Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary

Hodinky s želvím krunýřem ve znaku byly vždy tak trochu v pozadí na úkor velkých hodinářských značek, navzdory své dlouhé a bohaté historii. Přesto Certina dokázala zaujmout pozoruhodnými inovacemi. V roce 2018 dokázala na sebe strhnout pozornost širší veřejnosti, když představila model DS PH200M. O rok později pak svými hodinkami Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary, dokazuje, že se skutečně jedná o víc, než jen o na první pohled líbivé potápěčské hodinky v retro stylu, které navíc mají jeden z dosud nejlépe vypadajících smaragdových ciferníků. A to vše za zlomek ceny většiny ostatních hodinek, které tuto barvu patřičně zpopularizovaly.

Zkratku DS – “Double Security” Certina představila světu roku 1959 a od té doby se tento systém snaží neustále inovovat. Extrémní robustnost pouzdra, zesílené safírové sklíčko a zadní kryt zapadají do komplexního systému, který umožňuje zvládnout i ty nejnáročnější podmínky od himálajských vrcholů, až po hlubiny oceánu.

Certina má však se svým modelem “DS-1 Big Date 60th Anniversary” daleko více es v rukávu. Nechce se snad ani věřit tomu, že by Certina a Audemars Piguet měli něco společného. A přece je tomu tak…

Zásadní inovace jméno Nivachron

Nivachron je inovativní materiál, jenž byl vyvinut společnostmi Swatch Group a právě Audemars Piguet. Poprvé byl použit v hodinkách Swatch “Flymagic”, které byly představeny v loňském roce. Hlavním cílem Nivachronu je zlepšit odolnost vůči magnetickým polím. Je to jeden z velkých neduhů všech mechanických hodinek a jedná se o mnohem běžnější a závažnější problém, než by se na první pohled mohlo zdát.
Magnetické pole může způsobit předbíhání hodinek, či naopak jejich zastavení. Dveře ledničky jsou pro vaše hodinky stejně velkou hrozbou, jako jejich odložení na noční stolek v blízkosti mobilního telefonu. Neviditelná síla magnetismu se ukrývá takřka kdekoli. Ve sponách na kabelce, či v útrobách reproduktoru. Díky inovativní pružině Nivachron tento problém takřka odpadá a důsledkem je tak mimo jiné i vyšší přesnost. A protože je tento materiál založen na bázi titanu, vlásek je vysoce odolný vůči kolísání teploty a navíc vykazuje dobrou odolnost proti nárazům.

80 hodin s ETA Powermatic

Certina se však také zaměřila na srdce hodinek, tím je ETA Powermatic 80.651 se skutečně velkorysou 80hodinovou rezervou. A samozřejmě neopomněla ani pro tento model zajistit nezbytnou vodotěsnost. Díky zpevněnému pouzdru, se s hodinkami můžete potápět do sta metrů hloubky (10 ATM) bez nutnosti mít plně zašroubovanou korunku! Jak vidno, Certina má své jubilejní hodinky promyšlené do nejmenšího detailu a to samé platí také pro jejich design. Stačí totiž jen letmý pohled a “DS-1 Big Date 60th Anniversary” Vás dokonale uhranou.

Spolehlivě zaujmou každého

Společnost ze švýcarského Grenchenu zkrátka moc dobře ví, jak zaujmout. První, co Vás na těchto hodinkách zaujme, je zcela určitě jejich smaragdový ciferník s povrchovou úpravou “sunburst”, která vytváří paprskový efekt a dodává mu tak hloubku. Ciferník je dále krytý konvexním safírovým sklíčkem s antireflexní vrstvou. Robustně vyhlížející pouzdro o velikosti 41mm (lug to lug 48,5mm) přitahuje pozornost, ale stejně tak působí dostatečně elegantním dojmem, a to zejména díky úžasné barvě číselníku, jenž skvěle zvýrazňuje použité hodinové indexy, které jen podtrhují celkový dojem z hodinek. Na pozici 6 pak dominuje velké datumové okno, které je velmi dobře čitelné díky dvojitému rozdělení. Jeho nastavení probíhá skokově s efektem, který vás “donutí” vyčkat na půlnoc.

Nad datem se pak objevují nápisy “Powermatic 80“ a “Special Edition“, které dávají zcela jasně najevo, že se opravdu nejedná o jen tak ledajaké hodinky. K tomuto faktu přispívá také rytina na dýnku – “60th“, jenž odkazuje na výročí “DS konceptu”. Vše je společně s nápisem “Certina” vyvedeno v zrcadlovém lesku oproti zbytku zadního pouzdra, na které byla použita kartáčovaná nerezová ocel. A konečně, nelze nezmínit také dnes již tolik populární milánský tah s motýlkovou sponou z nerezové ocele, který hodinkám Certina “DS-1 Big Date 60th Anniversary” dodává na jemnosti.

Cena hodinek Certina DS-1 Big Date 60th Anniversary C029.426.11.091.60 je 25 990 Kč.

Autor: Jiří Marek

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *