Hodinky měsíce dubna 2023

Protože duben je aprílovým měsícem, úplně se nabízelo trochu si zažertovat a oznámit vám, že dubnové Hodinky měsíce nebudou. To bychom ale věrným čtenářům nemohli udělat – takže nebojte, vše je pro vás už hezky nachystané 🙂 Věříme, že už netrpělivě čekáte, jaké modely jsme pro vás vybrali tentokrát. Volba pro aktuální vydání padla na sportovní model Wenger City Sport 01.1441.130 a také na kousek z ženevské manufaktury v podání Frederique Constant Classics Index Automatic FC-303NN5B6B, což je mimochodem značka, která se poměrně nedávno dostala do stáje Helveti (více o značce jako takové najdete přímo tady). Teď už ale vyrazme vstříc za dubnovým výběrem.

Pro letošní měsíc jsme docela nečekaně vybrali modely, které toho mají hodně společného, ovšem po stránce designu a stylu jako takového se samozřejmě liší. Zatímco model Wenger City Sport 01.1441.130 recenzovaný Kubou Novákem se veze po sportovní vlně se špetkou výraznosti, novinka Frederique Constant Classics Index Automatic FC-303NN5B6B zhodnocená Jirkou Barešem je po vizuální stránce nestárnoucí klasikou. Když jsme to už ale nakousli, společného mají mnohé. Jako třeba švýcarský původ, označení Swiss Made, zajímavou cenu nebo téměř podobnou a dobře padnoucí velikost pouzdra. No prostě samé dobré věci. Tak co říkáte, jdeme se na ně mrknout?

Wenger City Sport 01.1441.130

Wenger City Sport 01.1441.130

Venku se začíná pomalu oteplovat, a tak nastává čas pomalu vyměňovat kožené řemínky za silikonové, či NATO strapy. Přibližující léto si také žádá o nějaké barevně „divočejší“ provedení hodinek. Naštěstí švýcarský výrobce (původně ikonických červených nožů) myslí i na to. A v loňském roce si připravil výraznou novinku s označením Wenger City Sport 01.1441.130.

Tento sportovní model vsadil na černé pouzdro včetně stejně barevného číselníku. Číslice jsou větší, a tudíž pěkně přehledné. Nad nimi se v menším červeném provedení „ukrývají“ minutové indexy. Celek číselníku je doplněn o tzv. vojenský čas, který je pro lepší přehlednost vyveden ve žluté barvě. Pro měření nejen sportovních výkonů je vteřinová ručka hozena do červené barvy a skvěle tak doplňuje řemínek a také švýcarský kříž. Proč mě právě zaujal švýcarský kříž na pozici dvanácté hodiny? Je to tím, že Wenger své ciferníky z ranné produkce až do přibližně roku 2017 právě tímto křížem vybavoval, a zákazníkům (a vlastně i nám) se tento detail líbil. Od té doby od tohoto provedení upustil a na ciferník se dočasně vrátila dvanáctka. Loňský návrat nás tedy potěšil u řady City Sport, a navíc ještě u řady City Classic. Uvidíme, jestli to tak bude i u letošních novinek, či se jednalo pouze o jednorázový výkřik.

Pouzdro hodinek čítá 42 mm, což je takový univerzální rozměr na většinu pánských zápěstí. Na něm budou držet díky červenému hladkému řemínku vyrobeného ze silikonu. Samozřejmostí je černá spona, která tak ladí k černému pouzdru s kvalitní PVD úpravou, což je velmi odolná úprava povrchu pouzdra hodinek. Vyznačuje se vysokou tvrdostí a odolností proti otěru, odolností vůči vysoké teplotě, korozi a kyselinám. Jedná se o vrstvu, který proniká do původního materiálu. Ve vakuové komoře je na původní materiál (v tomto případě ocel) pod vysokým tlakem nanesen nový materiál, který se s původním povrchem dokonale spojí. Ale to jsme trochu odbočili😊

V chod hodinky Wenger City Sport 01.1441.130 uvádí osvědčený švýcarský stroj Ronda 515 s přesností ±15 s / měsíc. Jedná se o hojně využívaný „tří ručkový“ strojek do hodinek s označením Swiss Made. Kromě třech ručiček o odečtu času hodinek ještě disponují datumovkou na pozici šesté hodiny. Drobnou výtku bych měl k použití světlého podkladu. Myslím si, že tmavý by zapadl líp a působil by méně rušivým dojmem. Takto to ale zase na druhou stranu dobře doplňuje bílé číslice, takže asi vlastně v pořádku. 😊

Vodotěsnost hodinek je 50 metrů, a vystačí tak tedy na stříkající vodu (déšť, mytí rukou). Dle mého názoru by mohla být vodotěsnost vyšší – 100 metrů. Ale popravdě za tuto cenovku je to více než odpovídající. Jo, vlastně jsem ještě nezmínil, o jaké ceně se bavíme. Není to ani pět tisíc, dokonce ani čtyři. Cena těchto hodinek je 3 890 Kč. Což si myslím, že je skvělý poměr cena/výkon.

Pokud je na vás tato barevná kombinace moc divoká, můžete sáhnou po černo-bílé nebo černo-černé. Případě se ještě hodinky dodávají na ocelovém náramku v bílé, černé a modré barvě. Hodinky vám rádi předvedeme na naší prodejně v Praze Holešovicích nebo v Karlíně.

Klady

 • přívětivá cena
 • sedí na většinu zápěstí
 • odolná úprava pouzdra
 • Swiss Made
 • více barevných variant

Zápory

 • voděodolnost jen 50 m
 • trošku rušivý bílý podklad

Autor recenze: Jakub Novák

Jakub vám rád pomůže při výběru hodinek, provede vás celým objednávkovým procesem nebo ochotně poradí s reklamací. Pokud cokoliv potřebuje pán nejvyšší, je mu Jakub k dispozici ohledně řešení různých provozních záležitostí. Na jeho hlavu padá i zodpovědnost za Cash-flow ve firmě. Pod svými křídly má značky Wenger, Victorinox a Traser, které také nosí osobně na svém zápěstí (ne všechny najednou :)). Ve volném čase rád cestuje obytným vozem, na delší vzdálenosti letecky, a poslouchá elektronickou hudbu.


Frederique Constant Classics Index Automatic FC-303NN5B6B

Frederique Constant Classics Index Automatic FC-303NN5B6B

Helveti se neustále rozrůstá a nedávno jsme měli tu čest přivítat mezi našimi značkami švýcarský Frederique Constant. Od té lze čekat maximální kvalitu, velkou hodinářskou vyspělost (značka má 30 svých vlastních in-house strojků), skvělé zpracování a to vše za velmi příznivé ceny. Proto byla volba Hodinek měsíce pro duben jasná, bude to právě kousek z ženevské manufaktury. A proč právě Frederique Constant Classics Index Automatic FC-303NN5B6B? To hned uvidíte 🙂

Když se podíváte na hodinky Frederique Constant Classics Index Automatic FC-303NN5B6B poprvé, možná si řeknete něco ve smyslu “jo, celkem fajn hodinky klasického střihu”. Pak ale kouknete na cenu 27 590 Kč a vlastnosti jako Swiss Made mechanický strojek, nebo safírové sklíčko. To není vůbec špatné. Ale pak vezmete tento model do ruky. A tam se to všechno ukáže! Úroveň zpracování totiž vynikne naživo mnohem lépe, než na obrázcích a to je právě to, co mě na těchto hodinkách hned napoprvé zaujalo.

Ženevský model v detailech.

Hodinky s modrým číselníkem mám rád a obecně je to populární záležitost. Není však modrá jako modrá a tahle se skutečně povedla! V jednoduchosti je síla a proto hodnotím pozitivně použití indexů bez číslic, celkově je číselník velmi přehledný. Oceňuji také citlivě zakomponovanou, ale praktickou luminiscenci na ručkách a indexech. Na pozici třetí hodiny je ukazatel data a ten je pro mě vždy výhodou. Co bych možná vytkl je jeho bílá barva – černé pole s bílou číslicí by možná působilo decentněji.

Tento model lze jednoznačně označit jako společenský a tomu také odpovídá úprava povrchu pouzdra a tahu. V podstatě všechny plochy jsou totiž leštěné, což sice nahrává snadnějšímu vzniku vlásečnic, ale k tomuto modelu se to dle mého názoru vizuálně hodí. Články tahu jsou poměrně malé, což má za následek větší ohebnost náramku a tudíž větší pohodlnost. Zmínil jsem, že tento model je společensky laděný, ale průměr pouzdra je 40 mm, což z něj (společně s pohodlností) dělá velmi univerzální kousek, bez problému použitelný i pro běžné, každodenní nošení. Tomu nahrává také safírové sklíčko. Nemusíte se tedy bát jeho poškrábání, přestože je mírně klenuté. Hodinkám by možná slušela vyšší voděodolnost, protože deklarovaných 50 m nepostačuje třeba na plavání. Na druhou stranu, kdo by si bral takovéto “leštěnky” do bazénu 🙂 

Zevnějšek už jsme probrali, ale krása se u tohoto modelu skrývá také uvnitř. O přesný chod se stará švýcarský mechanický strojek FC-303 s automatickým nátahem. To není nic jiného, než osvědčená Sellita SW200, což znamená sázku na jistotu. Co mě trochu mrzí je, že tuto krásu nemůžeme obdivovat zvenčí, protože hodinky nemají průhledné dýnko. Možná to má ale svůj důvod. Když je totiž nasadíte na ruku a sednou vám tak dobře jako mě, možná ani nebudete mít chuť je sundavat a otáčet 🙂

Klady:  

 • skvělé, oku lahodící zpracování
 • Swiss Made mechanické hodinky za dostupnou cenu
 • safírové sklíčko
 • velmi pohodlné
 • přehledné
 • použitelné do společnosti, ale celkově univerzální
 • skvělá modrá na číselníku


Zápory:

 • WR “pouze” 50 m, ale na tento druh hodinek dostačující
 • slušel by možná průhled na strojek

Autor recenze: Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *