Hodinky Epos Passion 3501.132.20.16.25 – Epos s přívlastkem vášně

Tentokrát se mi do ruky dostal model Epos Passion v referenci 3501.132.20.16.25.Musím říct, že jsem se na ně moc těšil. A zklamaný jsem rozhodně nebyl. Pojďme se na tento model podívat trochu víc z blízka, protože právě bližší pohled vás naladí na notu Eposu. Přestože jde o klasické společenské hodinky, nezůstanete jen tak v klidu. Precizní ruční výroba ve švýcarských dílnách, vyzkoušené materiály a výrazný ciferník propůjčí vašemu zápěstí šmrnc v podobě skvělého hodinářského kousku. 

Pod značkou Epos najdete především spolehlivé automaty.

Za značkou Epos stojí epický příběh

Epos je oblíbená a trochu nedoceněná švýcarská značka hodinek, která byla založena už kolem roku 1925. Založil ji ve městě Vallée de Joux hodinářský nadšenec a inovátor James Aubert (1884 – 1939), který celý svůj život zasvětil vývoji nových hodinářských mechanismů a své první zkušenosti získal při vývoji hodinkových strojků Valjoux a Landeron.

Po nějaké době předal James své zkušenosti svému synovci Jeanu Aubertovi a též jeho zeti Jeanu Fillonovi, který je stále hlavním konstruktérem firmy Epos. 

Jean Fillon spolu s dalšími hodinářskými mistry stojí za těmi nejsložitějšími hodinářskými strojky, které Epos nabízí:

  • velké datum,
  • indikátor nátahu,
  • regulátor,
  • jumping hour a mnoho dalších.

I přestože v osmdesátých letech minulého století zcela ovlivnila hodinářský trh nová quartzová technologie, Epos nepřestal věřit v budoucnost mechanických hodinek a v roce 1983 založil Peter Hofer hodinářskou firmu s názvem Montrés EPOS SA, která přímo následovala původní firmu se zaměřením na mechanické hodinky.

Průhledné dýnko s kalibrem Eta 2824.

V kolekcích Eposu najdete automaty i manuální nátah

Kolekce hodinek Epos zahrnuje především mechanické hodinky ať již s ručním či automatickým nátahem. Hodinky jsou vyráběny hlavně ručně a mnoho modelů obsahuje některou z hodinářských komplikací. Vybere si jak muž, tak i žena. Doménou Eposu je společenská klasika, ale najdeme zde i několik zdařilých sportovních modelů. Málokterá značka má v dnešní době v nabídce i tolik modelů kapesních hodinek.

Kožený řemínek Epos Passion by mohl být poddajnější.

Skvělá velikost a osvědčený kalibr

Epos Passion 3501.132.20.16.30 na ocelovém tahu

Švýcarské vášnivky disponují pouzdrem o průměru 41 mm a velmi příjemnou výškou 10,4 mm. Proto jsou hodinky velmi dobře nositelné. Osobně preferuji ocelový řemínek. Tento model je však s řemínkem koženým, více elegantním a určeným spíše k obleku. K němu mám trochu výhrady. Kůže je totiž velmi tuhá a nepoddajná. Třeba časem povolí. Zde nemám bohužel srovnání. Kdo by preferoval ocel, najde ji v nabídce Helveti také. 

Hodinky pohání osvědčená Eta 2824. Tento kalibr je světovým bestsellerem a hojně se využívá i v mnohem dražších značkách – Breitling, IWC. Byť zde bývají ještě individuální úpravy a nádstavby, základ zůstává. Vlastně i Epos si tyto kalibry upravuje k obrazu svému.  Na co se u 2824 můžeme těšit?

  • 38 hodinová rezerva nátahu,
  • automatický pohon,
  • dobrá přesnost.

Co z toho pro nás plyne? Že je stroj spolehlivý, prověřený a servis vám udělá každý dobrý hodinář. A to je prostě prima! Zadní strana hodinek nabízí průhled na daný stroj, který není příliš sexy, ale třeba někoho potěší. 

Modrý sunburst ciferník je asi nejpovedenější.

Ach ta modrá 

Luminiscence na ručkách a indexech.

Když přejdeme do přední části pouzdra, nejvíc nás zaujme (tedy mě určitě) modrý sunburst ciferník s krásnými modrými tóny, které ze středu přechází do skoro černých okrajů a je to potěcha pro lidské oko. Nesmí chybět safírové sklo a velmi povedené  plastické indexy s modrou luminiscencí a vnitřní luneta ala Rolex „železnice“. Na ciferníku také najdeme ukazatel data a příjemné ručičky, které jsou úměrné velikosti hodinek. Celkově mi vzhled, indexy, ručičky připomínají hodinky s korunkou v logu. 

Co mi na celkové proporčnosti vadí je korunka. Ta by mohla být určitě trochu menší, jemnější. Takto působí docela dominantním dojmem a nemusí být pro každého. Na druhou stranu se s ní dobře manipuluje při seřizování hodinek.

Výběr barev pro každého 

V posledních dvou letech mám pocit, že se hodinkový svět zaměřuje na barevné ciferníky, kombinace, zábavu a palety různých odstínů. Možná si potencionální zákazníci barvy žádají, chtějí mít na ruce optimismus, proto takto značky reagují. I zde nedělá Epos nic proti proudu. Pokud se vám hodinky líbí, určitě si v řadě Passion najdete tu svojí správnou barvu a kombinaci. Modrá, zelená, stříbrná či klasicky černá? I toto Epos umí. A do toho několik kombinací řemínků, oceli, PVD, nebo bi-color. 

Závěrečné hodnocení

Takže? Pokud chcete švýcarský standard, dobré zpracování a univerzální hodinky se šmrncovním ciferníkem, pak jsou Epos Passion jasná volba. Za necelých 25 000,- získáte opravdu skvělé hodinky s prodlouženou 5letou zárukou od Helveti. 

Děkuji za možnost je zrecenzovat!

Další verze Epos Passion s koženým řemínkem

A Epos Passion na ocelovém tahu

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *