Bulova Super Seville Precisionist: Hranice mezi kýčem a dokonalostí

Trend hranatých hodinek je opět na vzestupu. Stačí se podívat na nejoblíbenější pánské hodinky a najdeme zde: Mido Multifort, Casio Collection MTP, Casio G-Shock, Festina Classic Bracelet a mnoho, mnoho dalších. Zda za to může oblíbenost retro trendů, nebo pouhý fakt, že takové hodinky jsou pohodlné, už nechám na každém. Dnes si představíme model, který by mohl být nejoblíbenější jak v kategorie pánské hodinky, tak i v kategorii dámské hodinky. Zda mají hranáče od Bulovy stejné charisma, jako jejich jméno se dozvíte v následujících řádcích, kde najdete i videorecenzi ⬇️.

Obsah článku:

Novinka jen na oko

Mladší hodinková komunita často považuje slovo Homage za urážku. Ostřílení harcovníci však vědí, že to není trend posledních let, ale hodinky s podobnými designy vznikaly snad po celou dobu, od počátků produkce náramkových hodinek. A je úplně jedno, zda daný model nesl označení homage, pattern, nebo cokoliv jiného. Hodinkové designy se zkrátka opakují po staletí. Jen dnes to jaksi nemůžeme skousnout, že? 🤔

Přiznejme si to, co pořád nového vymýšlet a zda vůbec vymýšlet, pokud vyšlapané cestičky fungují na jedničku. Pokud máte svůj oblíbený model, horko těžko se uchýlíte k nošení něčeho jiného jen proto, abyste na ruce měli originál, který nikdo jiný nemá, neviděl a nesežene!

Podobně to udělala značka Bulova, která jednoduše „vykradla“ kompletní design a na svět v 70. letech přišly Bulova Day & Date. Hádáte správně, historii mnohem známější značky zde rozepisovat nebudu a každý si ji jistě vyhledá dle zájmu sám 😅.

Věčné téma, které obec rozděluje na dva tábory. Jedni berou produkci takových kousků jako prachsprostý a právem opodstatněný padělek, druzí jsou rádi, že mohou nosit kultovní hodinky, na které si nemusí brát hypotéku. Ještě mě napadají sběratelé, kteří se neřadí do žádné škatulky a s nadhledem si osvěží svou sbírku právě takovým kouskem, který vyvolává tak rozdílné diskuze a častá zavržení 🤣 a jsou schopni si užívat i hodinky z levnější kategorie, přesto kvalitní.

Videorecenze

Bulova Super Seville | Recenze

Provokovat za každou cenu

Bulova má na svědomí mnoho kultovních modelů. Kdo by neznal proslulé Lunar Pilot, Parking Meter, nebo třeba Computron? Za svou dlouhou historii, která spadá až do roku 1875 bylo takových kousků mnoho. Stejně tak se stal slavným a fanoušky vyhledávaným i kontroverzní homage model Day & Date.

V dnešní době, která přeje právě reedicím všeho druhu a slavné značky oživují své modely ze skříně, padla i volba na tuto kontroverzní raritku. „No, ale jak to udělat, abychom stále provokovali, ale ne až tak moc…“ – řekli si jistě vývojáři a technici ve firmě a přišli s řešením, které nám nyní blaží pohledy.

Hranaté Day & Date, protože jak jsme si řekli, hranaté hodinky frčí. No a vlastně když se podíváme na ostatní značky, tak frčí jak trend homage, tak oblíbený design alá Rolby. Dvě mouchy tak popravili v Bulově naráz a přeberte si to jak chcete. Super Seville se má čile k světu ⌚️ ať se nám to líbí, nebo ne.

Precizní chod

Oproti původním verzím, v kterých tikala většinou Eta 2834-2 došlo i na inovaci strojku. Bulova zde použila svou silnou zbraň v podobě vysokofrekvenčního strojku NM50, a kdo by si liboval v měření odchylek a řešil každou vteřinu navíc, tento je v rozmezí + – 5 s / měsíc. Frekvence je zde osmkrát větší, než u běžných quartzových strojků, a to s sebou přináší naprosto plynulý chod vteřinové ručky. Je opravdu radost pohledět 🫠.

Pokud byste nevěděli co onen nápis nad šestou hodinou znamená, skoro byste si mysleli, že se jedná o nějaký hi-beat mechanický kalibr. Ke strojku výhrady nemám, nápis si mohla firma odpustit ku prospěchu čistého designu. Na druhou stranu, každý dává na odiv své přednosti a hodináři jak by smet.

▶️ Více o vysokofrekvenčních strojcích Bulova v článku Strojky Bulova Precisionist High Precision Quartz 262 kHz.

Design v kostce 📺

Disco koule 🪩

Hlavním poznávácím znakem zde jistě bude luneta, přestože není otočná, ale pevná. Věřte, nebo ne, ale hranatý design zde funguje možná ještě lépe, než u kulatých verzí s vroubkovanou lunetou, neboli coin-edge bezel. Nevěřil jsem tomu, ale hodinkám skutečně dodává originální facelift, který bude snadno zapamatovatelný a díky svému tvaru i lehce rozeznatelný.

Náhoda, nebo to již měli vývojáři předem promyšlené? Co je typické pro podobné typy lunet je to, že odráží dopadající světlo z více úhlů a hodinky se na ruce opravdu neztratí. S tímto kouskem můžete házet prasátka i když to nejspíš nebude vaším cílem 🐷.

Korunka perfektně ladí ⚙︎

Zdobená luneta je zasazena na poměrně jednoduché, broušené, 38 mm velké pouzdro. Díky tomu luneta vynikne, strhne pozornost na sebe a zbytek nepůsobí tak kolotočářsky. Leštěnou úpravu najdeme i na korunce, která má stejný vzor a ladí s lunetou. Nenajdeme zde ochranu korunky, díky čemuž se s korunkou dobře manipuluje a hezky zapadá do celého konceptu 👏. Velikostně je dokonale vyvážená jak z estetického, tak praktického hlediska.

Dýnko na šroubky 🔩

Dýnko je šroubovací, ale jen na šroubky. To znamená, že vodotěsnost tohoto modelu se zastavila na 30 m. Jistě, jedná se o společenské hodinky, ale víme, že udělat těsnější pouzdro není až takový technický problém. Na druhou stranu Hamilton Khaki Field, které jsou vytvořeny do boje (skutečného i toho městského) nabízí také skromných 50 m.

Ve zkratce, jarního deštíku a mytí rukou bych se nebál, pokud vás ale zastihne náhlé krupobití a padají trakaře, schovejte své Sevilly raději do vnitřní kapsy vesty, jako správný gentleman 🎩.

Na dýnku naleznete všechny potřebné informace, jako je název výrobce, logo ladičky, logo a název strojku (které opravdu mohlo být ponecháno jen zde) a zmínku, že sklo je safírové.

Integrovaný tah ⛓️

Třířadý integrovaný tah začíná na 25,5 mm u pouzdra a zužuje se směrem ke sponě na 18 mm. To s sebou přináší příjemnou nositelnost a hodinky na ruce nebudou překážet. Tah má motýlkovou sponu, což je vždy záruka toho, že mikroregulaci zde bohužel nanajdete. Poslední články tahu jsou však poloviční velikosti oproti ostatním a nastavení se tak najde skoro na všechna zápěstí.

Píšu skoro, protože malému procentu lidí se skutečně může stát, že motýlka úplně nedoladí k obrazu svému. Jelikož je tah přímo napojen na pouzdro, bude problém sehnat aftermarket náhradu. Osobně však věřím, že minimálně s koženou alternativou se vytasí přímo Bulova a nebude problém řemínky měnit.

▶️ Tipy na další čtení: Integrované tahy na hodinkách: Vše, co potřebujete vědět, Mikroregulace jako esence pohodlnosti hodinek s kovovým náramkem

Ciferník 🕓

Zkrátka radost pohledět. Je jednoduchý, přesto nese rafinované a propracované prvky. První, čeho si jistě všimnete, jsou indexy. Hranaté indexy vystupují nad číselník a vytváří trojrozměrný efekt. Jsou leštěné ze všech tří stran a dokonale se doplňují s ručkami. Nejhezčí dominantou je však logo ladičky na dvanácté hodině, díky které si nespletete 12. hodinu a značku, která tyto hodinky vyprodukovala. Pokud snad ano, pro jistotu je zde natištěn nápis Bulova a frekvence strojku, 262 kHz.

Škoda. Dovedu si představit plastický i nápis, který mohl být ve stříbrném provedení. O udané frekvenci jsem se již zmínil, přesto se mi stále vybavuje, jak by mohl být ciferník krásně čistý. Pokud už to tedy bylo nutné, ponechal bych jen ležatou osmičku, která by sama o sobě tolik nenarušovala celý koncept. Je to ale samozřejmě jen má výtka a jistě se najdou nadšenci, kterým toto ani v nejmenším nebude vadit.

Po okraji se pak skrývá minutová stupnice s římskými číslicemi. Přestože je armovací kroužek vyvýšen, při přímém pohledu vytváří přesně opačný dojem, což přisuzuji krásně tvarovanému safírovému sklu. Jo a málem bych zapomněl na kyklopa. Asi proto, že k těmto hodinkám se perfektně hodí a neumím si je bez něj představit. Jistě v tom svou roli hraje historie modelu a jeho původní předloha. S tímto kouskem se to má zrovna tak. Prostě tam má být 🔎.

Samotný ciferník mate svým jednoduchým dojmem. Při bližším pozorování lze spatřit svislé pruhy, připomínající broušený efekt. V jednoduchosti je holt síla a Bulova to ví. Jemné designové prvky střídají výraznější aplikace a tvoří nadčasový celek.

Pro koho jsou Super Seville určeny?

Jak už jste mohli vytušit z předchozích řádků, Seville nejsou hodinky pro každého. Na druhou stranu, jako hodinky na každodenní nošení, do kanceláře, na rodinné oslavy, či společenský večer budou jako dělané. Stejně tak je doporučuji na hodinkové srazy, kde se může strhnout pěkná debata, kterou jsem nastínil na začátku recenze.

Díky svým parametrům jsou pak rozhodně unisexové a sluší jak pánům, tak dámám, které klidně mohou sáhnout po zlaté IP úpravě a pořád to bude působit naprosto decentně. Dle typu hodinek a disco lunetě bych pak doporučoval nějaký tlumený outfit, kde hodinky vyniknou a nebudou působit nepatřičně. To už je ale věc každého 😉.

Vyplatí se? 💵

Pokud hledáte budget hodinky, tak určitě ano! Za dané peníze totiž dostanete zpracování na vysoké úrovni, neotřelý design, který však nese kultovní status, naprosto precizní strojek, kde je jen radost dívat se na vteřinovku a hravé barvy, které vás budou bavit po dlouhé roky. O historii značky, modelu a tradici nemluvě, to je již u Bulovy jistota.

Přestože se Super Seville na první pohled tváří jako „pouťové“ hodinky, po bližším prozkoumání zjistíte, že se jedná o krásně promyšlený design do posledního puntíku, byť bude Bulova bita na tom, že se nejedná o jejich invenci. Přesto mi tato moderní reedice přijde o kus blíž originálnímu kousku, než tomu bylo u původních Bulova Day & Date 👍.

▶️ Odkud se možná bere zájem o hranatá pouzdra? 🆕 O novinkách v hodinkách: Počátek nadvlády hranatých hodinek?

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *