Fortis Novonaut N-42 Legacy Edition – Stopařův průvodce po galaxii

Jsou hodinky společenské, potápěčské, závodní, chytré a v neposlední řadě nesmíme zapomínat na hodinky astronautské, či v našem případě kosmonautské! Vesmír je v oblibě od nepaměti, lidé rádi odhalují nepoznané a k takovému dobrodružství je zapotřebí i spolehlivý parťák, který nám ukáže a změří čas na našich toulkách – třeba rovnou po celé galaxii.

Přestože v helvetím portfoliu nenajdeme Omegu, i ve vesmírném prostředí se vyznáme! Fortis je totiž v tomto rybníčku jako ryba ve vodě a byla by chyba, kdyby zůstal ve stínu svých slavnějších kolegů. Fortis Novonaut N-42 Legacy Edition jsou totiž jak dělané do kokpitu raketoplánu.

Obsah recenze

Nesmírně vesmírný Fortis

Jak to u vybrané společnosti bývá, ani Fortis se neohání vesmírem jen kvůli trendům. Spojení Fortis – vesmír je tu dlouhou dobu. Fortis vždy dodával výrobky, které měly sloužit zejména k těmto účelům, ne jen do kanceláře.

Přesněji si premiéru s vesmírem odbyl již v roce 1962, kdy nechal otestovat své Spacematic americkou posádkou. Oficiálním kosmonautským chronografem se stal v roce 1994, kdy dodával hodinky agentuře Roskomos. A takto bychom mohli pokračovat až do teď.

Pocta historii

Z jistých důvodů již Fortis nespolupracuje s ruskou korporací Roskosmos, ale historie se přepsat nedá, tak proč ji nevyzdvihnout s respektem. Nový Novonaut je toho krásným důkazem a vdechuje vesmírný prach i do reference F2040008. A protože na budoucnosti také záleží, Fortis i nadále spolupracuje na vývoji svých hodinek u zdroje. Aktuálně podporuje např. rakouský a švédský vesmírný program.

Wow efekt na první dobrou

Už při prvním pohledu je jasné, že Fortis to myslí smrtelně vážně, a tento ocelový blok nelze brát na lehkou váhu. A to doslova. 42 mm širokému pouzdru ještě 2 mm přidává luneta a z masivní, šroubovací korunky máte pocit, že se jedná o pojistku ručního granátu.

Díky své výšce 15 mm a délce lug to lug 51 mm lze hodinky použít i jako ruční boxer 😁, což přináší výhodu v tom, že hodinky nejsou klasifikovány jako zbraň. Masivní fortisovské šrouby na uchycení náramku by jistě také našly své uplatnění v intergalaktické bitvě. Všemu pak dominuje hmotnost, která výše uvedené stvrzuje poctivými 247 g i s ocelovým náramkem.

Uhlazenost zblízka

Zpracování ciferníku a lunety

Při pohledu zblízka překvapí hodinky svou přehledností a uhlazeností, což přičítám hlavně matnému zpracování ciferníku a lunety. To je zde naprosto ukázkové. Existuje i reference s raketkou na subciferníku v lesklé verzi. Osobně se mi více zamlouvá právě matné provedení, které souzní s kosmickým tématem dokonale. Černá, bílá a oranžová, nic víc zde nehledejte. Ciferník sice obsahuje spousty indexů a číslic, ale nic zde nepůsobí rušivým dojmem a vše je na správném místě.

Struktura ciferníku má zrnitý matný povrch a ve stejném stylu je i datový věnec, který nijak nevyčnívá, pouze znázorňuje den v týdnu a datum. Zajímavostí je pak každý 13. den v měsíci, který je vyveden v oranžové barvě. Třináctka je pro Fortis významným a šťastným milníkem.

Háv tajemna lze po bližším pátrání snadno rozklíčovat. Firma byla založena třináctého, stejně tak nový majitel Jupp Philipp převzal firmu třináctého, v té době s 13 zaměstnanci. Tento den tak žádný měsíc nezůstane bez povšimnutí, ať už pro team Fortis, či jejich věrné zákazníky. Hodinky vám to vždy připomenou. Nad datovým okénkem se nenápadně, ale hrdě tyčí nápis firmy s korunou a pod okénkem pak název modelu Novonaut.

Jen tak mimochodem, 13 je aktuálně velkým tématem i v Helveti – každou chvílí očekáváme limitku H02, o které jsme psali zde.

Hlavní číslice ciferníku jsou aplikované a plně luminiscenční. Právě plasticita číslic posouvá ciferník do další úrovně přehlednosti. Luminova typu X1-Lumicast zaručuje tu nejlepší čitelnost uprostřed opuštěného, temného vesmíru. Zbytek indexů a označení je tištěný a i tak skvěle ladí s matným, zrnkovitým povrchem. Hloubku ciferníku dodává chronografická, vystouplá stupnice.

Subciferníky

Subciferníky sice připomínají gramofonové desky, funkci však mají jinou. Ten pod dvanáctou hodinou načítá minuty a subciferník na šesté hodině načítá hodiny stopek. Vesmírný dojem dotváří strohé označení modelu N-42 právě v tomto ciferníčku.

Že se jedná o funkci stopek poznáte i podle barevného rozlišení ruček, které je v souladu s vteřinovou chrono ručkou. Rozběhne se tedy až po spuštění stopek. Na subciferníku na deváté hodině pak kmitá mimostředná vteřinová ručka. Za použití UV lampy se krásně rozsvítí i oranžová barva.

Luneta a dýnko

Luneta má oboustranný chod, keramickou vložku s luminiscenční výplní a manipulace s ní je jistá, zároveň tichá jako vesmír sám. V klidu tak můžete měřit úseky, odpočítávat a mít jistotu, že nevyrušíte jiné formy života ve vedlejší galaxii.

Dýnko je šroubované (ano, Novonaut se zastavil na 200 m vodotěsnosti) a liší se dle barevné varianty. U černé verze nalezneme gravírovanou raketu na ocelovém dýnku, u modré verze je dýnko prosklené, kouřové, opět s raketou. A zde se již můžeme přesunout k tomu, co se ukrývá pod dýnkem!

Vesmírný pohon

To co pohání Novonauty, je pro někoho neznámý název, pro znalce Fortis již zavedené jméno, a tím je Werk 17. Společnost La Joux-Perret vyvinula tento strojek na míru právě pro Fortis a jedná se o první strojek v historii, který je určen pro použití ve vesmíru. Pro detailnější informace o provedeném testu navštivte článek zde.

Kromě své odolnosti Werk nabízí:

  • 28 800 polokmitů za hodinu
  • 26 kamenných uložení
  • Rezerva chodu 60 hodin
  • Automatický nátah
  • Hacking (zastavení vteřinové ručky)
  • Ukazatel data a dne v týdnu

Zpět na zem

Ač mají hodinky univerzální design, nejsou díky svým proporcím pro každého. Majitelé užších zápěstí (jako já) mají holt smůlu. Zde bych doporučoval obvod ruky zhruba od těch 17,5 cm. Dalším zádrhelem může být cenovka, která atakuje hranici 130 000 Kč. Zde už by mnozí mohli přemýšlet nad Omegou a jejich Speedmastery, které již nejsou cenově tak rozdílné.

Záleží tedy na každém, nicméně pokud hledáte „ne tak profláklé“ hodinky s velmi pěkným zpracováním, skvělým strojkem a velkým kusem historie a vesmíru na bedrech značky, určitě neprohloupíte.

Zajímavost: Tento model můžete spatřit i na zápěstí nového ambasadosa značky Matthiase Malmedieho. Automobilový expert a televizní moderátor je velkým fanouškem značky, která pro něj má i citovou hodnotu. Fortis totiž byly jeho první automatické hodinky! Více o Fortisu zde.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

4 komentáře u “Fortis Novonaut N-42 Legacy Edition – Stopařův průvodce po galaxii

    • Máte pravdu, v tom případě už by šlo o solidní lýtko :)) Omlouváme se za chybu a děkujeme za vaše upozornění.
      Správně má jít samozřejmě o obvod ruky a nikoliv průměr. V článku jsem to opravil. Pokud máte zájem, ozvěte se mi na stencek@helveti.cz a pošlu vám slevový kód na nákup jako poděkování.
      Zdraví, Jiří Štencek

  1. Arabskými číslicemi osázený matně černý ciferník, nad nímž běhá červenou barvou se skvoucí ručička vteřinovky, to jsou Fortis B-42 Cosmonauts. Příznivcům značky dnes výrobce otevírá dveře další kapitole pokračovatele legendy nesoucí název Novonauts.

    Klasika zabalená do nového hávu nadále drží laťku nedostižného díla hodně vysoko nad zemí. Z estetického hlediska se opět jedná o decentní zpracování bez rušivých výstřelků, který v proudu času nesnese konkurenci. Hodinářský projekt přicházející, jakoby z jiného světa nasměrovaný do jiného prostoru. To všechno stvořeno při vědomí toho, že vesmír pojem času nezná, leč člověku je limitem všeho.
    Ve velmi pěkném článku bych snad akorát ještě zmínil cenově dostupnější variantu bez chronografu, která je též hodně zdařilým ekvivalentem fenoménu Fortis Cosmonauts potažmo Novonauts.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *