Bremont Terra Nova a Jumping Hour? Překvapivě dobrá kombinace!

Ne, Terra Nova Jumping Hour není tak úplně novinka. Jsou to hodinky, které Bremont představil už pár měsíců zpět na Watches & Wonders 2025. Ale vsadili bychom se, že jste je v té době prostě ignorovali. A nemáme vám to za zlé – Bremont má za sebou ne zrovna povedený rebranding a několik ne zrovna povedených modelů. Tenhle kousek (resp. dva!) si ale podle nás tu pozornost zaslouží…

O britské značce Bremont

Mluvit, respektive psát o Bremontu není úplně snadné. Je to totiž značka, která měla skvěle našlápnuto, ale v posledních letech po změně ve vedení jako kdyby ztratila směr, sešla ze stezky a tak trochu zabloudila.

Zakladatelé značky Bremont

Značku Bremont založili v roce 2002 ve Velké Británii bratři Nick a Giles Englishové. Ne, neděláme si srandu, příjmení zakladatelů značky, která je skrz naskrz britská, je skutečně „English“. Bratry spojovala nejen společná krev, ale i láska k historii, k létání a k čemukoliv mechanickému – třeba k hodinkám

Katalog Bremont se tak už počátku točí právě kolem zmíněných zájmů a najdete v něm hlavně vysoce odolné pilotní a vojenské hodinky. Jak se ale značka dokázala odlišit od silné konkurence? Mohly za to hlavně všemožné spolupráce – nejen s dalšími (samozřejmě britskými) brandy jako je Jaguar, ale hlavně s armádou a se speciálními jednotkami (hodinky pro armádu tvořily v jednu chvíli až čtvrtinu z celkové produkce Bremont!).

Zdroj Bremont

Jeden příklad za všechny: hodinky Bremont MBI jsou určené pouze pilotům, kteří někdy ve svém životě využili vystřelovací sedačku se systémem Martin-Baker!

…právě tento farmář se jmenoval Bremont, Antoine Bremont.

Kde se ale vzal název Bremont? V 90. letech při přeletu nad Francii byli bratři nuceni v důsledku špatného počasí nouzově přistát na nějakém poli. Tam se jich ujal místní farmář. Poskytl jim přístřešek a pomohl jim schovat letadlo. Uvnitř farmářova domu pak bratři zjistili, že je to nejen bývalý letec, ale i talentovaný inženýr a fanda starožitných hodin. Už vám asi došlo, že právě tento farmář se jmenoval Bremont, Antoine Bremont.

Rebranding pod vedením veterána z Tudoru

Bremont Supermarine 300m představený v roce 2024 (zdroj MONOCHROME)

V roce 2023 získalo Bremont výraznou investiční injekci a v čele značky nahradil bratry Englishe veterán hodinkového byznysu Davide Cerrato (v minulosti stál například za zrodem kolekce Black Bay v Tudoru).

S takto významnou proměnou vedení se dalo očekávat, že si Bremont projde jistou transformací. Asi jen málokdo ale čekal, že ta transformace bude mít tak ambiciózní podobu, jakou nám značka předvedla na Watches & Wonders 2024.

Modely z kolekce Bremont Terra Nova (zdroj MONOCHROME a Bremont)

Nedošlo jen ke změně loga (nový „univerzálnější“ kompas stále marně hledá příznivce), ale i k představení nové kolekce Terra Nova a velké spousty nových modelů. Bohužel, spolu s těmito modely dorazila i velká spousta negativně přijatých změn jako je chybějící COSC certifikace (v minulosti byly všechny hodinky Bremont chronometry) a relativní fádnost designů.

Za hlavní problém je ale označovaná ztráta identity – z Bremontu jako kdyby se stala jen další generická značka nabízející extrémní hodinky do vody, do letadla a na dobrodružství po zemi…

Terra Nova 38 (zdroj A Blog To Watch)

Kolekce Terra Nova

Konkrétně právě ta pozemní dobrodružství má pak na starosti kolekce „fieldek“ Terra Nova. Mezi poznávací znamení jejích modelů patří:

  • jednoduchá soudkovitá pouzdra,
  • výrazné číselné luminiscenční indexy,
  • masivní korunky uchopitelné i v rukavicích
  • a obecně inspirace armádními kapesními hodinkami z počátku 20. století.

Terra Nova Jumping Hour (zdroj Bremont)

Nové modely Terra Nova Jumping Hour

Skoková hodina ve fieldkách?!

Nevíme jak vás, ale nás před rokem řada Terra Nova nijak zvlášť nenadchla. Naopak jsme spíše ještě relativně dlouhou dobu rozdýchávali změnu loga a přechod na strojky bez COSC certifikace.

To ale ještě neznamená, že je nad touto pořád ještě relativně čerstvou kolekcí hned potřeba lámat hůl. Nedávno představená novinka Terra Nova Jumping Hour je totiž dost možná vidinou světlejších zítřků – nejen pro Terra Nova, ale i pro Bremont jako celek!

A co že je na tomto novém modelu tak lákavého? Upřímně, stačí jen letmý pohled na jednu z mnoha fotek v tomto článku. Jedná se o „fieldky“, tedy o sportovně laděné „polní“ hodinky, s komplikací skokové hodiny! A to je pořádně nezvyklá kombinace…

Zdroj Bremont

Historie a současnost skokové hodiny

Skoková hodina – tedy digitální ukazatel času, pro který je charakteristický právě ten náhlý skok hodinového věnce – se v náramkových hodinkách poprvé objevila ve 20. letech minulého století. A ačkoliv Cartier asi nebylo úplně první, kdo s ní přišel, tak právě tato legendární značka a její model Tank à Guichets (nedávno znovupředstavený) mohou za její popularizaci. V současností pak tato komplikace nabírá svůj druhý dech (a zase za to může alespoň z části Cartier).

Moderní Cartier Tank à Guichets (zdroj MONOCHROME)

Primárně se tu přitom bavíme o komplikaci, která je úzce spojená se sofistikovanými a převážně elegantními modely. Třeba na potápěčských hodinkách byste ji tak hledali marně… To je ale dáno spíše historicky (a technologicky) než prakticky. Protože digitální zobrazení času je snáze čitelné než to analogové. A jestli by sportovním hodinkám neměla chybět nějaká vlastnost, tak je to čitelnost!

Takže ona ta kombinace „fieldek“ a skokové hodiny nakonec možná i dává smysl!

Zdroj Bremont

Povědomé pouzdro

Hodinky Bremont Terra Nova Jumping Hour jsou dostupné ve dvou verzích:

  • v limitované bronzové edici s 38mm pouzdrem
  • a v nelimitované ocelové (904L!) edici se 40,5mm pouzdrem.

Oba modely sází na ten stejný cushion design pouzdra jako ostatní kousky z kolekce Terra Nova. Typický pro něj je nejen jeho „polštářovitý“ tvar, ale i krátké a silně zahnuté nožičky. 

Co nás trochu mrzí, je voděodolnost. Ne ale u obou modelů. Zatímco ocelové hodinky se pyšní voděodolností do 100 metrů (což je pro „fieldky“ naprosto ideální), voděodolnost bronzového modelu dosahuje jen chabých 30 metrů. To je u sportovních hodinek skoro neomluvitelné…

Zdroj Bremont

Dva různé ciferníky

Dva již zmíněné modely se neliší jen velikostí, materiálem a voděodolností pouzdra. Jejich dost možná ještě viditelnějším odlišujícím znakem jsou jejich ciferníky.

Bronzové Terra Nova totiž nemají toliko ciferník, jako spíše horní víko s třemi malými otvory s průhledem na hodinový, minutový a vteřinový věnec (pod tím vteřinovým se pak skrývá kompas, resp. logo Bremont).

Hodinky tak odkazují na tzv. „trench watches“, neboli zákopové hodinky používané vojáky v 1. světové válce. Právě pro ně byly totiž typické různě formy kovové ochrany sklíčka a ciferníku, a to například mřížky.

Zdroj Bremont

Ciferník ocelových Terra Nova je už tradičnější. Skrývá se pod klasickým velkým safírovým sklíčkem, je převážně černý a dokonce na něm vedle okének pro hodinový a minutový věnec najdete i klasickou sekundovou ručku.

Zatímco u bronzového modelu jsou hodiny, vteřiny a minuty (v tomto pořadí) poskládány vertikálně, u toho ocelového jsou hodiny, minuty a vteřiny (tady zase v tomhle pořadí) poskládaný naopak horizontálně.

Zdroj Time + Tide

Strojek: Exkluzivní Sellita

Hodinky pohání nově vyvinutý strojek BC634. Přes plné dýnko s vygravírovanou Zemí ho sice neuvidíte, ale věřte nám, že tam je. Jedná se o kalibr, který byl vyvinutý a vyrobený Sellitou (vycházejícím bodem byla Sellita SW300) přímo pro Bremont.

Alespoň prozatím. Bremont má totiž na tento strojek exkluzivní dvouletou smlouvu! Po jejím uplynutí jej tak nejspíš začneme vídat i v modelech dalších značek.

Frekvence kalibru činí 28 800 polokmitů za hodinu a jeho rezerva chodu dosahuje 56 hodin. A na závěr číslo nejdůležitější: hodinový věnec přeskakuje rychlostí 1/10 vteřiny!

Zdroj Bremont

Závěrem: Cena a dostupnost

Oba modely jsou dostupné jak na kovovém tahu (bronzovém, resp. ocelovém) s motýlkovou sponou, tak i na koženém řemínku. Od nich se pak odvíjí výsledná cena. Bronzový model na řemínku tak začíná na 5 450 EUR a ocelový na řemínku na 4 200 EUR.

Jak už bylo zmíněno výše, bronzová edice je limitovaná, a to celkovým počtem 200 kusů (100 na tahu, 100 na řemínku). Všechny verze by se v obchodech měly objevit někdy teď – v průběhu června.

A co si o nich tedy myslíme? Bremont nás příjemně překvapil. Takhle svěží kombinaci nečekal asi ani ten největší hodinkový optimista. Jediným výraznějším negativem je voděodolnost bronzového modelu. Ale jinak? Jinak nemáme Terra Nova Jumping Hours co vyčíst!

Zdroj: Bremont

Tip na další čtení: MONOCHROME

Parametry

  • Velikost pouzdra: 38 x 44 mm (bronz) / 40,5 x 47 mm (ocel)
  • Výška: 9,1 mm / 10,15 mm
  • Materiál pouzdra: bronz / 904L ocel
  • Sklíčko: safírové
  • Vodotěsnost: 3 ATM / 10 ATM
  • Strojek: BC634AH (vyrobené Sellitou pro Bremont)
  • Typ: automatický s komplikací skokové hodiny
  • Rezerva chodu: 56 hodin
  • Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
  • Cena: bronz. model začíná na 5 450 EUR, ocel. začíná na 4 200 EUR

Avatar photo
Autor článku
Lukáš Kamenický
Lukáš se stará o to, abychom my a naše hodinky byly vidět na sociálních sítích, a to v tom nejlepším možném světle. Hodinky fotí, natáčí, čte o nich, píše o nich, rád se o nich baví a hodinkami prostě a jednoduše žije.
Linkedin

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *