Hamilton American Classic Boulton Quartz: Indiana Jones a osudový číselník

Dnešní recenze je věnována hodinkám, jež způsobily ve světě hodinkových nadšenců velké pozdvižení. Ať se nám to líbí, nebo ne, svět hodinek významně formují také ambasadoři a slavné příběhy. Který příběh se může pochlubit tím, že u jeho zrodu stály před 42 lety filmařské legendy George Lucas a Steven Spielberg? A který ambasador je charizmatický jako James Bond a s přirozenou nonšalancí přepere tolik padouchů jako Rambo? Přitom má akademické povolání, a navíc i je vtipný? Přece Harrison Ford alias Indiana Jones! A právě s ním jsou spojené vintage hodinky Hamilton American Classic Boulton Quartz, které si spolu představíme.

Obsah článku

Boulton: Staronový hrdina pátého pokračování

Ano, v pátém díle Indiana Jones nosí na svém zápěstí hodinky Hamilton American Classic Boulton Quartz (dále už jen Hamilton Boulton). Nebojte se, v následujícím textu nebude žádný spoiler (informace, která prozrazuje klíčovou část děje), ve čtení klidně pokračujte, i pokud jste film ještě neviděli, protože dnes se budeme točit výhradně kolem hodinek.

Stejně jako je noblesní hrdina, tak jsou noblesní i jeho hodinky. U akčního hrdiny se očekávají masivní hodinky nebo digitálky s mnoha funkcemi. Ale to by nebyly správné hodinky pro archeologa, který má šarm a oblibu v historických předmětech.

Protože je Indiana Jones Američan a patriot, nosí americké hodinky značky Hamilton. Tato značka má bohatou historii. Vynikající kvalita a přesnost prvních kapesních hodinek Hamilton, stejně jako schopnost inovovat a rychle jednat při zachování vysokých standardů, upoutalo pozornost americké armády již v roce 1914. Jako oficiální dodavatel pro americké ozbrojené síly během první světové války, vybavil Hamilton stovky vojáků spolehlivými hodinkami. To vedlo k přesunu výroby od kapesních hodinek k pohodlnějším náramkovým hodinkám, což je změna, u které zůstalo.

Spojení švýcarské přednosti a amerického ducha

Možná vás zarazí, že se mluví o amerických hodinkách, a přitom je na číselníku SWISS MADE. Je to totiž trošku složitější. Značka je původně americká a s USA je spojena spousta jejích milníků. Přesto byla výroba v USA v roce 1969 ukončena a přesunuta do Švýcarska. Sám Hamilton charakterizuje své hodinky třemi P: Průkopnické, Praktické a Přesné. Také je označuje jako unikátní spojení švýcarské přesnosti a amerického ducha pro vytvoření osobitých, všestranných hodinek pro milovníky hodinek i jednotlivce, kteří dbají na styl. Další informace o této značce naleznete ZDE.

Model Boulton byl na trh poprvé uveden v roce 1941 a stal se na mnoho let nejoblíbenějším modelem značky. První oživení tohoto modelu proběhlo v osmdesátých letech. Aktuální model byl produkcí filmu vybrán jako ideální doplněk specifické postavy Indiana Jonese. Nenásilný odkaz na styl Art Deco, který charakterizovaly jednoduché tvary, výrazné barvy a luxusní materiály, se odrážel v originálně tvarovaném zlatém pouzdru, které činilo hodinky velmi zajímavými.

Dokonalá retro vzpomínka

Pouzdro je příjemně prohnuté, takže se krásně přizpůsobí tvaru zápěstí. Tvar pouzdra přesně kopíruje vystupující minerální sklo. Zatímco původní model měl rozměry pouzdra 23 mm x 37 mm a byl výrazně obdélníkový, aktuální Boulton se svými rozměry 27 mm x 31,6 mm více blíží čtvercovému tvaru.

Nožky pro uchycení řemene jsou k pouzdru připojeny naprosto plynule. Leštěný povrch pouzdra je pokryt PVD vrstvou ve zlaté barvě. Seřizovací korunka je výrazně drážkovaná a trochu budí dojem, že jde o dvě korunky na sobě. Čelo korunky nese plastické písmeno H, které odkazuje na název firmy Hamilton. Odkaz na historii je patrný i na číselníku, který je v nejoblíbenějším předválečném rozložení: centrální číselník pro hodiny a minuty se sekundovou ručkou na pozici 6 hodin. Subčíselník pro měření sekund je mírně prolisovaný, a navíc je soustředně drážkovaný, což v pamětnících může vyvolat vzpomínky na gramofonové desky.

Ručky jsou stejně jako hodinové indexy provedeny ve zlaté barvě. Velké plastické hodinové indexy jsou asi nejnápadnějším prvkem číselníku. Jejich font je ozdobný a krásně se hodí ke zlaté barvě. Samozřejmě nechybí ani nápis SWISS MADE, označující prestižní hodinářské produkty vyrobené v zemi, která se oblasti hodinařiny stala synonymem nejvyšší kvality. Jak je patrné z výše uvedeného, skládá se celý číselník ze spousty zajímavých detailů, které se k sobě hodí a dohromady tvoří zajímavý celek.

Elegance, co si získá příznivce noblesy

Zadní kryt (dýnko) je leštěný a není opatřen zlatým PVD. Lze zde najít všechny důležité informace o označení modelu a vodotěsnosti. Řemen je kožený s krokodýlím vzorem, s nekontrastním prošitím, což i se zvolenou barvou krásně doplňuje pouzdro zlaté barvy. Spona je trnová, označená logem firmy. Hodinky Hamilton American Classic Boulton Quartz asi nebudou pro každého. Na jedné straně, dle papírových rozměrů, se zdají spíše jako malé zlaté quartzky, na druhé straně jde o velmi elegantní (až noblesní) časomíru Indiana Jonese, která je krásně sladěná se spoustou zajímavých detailů a historických odkazů na ve své době luxusní a futuristický styl Art Deco.

K těm rozměrům: na fotce vidíte hodinky na ruce s obvodem 17,5 až 18 cm, a myslím, že rozhodně nepůsobí dojmem malých starých hodinek. Zajímavostí je, že jde o první hodinky, které má Indiana Jones na ruce. Vzhledem k věku Harrisona Forda se dá předpokládat, že v podání tohoto herce asi také ty poslední. To znamená ty jediné, které kdy ve filmu měl. Pokud vás zajímají i jiné filmy, kde se značka Hamilton objevila (a někdy dost výrazně), přečtěte si tento článek.

Základní technické parametry

Průměr pouzdra27 mm x 31,6 mm
Výška pouzdra7,8 mm
Šířka náramku18 mm
Vodotěsnost3 ATM (30 m)
Strojekbateriový quartz ETA 980.163
Materiál pouzdranerezová ocel s PVD
Materiál náramkukůže
Materiál sklíčkaklenuté minerální sklo

Podrobné technické informace naleznete ZDE. Recenzované Hamilton American Classic Boulton Quartz jsou aktuálně k dostání na www.Helveti.cz za 19 600,- Kč.

Text a fotografie: Vít Černý

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *