Analogová odolnost jménem Luminox Navy SEAL XS.3001.H.SET

Když se řekne hodinářská odolnost, asi všem nám přijde na mysl řada G-Shock od Casio. Aby taky ne, když hodinky G-Shock využívají na svých misích speciální jednotky po celém světě. Analogie s odolností u takzvaných „Géček“ přetrvává dodnes, byť se značka kromě legendárních ortodoxních digitálek poslední dobou zaměřuje čím dál více i na analogové modely.

Co byste ale řekli, kdybychom se dnes podívali na jejich analogovou alternativu za dostupnou cenu, a to s označením Swiss Made. Řeč totiž bude o hodinkách značky Luminox. Když myslím alternativu, tak to myslím se vším všudy. Konkrétně se podíváme na model Luminox Navy SEAL Original Heritage Dive Watch s přesným označením XS.3001.H.SET

Obsah recenze

Luminox versus G-Shock

Jakmile jej položíte vedle G-Shocků, na první pohled je vám jasné, že máte taktéž tu čest se sportovním modelem. Zatímco běžné G-Shocky, vyjma speciálních řad, jsou typické digitální hodinky nebo kombinují analog s malým digitálním displejem, v tomto případě jde o klasické analogové potápky. Nechybí tu jednosměrně otočná luneta, vodotěsnost do dvou set metrů podobně jako u Casia a také plastové pouzdro s pryžovým řemínkem a kovovou sponou. Respektive ať se na nás kolegové v Japonsku či Švýcarsku nezlobí, v Casiu říkají materiálu svého pouzdra Carbon Guard, v Luminoxu pak Carbonox. 

Přijde-li pak řeč na odolnost, každá ze značek jde na to tak trochu po svém. Zatímco G-Shock standardně sází více na odolné pouzdro, ale minerální sklíčko, Luminox naopak sází na safírové sklíčko. Tím však rozhodně nechci říct, že by pouzdro s tělem hodinek u Luminoxů nebylo jakkoliv odolné. Ba naopak z lunety, korunky na třetí hodině i dýnka hodinek mám velmi dobrý dojem, který mi říká, že těmto hodinkám mohu stoprocentně důvěřovat

Co pak hovoří jednoznačně ve prospěch Luminoxů je pohodlnost nošení. G-Shocky se se svými proporcemi běžně řadí mezi větší hodinky. Většina modelů začíná běžně od průměru pouzdra čtyřicet čtyři milimetrů a víc.

Testovaný model Luminoxu je tak menší čtyřiceti tří milimetrovou alternativou, která v kombinaci s pouzdrem z Carbonoxu je přímo předurčena k pohodlnému nošení. Co na hodinkách ze strany pohodlnosti ještě musím ocenit, je také velmi měkký a poddajný řemínek. U hodinek s gumovými řemeny to není vždy úplně pravidlem a má bohatá zkušenost s G-Shockem tuto tezi pouze a jen potvrzuje. Zatímco u Casia jde spíše o výjimky, u Luminoxu jde o pravidlo. 

Luminoxy dostojí svého jména

Do této doby to byl mezi oběma značkami velmi vyrovnaný souboj, ale v momentě, kdy přichází řada na téma luminiscence, je vám i podle názvu společnosti Luminox tak trochu jasné, kdo zde bude mít navrch. I když „navrch“ není úplně to správné označení. Je to výhra na plné čáře.

G-Shocky oplývají téměř dokonalou odolností, ale to se nedá rozhodně říct o jejich luminiscenci. Například u takových ručičkových modelů řady GA2100, potažmo jejích ocelových variant, je viditelnost na indexech za špatné viditelnosti doslova tristní, byť se s novými modely možná svítá na lepší časy.

Naopak jak je u Luminoxů již tradičně zvykem, jejich hodinky nabízí tritiovou luminiscenci, která zajistí čitelnost hodinek ve tmě bez jakéhokoliv nasvěcování až na dvacet pět let dopředu! Konkrétně pak tento recenzovaný model nabízí dvoubarevné osvětlení, kdy index na dvanácté hodině, minutová ručka a výchozí nultá pozice lunety mají oranžové podsvícení a zbytek indexů a hodinek pak klasické zelené, a to včetně vteřinovky. 

A co výdrž?

Ať už jde o Géčka, nebo Luminoxy, ve většině případů hodinky pohání bateriové strojky. U G-Shocku pak máte ještě u některých modelů možnost upgradu na Tough Solar tedy napájení pomocí solárních článků, které hodinkám dodají životnost až deseti let bez nutnosti měnit baterii. Zatímco s klasickým Quartzem se v dobrém případě z mé vlastní zkušenosti dá dostat na takových pět let. 

Avšak pro ty, kteří se zamilovali díky tomuto srovnání do značky Luminox, je možnost i takřka neomezeného chodu hodinek. Jelikož je Luminox švýcarskou manufakturou nabízí své modely také s automatickými strojky. Za ty si však připlatíte. Mnou testovaný model má cenovku nastavenou na 13 690 Kč. Automaty pak seženete o dalších zhruba dvanáct tisíc dráž.

Pro ty, co milují příběhy

Jsme na samém konci tohoto srovnání. Byť se to tak nemusí úplně zdát, a to zejména kvůli tomu, že Luminox rozhodně nemá tak silný marketing jako brand G-Shocku, Japonci mají pro svou neotřesitelnou pozici docela schopného konkurenta. Neplatí to samozřejmě pro celé portfolio značky, ale alespoň pro srovnání s analogovými G-Shocky je to rozhodně téma k diskuzi. Luminoxy si totiž s Casio nezadají ani ve srovnání příběhů samotných hodinek. 

Pokud vás totiž více než technické údaje a fakta zajímají hodinkové příběhy, tak podobně jako G-Shock je i Luminox značkou hodinek pro speciální jednotky. Model z recenze je konkrétně vyroben ve spolupráci s americkým námořnictvem přezdívaným NAVY Seal. Dále pak značka zásobuje i americké letectvo či jiné další elitní ochranné a bojové složky. 

Jedinou otázkou tak je, zdali je vašemu srdci bližší japonský G-Shock, nebo švýcarský Luminox. V obou případech je totiž odolnost a výdrž tím, co jejich hodinky dává na špičku daného segmentu. 


Kam dál?

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *