Hodinky měsíce července 2020

Léto je v plném proudů, někdo si užívá prázdniny, někdo dovolenou, my vám ale přinášíme pravidelnou dávku recenzí a testování v rámci rubriky Hodinky měsíce.

Dnes pro vás připravil náš nejnadanější autor Jiří Bareš dva naprosto rozdílné kousky, které spojuje jen Japonsko. Myslíte si, že jsme pro vás zase přichystali dvě japonské značky? Kdepak, jako dražší Hodinky měsíce pro vás máme limitku od německé společnosti Junghans. Co má tento model společného s Japonskem? Je to limitka k olympiádě, která měla letos proběhnout v Tokyu. Jako levnější se pak představí klasika z dílny japonské společnosti Seiko.

Junghans 1972 Chronoscope Limited Edition 2020 041/4067.00

Už jednou jsme měli v Helveti tu čest přivítat limitovanou edici německého výrobce Junghans v povedené kombinaci bílé a červené barvy. Tehdy se jednalo o Junghans 1972 Chronoscope Quartz Limited Edition 041/4963.00 v počtu pouhých 52 kusů, přičemž po našem skladovém kusu se velmi rychle zaprášilo. Nyní je tu další povedený počin v podobě sportovně laděných hodinek Junghans 1972 Chronoscope Limited Edition 2020 041/4067.00, opět ve velmi nízkém počtu – tentokrát v limitované edici 150 kusů!

Celá řada hodinek Junghans 1972 vzdává čest olympiádě, která se konala roku 1972 v Mnichově. Junghans byl tehdy oficiálním časoměřičem a díky jeho quartzovému strojku bylo poprvé v historii možné měřit časy s přesností na setinu sekundy. Byl tak stanoven zcela nový standard v měření času při výkonech sportovců. Mimochodem, Junghans vyvinul svůj quartzový strojek v roce 1970, tedy pouhý rok po premiantovi v tomto ohledu – japonském Seiku.

Olympiáda, jakou svět neviděl.

Limitovaná edice Junghans 1972 Chronoscope Limited Edition 2020 041/4067.00 není oficiálně spojena s olympiádou 2020 v japonském Tokiu, nicméně díky nápisu “Tokyo Japan” na číselníku a samotném číselníku, vyvedeném v barvách vlajky Japonska na tuto olympiádu nepřímo odkazuje. Abych byl přesný – jedná se o olympijské hry, které měly být konané v roce 2020, ale díky koronavirové krizi byly (zatím) o rok posunuty. 

Ze země vycházejícího slunce nepochází jen “duch” těchto hodinek, ale také jejich strojek. Pod označením J645.43 se totiž skrývá spolehlivý japonský bateriový strojek Seiko VK63A, vybavený ukazatelem data na pozici 4-5 hodiny, dvacetičtyřhodinovým subčíselníkem a také funkcí stopek. Právě ty mě na těchto hodinkách vyloženě baví, protože se jedná o tzv. Meca Quartz. To v praxi znamená, že se sekundová ručka stopek po spuštění pohybuje plynule a po vynulování se rychlým kmitem vrátí zpět do výchozí pozice. A to mě jakožto fanouška mechanických hodinek zkrátka těší 🙂 

Více možností – více zábavy!

Další věc, co mě na limitce Junghans 041/4067.00 zaujala, je červený řemínek, který je k balení přiložen navíc. Hodinkám velmi sluší jak původní bílý, tak i náhradní červený řemínek (ostatně posuďte sami ve fotogalerii produktu), což s sebou nese vítanou možnost oživení v podobě jejich občasného vystřídání. Známým faktem totiž je, že pouhá výměna řemínku často přináší pocit takřka nových hodinek!

Důležitou funkcí je pro mě ukazatel data, za jehož provedení musím designéry z pohoří Schwarzwald pochválit. Datumovka na mě působí velmi decentním dojmem a dle mého názoru nijak neruší povedené zpracování číselníku. Pozitivně hodnotím také voděodolnost 100 m, díky které se nemusíte bát vody, i když díky koženým řemínkům je kontakt s vodou spíše nežádoucí. Praktickou vlastností je pak safírové sklíčko, které běžným užitím nelze poškrábat.

Letní pohodlnost

Když jsem vyzkoušel hodinky nasadit na svoji ruku o obvodu cca 18 cm, zhodnotil jsem jejich velikost (průměr 43,3 mm) jako ideální a díky krátkým zahnutým nožkám a soudkovitému pouzdru je jejich nošení velmi pohodlné. Díky svěží barevné kombinaci bílé a červené barvy si dovedu tyto hodinky představit jako skvělou volbu pro každodenní nošení a to hlavně nyní – v období léta!  

Názory kolegů:

„Zajímavá limitka od Junghansu v pouhých 150 ks pro celý svět, která navíc odkazuje na olympiádu, která se neodehrála, což mi přijde o to zajímavější. Rozměrově spíše na větší zápěstí, chválím safírové sklíčko a druhý výměnný řemínek.“
– Jakub Novák

Klady:

 • limitovaná edice pouhých 150 kusů
 • červený řemínek navíc
 • plynule jdoucí ručka stopek
 • voděodolnost 100 m
 • nerušící a přesto praktická datumovka
 • ne zcela obvyklý zajímavý tvar pouzdra
 • zajímavostí je i nepřímý odkaz na olympiádu, která se nakonec nekonala
 • safírové sklíčko
 • pohodlné pouzdro

Zápory:

 • i přes voděodolnost 100 m je díky koženým řemínkům radno hodinky nevystavovat vodě
CLOSE LOOK: Junghans 1972 Chronoscope Limited Edition 2020 041/4067.00

Seiko SNZG13K1

Když jsem vybíral hodinky měsíce v levnější kategorii, mnohokrát jsem přeskočil hodinky Seiko SNZG13K1 a to z jednoho prostého důvodu. Byl jsem totiž přesvědčen, že už se v naší rubrice Hodinky měsíce určitě musely v minulosti objevit. Pak mě naštěstí napadlo to pro jistotu ověřit a v tu chvíli jsem zjistil pro mě neuvěřitelný fakt, a to že tento nebál bych se říct legendární model v naší rubrice skutečně chybí. A to se musí hned změnit, protože takový kus v této rubrice chybět nesmí!

Seiko SNZG13K1 přímo ztělesňuje pro Seiko pověstný vynikající poměr cen /kvalita, protože za cenu 5190 Kč toho nabízí opravdu hodně. Voděodolnost 100 m, velice univerzální vzhled, výborná přehlednost, excelentní luminiscence Lumibrite a také mechanický in-house strojek Seiko 7S36 s automatickým nátahem. Ten nabízí ukazatel data a dne v týdnu, na kterém se mi líbí použití černého pole a bílého písma (v případě soboty a neděle pak modrého, respektive červeného), díky čemuž nepůsobí datumovka nijak rušivě. 

Strojek 7S36 sice nenabízí funkci hacking a možnost manuálního nátahu, dle mého názoru to však pro každodenní užití nehraje zásadní roli. Navíc je obrovským množstvím uživatelů vyzkoušeno, že se jedná o spolehlivý strojek, schopný vysoké přesnosti. Sám jsem měl tento strojek v jiných hodinkách Seiko a můj kus vykazoval odchylku cca -7 sekund za den, v dalších, které mám dodnes pak cca +6 sekund za den. Znám dokonce i případ uživatele (mého kamaráda), kterému hodinky Seiko SNZG13K1 dělají až neuvěřitelnou odchylku +1 sekundu za den. 

U těchto hodinek je mi trochu líto, že nedisponují safírovým sklíčkem, nicméně v této cenové relaci už bychom čekali asi moc. Většině uživatelů postačí i dodávané sklíčko Hardlex, což je vlastně minerál se safírovou vrstvou. Toto sklíčko mám na třech svých hodinkách Seiko a nemám na něm jediný škrábanec, nicméně moje modely s ním jsou “potápkového” ražení a sklo je tedy zapuštěné pod úroveň lunety. U tohoto modelu je naopak takříkajíc více na “ráně”. Co jednoznačně potěší je průhled na strojek na dýnku hodinek.  

Úvod do mechaniky? Zkuste Seiko SNZG13K1!

Ze všech uvedených důvodů se tyto populární hodinky náramně hodí pro zájemce, kteří by chtěli vyzkoušet mechanické hodinky, nechtějí utratit moc peněz a zároveň by chtěli dostat kvalitní, ověřený a pokud možno univerzální model. Hodinky Seiko SNZG13K1 však nejsou ideální volbou jen pro začínající hodinkové nadšence, kteří si chtějí vyzkoušet, zda je pro ně mechanika to pravé. Tímto kouskem totiž nepohrdne ani velká řada zkušených hodinkových fanoušků, protože za danou cenu nabízí opravdu hodně muziky. V neposlední řadě se také jedná o designově povedený, univerzální a řekl bych i nadčasový model, který zkrátka přitahuje spoustu zájemců o hodinky bez ohledu na předchozí hodinkové zkušenosti.

Komu by nevyhovoval ocelový náramek u této verze (který je tvořen plnými dílky a v dané cenové kategorii jej můžu hodnotit jenom pozitivně), je tady pro něj varianta s broušeným pouzdrem a nylonovým náramkem Seiko SNZG15K1.

Názory kolegů:

„Naprostá klasika a troufnu si říct jeden s bestsellerů ve své cenové kategorii. Pěkný vojenský styl, který si dokáži představit na denní nošení do práce. Pro mě skvělá velikost 42 mm a pěkné průhledné dýnko, skrz které můžete pozorovat chod osvědčeného Seiko stroje. Jediným mínusem je dle mého minerální sklíčko, ale za tuto cenu je to myslím naprosto v pořádku.“
– Jakub Novák

Klady:

 • výtečný poměr cena/kvalita
 • spolehlivý mechanický in-house strojek 7S36 s automatickým nátahem
 • skvělá luminiscence
 • velikost pouzdra 42 mm, vhodná na většinu pánských zápěstí.
 • univerzální vzhled
 • ukazatel dne a data citlivě zakomponovaný do číselníku
 • výborná přehlednost
 • pohodlné

Zápory:

 • všechny zápory jsou vyváženy dobrou cenou
 • absence safírového sklíčka
 • absence hackingu a možnosti manuálního nátahu

Autor recenzí: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *