Hodinky měsíce srpna 2023

Letošní léto nám svou nepravidelností dává docela zabrat a už jen těžko odhadnout, jestli máme vyhlížet tropy nebo si naopak chystat nepromokavou výbavu do nečasů. A zatímco se stabilním počasím úplně počítat nemůžeme, s naší pravidelnou rubriku v podání Hodinek měsíce rozhodně ano. Polovina srpna je totiž za námi a tedy ano, další díl, který pro vás zpracovala Míša Hofmanová a Darina Vokrojová, je tady. A copak v něm najdete tentokrát? Novinky letošního roku – futuristický model Atomic Age Oppenheimer Line YM86-640A696, který je počinem litevské značky, i vyladěné potápky Seiko Prospex SPB383J1 z dílny oblíbené japonské značky.

Obsah recenzí

Vostok Europe Atomic Age Oppenheimer Line

Litevská značka Vostok Europe v letošním roce rozšířila naše řady a poměrně rychle se stala mezi našimi zákazníky oblíbenou. Díky této značce se naše nabídka rozrostla o pořádné hodinky s průměrem pouzdra okolo 50 milimetrů. Dnes si jeden z modelů představíme blíže, konkrétně Atomic Age Oppenheimer Line YM86-640A696.

Novinka není jen o filmu…

Filmový průmysl zasáhla vlna šílenství díky premiéře filmu Oppenheimer, který uchvátil tisíce lidí po celém světě. Spousta z nás už film viděla nebo to má alespoň v plánu. Ostatní o filmu určitě už slyšeli. Jméno Oppenheimer nese také model hodinek od značky Vostok Europe spadající do modelové řady Atomic Age.

Kolekce Atomic Age je novinkou této litevské značky, světlo světa spatřila v letošním roce. Odkazuje na období rozvoje jaderné technologie, které začalo spuštěním prvního jaderného reaktoru v roce 1942 a pokračovalo dalším rozvojem jaderného průmyslu, který je důležitou součástí moderní technologické éry.

Kolekce Atomic Age kombinuje 3 linie věnované třem největším jaderným fyzikům 20. století: Robertu Oppenheimerovi, Enricu Fermimu a Andreji Sacharovovi. No, a jelikož jméno Oppenheimer zná celý svět, my si dnes představíme hodinky se stejným názvem: Vostok Europe Atomic Age Oppenheimer Line YM86-640A696

Futuretro design v robustním pouzdru

Už na první pohled nás hodinky upoutají tím, že jsou úplně jiné, než jaké nám nabízí jiné značky. Design kombinuje unikátní techno-futuristický polygonální tvar pouzdra a tritiové osvětlení. Pouzdro je vyrobeno z ušlechtilé oceli v kombinované úpravě broušených matných a leštěných lesklých povrchů.

Skládá se ze dvou kovových částí svařených a upevněných 2 nýty. V nitru pouzdra se skrývá japonský bateriový strojek S.EPSON YM86. O tom, že to jsou to pořádné hodinky, svědčí jejich rozměry: průměr pouzdra je 48 mm, výška 16,5 mm. Příznivci velkých hodinek si tak přijdou na své. Velikostně srovnatelné jsou snad jen některé G-Shocky nebo Tissoty.

Bez funkcí a vychytávek by to nebylo ono

Na černém zrnitém číselníku nás upoutají výrazné ručky s tritiovou kapslí. Další tritiové kapsle pak najdeme namísto indexů. Hodinky Oppenheimer Line jsou velice praktické, o čemž svědčí poměrně široká paleta funkcí:

 • ukazatel dne v týdnu,
 • budík a stopky,
 • nejzajímavější je však tzv. věčný kalendář.

Centrální ručka s vidlicí na konci ukazuje datum. Číselná škála na centrálním číselníku je rozdělena do tří sektorů: v pozici 0 – 36 minut je sektor dní v měsíci, v pozici 38 – 52 minut je sektor měsíců a v pozici 54 – 58 minut je sektor let (čtyřletý cyklus s přestupným rokem). Vše je graficky a barevně odlišené, takže chaoticky to vypadá jen na papíře. Více o funkci věčného kalendáře si přečtěte zde. Celý ciferník pak chrání minerální tvrzené sklíčko s vnitřní antireflexní úpravou

Tma, voda ani nedostatek řemínků

S hodinkami Vostok Europe Atomic Age Oppenheimer Line YM86-640A696 se díky již zmíněnému tritiovému osvětlení nemusíte bát tmy. Na rozdíl od luminiscenčního nátěru tritium není třeba nijak nasvěcovat a i tak svítí nepřetržitě. Svítí samo po celou noc. Značka Vostok Europe vsadila na kvalitu, používá totiž tritiové kapsle od švýcarské společnosti MB Microtech AG, o které jste určitě už slyšeli v souvislosti se značkou Traser. Více o této technologii píšeme zde.

Nemusíte se bát ani vody. Voděodolnost je u tohoto modelu stanovena na 20 ATM a je podpořena šroubovací korunkou a héliovým ventilem. Můžete si tedy bez obav plavat či se potápět.

Hodinky jsou navíc dodávány se silikonovým řemínkem, který je do vody jak dělaný. No, a pokud by vás náhodou omrzel, tak je součástí balení také náhradní kožený řemínek.

Za cenu 21 990,- Kč máte tedy pořádné hodinky s vysokou voděodolností, tritiovou luminiscencí a náhradním řemínkem navíc. Mimochodem, už jste viděli krabičku? No, krabičku. V tomto případě se hodinky dodávají ve velkém červeném voděodolném boxu, který připomíná kufřík na svačinu dělníků z amerických filmů. 

Hledáte-li něco extra, co se jen tak neokouká, pak vsaďte na litevskou kvalitu značky Vostok Europe.

Klady:

 • Neobvyklý povedený design
 • Tritiová luminiscence
 • Vysoká voděodolnost
 • Řemen navíc
 • Parádní balení v podobě voděodolného boxu

Zápory:

 • K dokonalosti jim chybí jen safírové sklíčko
 • Pro někoho budou nedostupné kvůli velikosti

Autor recenze: Michaela Hofmanová

Míša je v hodinářském oboru prozatím nováčkem, ovšem je to oblast, ve které se s radostí vzdělává a rozvíjí. U nás má na starosti hodinky Junkers, Auguste Reymond, Vostok Europe a také Candino. Kromě toho, že ji přirostly k srdci hodinky, miluje také knihy, focení a cestování.


Seiko Prospex SPB383J1

Seiko na jaře tohoto roku představilo velmi zajímavou trojici modelů v řadě Prospex. Ne, že by už do té doby nebylo mnoho Seiko potápek zajímavých, ale tyto měly něco navíc. Co to bylo? Funkce GMT. Přesněji funkce GMT v modelech s automatickým strojkem. Ta navíc byla citlivě zakomponovaná do jinak klasického potápkového designu, takže mu neubrala nic z funkčnosti a podoby, na níž jsme u potápěčských hodinek jednoduše zvyklí.

Seiko Prospex SPB383J1 jsou odolné, spolehlivé a k tomu mají rezervu chodu 3 dny!

GMT – funkce, které Seiko fandí

Musím přiznat, že funkce GMT se mi na hodinkách líbí. Ne, že bych ji měla nějak silně zastoupenou v rámci kousků, které nosím, nebo pro ni snad měla pravidelné využití, ale hodinky s ní vypadají většinou zajímavě a oslovují mne. Možná jste zaznamenali, že Seiko v poslední době funkci GMT potichu zařazuje napříč celou kolekcí mechanických hodinek.

Nejprve se již v roce 2021 objevila v řadě Presage u modelů Sharp Edged, loni následovalo rozšíření funkce i do rodiny „pětek“ v podobě modelů Seiko 5 Sports GMT Series, které sklidily mnoho pozitivních reakcí. Letos v březnu Seiko pokračovalo rozšířením funkce zobrazení druhého času právě v řadě Prospex, na začátku léta se nám pak objevuje opět v řadě Presage v podobě modelů Style 60’s GMT a věřím, že do konce roku nás Seiko dost pravděpodobně překvapí jejím dalším rozšířením.

Zatímco modelům v řadě Presage a Seiko 5 dodalo GMT charakteristickou podobu s 24hodinovou lunetou ve dvou barevných tónech pro odlišení dne a noci, u Prospexů tomu tak není a i po přidání funkce se stále jedná o plnotučné potápky s klasicky pojatou potápěčskou minutovou stupnicí na jednosměrně otočné lunetě.

Nutno podotknout, že toto zpracování už u Prospexů známe. Pokud jste fanoušky značky, jistě si vybavíte, že se začátkem roku objevilo u modelů Seiko Sumo Solar GMT. Zrovna v tomto provedení mne nechalo chladnou, a to především ze dvou důvodů. Suma jsou modelem pro jedince, kteří (nejen) u Seika hledají robustní hodinky většího průměru a tím druhým důvodem je použitý strojek. Nic proti soláru, jeho jednoznačné výhody znám a sama tento pohon pravidelně doporučuji, ale ve většině případů jsme prostě spíš na mechaniky.

Přírůstek se zcela novým strojkem

Nový automatický strojek 6R54

Pojďme se však již plně věnovat hodinkám Seiko Prospex SPB383J1. Co jsou vlastně zač? Můžeme je označit dalším přírůstkem do rodiny hodinek přezdívaných Seiko Baby Marinemaster nebo taky MM200, což už dostatečně napovědělo, že hodinky jsou moderní předělávkou a poctou prvnímu potápěčskému modelu s vysokofrekvenčním strojkem a voděodolností 300 m, Seiko 6159-7000/1 z roku 1968.

Od dosavadních Baby Marinemasterů je však odlišuje nový strojek 6R54, obohacený právě o 24hodinovou ručku, který mimoto nabízí velmi příjemnou prodlouženou rezervu chodu 72 hodin, kterou prezentuje nápis na číselníku „Automatic 3 Days“.


Hodinky se od své předlohy liší krom vylepšení některých funkcí také částečnou úpravou vzhledu a proporcí – pouzdro sice tvarem z modelu z roku 1968 vychází, má však celkově kompaktnější rozměry a také nižší vodotěsnost „pouhých“ 200 m.

V průměru 42 mm, rozměr lug-to-lug dosahuje 48,6 mm a na výšku 12,9 mm, což je pouze o 0,4 mm více než u dosavadních modelů bez GMT. Byť hodinky vypadají robustně, tato čísla sama o sobě napovídají, že na ruce budou velmi pohodlné, a jsou. Dokonce i pro drobnější zápěstí.

Plnohodnotné potápky se skvělou výbavou

Hodinky i s WR 200 m plní normy pro potápěčské hodinky. Mají šroubovací korunku zasazenou mírně nad úrovní 4. hodiny, plné šroubovací dýnko, safírové sklíčko s vnitřním antireflexem, výraznou sadu ruček a indexů s luminiscencí a samozřejmě lumi bod na lunetě, jejíž vložka je keramická (luneta má 120 kliků a velmi jemný, až sametový chod). Takže opravdu plnohodnotné potápky.

Když se však zaměříte na číselník, všimnete si, že krom aplikovaných indexů, hodinovky, minutovky a vteřinovky zde máme jednu ručku navíc. Konkrétně zlatou ručku zakončenou šipkou ukazující na okruží číselníku, kde podrobnějším pohledem odhalíme 24hodinovou dvoubarevnou stupnici. Druhé časové pásmo je vyvedeno citlivě, velmi vkusně, hodinkám opravdu sluší a rozšiřuje možnost jejich použití. Stupnice je nenápadná, přesto velmi dobře čitelná.

Zkoumám-li hodinky hodně zblízka, trochu mi vadí, že 24hodinové okruží nezakrývá celý rehaut, ale sahá pouze do jeho poloviny. Když se však na hodinky koukám z běžných pozic (hodinky na zápěstí, odložené na stole apod.), přijdou mi téměř dokonalé.

Sportovky propracované do těch nejmenších detailů

Modely Baby MM jsou promyšlené a povedené, se svým typickým výrazným designem odkazujícím do minulosti a totéž nabízí i nové GMT verze. Hodinky patří již mezi dražší v rámci nabídky Seika, ale ceně 43 900 Kč odpovídá celkové zpracování.

Specifický tvar pouzdra s výraznými nožkami musí snad každého oslovit úpravou povrchu. Právě ten při pohledu na hodinky zařazuje model úplně jinam než tu běžnou dostupnou produkci (pětky, želvy, samuraje, suma apod.). Broušený povrch je zde narušen nepřehlédnutelnou leštěnou linií zkosení pouzdra, táhnoucí se od spodních nožek k těm vrchním. V celkovém dojmu hraje výraznou roli také použitá keramická vložka lunety, leštěný kovový prstenec usazený mezi sklíčkem a lunetou a v neposlední řadě také právě sklíčko s jemnou fasetou.

Pouzdro přebírá hlavní roli určitě i díky jemnějšímu náramku. Ten má v místě uchycení 20 mm a směrem ke sponě se zužuje na 18 mm. Jeho povrch je broušený s jemnými leštěnými lehce zkosenými ploškami na vrchní straně středových dílků a leštěnými boky. Zakončený je klasickou překlápěcí sponou s pojistkou, extenzí a možností mikroregulace. Dovedla bych si zde určitě představit propracovanější sponu, nebo aspoň sponu s propracovanější tlačítkovou mikroregulací, ale protože si mě pouzdro i náramek získaly, dokáži nad ní přivřít oko.

Jako výhodu vidím tvrzení povrchu pouzdra a náramku metodou super hard coating, která má zajistit vyšší odolnost proti poškrábání. A mimochodem nožky pouzdra jsou vrtané, což oceníte, pokud rádi střídáte řemínky.

Ze života strojku z rodiny 6R

Nyní něco málo o strojku. O pohon hodinek se stará zcela nový automatický strojek z rodiny 6R, konkrétně Seiko 6R54, pracující na frekvenci 21600 polokmitů za hodinu. Ten nabídne praktickou prodlouženou rezervu chodu 72 hodin, datumovku, ukrývající se na pozici půl páté (u níž opět velmi vítám černý podklad, který nijak neruší čistotu a celistvost číselníku), ale hlavně funkci ukazatele druhého časového pásma.

Funkce GMT je zde řešena nezávisle nastavitelnou zlatou ručkou při vytažení korunky do první pozice (otáčením na jednu stranu skokově měníme pozici ručky a otáčením na druhou datum). Jedná se tedy o tzv. nepravé/false/ nebo chcete-li kancelářské GMT (u pravého GMT nastavujeme skokově hodinovou ručku, více o rozdílu v článku).

Nepravé GMT je praktičtější, pokud potřebujete vědět, kolik je hodin v jiném časovém pásmu, kdežto pravé GMT je vhodnější pro cestovatele. Osobně nemám problém ani s jedním řešením, což je možná dáno už zmínkou z úvodu – GMT zas tak často nevyužívám, a proto mě způsob nastavení tolik netrápí.

Přesnost strojku by se měla pohybovat v mezních hodnotách +25 až -15 s/den. Znovu zmíním, že značení přesnosti u Seika neuvádí průměr, ale mezní hodnoty, a proto mohou čísla působit v dané cenovce hrozně. Z vlastní zkušenosti bych čekala, že hodinky půjdou mírně do plusu a ustálí se kolem 5 vteřin za den (ano, o nářcích mnohých majitelů Seiko hodinek s kalibry 6R vím, ale asi mám prostě na Seika štěstí a s přesností jsem u nich zatím neměla problém).

Stojí za to zařadit nové Prospexy s automatickým strojkem a funkcí GMT do výběru a dávají vlastně vůbec smysl? Za sebe mohu říci, že rozhodně ano. Zpracování hodinek je prostě skvělé. Funkce GMT neubírá hodinkám nic z jejich klasického a praktického designu a vynikající čitelnosti, ba naopak. Dává těmto sportovním hodinkám další rozměr.

Pokud vás tedy hodinky oslovují svým prémiovým vzhledem, tvarem pouzdra, rozměry a kombinace funkcí potápek a GMT vám dává smysl, jsou v rámci konkurence (která není s touto sadou funkcí zas tak široká) hodinky Seiko Prospex SPB383J1 jednoznačně skvělou volbou, a to i s ohledem na cenu.

A pokud vás odrazuje nudná černá, zkuste mrknout na zelené provedení Seiko Prospex SPB381J1, nebo limitku s ledově modrým strukturovaným číselníkem Seiko Prospex SPB385J1.

Klady

 • Proporce pouzdra a náramku
 • Zpracování
 • Design odkazující na významný model z historie Seiko
 • In-house strojek
 • Citlivé zakomponování funkce GMT
 • Celkový poměr cena/kvalita

Zápory

 • Dovedu si představit propracovanější sponu
 • Při podrobném zkoumání číselníku  mi vadí zpola odhalený rehaut (polovina je schovaná pod 24hodinovým okružím)

Autor recenze: Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko, Casio, Orient, Orient Star a k tomu si přibrala ještě Bulovu a Laco. Mezi její další záliby patří knihy, turistika, cestování a dobré víno. Jsme pyšní, že se v roce 2020 stala úspěšnou absolventkou hodinářské školy v Jihlavě.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

1 komentář u “Hodinky měsíce srpna 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *