Hodinářství je v zemi helvetského kříže známkou tradice. Však jen posuďte sami, nejstarší značkou je slavný Blancpain se založením již v roce 1735. Ani se tak nenadějeme a značka bude již brzy slavit své 300. výročí. Oproti tomu Frederique Constant patří mezi ty nejmladší s označením Swiss Made. Jistě bychom našli na trhu spoustu jiných a mladších micro brandů, ale vezmeme-li v potaz etablovanost na trhu, patří tato rodinná společnost mezi ty z posledních, kterým se to povedlo.
Lze ale smazat tento rozdíl trvající více než dvě století? Soudě podle současné produkce a poměru cena/výkon, který neúnavně Frederique Constant drží, by to možné bylo. Třeba konkrétně podle modelu Frederique Constant Highlife Gents Automatic COSC FC-303N4NH6B rozhodně.
Obsah recenze
Skvělá hodinařina mladé značky
Frederique Constant je na švýcarské poměry opravdu mladou značkou. Troufnu si říct, že mladší, než byste sami čekali. Její historie se začíná datovat teprve k roku 1988, kdy si holandští manželé Stasovi začínají v podhůří Alp plnit svůj společný švýcarský sen navrhováním jejich první kolekce hodinek. Značka nese jméno po jejich předcích Frederique Schreinerové a Constantu Stasovi, proto Frederique Constant. Svým jménem tak značka ještě více podtrhuje svůj rodinný původ.
Návrhy a konstrukce prvních hodinek trvaly více než čtyři roky, aby v roce 1992 spatřily světlo světa. Se švýcarskými automatickými strojky sestavenými ženevským hodinářem se rodina Stasů pustila do velké švýcarské hry. A když píšu velké, myslím tím té největší. Společnost se po velice krátké době a zejména po kvalitní a tvrdé práci etablovala v segmentu entry luxury a stala se tak jedním z producentů hodinek pro vstup do brány dostupného švýcarského luxusu.
Co naplat, že značka sama produkuje vlastní manufakturní Tourbillon, jednu z nejsložitějších hodinářských komplikací, nebo strojek s udáváním fází měsíce. Na vyšší mety to asi zatím není, byť tyto strojky in-house nedělají ani mnohem věhlasnější značky. O tom ale později…
Brána do švýcarského luxusu
Frederique Constant je i konkurencí uznávaný jako brána do švýcarského luxusu. Tomuto statusu značce pomohl zejména model s označením Highlife Gents Automatic. Jedná se o model spadající do takzvané kategorie daily watch, a tedy hodinek vhodných pro každodenní nošení. Takové hodinky se často vyznačují tenčím pouzdrem pro pohodlné nošení, čistým číselníkem s jasně čitelnými indexy, a to bez komplikací nebo maximálně s komplikací ukazatele data či dne v týdnu.
Podobně laděné hodinky jsou dokonale kombinovatelné s košilí či sakem, ale i sportovním outfitem. Sportovnímu ladění pomáhá také odolné safírové sklíčko nebo vodotěsnost 100 metrů. Zkrátka absolutně dokonalé hodinky, které nemusíte sundat při žádné příležitosti a svými funkcemi bohatě postačí životu běžného smrtelníka.
A tento výčet do puntíku splňuje právě i zmíněný model od FC s referencí FC-303N4NH6B. Třešničkou na dortu je navíc strojek s certifikací COSC, díky čemuž hodinky mohou nést označení chronometru. Upřímně, hodinek s certifikací COSC pod šedesát tisíc korun na trhu moc nenajdete.
Pokud byste se chtěli ohlížet po věhlasnějších švýcarských daily modelech ze stejného segmentu, byť cenově odlišného, spadají sem například Rolex Oyster Perpetual, Omega Aqua Terra nebo Longines Conquest či Tudor Black Bay.
Vše, jak má být
U modelu Highlife Gents Automatic je vše správně. A co víc, model je možné si pořídit i s vychytávkou heart beat, a tedy že přímo z číselníku vidíte do stroje na chod hodinek. Za tuto featuru, která vás rozhodně nikdy neomrzí, si připlatíte pouze dva tisíce korun navíc oproti standardnímu modelu. A strojek jako celek funguje skvěle. Co taky jiného očekávat od COSC certifikovaného modelu. Ten disponuje rezervou nátahu 38 hodin a frekvencí 28 800 polokmitů za hodinu.
Hodinky samotné přichází na ocelovém tahu s motýlkovou sponou, která je za mě osobně pro každodenní nošení daleko příjemnější než spona překlápěcí. Kdo by pak chtěl hodinkám dodat onen sportovnější look, hodinky lze ozvláštnit gumovým řemenem s trnovou sponou, který je součástí originálního balení. Tato příjemná pozornost v podobě druhého řemínku je bonusem, za který se u konkurence draze připlácí.
Co když všechno není dost?
Proč ale tohle všechno nestačí k tomu, aby byl Frederique Constant etablován v těch nejvyšších kruzích? Upřímně si myslím, že společnosti v tomto ohledu neprospěla změna vlastnických poměrů, kdy se značka stala v roce 2016 součástí japonského holdingu Citizen. Chtě nechtě švýcarské hodinářství umí být občas velmi tvrdé až snobské a některé kroky nemusí být tolerovány, pokud chcete nést označení Swiss Made. Někdo by mohl namítat, že značka nemá dostatečnou historii a heritage, ale to nemá třeba ani takový Hublot nebo Richard Mille – a jak se jim daří.
Pravda je tak někde na půli cesty a ve Frederique Constant tak nezbývá nic jiného než pokračovat v dobré práci, která je otisknuta do každých hodinek napříč celým portfoliem. Třeba ji jednou kromě nejširší veřejnosti ocení i ta nejužší. In-house tourbillon s cenovkou pod 400 tisíc korun je už dostatečně hlasitým prohlášením!