Hodinky měsíce března 2020

Opět se s Vámi, milý čtenáři, setkáváme u nového dílu našeho seriálu Hodinky měsíce. Většina z Vás pravděpodobně tráví čas doma, buď pracujete na home office, nebo si užíváte volna. No není tohle dokonalý čas na to oddechnout si od znepokojujících zpráv a číst o novinkách ze světa hodinek?

Dnes pro Vás opět máme dvě značky z námi (a podle statistik prodejů i Vašeho) oblíbeného Japonska. Tentokrát se bude jednat o hodinky z prémiové řady Seiko Astron (po pár letech opět v naší nabídce!) a dlouho očekávané nové potápky z řady Orient Kamasu.

V tomto neklidném období se vynasnažíme Vás bavit co největším množstvím obsahu, a to nejen v podobě článku na našem blogu, které budou vycházet pravidelněji a častěji než normálně, ale i na našem Instagramu, Facebooku a Youtube. A teď už dost řečí, jdeme na to!

Seiko Astron SSH021J1

Měsíc březen je v Helveti ve znamení návratu Seiko Astron do naší nabídky a proto se volba hodinek měsíce přímo nabízí! Dlužno dodat, že nabídka vysoce kvalitních GPS hodinek u nás není žádnou novinkou a to hlavně díky řadě Satellite Wave společnosti Citizen. Rozšíření nabídky o krajně zajímavé kusy se však nikdy nebráníme a proto jsem rád, že jsem jako hodinky měsíce mohl vybrat hodinky Seiko Astron SSH021J1, které mi na první pohled padly do oka!

Musím se přiznat, že v oblasti GPS řízených časomír často preferuji značku Citizen, nicméně model SSH021J1 mě upoutal svojí ideální a skvěle nositelnou velikostí 42,7 mm (pro moje zápěstí o obvodu cca 18 cm). Po nasazení na ruku jsem byl navíc ohromen takřka dokonalou pohodlností, způsobenou zaoblením nožek pouzdra. Díky tomu hodinky sednou na ruku vskutku výtečně. 

Při pohledu na číselník je jasné, že vše je propracováno do posledního detailu. Plastické indexy a okruží kolem subčíselníků, či hra barev číselníku při vystavení různým úhlům světla. to je podívaná, která každého hodinkového fanouška zkrátka musí bavit. Tohle všechno lze pohodlně pozorovat díky extra čistému vypouklému safírovému sklíčku s antireflexní vrstvou. 

Tento model ale není silný pouze svým designem a zpracováním, ale především svými vlastnostmi. Solární pohon, duální čas, režim letadlo, automatický kalendář do roku 2100 a hlavně řízení dle družic GPS, které zajišťuje absolutně přesný čas kdekoli na světě. To jsou funkce, které se zkrátka hodí! Osobně se mi hodně líbí možnost automatické změny letního/zimního času, která zpravidla u GPS řízených modelů chybí (signál GPS totiž neobsahuje informaci o letním čase).

Drobnou nevýhodou je oproti rádiem řízeným hodinkám poněkud problematická automatická synchronizace s GPS signálem, přestože se o ni hodinky za určitých podmínek pokouší (zejména při vystavení přímému slunečnímu svitu). Na družici GPS je zkrátka nutné “vidět” a příjem bez výhledu na nebe například uvnitř budov) je tedy v podstatě nemožný. Mě ovšem tato vlastnost GPS řízených hodinek nevadí, protože sám vlastním hodinky Citizen Satellite Wave CC3035-50E a když chci hodinky spojit, tak zkrátka venku či u okna stisknu tlačítko a během pár sekund jsou hodinky seřízené. Zvláště v letních měsících je pak úspěšnost automatického příjmu GPS signálu dle mých zkušeností o poznání vyšší.

U hodinek Seiko SSH021J1 musím vyzdvihnout další příjemné detaily, jako je sekundová ručka, skákající přesně na indexy (což je u japonských výrobců běžné), či decentně vyvedená reverzní datumovka, která je velmi praktická a zároveň při pohledu na číselník neruší. Oceňuji též voděodolnost 100 m, díky které není problém ani plavání.

Příznivci GPS řízených kousků tak u nás mají postaráno o příjemné dilema, jak už jsem naznačil v úvodu článku. Zatímco konkurent Citizen nabízí při minimálně stejné kvalitě příznivější ceny, u Seika lze zase najít například GPS řízené modely s menším pouzdrem, nositelné pro širší skupinu uživatelů. Tak tedy příjemné rozhodování 🙂

Názory kolegů:

„Hodinky z řady Astron již na první pohled zaujmou precizním zpracováním a sportovně-elegantním vzhledem. Jsou přímo napěchované moderní technologií jako solární pohon, příjem času přes GPS a různými dalšími funkcemi. I když jsem spíše fanda mechanických strojků, něco na tom Astronu bude :)“
– Martin Jasovský

„Seiko Astron byly dříve obří hodinky, které se nevešly na každé zápěstí. To se s tímto modelem mění. Společně s opět dokonalým zpracováním jsou to konečně hodinky i pro subtilnější zápěstí. Na tomto místě bych chtěl zároveň vyjádřit neskutečnou radost, že můžeme opět nabízet hodinky Seiko Astron v naší prodejně! Držte nám s nimi palce. Zvlášť teď.“
– Jiří Štencek

Klady:

 • GPS řízené + solární napájení
 • voděodolnost 100 m
 • antireflexní safírové sklíčko Super clear
 • speciální tvrzený povrch – vyšší odolnost vůči poškrábání
 • výborné zpracování
 • velmi pohodlné pouzdro ideální velikosti pro většinu zápěstí (42,7 mm)
 • i přes množství subčíselníků skvělá čitelnost
 • velice povedený jednoduchý systém mikroregulace na sponě

Zápory:

 • vyšší cena (49 900 Kč)
 • pro někoho vyšší hmotnost (158 g)
Seiko Astron SSH021J1

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Orient Kamasu RA-AA0003R

Kamasu opět skladem!!! Asi taková byla naše reakce, když se k nám dostala informace, že dvě delší dobu nedostupné barevné varianty těchto potápek jsou opět k dispozici. Co na tom, že léto je ještě daleko, a tak možná potápky nejsou zrovna v kurzu.

Už při prvním naskladnění na sklonku roku 2019 jsme zaznamenali poměrně velký zájem ze strany zákazníků o variantu se zeleným a červeným číselníkem, což u značky Orient, která je u nás možná trochu neprávem opomíjená a zastíněná svými většími japonskými bratry, není úplně typické. Skladové zásoby se rychle vyprodaly a nastala nejistá doba čekání, kdy a zda vůbec ještě budou. Jako alternativu jsme byli nuceni nabízet klasická barevná provedení v podobě modré a černé, ale kdo ví proč, všichni chtěli zelenou a červenou. A my jsme našim zákazníkům dobře rozuměli.

Pár slov ke Kamasu obecně. Tato nová řada potápěčských hodinek od Orientu byla představena na začátku roku 2019, oficiálně pak v rámci basilejského veletrhu, než se dostala k nám, pár měsíců to zabralo, ale již v průběhu roku jsme mohli číst první recenze. Některými byla a stále je tato řada nazývána jako Mako III, pokračovatel dalších oblíbených modelů z řad potápěčských hodinek Orientu, avšak toto označení není oficiální, ač podobnost mezi hodinkami Mako první, druhé generace a modely Kamasu můžeme shledat. I tento nový název odkazuje podobně jako Mako – druh žraloka, na vodního živočicha, v tomto případě na barakudu, Kamasu je japonským výrazem pro tuto rybu. Již krátce po představení jste se mohli dočíst, že pojmenování má souviset s trojúhelníkovým tvarem zakončení hodinové ručky a indexu na pozici 12. hodiny, které připomínají ostré zuby dané ryby. V tuto chvíli se zdá, že se pojmenování dobře ujalo a převládá nad Mako III.

A proč, že jsme to zákazníky prahnoucí po netradičních barevných variantách chápali? Jednoduše proto, že tyto hodinky se opravdu povedly. Ale to je asi trochu nedostatečné vysvětlení, takže pěkně popořadě. Následující řádky budou opět dosti subjektivní, ale osobně mi nikdy designy hodinek Mako I a II příliš nelahodily. Nedokáži říci, zda za to mohla kombinace indexů a číslic na ciferníku, ale tím to zřejmě nebylo, protože podobné řešení číselníku u hodinek Longines Hydroconquest si mne získalo do té míry, že jsem je pořídila. Možná mi neseděla drobná luneta s chybějícím minutovým značením a u první generace mi vnitřně asi trošku vadilo tlačítko pro změnu data na pozici 2. hodiny. Zkrátka něco jim chybělo a nikdy jsem neměla potřebu je byť jen vyzkoušet. Design modelu Ray na mě působil mnohem lépe, ale s podobným výsledkem. Toto přehlížení se změnilo s příchodem modelu Kamasu, pokud bychom na něj pohlíželi jako na pokračovatele řady Mako, působí konečně tak nějak vyrovnaně a celistvě. Všechny hodinové pozice ovládly plastické lichoběžníkové a obdélníkové indexy s luminiscenční výplní, pozice 12. hodiny je pak pro snadnou orientaci odlišena indexem trojúhelníkovým.

Na samém obvodu číselníku je natištěna minutová stupnice, která nijak neruší a vhodně vyplňuje prostor. Co však upoutá, jsou nové ručky, minutová ručka je mečovitého tvaru s výrazně protáhlou ostřejší špičkou, hodinovka má tvar šipky, takže obě provedení pro potápky typická. Vyvedení ruček se mi oproti předchůdcům zamlouvá o mnoho více asi proto, že u mne ostré linie často fungují. Co je ale bezesporu kouzlem tohoto modelu, je jeho číselník (podobně jako u zelené varianty (Orient RA-AA0004E). Vypadá opravdu dobře ve všech variantách, ale právě u červené a zelené funguje efekt slunečního brusu neskutečně. Povrch číselníku se zblízka zdá být hrubý, proto možná není správné užití slova brus. Vínově červená přechází dle dopadu světla od černé, přes hnědou až po jasně červenou a pohled na číselník Vás prostě nepřestává bavit.

Povedený číselník by byl ale málo, hodinky fungují i po nasazení na ruku. Nelze říct, že by pouzdro oplývalo ostrými liniemi, ale není ani nudně oblé, je prostě povedené, vyvážené a na ruce sedí neskutečně dobře (a to dokonce i na mém drobnějším zápěstí přes průměr téměř 42 mm). Jedním z důvodů může být příjemná výška „pouhých“ 12,8 mm. U lunety vítám minutové značení na hliníkové vložce a větší font číslic, tvarově se nám představuje tak, jak jsme zvyklí již z modelů Mako I a II. Výbornou přehlednost číselníku neruší ani logo, které není zbytečně velké, případně drobné nápisy odkazující na automatický chod a vodotěsnost 200 m.

Protože máme v ruce potápky, je vodotěsnost podpořena šroubovací korunkou s výraznou ochranou pouzdra, které někomu může způsobovat problém při manipulaci. Co v této cenové hladině vítám je značení korunky logem značky. Stejně jako korunka je šroubovací také dýnko a nese motiv dvou delfínů a odkaz na firmu Epson. Toto značení ve mně opět vyvolává otazníky kolem současného vztahu hodinářské firmy Seiko a Orient.

Kamasu můžete pořídit na pryžovém řemínku, červená varianta je však dodávána na článkovém ocelovém náramku, který působí na pohled i na ruce příjemně, ač na něm můžeme shledat nedostatky například u koncovky dosedající k pouzdru.

Vezmeme-li v úvahu, že hodinky pohání vlastní automatický strojek z dílny Orient s funkcí zastavení vteřinovky a ručního nátahu F6922, s rezervou chodu kolem 40 hodin, na hodinkách je použito safírové sklíčko, vynikají výbornou luminiscencí na úrovni Seika a Citizenu, mají vyvážené rozměry a skvělou čitelnost, nemají s cenovkou 9900 Kč rozhodně konkurenci a s přehledem válcují nejen ikonické potápky od Citizenu, ale dovolím si říci, že i drtivou většinu potápek Seiko v podobné cenové relaci. Pokud Vás tato červená, anebo zelená varianta zaujala, rozhodně neváhejte s koupí, další už asi nebudou…

Názory kolegů:

„Pro mě je sice favoritem zelená verze RA-AA0004E, ovšem síla tohoto modelu je hlavně v in-house mechanickém strojku s hackingem a možností manuálního nátahu, voděodolnosti 200m, šroubovací korunce a safírovému sklíčku, což je za cenu 8900 Kč bezkonkurenční výbava! Barvu ať si vybere každý sám :)“
– Jiří Bareš

„Modely Kamasu jsou pro Orient velkým krokem vpřed. Designově velice líbivé hodinky s vlastním Orient strojkem, safírovým sklíčkem a voděodolností 200m. To všechno z nich dělá zdatného konkurenta nové řadě Seiko 5“
– Martin Jasovský

Klady:

 • Strojek vlastní výroby
 • Povedený číselník
 • Safírové sklíčko
 • Voděodolnost 200 m
 • Výborná luminiscence
 • Dobře padnoucí pouzdro
 • Příjemná cena

Zápory:

 • Nejistá možnost dodání dalších kusů (červený a zelený číselník)
Orient Kamasu RA-AA0003R

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří turistika, cestování a dobré víno. Mimo práce v Helveti ještě zvládá studium vysoké školy.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *