Frederique Constant Manufacture Worldtimer: in-house automaty se světovými časy

Hodinky Frederique Constant z řady Manufacture tvoří ty nejpropracovanější a nejkomplikovanější modely osazené tzv. in-house strojky. In-house jsou strojky vyvinuté a vyrobené v rámci manufaktury, jejíž jméno je uvedeno na číselníku, jsou přesným opakem masově vyráběných strojků značek Eta, Sellita, Seiko atd. Vývoj in-house strojků vyžaduje velké know-how a investice, proto jsou výsledné kusy velmi prestižní záležitostí.

Dnes se podíváme (a to doslova, protože fotek k takovým hodinkám nikdy není dost) na model Frederique Constant Manufacture Classic Worldtimer Automatic FC-718NWM4H6, který se, jak název napovídá, kromě automatického in-house strojku FC-718 pyšní i GMT funkcí Worldtimer.

Obsah recenze

Když se řekne Frederique Constant

Švýcarská firma Frederique Constant je z pohledu hodinářského světa relativně mladou značkou. Její historie se začala psát v roce 1988, kdy manželé Aletta a Peter Stasovi navrhli vlastní kolekci hodinek. Značku pojmenovali podle svých předků Frederiquea Schreinera a Constanta Stase. I během tak krátké doby se ale značka stačila proslavit vývojem výše zmíněných in-house strojků.

Aktuálně – v rámci 35. výročí, vydali v pořadí již 31. strojek s funkcí Big Date a měsíčními fázemi. Mnoho dalších zajímavostí z historie značky najdete zde a další zajímavé modely z nejvyšší řady Manufacture najdete zde.

První, co přitáhne pohled

Pouzdro hodinek o velikosti 42 mm z nerezové oceli je, jak se na luxusní hodinky sluší, jako zrcadlo, celé dokonale leštěné, což přitáhne nejeden pohled. Tvar pouzdra je krásně oblý. Tvary a sesazení jsou dokonce tak propracované, že luneta na pouzdro plynule navazuje a budí dojem, že je jeho součástí.

Díky zahnutým nožkám pro uchycení řemenu sednou hodinky i na menší zápěstí a bez problému přes ně přejede rukáv košile, takže se při jejich nošení rozhodně nemusíte nijak ošívat, nebo hodinky pod rukáv schovávat. Odečtení času se děje v rámci několika málo elegantních pohybů a je hodné pravého gentlemana.

Číselník je krytý vystouplým, mírně klenutým safírovým sklem, které je pro minimalizaci odlesků opatřeno antireflexní vrstvou.

Komplikovaný, ale přehledný číselník

Hlavním bonusem těchto hodinek je číselník, který je doslova zaplněn komplikací pro určování časů v různých světových pásmech.

Začneme tím jednodušším – tři centrální ručky určují hodiny, minuty a sekundy. Na pozici 6. hodiny je subciferník, na kterém čtvrtá ručka ukazuje aktuální datum.

To ale není vše, co se na číselníku otáčí a zobrazuje časové údaje. Hodinky jsou totiž vybaveny komplikací Worldtimer, která majiteli zobrazuje čas ve všech 24 časových pásmech najednou.

Čas v časových pásmech a jim přiřazených metropolích se určuje pomocí prstence cejchovaného 1 – 24. Ten se proti směru hodinových ruček otočí 1x za 24 hodin. Z prstence při odečtu času v daném pásmu zjistíte hodiny, minuty pak udává minutová ručka. Na obrázku níže tedy vidíte 01:50 v Londýně, 02:50 v Ženevě, 05:50 v Dubaji, 20:50 v New Yorku a tak dále. Podrobný popis fukce Worldtimer naleznete v tomto článku.

Celý číselník je nádherně plastický a má několik výškových úrovní. Aplikované hodinové indexy krásně vystupují, stejně jako logo nebo jednotlivé kontinenty, zobrazené ve střední části číselníku. Nejlépe lze různě výškově usazené části číselníku pozorovat v oblasti na šesté hodině.

Nejen jednotlivé detaily, ale celý číselník působí velmi plastickým dojmem, k čemuž znovu přispívá i leštěné pouzdro.

K ovládání všech funkcí slouží korunka cibulového tvaru, která je velmi výrazně drážkovaná. Drážkování tu ale není jen pro potěchu oka – vylepšuje totiž ovládání korunky, která má spíše menší rozměry.

Za pozornost ale stojí také zadní část pouzdra. Zadní kryt (dýnko) je šroubovací a také leštěné. Na okraji najdete všechny důležité informace o materiálu, voděodolnosti a označení modelu.

Ten největší skvost je na druhé straně

To nejkrásnější je ale uprostřed, v srdci hodinek pod prosklením, kde se můžete kochat pohledem na barevný a bohatě zdobený manufakturní strojek  FC-718, který vychází ze základního kalibru FC-700.

Kromě barev je povrch strojku zdobený i různými dezény, od broušeného povrchu, přes ženevské pruhy, až po perláž, která nejen dobře vypadá, ale chrání strojek před prachovými částicemi (perlage – detaily zde). Průhledu na strojek nebrání ani rotor, který obvykle zakrývá půl strojku – rotor hodinek Manufacture Worldtimer je ale skeletonizovaný.

Aligátor s nevšední sponou

Kožený řemen z krokodýlí kůže má tmavě modrou barvu, která krásně ladí k barvě číselníku. Řemen je pečlivě bombírovaný a kontrastně prošitý bílou nití. Okraje a spoje řemenu jsou mistrovsky řešené a plynule navazují, podobně jak je tomu u pouzdra – ostatně lepené hrany by tady snad nikoho ani nenapadlo hledat.

Spona je velmi zajímavá a netradiční, ve tvaru loga firmy. Jde o překlápěcí sponu, jejíž používání je velmi pohodlné a efektní. Hodinky si drží stejný koncept od A do Z, proto se i spona obejde s minimem materiálu, zato vás ohromí maximální propracovaností.

Světoběžník v noci nespí

U Frederique Constant nezapomněli ani na noční režim, což u podobných hodinek není zase tak běžné. Zeleně zářící luminiscenční nátěr u centrálních ruček a většiny hodinových indexů zajišťuje dobrou čitelnost i za zhoršených světelných podmínek. Gentleman si tedy může bez obav dopřát společenský život i po setmění.

Shrnutí na závěr

Hodinky Frederique Constant Worldtimer jsou krásné oblekovky, které na první pohled budí dojem luxusu. Ač z kategorie společenských hodinek, své majitele rozhodně nebudou nudit.

Nezáleží na tom, zda se budete zrovna dívat na plastický číselník, kde vám funkce worldtimer odhalí čas ve všech světových pásmech, na krásně zdobený in-house strojek nebo na sponu. Váš pohled vždy padne na netradičně řešené a skvěle řemeslně zpracované hodinářské umění. Hodinky Frederique Constant Manufacture Classic Worldtimer Automatic z rutinního odečítání času pokaždé udělají nevšední zážitek.

Základní technické parametry

  • Průměr pouzdra: 42 mm
  • Výška pouzdra: 12,1 mm
  • Hmotnost: 87 g
  • Šířka náramku: 22 mm
  • Voděodolnost: 5 atm (50 m)
  • Strojek: Automatický, FC-718
  • Materiál pouzdra: nerezová ocel
  • Materiál náramku: krokodýlí kůže
  • Materiál sklíčka: klenuté safírové sklo s antireflexní úpravou
  • Podrobné technické informace naleznete zde.

Text a fotografie: Vít Černý

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *