Japonská značka Citizen se řadí k jedněm z největších výrobců hodinek na světě a zároveň je špičkou co se vývoje časoměrné techniky týče. Záležet si dává nejen na technické stránce hodinek, funkčnosti, ale i designu, který má občas tendenci vyčnívat z davu. Zřejmé je to i z poměrně nedávné novinky, o které jsme se poprvé zmiňovali už v průběhu prázdnin – hodinek Tsuyosa Automatic NJ0150-81Z, které se prostě nedají přehlédnout. A nejen to je na nich pozoruhodné. V čem konkrétně vynikají, a co by se na nich případně dalo zlepšit, se dozvíte v téhle recenzi. Pojďme si tyhle žluťásky prohlédnout pěkně zblízka.
Barvy s létem nekončí!
Naopak, s příchodem ocelové oblohy a rychlého západu slunce je potřeba si ten den tak nějak „rozjasnit“. A k tomu se více než dobře hodí novinka od Citizenu v podobě modelu Tsuyosa Automatic ve třech nádherných barvách cifru (+ tradiční černé). Nebudeme si nic nalhávat, velcí hráči hodinařiny celkem nedávno odstartovali tuhle barevnou jízdu a nejen Citizen se na této módní vlně také veze.
Když jsem poprvé viděl pastelově barevné cifry a jejich křiklavé odstíny, nijak mě to nezaujalo. Zase další módní výstřelek, řekl jsem si. Jsem fanda inovací, nových technologií, ale výrazné barvy mě delší dobu nechávaly chladným. To přejde, byla má další úvaha. Ale nepřešlo, a naopak jsem se přesvědčil, že to je vlastně dobře. Sytě barevný ciferník snad v jakémkoli myslitelném spektru RGB je prostě fajn výstřelek, když se dobře zkombinuje s pouzdrem a celkovým designem hodinek. Dává vyniknout tvaru, přitahuje pohledy a vlastně dělá ten den s hodinkami na ruce hezčí.
Sportovní oblekovky
Model Tsuyosa Automatic NJ0150-81Z od Citizenu osobně řadím jako entry-level kategorie „Luxury sport watches“. Tato kategorie vznikla začátkem 70. let, kdy vznikla potřeba vytvořit hodinky, které budou dostatečně robustní, aby vydržely hrubší zacházení, ale zároveň i elegantní a ne tak vysoké, aby se daly schovat pod rukáv košile. První počin (a vlastně tvůrce této kategorie) měl na svědomí Audemars Piguet s dnes již legendárním modelem Royal Oak. Následovaly další značky, Patek Phillipe s Nautiliusem a v nedávné době třeba Tissot s modelem PRX opět v různých, byť decentních barvách. Dalším rysem hodinek z této škatulky je například integrovaný tah a určitě sem zapadne i často využívaný hexagonální tvar pouzdra nebo alespoň jeho náznak. Konec dějepisu a jdeme zase zpět k modelu Tsuyosa.
Jedna barva vládne všem
Je totiž barva a pak BARVA. Za mě všemu tomuto barevnému šílenství kraluje křiklavě žlutá ve svém odstínu Amber. Nebo je to spíše odstín Honey? To je jedno, je to prostě boží barva a těmto Citizenům sekne parádně včetně velmi decentního sunburst efektu. Na první pohled to jsou jednoduché hodinky, ale zato promakané do posledního detailu. Soudkovitý tvar ocelového pouzdra designově podtrhují ostře řezané hrany s vertikálně jemně kartáčovanou povrchovou úpravou. Ty pak navazují na integrovaný tah, který kombinuje leštěné články právě s těmi broušenými… Trendy velikost 40 mm je krásným univerzálem snad pro jakékoli zápěstí a jsem rád, že Citizen v tomto modelu nenarost více. Není to ani potřeba, možná naopak by jim slušelo i další zhubnutí na 36 nebo 38 mm. Na jednoduchém ciferníku bez zbytečných textů krásně vyniknou tenké indexy pokryté luminescencí od Superluminova.
Trocha extravagance
Jak přitáhnout oči na jedno konkrétní místo na ciferníku? Stačí „kyklop„. Fičura vzbuzující kontroverzi, ale rozhodně se jí nedá upřít její přínos v podobě zvětšení datumového pole. Pro mě uživatelská premiéra a vůbec mi to nevadí. Naopak to dodá hodinkám na zajímavosti a když už mají výstřední barvu, tak proč by nemohly mít stejně tak výstřední věc v podobě zvětšovací lupy. Pokud jde pouze o ukazatel dne v měsíci, jsem s tím v naprostém komfortu, být tam ještě název dne, už by mi to asi lehce vadilo. Chce to jen trochu zvyku, protože kyklop je zvenčí skla a párkrát jsem se přistihl, jak jsem s hrůzou nahmatal na skle hodinek cosi „zvláštního“. Další věcí, co dělá hodinky zajímavými a jinými, je mírně zapuštěná korunka na pozici 4. hodiny. Nepřekáží mi tak a dodává hodinkám více symetrický tvar. Snad jen to ovládání není tak komfortní a obzvláště pro ty, kteří mají velké prsty. Ale dá se s tím žít. Pozitiva zde jasně převažují. Na ruce pak drží hodinky už zmíněný integrovaný ocelový tah zajištěný sponou s pojistkou, která je opět hezky broušená a zdobí ji logo Citizen. To zase bude lapač šrámů od aktivity zvané „office desk diving“… Tolik vše, co je na první pohled viditelné při běžném nošení.
Výdrž akorát, voda radši ne
Protože pak tu ještě máme šroubovací dýnko vyvedené s průhledem na strojek hodinek. Tím je osvědčený manufakturní kalibr Citizen 8210 s 21 kameny a pracující na frekvenci 21.600 polokmitů/hod a jde vlastně o klon Miyota 8218, která spadá pod křídla Citizenu. Plné natažení vystačí na cca 45 hodin rezervy chodu a přesnost je přijatelných -10/+25 s za den. Strojek hodinek Tsuyosa Automatic NJ0150-81Z je vyveden v sympatické zlaté barvě a celkem tak odstínově ladí s ciferníkem. Žádné další dekorování rotoru se nekoná a já bych klidně průhled oželel, nemá pro mě žádnou další přidanou hodnotu. Je to ale ryze subjektivní, někdo jej naopak vyžaduje. Snad jedinou stinnou stránkou hodinek je 50 m vodotěsnost. Být tam trojciferné číslo, budu naprosto spokojený. Takhle to bude jen na lehké cákání nebo rychlou a opatrnou sprchu. Korunka totiž není šroubovací. Na druhou stranu, výlety do moře u hodinek z kategorie luxusní sportovní hodinky ani neplánuju, jejich přirozeným prostředím jsou situace následující po sportu, kdy si vezmu polo triko a vyrazím do společnosti na drink a vydatnou večeři.
Jde se do města
Na ruce drží skvěle, kompaktní rozměr a výška 11,7 mm v kombinaci s váhou 128 g zaručí, že dlouhodobým celodenním nošením nehrozí zánět šlach (váženo s upraveným tahem na mé 18 cm zápěstí). V podstatě o nich nevím, rukáv se mi o něho nezasekne a díky ocelovému tahu působí dojmem, že něco vydrží. A z praxe můžu potvrdit, že poutají zaslouženou pozornost. Jak u fanoušků hodinek, tak i ostatních, chronobundem nepolíbených kolemjdoucích. Barvy jsou prostě trendem nejen letošního roku. Za částku převyšující mírně ekvivalent 300 EUR jsem získal hodinky, které nejsou jen o líbivém designu a funky barvě. Automat, ocelové pouzdro, integrovaný tah, safírové sklo jsou jen skromným shrnutím toho, proč by byl hřích nechat si tento model utéci mezi prsty. Mají více než vše, co běžný uživatel od hodinek potřebuje. A jako celek Tsuyosa Automatic NJ0150-81Z funguje dokonale. To zřejmě i proto, že v japonštině je slovo Tsuyosa synonymem pro sílu.
Hodinky Citizen Tsuyosa je skvělé vidět
Hodinky Citizen Tsuyosa jsou tak lákavé, že je opravdu zážitek prohlédnout si je naživo. Chcete si je prohlédnout, vyzkoušet nebo se o nich dozvědět něco víc? Přijďte se na ně podívat prodejny v pražských Holešovicích.
- Na hodinky Citizen poskytujeme záruku na 5 let.
- Pokud hodinky koupené přes e-shop nesplní vaše očekávání, máte možnost je během 90 dní vyměnit, nebo nenošené vrátit.
- Jestliže vám jen nebude sedět délka tahu, rádi vám jej upravíme přímo v prodejnách. Kromě toho stačí rovnou do objednávky v e-shopu napsat obvod vašeho zápěstí a hodinky s kovovým náramkem vám dorazí upravené přímo na míru.
- V prodejnách vás srdečně uvítáme i když si budete chtít hodinky Citizen jen prohlédnout a třeba se o nich dozvědět další zajímavosti.
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Těšíme se, že vám uděláme radost nejen novými hodinkami, ale i povídáním o nich. Najdete nás na Spotify, Apple, Youtube, Amazon a Castbox.fm. Máte-li tip na téma, které vás zajímá, nechte nám vzkaz v komentářích, rádi ho zpracujeme. A jak často budeme publikovat? Prozatím se můžete těšit na přibližně 3 nové díly do měsíce.
Suprově napsaný
Nádherná recenze!!
Mockrát děkujeme a autorovi článku rádi vyřídíme 🙂
Nedíval jsem se na cenu, ale tady aby měl člověk s nimi strach vyjít, když by se strhl déšť a měl jen polokošili. I z hledisky přesnosti by mne neoslovily…..dobré tak, jak z 80 let. Měl jsem, a někde položil a už nedohledal. A dnes jedny mám od této značky …. co mi přišly fajn, řízené rádiem….
Dobrý den, pane Hajovský, voděodolnosti 50m bych se nebál a déšť ty hodinky určitě přežijí. Ostatně by o tom mohlo referovat několik našich zákazníků a i kolegů z Helveti.
Přesnost pak je pro tuhle cenovou kategorii a typ strojku (mechanického) poměrně standardní, takže i to bych Citizenu nijak nevyčítal. Bateriové hodinky řízené rádiem jsou samozřejmě o řád přesnější a máte-li raději vysokou přednost nežli mechaniku hodinek, dává tato volba velký smysl.
Kdyby vás téma voděodolnost zajímalo více, doporučuji například náš podcast věnovaný voděodolnosti nebo články: Voděodolnost hodinek přehledně a Jak probíhá testování voděodolnosti hodinek.
Zdraví, Jiří Štencek