BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II – výrazné chlapácké hodinky nejen pro inženýry, letce a cestovatele

BALL je americká značka, která ví, že nejpřesnější hodinky je možné pořídit ve Švýcarsku. Proto své hodinky vyrábí právě tam a vzhledem k tomu, že splňuje přísná švýcarská pravidla, může své hodinky označit hrdým nápisem SWISS MADE. V dnešní recenzi si popíšeme a prohlédneme hodinky Engineer Hydrocarbon AeroGMT II, které si přes veškerou jejich nesmlouvavou přesnost a chladnou dokonalost na první pohled zamilujete.

Korunka a vše kolem ní

První co člověka při pohledu na tyto hodinky napadne je to, že jde o výrazné hodinky, které rozhodně budou poutat pozornost i u osob, které se o hodinky nezajímají. I když se většinou začíná recenze popisem číselníku, zde výjimečně začneme korunkou, či spíše mechanismem zajišťující její ochranu.

Mechanismus okolo korunky bude asi rozdělovat lidi do dvou táborů. Zatímco první skupina ji bude odsuzovat, druhá skupina ji bude bezvýhradně milovat pro její nekonvenčnost a několik užitečných funkcí. Svou masivností se tento mechanismus dá srovnávat jen s Panerai. Není to totiž žádný drobeček, ale pořádný kus železa.

Propracovaný mechanismus ochrany korunky jistě potěší oko každého technicky založeného člověka. Ač to tak na první pohled nevypadá, je jeho ovládání velmi jednoduché. Stačí zatlačit ve směru zelené šipky (viz obrázek výše) a otočit horní krytku do odjištěné polohy.

Natahovací korunka je kvůli voděodolnosti šroubovací a po vyšroubování vyskočí do polohy, která neumožňuje zajištění horní krytky. To znamená, že horní krytka slouží nejen jako mechanická ochrana korunky před nárazy, ale zároveň i jako pojistka, aby majitel nezapomněl zašroubovat korunku a hodinky neutopil (když není korunka zašroubovaná, může voda vniknout dovnitř a poškodit strojek – viz přehled o voděodolnosti).

I přes svou robustnost je ochrana korunky ergonomicky řešená a při nošení nijak nepřekáží. Hezkým detailem je plastické logo firmy na horní krytce.

Dýnko, puzdro a tah

Zadní strana hodinek je ozdobena hezkou plastikou, jak je u firmy BALL zvykem. V tomto případě jde o zeměkouli s praktickými informacemi o tom, jaký je časový posun v jednotlivých časových pásmech, což je informace důležitá pro každého cestovatele nebo člověka, který spolupracuje s lidmi v jiných koutech světa.

Hodinky mají masivní pouzdro, ale díky rozumnému průměru 42mm to není žádný přerostlý mastodont, ale pohodlně nositelné hodinky. Příjemným detailem jsou šroubovací stěžejky (osky pro uchycení) ocelového náramku (tahu). 

Samotný tah je pečlivě zpracovaný, střídají se na něm leštěné a broušené plochy.

Také spona náramku je přiměřeně velká, s motýlovým mechanismem, navíc signována plastickým logem RR (znamená Rail Road a odkazuje na historii značky). Je to poctivá, strojařsky čistá práce, žádný plechový výlisek a všechno do sebe krásně zapadá.

A konečně číselník s lunetou

Číselník je lemován červenomodrou (pepsi) lunetou, která má krásnou barvu a skládá se ze tří vrstev:

 • tritiové luminiscenční trubice,
 • hliníkové barevné vložky
 • a čirého safírového skla nahoře.

Luneta je obousměrně otočná a je cejchovaná 0 – 24 pro GMT funkci.

Vzhledem k tomu, že GMT ručka je nastavitelná nezávazně na hodinové ručce je možné na hodinkách odečítat trojí čas:

 • čas udaný hodinovou ručkou
 • čas udaný GMT ručkou, vzhledem k vnitřní GMT stupnici
 • čas udaný GMT ručkou, vzhledem ke GMT otočné lunetě (za předpokladu, že je luneta pootočená vůči vnitřní GMT stupnici)

Číselník není hladký, ale velmi zajímavě strukturovaný. Při pohledu zblízka připomíná jeho textura smirkový papír.

Konec převisu sekundové ručky je ozdoben opět logem RR, který ukazuje na spojení firmy BALL s železniční dopravou (podrobnosti ZDE).

Shora je číselník bezpečně krytý krásně klenutým safírovým sklem, které má úctyhodnou tloušťku 3,5 mm a je opatřeno antireflexní vrstvou, která minimalizuje odlesky.

Tritiová luminiscence

Pro zajištění dobré čitelnosti za všech podmínek jsou hodinky vybaveny luminiscenčními trubicemi, kterými jsou osazeny jak hodinové indexy, otočná luneta, tak i všechny čtyři ručky. Tritiové trubice využívají energii tohoto izotopu vodíku k nabíjení luminiscenčního materiálu i bez nasvícení (jak je tomu u standardních luminiscenčních nátěrů). V praxi to znamená, že hodinky svítí s nezměněnou intenzitou, i když je vytáhnete o půlnoci po několika letech ze šuplíku. Více informací o tritiových trubicích naleznete v tomto článku.

I přes velké množství informací, které na číselníku svítí, zůstávají hodinky díky různým použitým barvám přehledné.

Krásně svítí samozřejmě i GMT ručka a luneta (její svit je také podpořen tritiovými trubicemi). 

Strojek hodinky posouvá do kategorie chronometrů

Firma BALL samozřejmě nepodcenila ani kvalitu strojku s automatickým nátahem. Uvnitř hodinek tento strojek pečlivě skládá jednotlivé sekundy vždy z 8 polokmitů setrvačky (frekvence strojku je  28 800 Hz). Použitý kalibr BALL RR1201-C (základem je ETA 2893) tuto činnost zvládá tak přesně a spolehlivě, že se může na číselníku pyšnit označením CHRONOMETER

To, že jsou tyto hodinky certifikovány jako chronometr, je potvrzeno nezávislou švýcarskou laboratoří, která kontroluje přesnost dodaných kusů. Strojky, které se nevejdou do předepsaného rozmezí průměrné denní odchylky -4/+6 sekund, jsou bez milosti vyřazeny. Konkrétně jde o švýcarský institut pro testování chronometrů (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres neboli COSC). Zajímavé informace o COSC i historii testování přesnosti hodinek naleznete ZDE.

Bally nejsou jen spolehlivé, ale i odolné

Kromě voděodolnosti poskytují hodinky také odolnost proti nárazům testovanou do 7 500 Gs. Tato nárazuvzdornost je testována dle mezinárodní normy ISO 1413. Detaily najdete ZDE.

S těmito dvěma ochranami se ale konstruktéři BALLu nespokojili a přidali hodinkám ještě antimagnetickou ochranu garantovanou až do hodnoty 4 800 A/m.

Design ani funkce vás jen tak neomrzí

Hodinky BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II jsou výrazné chlapácké hodinky s číselníkem plným informací, GMT funkcí, čtyřma ručkama, datumovkou a spoustou vychytávek. Pouzdro, dýnko, číselník i náramek jsou špičkově zpracovány a mají soustu zajímavých detailů, které bude majitel hodinek postupně objevovat a obdivovat. Za zmínku také stojí nezvyklý modrý a červený odstín lunety, který působí vintage dojmem.  

Komu se nelíbí červeno modré provedení, může vybírat z dalších barev, nebo si dokonce zvolit menší 40mm provedení ZDE

Pánové, pokud vás nic z výše uvedeného nepřesvědčilo, věřte, že s těmito hodinkami se nevyhnete soustředěným pohledů všech koček ze širokého okolí – poslední fotografie budiž důkazem.😉

Základní technické parametry:

 • Rozměr pouzdra: 42 mm
 • Výška pouzdra: 13,85 mm
 • Voděodolnost: 100m / 330ft
 • Hmotnost: 220 g
 • Strojek: RR1201-C (základem je ETA 2893)
 • Materiál pouzdra: nerezová ocel
 • Materiál náramku: nerezová ocel
 • Materiál sklíčka: safír (3,5 mm)
 • Podrobné technické informace naleznete ZDE.

Text a forografie: Vít Černý

Přijďte si hodinky vyzkoušet naživo do karlínské prodejny Helveti.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *