Hodinky měsíce července 2023

Léto už je v plném proudu a s ním i okurková sezóna. Tedy ne že bychom neměli o čem psát – právě naopak. Jenom v červencových Hodinkách měsíce kolegové Jirka Bareš a Martin Jasovský trochu zdvihli stavidla představivosti a osvěžili lenivé letní proudy bláznivým výběrem. Recenze se totiž týkají dvou limitek, které jsou vším možným, jen ne tím, čím se na první pohled zdají. Svěží citrónové Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon 41/4369.00 totiž vůbec nebyly zamýšlené jako letní model 🎿 a první počin svého druhu od Certiny Certina DS Skeleton Limited Edition C042.407.56.081.10 vás nakonec možná přesvědčí, že společenská klasika v podobě skeletonů může nakonec vypadat i jako sportovní hodinky 😲.

Obsah článku

Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon 41/4369.00

Lyžování v létě? No, ne že by to nešlo (třeba v Dubaji), ale pro většinu z nás se toto slovní spojení jeví jako kardinální nesmysl. Nicméně já vám představím model, který je sice úzce spjatý s lyžováním, ale dle mého názoru je jako stvořený právě na léto. Dámy a pánové – Junghans 1972 Chronoscope Quarz Edition FIS Lemon 41/4369.00!

Bezstarostné léto s quartzem

Léto je obdobím dovolených, klidu a pohody obecně. V takových chvílích občas nechcete řešit, jestli jsou vaše mechanické hodinky zrovna natažené a nařízené. Někdy je prostě super mít nějaký quartzový stroj, který jen tak vezmete na ruku a on běží.

A protože k létu patří barvy, tak možná nejen mě padnul do oka model Junghans 41/4369.00 právě díky své výrazně žluté barvě. Pro koho by bylo té žluté moc, může sáhnout po černém řemínku, který je také součástí balení. Nutno dodat, že řemínky lze snadno a rychle měnit díky rychlostěžejkám.

Jak už jsem nakousl, strojek těchto hodinek je quartzový a bateriový, konkrétně se jedná o spolehlivý japonský stroj Seiko VK63A. Tento strojek má kromě zobrazení času k dispozici čtyřiadvacetihodinový subčíselník na pozici 3. hodiny, datumovku na pozici 4. – 5. a také stopky.

Subčíselníky čítače stopek a 24hodinového ukazatele jsou vyvedeny v „panda“ stylu a spolu s datumovkou na černém poli, nebo černými prvky na žlutém řemínku působí kompaktním dojmem. Stopky také mají tu skvělou vlastnost, že se po jejich spuštění sekundová ručka posouvá plynule, což potěší nejen fanoušky mechanických hodinek. Na stopování můžete navíc využít i jednosměrně otočnou lunetu, nicméně na ní oceňuji spíše skvělé barevné sladění s číselníkem 🙂.

Pohodlnost nade vše

Hodinky Junghans 41/4369.00 mají průměr pouzdra 43,3 mm a díky pohodlnému tvaru a krátkým nožkám budou skvěle sedět na většině pánských zápěstí. K pohodlnosti přispívá také výška 11,3 mm, což není na sportovně laděný kousek mnoho. Chválit musím také použití safírového sklíčka, protože sklo bez škrábanců nikdy nikoho neurazí 🙂. Pozitivem je také voděodolnost 100 m, nicméně na vodní radovánky doporučuji přezout hodinky na jiný, než kožený řemínek. Hodinky jako takové však bez problému zvládnou třeba plavání.

Limitovaná radost

Na začátku jsem zmínil spojení těchto hodinek s lyžováním a poté, co jsem je představil jako letní kus si řekněme, jak to tedy vlastně je. Jedná se o limitovanou edici, vytvořenou k příležitosti Mistrovství světa v klasickém lyžování 2023, jehož dějištěm byla slovinská Planica. Německý Junghans bývá na této akci časoměřičem už pravidelně, ostatně jedním z ambasadorů Junghans je německý skokan na lyžích Karl Geiger. Pokud Vás tyto hodinky zaujaly, doporučuji s nákupem příliš neváhat, protože vzniklo pouho pouhých 150 kusů, a to v hodinkovém světě skutečně není mnoho. Jeden z nich na vás čeká u nás v Helveti 🙂.


Klady:

 • svěží, nepřehlédnutelná žlutá barva
 • safírové sklíčko
 • plynulý chod sekundové ručky stopek
 • voděodolnost 100m
 • řemínek navíc součástí balení
 • pohodlné
 • limitovaná edice pouhých 150 kusů
 • datumovka
 • černý řemínek s rychlostěžejkami v balení navíc

Zápory:

 • pro použití ve vodě je lepší nasadit na hodinky jiný řemínek

Autor recenze: Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.


Certina DS Skeleton Limited Edition C042.407.56.081.10

Je s podivem, že značka tak nakloněná inovacím jako Certina do letošního roku neměla žádný model se skeletonovým provedením číselníku (tzn. s průhledem na strojek přes číselník). I tento milník byl letos Certinou pokořen, konkrétně modelem Certina DS Skeleton Limited Edition C042.407.56.081.10.

Značku Certina není nutné nijak zvlášť a obšírně představovat. Jedná se o tradiční švýcarskou značku, známou především svým DS (Double Security) konceptem, který zabezpečuje zvýšenou odolnost hodinek vůči vnějším vlivům. Certina s konceptem přišla již v roce 1959.

V současnosti DS ochrana sestává ze:

 • zesíleného safírového sklíčka,
 • těsnění na hřídeli korunky,
 • dvojitého těsnění na korunce,
 • speciálního těsnění zadního víčka
 • a zesíleného zadního víčka.

Všechny tyto vlastnosti má i model DS Skeleton. Jak už naznačuje samotný název, základny a můstky strojku ETA Powermatic 80.631 jsou speciálně upraveny. Certina tím dosáhla zdařilého kompromisu mezi odhalením co nejvíce součástek strojku a jeho estetikou. Je tedy ještě na co se koukat, ale skeletionizace nepůsobí rušivě.

Skeleton skrz naskrz

Z číselníku je zachovaná pouze jeho vnější část u pouzdra a svým vzorem připomíná želví kůži – tedy nedílnou součást značky. Na zdobenou část pak navazuje poměrně drobná minutová stupnice s hodinovými indexy zlaté barvy. Odečítání času zabezpečují skleletonovaná hodinová a minutová ručička. Vzhled číselníku vychází ze zdařilé řady Certina DS PH200M, která modernizuje potápky ze 60. let.

Průhled na strojek je i na zadní straně hodinek. I na zadní straně najdeme stejný vzor želví kůže na vnější straně a navíc i na rotoru samonátahu. Proč právě želví kůže? Společnost Certina je totiž od roku 2017 hrdým partnerem Sea Turtle Conservancy – organizace na ochranu mořských želv. Tato organizace vznikla již v roce 1959 a provádí celosvětové programy na ochranu a obnovu populací mořských želv.

Přesnější strojek a odlehčené pouzdro

Hodinky už tradičně pohání mechanický strojek s automatickým nátahem ETA Powermatic 80.631, který disponuje rezervou chodu až 80 hodin. Navíc je vlásek setrvačky z materiálu Nivachron, který je odolnější vůči magnetickému poli a teplotním změnám a má vliv na lepší přesnost hodinek.

Strojek je bezpečně uložen v pouzdru z titanu, lehkého a nealergického materiálu. Pouzdro má průměr 42 milimetrů a jeho délka (lug-to-lug) je 50 milimetrů. Nožky pouzdra nejsou příliš dlouhé, hodinky tak pohodlně sednou i na zápěstí o průměru 17 centimetrů.

Futuristické tvary

Pouzdro na mě působí trochu futuristickým dojmem. Možná to mají na svědomí zvláštně zkosené hrany pouzdra v kombinaci s šedou barvou, charakteristickou právě pro titan. Hodinky to každopádně velmi ozvláštňuje a dodává jim to svěží a moderní vzhled.

Sklíčko hodinek je samozřejmě safírové, které je odolné vůči poškrábání, takže se z průhledu budete moci těšit velmi dlouho. Vodotěsnost je klasických 100 M. V základu je použit řemínek v kombinaci kůže a textilu s motýlovou sponou, který je snadno vyměnitelný díky rychloupínání. Na hodinky lze tedy nasadit jakýkoliv jiný kožený nebo gumový (pro případ, že byste je vzali v létě k vodě) řemínek o šířce 20 milimetrů. 

Proč si je pořídit?

Hodinky jsou vyrobeny v limitované edici 999 kusů, což z nich činí zajímavý sběratelský kousek. Dodávány jsou navíc v krabičce z recyklovaného materiálu a praktickým cestovním pouzdrem navíc. Kromě přepečlivého dodržování technologií a švýcarské kvality, o které není nutné se rozepisovat, jde o model, který vás bude velmi dlouho bavit průhledem na strojek (nadšenci do mechanických hodinek jistě potvrdí závislost na živoucím mechanizmu strojků).

Co je tu ještě navíc, je naléhavý pocit, že Certina tímto modelem převedla skeletonizované klasické hodinky ze sféry společenských oblekovek pro velmi zvláštní příležitosti do oblasti hodinek nositelných prakticky kdykoliv. Design pouzdra, řemínek s nylonovou pleteninou zdařile navazující na želví vzor číselníku a luneta mi dokonce stále víc navozuje dojem sportovních hodinek. Posuďte sami záměr hodinářů z Certiny, technologická výbava této skeletonizované sportovně laděné limitky takovému pohledu rozhodně jde naproti.

PS: Certina vydala letošní rok vícero zdařilých modelů, na nichž kombinuje klasické formy a tvary hodinek oživené úplně novým přístupem nebo designem. Například model Certina DS+ Urban & Heritage Kit se zajímavým řešením 4 modelů v 1, nebo soudkové retro potápky Certina DS-2 Sea Turtle Conservancy. Šmrncovní jsou i celočerné plnokrevné potápky Certina DS Action Diver Powermatic 80 – zkrátka je z čeho vybírat.

Klady:

 • skeletonový číselník s průhledem na strojek
 • titanové pouzdro
 • strojek s rezervou nátahu až 80 hodin
 • vodotěsnost 100M
 • limitovaná edice 999 kusů
 • originální design

Zápory:

 • na skeletonech se obecně hůř odečítá čas

Autor recenze: Martin Jasovský

Martin je zkušeným matadorem ve světě hodinek. Vzdělává se v historii i mechanice hodinek a je držitelem certifikátu z hodinářské školy v Jihlavě. U nás má na starost značky Tissot, Certina, MeisterSinger a Boccia Titanium.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *