Hodinky měsíce listopadu 2020

Zdravíme čtenáře u dalšího dílu pravidelného seriálu Hodinky měsíce! Blíží se nám Vánoce a ať už byl rok 2020 jakýkoliv, sváteční období bude určitě plné klidu a pohody.

Dnes jsme pro vás přichystali klasicky dvoje hodinky dvou cenových kategorií. Inspiraci k výběru dárku ale můžete hledat i v předchozích dílech. Rádi bychom vám také připomněli, že ke všem objednaným hodinkám teď přidáváme cestovní pouzdra jako dárek!

Orient M-Force RA-AC0L04L

O místo v listopadových Hodinkách měsíce jsem se tentokrát s kolegou Jirkou, který je jejich nejvytíženějším autorem, ráda podělila. Víte, že letos slaví Orient 70 let od svého vzniku? Pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, tak patrně ano. Pokud ne, tak teď to již víte a já doplním, že k této příležitosti nám Orient přichystal mnohá překvapení. A musí se nechat, že překvapení opravdu povedená, alespoň já jsem ze všech novinek velmi nadšená a doufám, že se značka na našem trhu i díky nim více prosadí. O jednu z novinek bych se s vámi ráda podělila. 

Tak tedy… Orient letos slaví 70 let a krom zajímavých reedic a limitovaných edic nám připravil překvapení také v podobě nové, již třetí generace řady M-Force. Už když jsem novou podobu M-Forců viděla poprvé, byla jsem z nich nadšená, a to jsem vycházela pouze z obrázků na internetu. Mé nadšení se znásobilo, když jsem jednu po druhé při vybalování otvírala krabičky, v nichž byly hodinky uloženy.

Třetí generace M-Forců přináší svěží vítr, má perfektní design, který propojuje s funkčností. Takhle má podle mého vlajková loď řady vypadat. Hodinkami měsíce jsem zvolila variantu s modrým číselníkem doplněnou o silikonový řemínek Orient M-Force RA-AC0L04L, vybírat ale můžete i mezi modely na ocelovém náramku. Novinka neztrácí nic z vlastností předchozích generací. Podobně jako v minulosti  získáte výběrem M-Forců svérázné potápky. A když píšu potápky, myslím hodinky s vodotěsností 200 m opravdu splňující standardy ISO pro potápěčské hodinky. Také novinky můžeme charakterizovat třemi M, jako jejich předchůdce:          

 • Mechanical – značí hodinky poháněné mechanickým strojkem, nezávislé na bateriích
 • Massive – značí odolnost hodinek a pouzdro vybavené nárazuvzdornými prvky            
 • Maverick – platí více než kdy dřív a vystihuje originální a odvážný design

Orient M-Force RA-AC0L04L upoutají svým výrazným vzhledem, který se vyznačuje přehledností a robustností. První co na hodinkách zřejmě upoutá je opravdu výrazná ochrana korunky a pouzdra, zabírající celý pravý bok (v první chvíli si možná vzpomenete na shroud u tuňáků) pouzdra a přecházející až do prostoru lunety. U té mne velmi potěšil použitý materiál, kdo čeká plastovou ochranu, mýlí se, jedná se o kov s barevnou povrchovou úpravou. Jak jsem již zmínila, jako správné potápky vynikají hodinky skvělou přehledností a čitelností i v nepříznivých světelných podmínkách, díky aplikaci luminiscence na hodinové indexy, ručky a nulovou pozici lunety. Lunetu s minutovým značením lze nastavit ve 120 pozicích a práce s ní je příjemná, úchop jistý. Pouzdro nových M-Forců není žádný drobeček, v průměru má 45 mm, na výšku však poměrně příjemných 13 mm. Protipólem ochrany pravého boku je vystupující levý bok pouzdra do úrovně lunety, která je tak chráněna z obou stran.        

Co mě na novém pouzdru hodně baví je kombinace oblých a ostrých linií, boky pouzdra tvoří oblé tvary, nožky naopak nabízí výrazná zkosení a ostřejší linie. Pouzdro je až na drobné plošky na nožkách celé v matném provedení, takže se nemusíte bát rychlého vzniku vlásečnic. K tomu připočtěme modrý gradientní číselník se stylem indexů, jaký známe například z SKX, tedy střídání kulatých a podlouhlých na hlavních pozicích, kontrastní žlutou vteřinovku a dotažené detaily, lícující indexy… mrzí mě, že nemám dostatečně velké zápěstí, protože Orient M-Force RA-AC0L04L opravdu nejsou hodinkami pro dámy. Ještě se na chvíli vrátím k lunetě, její povrch zdobí černé PVD a nese kontrastní bílé minutové značení, u nějž se mi velmi líbí font použitý na číslice. Číselník je chráněn safírovým sklíčkem s antireflexem

Mnou vybranou variantu s modrým číselníkem doplňuje příjemný silikonový řemínek o šířce 20 mm, na hodinky tak půjde snadno nasadit cokoliv jiného. Kdo by toužil po ocelovém náramku, bude si jej moci dokoupit, případně vybrat některou z variant dodávaných přímo na něm.

Hodinky jsou poháněny mechanickým strojkem s automatickým nátahem vlastní výroby, Orient F6727 s rezervou chodu 40 hodiny, funkcí zobrazení data (chválím tmavý věnec se světlým potiskem), hackingu (zastavení vteřinové ručky při nařizování času) a samozřejmě možností nátahu korunkou. Ta je podobně jako plné dýnko šroubovací.           

Už dlouho jsem nebyla z nějaké novinky tak nadšená, trochu očekávám, že bude lidi dělit na dva tábory. Já se rozhodně počítám mezi její příznivce. Závěrem musím doplnit, že také řada M-Force přišla s limitkou k příležitosti výročí se zlatým číselníkem „Jaguar Focus“ a koho by neoslovila ani ta, nabízí se ještě klasický černý a výrazný červený číselník v kombinaci s ocelovým náramkem.     

A kolik za tuto srandu zaplatíte? Možná budete mile překvapeni, tyto skvěle vybavené hodinky bez kompromisů vás vyjdou na 15400 Kč, budete-li přemýšlet o verzi na silikonu, pokud sáhnete po univerzálním ocelovém náramku pak 16700 Kč. Myslím, že by nové M-Force, mohly zajímavě zčeřit stojaté vody Seiko potápek.

Klady:

 • jedinečný design
 • safírové sklíčko s antireflexem
 • profesionální potápky
 • příjemná cenovka

Zápory:

 • příliš velké pro menší zápěstí

Autor recenze: Darina Vokrojová

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří knihy, sport, cestování a dobré víno.

Bulova Classic Surveyor 96C125

Hodinky Bulova Classic Surveyor 96C125 jsem měl mezi tipy na zařazení do rubriky Hodinky měsíce už dlouho a to pro jejich vskutku zajímavé vlastnosti a design. Hodinky mají dle mého názoru tvořit či připomínat zážitky a příběhy a zrovna v souvislosti s tímto modelem se nám jeden takový příběh stal přímo u nás v Helveti! Nyní přišel čas Vám tento model (i příběh) blíže představit!

Pravděpodobně už znáte úspěšnou cestu českého imigranta Josefa Bulovy, který v New Yorku založil roku 1875 hodinářskou značku Bulova, jejíž sláva později překročila hranice USA. Před časem k nám do Helveti zavítal pán, který si vybral hodinky Bulova Classic Surveyor 96C125, na čemž by nebylo nic až tak výjimečného. Velké překvapení a nadšení však přišlo, když zmínil, že je pravnukem bratra Josefa Bulovy, zakladatele slavné značky! Na hodinkové příběhy si v Helveti potrpíme a tohle nám doslova vyrazilo dech

Jak už jsem ale naznačil, hodinky Bulova Classic Surveyor 96C125 nejsou zajímavé pouze tímto krásným setkáním, které jsme měli tu čest zažít, ale také svými vlastnostmi. Na první pohled mě u tohoto modelu upoutala podobnost s ikonickým modelem Rolex Day-Date. Přestože jsou některé rysy předlohy jasně identifikovatelné (ručky, číselník a použití zobrazení dne v týdnu celým slovem na pozici 12), nejedná se o pouhou kopii slavnějšího modelu. Bulova si zachovává vlastní tvář třeba v podobě ostřejších tvarů pouzdra, nebo jiného řešení ocelového náramku. A to se mi na tomto modelu líbí! 

Tyto hodinky se hodí na každodenní nošení, ovšem jsou použitelné také do společnosti. Na hodinkách vždy oceňuji datumovku, která je v tomto případě doplněna o již zmiňovaný ukazatel dne v týdnu. Díky jeho zobrazení celým slovem na pozici 12 mi přijde jeho provedení nejen trochu neobvyklé, ale také čitelné a tudíž praktické. Na krásný modrý číselník se velmi dobře dívá a díky jednoduchým ručkám a indexům je také možné skvěle odečítat čas. Luminiscence na ručkách je velmi decentní, takže nelze počítat s dlouhou výdrží jejího svícení. Na základní přehled o čase při přechodu do šera či tmy však poslouží.

O pohon tohoto modelu se stará quartzový strojek Miyota, což sice neoslní fanoušky vyšší hodinařiny, ale zaručí bezstarostné zobrazení přesného času těm, kteří hledají spíše bezúdržbový model. Slabinu tohoto modelu vidím v použití minerálního sklíčka – safír by mu slušel mnohem více. Velkou výhodu však odhalíte po nasazení na ruku, kde sedí díky tvaru pouzdra a “nositelné” velikosti pouzdra 39 mm skutečně velmi pohodlně

Klady:

 • poutavý design
 • přehlednost a méně obvyklé řešení zobrazení dne v týdnu
 • velmi pohodlné
 • zajímavé historie značky

Zápory:

 • minerální sklíčko

Autor recenze: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *