
Zapomeňte na to, co jste o hodinkách doposud věděli, protože v tomto článku to bude celé jinak. Řeč dnes bude o německé značce Alexander Shorokhoff. Jak už samotný název napovídá, její pravý původ budeme muset hledat více směrem na východ, a to konkrétně v Rusku. Právě podle jména jejího zakladatele je značka pojmenována. A my se dnes na příkladu modelu Neva Black AS.NEV04-4 podíváme na to, co znamená být jiný podle Alexandera Shorokhova.
Byť hodinky této manufaktury nesou nápis na svých cifernících „Made in Germany“, název značky i okázalý design připomínají opak německého hodinářství. Zatímco to je velmi tradiční, konzervativní a svým přístupem se velmi podobá švýcarské hodinářské škole, nic takového od společnosti Alexander Shorokhoff nečekejte. Designy těchto hodinek vychází z buržoazní ruské klenotnické výstřednosti s maximálním důrazem na unikátnost, přesněji řečeno spíše jinakost.
Obsah recenze
Než se však pustíme do samotné recenze jednoho z jejích modelů, kterým budou hodinky z limitované edice, a to konkrétně Neva Black AS.NEV04-4, bylo by dobré si pro hlubší kontext představit samotnou značku.

Ruská hodinářská expanze
Celý příběh se začíná psát v roce 1991, kdy je tehdejší hodinářský manažer Alexander Shorokhoff vyslán z Ruska do Německa, aby se zde více vzdělával ve svém oboru, aby jej po svém návratu mohl v Rusku opět začít stavět na nohy. Starší ročníky si ruské hodinky pamatují jistě z dob minulých, kdy do roku 1989 u nás byly celkem obvykle dostupným zbožím.
Nicméně po pádu železné opony se ruské hodinářství z legitimních důvodů volnějšího trhu mezi námi a západem začíná zmítat v problémech. Právě tato situace dovádí Shorokhova k našim západním sousedům. Během jednoho roku svého působení na západě zde zakládá obchodní společnost pro tehdy nejvýznamnější ruskou hodinářskou společnost Poljot.
Tento krok má pomoci ke komercializaci značky s cílem uspět na evropských trzích. Po třech letech v Německu v roce 1994 začíná podnikat se svojí první hodinářskou značkou, která nese název Poljot-International. Ambice Shorokhovova tímto podnikatelským tahem nejsou však úplně naplněny, a tak v roce 2003 zakládá svoji druhou manufakturu, a to již pod svým občanským jménem.

Hledání ztraceného odkazu
Když se řekne ruská hodinářská škola, je zcela logické, že každého napadne značka Poljot. Pro mě osobně byla tato značka v dobách své největší slávy takovým ruským ekvivalentem našich Primek, ať už ze strany masové výroby nebo velmi podobného všedního designu. Z jejího odkazu, ale společnost Alexander Shorokhoff nevychází.
S cílem vymanit se z těchto nostalgických představ o ruských hodinkách a přinést na trh nějakou přidanou hodnotu, společnost nechává své hodinářské kořeny tak říkajíc v zapomnění. Z čeho naopak čerpá, jsou tisícovky let ruského umění, kultury a bohaté pravoslavné i carské historie. Přesně tak mají hodinky působit a přesně tak také působí.

Design, který není pro každého
Kdybych měl hodinky Alexander Shorokhoff přirovnat pro vaši lepší představu k jiné hodinářské manufaktuře, byla by to kubánská značka Cuervo y Sobrinos. Byť jsou si ruské a kubánské světy velmi vzdáleny, pominu-li politiku, obě značky vychází ve svých designech z velmi charakteristického kulturního prostředí. A to je tak specifické, že už tím selektuje samotné potenciální zájemce o své hodinky.
A to je dobře. Nemáme tu další Seika či Casia. Tyto značky nejsou masové, a to jim dodává na jejich charakteru a duši, díky kterým si drží svoji pozici v hodinkovém odvětví.

Ruské hodinky německé kvality
Jak už z celého článku vyplývá, to, že jsou hodinky vyrobené v Německu, je jen dobrým obchodním tahem, jelikož tento trh je blíže expanzi do světa hodinkových nadšenců, než kdyby společnost působila v Rusku. Jinak jde o hodinky, které v sobě nezapřou ruský designerský podpis.
Mnou recenzovaný model Neva, konkrétně Neva Black, je totiž inspirovaný mohutnou řekou Něva, která majestátně protéká Benátkami severu, tedy Petrohradem. Tyto hodinky díky „rozvlněnému“ ciferníku i zajímavým ručkám ztělesňují podstatu řeky, přičemž písmeno „N“ na subciferníku vteřinovky odkazuje na její jméno.
Hodinky na první pohled mohou působit pro někoho lacině, občas se v hodinářských kruzích říká „kolotočářsky“ či světsky. Ale to je jen věc pohledu a estetické preference. Jinak jsou totiž hodinky opravdu kvalitně zpracovány s maximálním důrazem na preciznost a detail. Hodinek v této barevné kombinaci totiž značka vyrobila pouhých třicet – do rukou se vám tak dostane jeden z mála kusů.
Co vnímám jako největší plus, že hodinky pohání manuální strojek. To by nebylo asi až tak zvláštní u hodinek za téměř čtyřicet šest tisíc. Ale světe, div se, jde o stroj Poljot, konkrétně o kalibr 3105 s rezervou nátahu čtyřiceti dvou hodin. Žádná ETA, Miyota nebo Sellita, nýbrž ruské srdce, které v těchto hodinkách bije a dává jim život, čehož si z hodinářského pohledu zkrátka cením.
