Davosa Ternos Professional 68h Carbon Limited Edition 161.539.50

V dnešním příspěvku si krátce představíme hodinky od švýcarské firmy Davosa. Spoustu lidí o této společnosti možná uslyší poprvé. Za jejím jménem se však skrývá již několik dekád dlouhá historie a především také docela rozmanitá nabídka. My se zaměříme na jeden konkrétní kousek, kterým je Ternos Professional 68h Carbon s referenčním číslem 161.539.50. Hodinky jsou to poměrně neobvyklé a rozhodně ne pro každého, ale i tak si určitě zaslouží samostatný článek. Pojďme se tedy na tyto gunmetal potápky s karbonovým číselníkem podívat blíž.

Obsah recenze

Designem se vymykají

Nejdříve se zaměříme na design. Ten se totiž do značné míry odlišuje od toho, na co jsme u potápěčských hodinek zvyklí. Největší specialitou je už na první pohled karbonový číselník, který je vyráběný z uhlíkových vláken a pryskyřice. Výsledkem tohoto spojení je zcela náhodný vzor, který dělá z každých vyrobených hodinek unikát.

V současné době Davosa rozhodně není jediná firma, která by se výrobě takových ciferníků věnovala. Na druhou stranu si můžeme všimnout, že stejný materiál společnost zvolila i při výrobě vložky do lunety, což už je rozhodně velmi neobvyklé. Samotné pouzdro a řemínek těchto hodinek je pak vyroben z nerezové oceli, na které je aplikována PVD vrstva v poněkud ostřejším provedení gunmetal. 

Když se podíváme na celkovou siluetu pouzdra, nelze přehlédnout dost výraznou podobnost s ikonickým modelem Rolex Submariner. Davosa bohužel ve své současné produkci sportovních hodinek napodobuje design některých luxusních značek poměrně často. Ovšem není jediná – viz např. článek kolegy Patrika. Na druhé straně se nabízí říct, zda je to špatně. Odpověď na tuto otázku je pak na každém z vás.

V případě Ternosů se sice jedná o ikonický vzhled, který navíc firma umí velmi pěkně zpracovat, ale k originalitě to má bohužel relativně daleko. U tohoto konkrétního modelu z karbonu však několik vlastních prvků přeci jen najdeme. Pokud pro vás otázka originality designu není příliš zásadní, nemusíte si s tím lámat hlavu. Naopak je na místě radost z toho, že vzhledově vše funguje, jak má.

Parametry vás nezklamou

Konstrukce ve stylu potápěčských hodinek zde není jen na okrasu, ale poslouží i v praxi. Tenhle kousek totiž disponuje voděodolnosti do 300 metrů, takže ani hlubší ponory v moři nebudou žádný problém. Karbonový číselník navíc kryje safírové sklíčko s antireflexní vrstvou, které zajistí maximální odolnost proti poškrábání.

Stejně jako u ostatních hodinek s tímhle typem skla je ale nutné počítat, že sice odolá vrypům a vlásečnicím, ale pod vlivem silnějšího nárazu může prasknout. Bavíme se ale spíš o krajních případech, se kterými se při běžném nošení většina lidí nesetká. Nicméně u hodinek určených do nepohody je dobré to alespoň zmínit.

▶️ Tip na další čtení: přehled vlastností nejčastěji používaných materiálů hodinkových sklíček a jejich využití najdete v článku Jak vybrat sklíčko hodinek?

A jak se nosí?

Když si dáte hodinky na ruku, už od první sekundy je znatelná vyšší hmotnost a mohutné pouzdro. Tenhle kousek váží přes 200 gramů a průměr má 42 milimetrů, takže se jednoznačně bavíme o pánských hodinkách, které padnou především na větší zápěstí. Černá PVD úprava v gunmetal provedení také nebude pro každého. Na druhou stranu v kombinaci s již zmíněným karbonem na lunetě a číselníku je to určitě neotřelá volba a v klasické ocelové verzi by přeci jenom karbonová úprava přišla o své kouzlo. 

Navzdory nepravidelnému vzoru na číselníku jsou hodinky dobře čitelné, což je určitě velká výhoda. Všechny tři ručičky jsou výrazné a navíc zde máme také poměrně velké indexy, takže zorientovat se v čase nebude problém ani pro majitele s horším zrakem. Ve tmě pak poslouží luminiscenční nátěr SuperLuminova, který najdeme v hojném množství jak na indexech, tak na všech třech ručkách.

Strojek na základech La Joux-Perret

V průběhu tohoto článku jsme si řekli spoustu informací o designu a funkčnosti, ale tak trochu do pozadí nám spadl strojek. To je ale určitě nutné napravit, protože v těhle Davosách nám uvnitř pouzdra tiká automatický kalibr DAV 3121, který je postaven na základu strojku La Joux-Perret.

Bez debat můžeme říct, že za katalogovou cenu 42 300 Kč je to poměrně neobvyklá volba, protože takové strojky se nezřídka používají i v mnohem dražších hodinkách. Rezerva chodu je zde příjemných 68 hodin a přesnost by se měla pohybovat od -10 do +25 sekund za den. S jistotou se ale dá říct, že většině lidem hodinky poběží mnohem přesněji.

Jaký je tedy finální verdikt?

U tohoto modelu si víc než kdy jindy bude muset každý čtenář udělat vlastní obrázek, zda by takový kousek mohl být pro něj, či nikoliv. Najdeme tady totiž několik věcí, které můžou být pro někoho naprosto zásadní, zatímco jiní nad nimi jen mávnou rukou.

Určitě se dá říct, že se nejedná o špatně zpracovaný kousek. Odolnost je velmi slušná, strojek je také bezvadný, no a kombinaci karbonového číselníku a lunety bychom u konkurence hledali asi jen těžko. Na druhou stranu vysoká hmotnost a určitá absence originálního designu může být lehce zarážející.

Pokud by vás ale tenhle model zaujal, určitě se ještě hodí doplnit, že se jedná o limitovanou edici v počtu pouhých 200 kusů, takže doporučujeme případné rozhodnutí neodkládat příliš dlouho. Jedno je totiž jisté, hodinky takového rázu asi neuvidíme příliš často.

▶️ Tip na další čtení: Označení limitovaná edice v poslední době trochu ztratilo své kouzlo. V článku Vyberte mi hodinky: vydané v limitované edici jsme se pokusili najít modely, které toto označení podle nás poctivě naplňují.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *