změnilo s novou generací Alpinistů, které si zájemci z České republiky mohou zakoupit u domácích autorizovaných prodejců. I když tato nová verze oficiálně nenese název Alpinist, nástupce ikonického modelu v sobě zkrátka nezapře. Osobně mi nejvíce padla do oka zelená verze SPB121J1. Obecně nejsem zastáncem zlatých detailů či prvků na hodinkách, ale kombinace zelené na číselníku a zlatých ruček a indexů je prostě povedená! K zelenému číselníku, který představuje nádhernou podívanou pod různými úhly světla, se také velice hodí hnědý kožený řemínek s krokodýlím vzorem. Přesto až si je jednou (jak doufám) pořídím, dokoupím si k nim ocelový náramek, protože mám kovové tahy zkrátka raději, než jiné formy řemínku. I když uznávám, že kombinace zelený číselník – hnědý řemen, vytvořená jako odkaz na přírodu a zároveň eleganci, je skutečně oku lahodící. Kovový náramek mi zase více sedí k vysoké odolnosti, kterou tyto hodinky disponují.

Na těchto hodinkách obdivuji jednu jejich úžasnou vlastnost a to je pro mě absolutní univerzálnost. Tento model lze totiž bez obav použít jak k obleku, tak i při túře na horách. Jak už jsem naznačil, kombinace zeleného číselníku a hnědého řemínku dokonce byla vytvořena pro tento kontrast, coby pocta zálibám anglických gentlemanů v přírodě – například lov a zároveň jejich přirozené eleganci. Odolnost hodinek Seiko Alpinist SPB121J1 je zajištěna díky voděodolnosti 200 m v kombinaci se šroubovací korunkou a také použitím safírového sklíčka s vnitřním antireflexem. 

Safírové sklíčko je opatřeno tzv. kyklopem, tedy zvětšovací lupou nad datumovkou. Datumovku vždy hodnotím pozitivně, protože ji na hodinkách často využívám (dokonce se o to snažím i ve chvíli, kdy mám na ruce hodinky bez datumovky 🙂 ). Přestože se mi lupy nad ukazatelem data zpravidla příliš nelíbí, tak v tomto případě mi to k hodinkám z nějakého důvodu sedí, stejně jako použití bílého pole datumovky, které je na zeleném číselníku poměrně výrazné. Možná právě to, že je datumovka “přiznaná” bílým polem a ještě k tomu “kyklopem” způsobilo, že se mi tato verze líbí víc, než legendární verze SARB017, která má datumovku vyvedenou mnohem decentněji. 

Hodinky Seiko Alpinist SPB121J1 potěší spíše majitele průměrných či menších zápěstí a to díky svému průměru pouzdra 39,5 mm. Na mojí ruce o obvodu cca 18 cm sedí dobře, nicméně velikost pouzdra se blíží minimu, které jsem ještě schopen nosit. Díky použité velikosti je však nošení těchto Alpinisů nesmírně pohodlné. Z praktického hlediska je z mého pohledu trochu navíc kompasová luneta, která pro běžného smrtelníka těžko najde uplatnění. K hodinkám se však tématicky hodí, protože se jedná o nástupce hodinek pro horolezce, mě osobně se líbí i vizuálně, přestože bych ji na hodinkách asi nikdy nepoužil. K dispozici však bude i verze bez této lunety, která má však o něco menší pouzdro (38 mm).  

Naprostou samozřejmostí je u Seika in-house strojek, kterým je v tomto případě kalibr 6R35. Ten přináší tradiční spolehlivost a předpoklad vysoké přesnosti a navíc také velice příjemnou rezervu chodu 70 hodin! Tento strojek lze také pozorovat díky průhlednému dýnku, což není u voděodolnosti 200 metrů zcela běžné.

Tento model byl zařazen do kategorie “Prospex” a na jeho číselníku je tedy (na rozdíl od předchůdců) mnohdy diskutované písmeno “X”, které značí příslušnost k této řadě. Určitě se najdou fanoušci, kterým toto logo bude vadit, ovšem mě při pohledu na úchvatný zelený číselník nijak neruší. Pokud tyto hodinky rozšíří mojí hodinkovou stáj, bez problému si s novými Alpinisty i s tímto logem užiju například procházku po horách, nebo třeba i návštěvu divadla – tento kousek můžete použít prostě všude 🙂

Názory kolegů:

„Zajímavý redesign dříve prodávaného modelu. Ač hodinky působí spíše společenským dojmem mají zajímavé parametry jako je kompasová luneta, safírové sklíčko a vodotěsnost 200 m. Prostě skvělé „univerzálky“.“
– Jakub Novák

„Skvěle vybavené hodinky s krásnou minulostí. Pro mnohé Seikaře kultovní model a velká oslava, že se konečně vrátil do prodeje. Nemůžu popřít, že by nebyl zajímavý, ale já jsem si k němu cestu zatím nenašel. Zatím…“
– Jiří Štencek

„Kultovní model se skvělými vlastnostmi a velikostí tak akorát. Pro mě prostě univerzální hodinky. Já už si k nim cestu našel, na rozdíl od kolegy Jirky…“
– Martin Jasovský

Klady:

 • výborný poměr cena/kvalita
 • velká univerzálnost
 • voděodolnost 200 m
 • safírové sklíčko
 • pohodlné
 • rezerva chodu 70 hodin
 • průhledné dýnko

Zápory:

 • někomu může vadit “kyklop” (zvětšovací lupa datumovky)
 • pro velká zápěstí mohou být malé
Seiko Alpinist SPB121J1 Prospex Land

Traser Outdoor Pioneer Sapphire

Jako levnější variantu hodinek měsíce jsem tentokrát vybral zástupce hodinek, určených pro drsnější použití. Konkrétně se jedná o model Traser Outdoor Pioneer Sapphire švýcarské (původně však americké) značky Traser, která se proslavila hlavně hodinkami, určenými pro armádu. Ten je dostupný mimo jiné ve verzi na silikonovém, nebo na nylonovém NATO řemínku.

Hodinky Traser Outdoor Pioneer Sapphire mají hned několik dobrých vlastností, které stojí za to zmínit. To nejzajímavější je podle mě fakt, že se jedná o speciální verzi modelu Traser Outdoor Pioneer, která je pro náš obchod vyráběna se safírovým sklíčkem! Na trhu najdete jen jeden levnější model hodinek, který by zároveň disponoval tritiovou luminiscencí, voděodolností 200 m, safírovým sklíčkem a ještě k tomu označením Swiss Made. Je to novější verze Traser P96 Outdoor Pioneer Evolution Black nato, rozdíl je ovšem minimální.

Tím se dostáváme k dalším přednostem tohoto modelu, přičemž pro mě osobně je tou největší použití tritiové luminiscence. Ta zaručuje skvělou čitelnost ve tmě a to bez ohledu na to, zda byly hodinky předtím nasvíceny či nikoli. Tritiové kapsle zkrátka ve tmě svítí vždy a všude! Voděodolnost 200 metrů pak zajišťuje odolnost ve všech běžných činnostech smrtelníka ve vodě a díky pouzdru z polyamidu, tvrzeného skelným vláknem si můžete užívat hmotnosti pouhých 61 gramů. Toto pouzdro má průměr 44 mm, což u tohoto sportovně laděného modelu znamená, že padne na drtivou většinou pánských zápěstí.

Uvnitř pouzdra najdeme švýcarský bateriový strojek Ronda 515, díky čemuž lze počítat s větší odolností vůči nárazům, než u strojku mechanického. Na těchto hodinkách se mi líbí jejich výborná čitelnost, která je dosažena jednoduchým kontrastem černé barvy číselníku a bílých ruček a číslic na něm. Z tohoto důvodu bych hodinkám odpustil také bílé pole datumovky, které je možná na černém číselníku poněkud výraznější, ovšem zde je na prvním místě čitelnost a tu dle mého názoru lépe zajišťuje právě toto řešení.

Velmi praktické je také umístění tritiové kapsle na bod “12” na jednosměrně otočné potépěčské lunetě. Díky tomu je tato luneta použitelná k odpočtu času také ve tmě. Pokud hledáte odolné a pohodlné hodinky s výbornou čitelností jak ve dne, tak v noci, pak je na čase zvážit jako jednu z možností právě Traser Outdoor Pioneer Sapphire!

Názory kolegů:

„Vodotěsnost 200 m, polyamidové pouzdro (díky tomu jsou hodinky krásně lehké), model se safírovým sklíčkem dostupný pouze pro náš obchod. Jako u všech hodinek Traser funkce osvitu Trigalight. Velikost 44 mm ve skutečnosti na ruce v tomto případě nepůsobí velkým dojmem, jak by se mohlo zdát.“
– Jakub Novák

„Zajímavostí modelu je dosažená voděodolnost 200m bez použití šroubovací korunky. Jinak osazením safíru tyto hodinky mírně podražily, ale vyšli jsme tím vstříc velké poptávce od vás, našich zákazníků.“
– Jiří Štencek

„Hodinky pro každé dobrodružství či náročnou práci. Velice odolné ale lehké pouzdro, hodinky tak v kombinaci s pryžovým nebo textilním páskem téměř neucítíte na ruce. Navíc safírové sklíčko a trubice Trigalight pro dokonalou čitelnost v noci.“
– Martin Jasovský

Klady:

 • za danou cenu velmi zajímavé vlastnosti
 • safírové sklíčko na této verzi
 • výborná čitelnost
 • voděodolnost 200 m
 • tritiová luminiscence
 • nízká hmotnost (61 g)
 • na výběr z verzí na silikonovém, koženém, nylonovém NATO, nebo jiném řemínku Traser v šíři 22 mm
 • velikost pouzdra 44 mm, padnoucí na většinu zápěstí

Zápory:

 • snad jen trochu větší výška pouzdra, což vynikne hlavně ve verzi na NATO řemínku
Traser Outdoor Pioneer

Autor recenze: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *